Vizesiz Belgrad, Sırbistan

Ana Sayfa » Vizesiz Belgrad

Türk vatandaşları Belgrad’a vizesiz seyahat edebiliyor.

Bana göre vizesiz gidebileceğiniz en güzel Avrupa ve Balkan şehri Belgrad. Sadece Belgrad’ın gece hayatı için bile bir hafta sonu ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Vizesiz Belgrad gece hayatı, gezilecek yerler ve yeme-içme olanakları ile dünyaca ünlü ve çok uygun fiyatlarla konaklama tesisleri sizi bekliyor.

Vizesiz Belgrad, SırbistanSon yıllarda Türkiye’den Belgrad’a seyahat edenlerin sayısında çok ciddi bir artış olmuştur. Bu yükselişin en büyük nedeni vizesiz Belgrad, vizesiz Sırbistan’a gidilebiliyor olması diye düşünüyorum. Türkiye’ye yakın oluşu, uçak biletlerinin ucuz oluşu, gezilecek yerlerin çok oluşu, günlük yaşamın Türkiye’ye göre daha ucuz oluşu ve renkli gece hayatı ile Belgrad görülmeye değer bir şehir.

Ülkemizde vize harçlarının yüksek olması ve vize başvurusunda bizden istenen birçok belge ve prosedür bir ülkeye gitme isteğimizi azaltmaktadır. Belgrad artık hem vizesiz, hem çok yakın hem ucuz. Şimdi Belgrad’ı gezmek için daha çok sebebiniz var.

Bu sebeple biz de Sırbistan ve Belgrad’ı ziyaret etmeyi planlayan Türk vatandaşları için “Belgrad vize istiyor mu?”, “Sırbistan’a vize var mı?” sorularını aşağıda cevaplamaya çalıştım. Vize istemeyen Sırbistan ve Belgrad hakkında bu makalem ile size yardımcı olmayı umuyorum.

Belgrad vize işlemleri: Vize var mı?

Ekim 2010 tarihinde Sırbistan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan antlaşma ile karşılıklı olarak vizeleri kaldırmıştırlar. Belgrad ve Sırbistan için vize almanıza gerek kalmamıştır. Bu antlaşma ile her iki ülke vatandaşları umuma mahsus (bordo) pasaportlar ile vizesiz seyahat edebilirler. İlk girişte 6 ay içerisinde 90 gün vizesiz kalabiliyorsunuz. Yani 180 gün içerisinde 90 günü aşmamanız lazım. Sırbistan’a seyahat edecek Türk vatandaşlarının pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır. Söylememe gerek yok ama yine de belirteyim, pasaportunuzda en az bir tane boş sayfa olmalıdır pasaport kontrolünde mühür için.

Vizesiz Belgrad: Gelirken bunları yanınızda bulundurun

Pasaport kontrollerinde sınır polisi, mevzuat gereği gerekli gördüğünde yabancılara seyahat amaçlarını sormak zorundadır. Ülkeye girişte sorun yaşamamanız için aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurmanızda fayda vardır. Çok nadir de olsa pasaport kontrolü sırasında bazı dökümanları sorabilirler.

 1. Gidiş – dönüş bileti: Uçak biletleri artık elektronik ve check in sırasında sizden bilet istenmez. Ancak biletinizin bir kopyasını yanınızda taşımanızı öneririm. Pasaport polisinin çoğunlukla ilk sordukları soru olmuştur.
 2. Seyahat sigortası: Sağlık hizmetleri her yerde pahalı olduğundan, hangi ülkeye giderseniz gidin mutlaka sigortanız yanınızda olsun. Pahalı olmayan seyahat sigortası, istenmeyen bir durum ile karşılaştığınızda çok faydalı olacaktır. Sırbistan için seyahat sigortası yaptıracağınız zaman buradaki hastaneler ile anlaşmalarının olduğundan emin olunuz. Daha fazla bilgi için “Belgrad Şehir Rehberi” sayfamıza bakınız.
 3. Otel rezervasyonu: Sınırda en çok sorulan sorulardan biri de nerede konaklayacağınız ile ilgilidir. Bir acenta aracılığı ile seyahat ediyorsanız otel rezervasyon teyidini yanınıza almayı unutmayınız. En büyük ve güvenilir otel portalı olan Booking.com üzerinden rezervasyon yaptırdıysanız, rezervasyonunuzun teyidini yanınızda bulundurunuz.
 4. Nakit para / kredi kartı: Belgrad’da hiç para bozdurmadan, banka kartınız yada kredi kartınız ile her yerde ödeme yapabiliyorsunuz. Pasaport polisi de muhtemelen yanınızda para var mı diye sormayacaktır. Ancak yine de yanınızda biraz nakit para taşımanızda fayda var.

Belgrad havaalanına indiğinizde, yukarıdaki soruları uçaktan indikten hemen sonra, pasaport kontrolüne varmadan da sorabiliyorlar. Sınır güvenlik memurlarının sorduğu sorulara kısa ve net cevap vermeniz önerilir.

Dikkat etmeniz gereken diğer hususlar:

 • Belgrad Nikola Tesla Havalimanı polisi yasadışı göçü önlemek amacı ile sıkı denetimler yapıyor. Bu konuda Avrupa Birliği’nin de büyük baskıları var. Yasalar gereği, yukarıdaki belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekiyor.
 • Çok nadir de olsa polis gerekli gördüğü durumlarda bazı kişilere ülkeye girişlerine izin vermeyebiliyor. Böyle bir durumda bile emin olun mümkün olan bütün yardımlar sağlanıyor. Seyahat amacından şüphe duyulan, gezinin sonunda bu ülkeden ayrılmayacağına ve diğer bir ülkeye kaçak yollarla gitmeye çalışan kişiler bu durum ile karşı karşıya kalmaktadırlar.
 • Sırbistan’ın gümrük kurallarına uyulmasını tavsiye ederim. Sırbistan’a getirilmesi yasak olan bazı mallara dikkat edilmesi önerilir. Beyanda bulunmaksızın yanınızda 10.000 Euro (Avro)’dan fazla nakit para taşıyorsanız, bu miktarın üzerindeki paralara el konulacaktır. Yanınızda 10.000 Eur’nun üzerinde nakit para bulundurduğunuz zaman giriş ve çıkışlarda bu parayı beyan etmeli ve kaynağını belirtmeniz gerekmektedir.
 • Belgrad’da yere çöp atarsanız ve polis bunu farkederse 50 Euro para cezası ödemeniz gerekebilir.

Belgrad gümrük işlemleri:

 • Belgrad gümrük görevlileri, bazen bagajların açılmasını isteyebilirler. Seyahat esnasında kullanabileceğinizden daha fazla mücevher, cep telefonu ve bilgisayar gibi eşya getirirseniz değerlendirmeye tabii tutulabilir. Değerlendirme sonucunda yanınızda ihtiyacınızdan fazla eşya getirdiğiniz kanaatine varılırsa ticaret yaptığınız varsayılacak ve vergi vermeniz gerekecektir.
 • Tahmin edeceğiniz üzere uyuşturucu, toksik madde, silah gibi malzemenin ülkeye girişi ve çıkışı yasaktır.
 • Sırbistan’da yapacağınız 150 Euro ve üzerindeki alış-verişleriniz için ödediğiniz KDV’yi geri alabiliyorsunuz. Duty Free olarak bilinen bu işlem için Sırbistan’dan ayrılmadan önce, aldığınız eşyanın faturasını havaalanında veya sınır kapılarında bulunan yetkili ofislerde onaylatmanız gerekir.

Yukarıdaki kurallar sadece Türk vatandaşları için geçerli değildir ve Türkiye dahil bütün ülkelerde bunalara benzer standard kurallar vardır.
Sırbistan ve Belgrad seyahatlerinizde daha fazla bilgi sahibi olmanız için aşağıdaki linklere bakmanızı öneririm.

Yukarıdaki web sayfalarında yayınlanan duyuruları takip ederseniz faydalı tüm güncel bilgilere sahip olacaksınız.

Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Avrupa’ya vizesiz seyahat etmek sanırım hepimizin ortak rüyası. Bir çok Avrupa ülkesi bize vize uygulasa da, vizesiz gidebileceğimiz ülkeler de var. Başta Balkan ülkeleri olmak üzere Avrupa’da da vizesiz gidebileceğimiz ülkelerin sayısı çok az değil. Schengen bölgesinde bulunan ülkelerinin vize başvuru sırasında istenen belgelerin çokluğu ve maliyetler, vizesiz seyahat edebileceğimiz ülkelere olan isteğimizi de artırıyor. Batı Avrupa ülkelerinin hemen hepsi Schengen bölgesinde olduğundan Türk vatandaşlarının seyahat özgürlüğü bakımından en büyük engel Schengen vizesidir.

Türk vatandaşlarının vizesiz Belgrad, Sırbistan dışında gidebileceği diğer Avrupa ülkelerinin listesi aşağıdaki gibi. Bu liste bilgi amacı ile verilmiştir. Seyahat etmek istediğiniz ülkenin resmi web sayfasından son duyuruları ve değişiklikleri kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Vizesiz Avrupa ÜlkeleriVize istemeyen Avrupa ülkeleri

 • Sırbistan: Yukarıda yeterince Sırbistan’dan bahsettim. Sırbistan’ın başkenti Belgrad hakkında bilgi vermeye adadığımız bu web sayfamızda ihtiyacınız olabilecek her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. 2010 yılından beri Sırbistan da vizesiz seyahat edebileceğimiz ülkelerden biridir. Her altı ayda 90 gün vizesiz kalabileceğimiz Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı mutlaka görmeniz gerekir.
 • Karadağ (Montenegro): Eski adı Sırbistan-Karadağ olan bu ülkeye gitmenizi tavsiye ederim. Yaz aylarında gece hayatının çok hareketli olduğu bu ülke doğal güzellikleri ve güzel plajları ile de çok popülerdir. Resmi para biriminin Euro olduğu Karadağ (Montenegro) Sırbistan’a göre daha pahalıdır. Vizesiz kalma süresi 90 gündür. THY ile İstanbul’dan her gün karşılıklı uçuşlar var. Yaz aylarında İstanbul’dan charter seferleri de düzenleniyor. Özellikle Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’ne üye olmasından sonra Türklere vize uygulamak zorunda kalması ile Karadağ çok ilgi görmeye başladı.
 • Makedonya Cumhuriyeti: Bir başka Balkan ve eski Yugoslavya ülkesi olan Makedonya da Türkiye’ye yakın oluşu, uçak ile ulaşımın kolay ve ucuz oluşundan ilgi gören bir ülke. Burada da Sırbistan ve Bosna gibi Osmanlı eserlerini çokça görebilirsiniz. 90 güne kadar vizesiz kalabilirsiniz.
 • Andorra: Türkiye’den direk ulaşım olmadığı için fazla cazibeli değil.
 • Azerbaycan: Türk vatandaşları ülkeye giriş yapacağı sınır kapılarında veya havaalanlarında 30 günlük vize alabiliyor.
 • Arnavutluk: Vizesiz gidebileceğiniz diğer bir Balkan ülkesi olan Arnavutluk iyi bir seçim olabilir. Ülkemizden ulaşımın da kolay ve ucuz olması büyük bir avantaj.
 • Belarus (Beyaz Rusya): Türkiye’nin turizm alanında büyük ilgi gördüğü Belarus’a 30 güne kadar vizesiz gidilebiliyor.
 • Bosna – Hersek: Eski bir Yugoslavya ülkesi olan Bosna, Osmanlı eserleri açısından gezilecek güzel bir ülke. Bosna-Hersek’de Türk vatandaşlarına 60 güne kadar vize istemiyor.
 • Ermenistan: Bu ülkeye hiç gitmedim, o yüzden bir fikir belirtemeyeceğim. Sınırda alabileceğiniz vize ile 60 güne kadar kalabiliyorsunuz.
 • Gürcistan: Komşumuz Gürcistan da bizden vize istemeyen bir başka ülke. Pasaportunuzun boş bir sayfasına alacağınız bir mühür ile 90 gün vizesiz kalabiliyorsunuz.
 • Moldova: Moldova’dan her yaz Türkiye’ye çok sayıda turist gider. Bu durum Türkiye’den giden insanların sayısında artış göstermesine neden olmuştur. Moldova’ya vizesiz 90 gün kalabiliyoruz.
 • Ukrayna: Özellikle turizm alanında Türkiye ile ilişkileri iyi olan Ukrayna, Türk gezginler için de çok ziyaret edilen bir ülke. Tarihi ve doğal güzellikleri ile sınırsız olanak sağlayan Ukrayna’yı gezmeniniz öneririm. Türkiye’den ulaşım da çok kolay ve burada 60 güne kadar vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Ukrayna’dan Türkiye’ye yaz aylarında çok turist gidiyor. Bir çok Türk şirketi bu ülkede faaliyet gösteriyor.

Türkler’den vize istemeyen ülkelerin sayısı yukarıdaki liste ile sınırlı değil elbette. Türkiye’ye yakın olan veya Avrupa’da vizesiz seyahat edebileceğimiz ülkeleri yazdım. Oysa dünyada vizesiz seyahat edebileceğimiz çok güzel ülkeler de mevcut.

Vize rejimleri çok sık değişikliklere uğrayabildiğinden bu makaledeki bilgiler en son 09 Temmuz 2017 tarihinde güncellendi.

2017-07-09T08:37:45+00:00 28 Nisan 2016|

Siz de fikrinizi belirtin