Belgrad Gece Hayatı

Ana Sayfa » Belgrad Gece Hayatı
Belgrad Gece Hayatı2017-06-14T15:52:15+00:00

Belgrad Gece Hayatı, Gece Kulüpleri

Belgrad’ın en iyi barları, kulüpleri ya da eğlence mekanları hangileri? Şehirde gece nerelere gitmeli? Belgrad gece hayatı hakkında detaylı bilgi ve ipuçlarını bulabileceğiniz bu yazımızı okumaya devam ediniz.

Belgrad insanları harika bir atmosfer yaratmak için doğmuşlar, nerede müzik çalsa hemen parti atmosferine çevirirler. Nasıl eğleneceklerini ve nasıl parti yapacaklarını çok iyi biliyorlar. Ruh haliniz nasıl olursa olsun, Belgrad’ın herhangi bir kulübüne girdiğiniz anda yüzünüzde bir tebessüm, bir gülümseme oluşacaktır. Siz de parileri seviyorsanız, gece kulüplerinde vakit geçirmekten zevk alıyorsanız buradaki yazılarımızı okumaya devam ediniz.

Belgrad Gece Hayatı

Belgrad’ın gece hayatı yaz aylarında Sava ve Tuna nehirleri kenarındaki kafe, bar, restoran ve klüplerde yoğunlaşıyor. Gece klüpleri genellikle gece saat 12 den sonra açıldığından, insanlar önce buradaki barlar akın ediyorlar. Akşam saatlerinde nehir kenarındaki bütün mekanlar doludur. Hepsinde ayrı bir atmosfer, ayrı bir dekor ve ayrı müzik var.

Kış aylarında ise gece hayatı şehir merkezindeki bar ve klüplerde yoğunlaşıyor. Bazı insanların kış aylarında eğlence yoktur dediğine bakmayın. Belgrad’da hem yaz hem kış aylarında gece hayatı herkesi memnun edecek kadar var.

Belgrad’ın iyi gece klüplerinde yer bulabilmeniz için gece saat 12:00 – 12:30 arası gitmelisiniz. Bu klüplerin çoğu rezervasyon yapan müşterilerle dolu olduğundan geç saatlerde yer bulmak zor oluyor.

Herkesin zevkine hitap edebilecek klüplerin yanı sıra yerel insanlarla yapacağınız muhabbetler de güzel bir atmosferde geçer. Yerel halk eğlenmeyi ve eğlendirmeyi gerçekten iyi biliyorlar. Mekanlarda dünyanın her yerinden gelen insanlar bulmak mümkün. Gecenin ilerleyen saatlerinde insanlar çabuk kaynaşıyorlar.

İçecek fiyatları da hem Türkiye’ye hem diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz.

Neden Belgrad?

Belgrad’da, her gece Cuma gecesi gibi. Herkes, her gece sabaha kadar dans eder, parti yapar ve ertesi gün işe gitmek için hazırdır. Belgrad’da genç ve güzel insanlarla dolu sayısız kulübün olduğunu bilmek ve bunlara katılmamak olmaz tabi.

Belgrad nasıl dünyanın gece hayatı başkenti oldu?

Sırbistan 90’larda yakın tarihindeki en zorlu yıllarını yaşadı. Yugoslavya’nın dağılılışı, iç savaş, BM yaptırımları, hiper enflasyon, yüksek işsizlik ile boğuşurken, eğlence Belgradlıların sahip oldukları tek meşgaleydi. Bir ulusun başkentinde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen gece hayatı canlandı, insanların kafasında eğlence başgösterdi. Bu durum herkesin kesinlikle hoşuna gitti.

1999 yılındaki NATO bombardımanı Belgradlıların eğlenceyi daha ciddiye almalarını sağladı. Hayatlarını kaybetme riskine rağmen, insanlar şehir meydanlarında, köprülerde, parklarda açık hava konserleri vermeye başladılar. En ünlü gece kulüpleri gündüz saatlerinde bile çalışmaya başladılar.

Bugün Belgrad, ekonomik, endüstriyel ve bilimsel gelişme açısından diğer Avrupa şehirlerinden yıllarca geride olabilir. Ama gece hayatı söz konusu olduğunda Belgrad diğer Avrupa şehirlerine göre bir ışık yılı kadar ileride. Belgrad clubbing konusunda daha iyi organize olmuş ve çok daha fazla eğlenceyi insanların beğenisine sunmuştur ve ger geçen gün daha fazla sunmaya devam ediyor. Haftanın her gecesi, farklı müzik türlerini müşterilerine sunan sayısız farklı kulübe gidebilirsiniz. İnanması biraz zor olabilir, ama 300 ile 500 kişilik kapasiteye sahip tüm kulüpler haftanın her gecesi eğlenen insanlar ile doludur.

Belgrad’ı ziyaret eden ve gece hayatına katılan birçok insan Belgrad’ı sadece Ibiza ile karşılaştırılabileceğini (zor bir kelime) söylerler. Her ikisinde de büyük kulüp açılış ve kapanış etkinlikleri mevcut. Ancak ikisi arasındaki fark ise, Belgrad kulüpleri yılda 12 ay açık iken, İbiza kulüpleri yılda sadece dört ay açıktır.

Birçok genç, gece hayatı sektöründe çalışmaktadır. Birçok genç de partiler ve etkinlikler düzenleyerek bu kulüpleri çeşitli yerlerde tanıtmaya çalışırlar. İnsanları kulüplere çekmek için büyük çaba gösterirler.

Belgrad gece kulupleriKlüplerde her tarzda müzik türü dinleyebilirsiniz. Popüler müzikler dışında, house müzik, progressive, tech house ve turbo-folk (Sırbistan’a özgü dans ve pop öğeleriyle bezenmiş halk müziğinin bir alt türü) müzik türlerini çalan mekanlar bulabilirsiniz. Aynı zamanda R’n’B pop, rock, trance, alternative ve jazz veya var olan diğer bütün müzik türlerini çalan özel yerler de var.

Kulüp girişlerinde güvenlik, yanınızda silah bulundurmadığınızdan emin olmak için üzerinizi arayacaktır. İçeri girdikten sonra karşınıza çıkacak ilk insanlar, kulüpte çalışan bir kaç güzel bayan olacaktır. Rezervasyonunuzun olup olmadığını soracaklardır, listede isminiz var ise size yer göstereceklerdir. Bütün Sırbistan’da olduğu gibi buradaki personel iyi derecede İngilizce biliyordur. Bundan sonra siparişlerinizi almak için masanıza garsonlar uğrayacaktır. Eğer rezervasyonunuz varsa, veya bir masa bulabildiyseniz bara gidip birşeyler ısmarlamanıza gerek kalmayacaktır. Eğer bir rezervasyon olmadan kulübe girebildiyseniz, bara gidip sipariş verebilirsiniz.

Ayrıca bir çok kulüpte çok çekici go-go dansçılarını fark edeceksiniz. Gece boyunca genellikle dört ila sekiz kadar dansçı bulunur ve yüksek bir platformda gece boyunca dans ederek kalabalığı eğlendirirler. Go-go dansçıları gösterinin bir parçası, ama asla eğlencenin merkezi değiller.

Avrupa’nın diğer kulüpleri ile Belgrad kulüpleri arasındaki diğer bir fark, Belgrad kulüplerinin bir dans pisti yoktur. Kulübün her yerinde dans edebilir, en yakınınızdakiler ile kaynaşabilirsiniz. Buranın bir diğer avantajı da, kulüplerde sizi rahatsız edecek, gecenizi berbat edecek, içeceklerinizi üstünüze dökecek ve sizi zorla piste itecek sarhoşların olmaması.

Rahatlıkla söyleyebilirim ki yabancıların Belgrad’da fark edeceği ilk şeyin, Batı ile Doğu arasında geleneksel bir buluşma yeri olan Balkanların tarihsel rolünü de göz önüne aldığınızda halkının güzelliği olacaktır. Buradaki insanlar dış görünüşüne de çok önem verirler. Kadın ziyaretçiler için iyi haber, Belgrad gençleri düzenli olarak egzersiz yapar ve sportif aktivitelerde aktif rol alırlar. Dolayısı ile sportif bir dış görünüşe sahiptirler. Diğer yandan Belgradlı kızlar da düzenli ekzersiz yaparlar, güzelliklerine çok önem verdiklerinden kaliteli kozmetik ürünlerine çok para harcarlar ve güzellik salonlarına düzenli olarak giderler. Güzel bedenlerini göstermek için dar ama zarif giysiler giyerler. Balkan kadınları ve dolayısı ile Belgrad kızları güzellikleri ile bilinirler.

Son olarak, yabancı ziyaretçiler için nispeten küçük miktarlar harcayarak en iyi kulüplerde VIP konuk olabilirsiniz. Size bir örnek vereyim. Eğer VIP masa rezerve ederseniz, sizden o akşam için sadece 250€ kadar harcamanız beklenir. Bu şu demektir; siz ve dört arkadaşınız sadece 50’şer Euro harcayarak seçkin bir kulübün en güzel yerinde büyük ve rahat bir VIP masada oturabilir ve favori içeceklerinizden birkaç şişe içerken ortamın keyfini çıkarabilirsiniz.

Belgrad Gece Hayatı

Belgrad spor, sanat, tarihi ile bilinir. Ancak Belgrad gece hayatı, Belgradlıların gurur duyduğu önemli bir başka özelliktir. Cazip kulüpler, bütün gece süren çılgın gece partileri ve tabii ki, Belgrad’ın markası haline gelen güzel kızları. Belgrad gece hayatı festivaller, partiler, gece kulüplerinden oluşur. Tabii ki gün boyunca ziyaret edebileceğiniz turistik yerler de var, ama şu an bizi bu ilgilendirmiyor.

Belgrad gece hayati - kuluplerBelgrad’daki Festivaller ve Partiler

Belgrad gece hayatı için ilginizi çekecek birçok aktivite ve etkinlik var. Bunların en büyüğü her yıl Ağustos ayının ortasında yapılan Belgrad Bira Festivalidir. Ücretsiz giriş, çokça bira ve iyi müzik. İdeal ucuz (maddi olarak) eğlence! Eğer bu tür festivallerin adamı / kadını değilseniz ve kapalı partiler ilginizi daha çok çekiyor ise, Belgrad Foam Fest  veya White Sensation Party’lerine gitmenizi tavsiye ederim. Tabii ki buna benzer daha çok parti ve aktivite var. Hatta bir caz hayranı iseniz, iyi bir caz festivali de var. Belgrad’da hepsi var. Herkesin sevdiği tarzdan. Eğer Belgrad’a gitmeyi planlıyorsanız, daha önceden parti ve festivallerin programlarını kontrol ediniz, böylece sevdiğiniz bir festivali veya partiyi kaçırmamış olursunuz.

Belgrad FestivallerBelgrad’daki Gece Kulüpleri

Belgrad’ın bu tür etkinlikler dışındaki gece hayatı için ne düşünüyorsunuz? Belgrad gece hayatının büyük hikayesinin aslında başladığı yer orası! Yukarıda bahsettiğimiz bazı partilere gidiyor olsanız bile, muhtemelen geceyi bazı gece kulüplerinde bitireceksiniz. Veya güneşin doğuşunu izlerken bulacaksınız kendinizi!

Club Vanilla, Hill veya Stefan Braun gibi kulpler Sırbistan dışında da çok biliniyor ve çok ünlüdürler. Ama Belgrad’ın en iyi kulüpleri Sava ve Tuna nehirlerinin üzerindedirler. Dragstor, Blaywatch, Acapulco, Bollywood Belgrad’ın en popüler kulüpleri arasındadır.

Ve bu yazımızı burada sonlandırırken, Sırpça’da “kafana” denilen barlardan birkaçına uğramayı ihmal etmeyiniz. Bu barlarda hem dinlenir, hem keyif alır, hemde geleneksel Sırp şarkıları canlı olarak dinleme imkanı bulursunuz. Kimilerine göre bu barlar diğerlerine göre daha eğlenceli olabiliyor. Skadarlija olarak adlandırılan Belgrad’ın Bohem köşelerindeki bu tür barlara “kafanas” uğramanızı tavsiye ederim. Size tavsiye edebileceğim kafana’lardan bazıları ”Balkanika”, “Naša Priča” (“Bizim hikaye”), “Znak Pitanja” (“Soru işareti”). Belgrad’a geldiğinizde bu isimleri hatırlayamazsanız yada size yakın değillerse üzülmeyin, yakınınızdaki herhangi bir Belgradlı’ya tavsiye edebilecekleri bir “kafana” var mı diye sormaktan çekinmeyin. Pişman olmayacaksınız.

İyi Eğlenceler!

9 Comments

 1. gokan 20:44 de 13/11/2018 - Yanıtla

  Merhaba harika olmuş teşekürler

 2. Ege 20:52 de 23/09/2018 - Yanıtla

  Belgrad’ da yılbaşı geçirmeyi planlıyoruz ve sanırım öyle bir dönemde hava koşulları nedeniyle nehir kenarında ki yerler pek eğlenmeye uygun olmaz diye düşünüyoruz. Yılbaşında Stari Grad tarafında önerebileceğiniz yerler nerelerdir?

  Teşekkürler…

 3. Taha Beyinli 17:57 de 09/06/2018 - Yanıtla

  ocak ayı için 3 günlük belgrada geleceğim eşimle birlikte.booking.com dan iki otel için yer ayıttım.
  Cricket 2 Hostel ve Shining Apartment bu iki otelden hangisini önerirsiniz ya da sizin önereceğiniz ucuz ve merkezde başka bir konaklama tesisi var mı?teşekkürler

  • Belgrad Gezi Rehberi 18:56 de 09/06/2018 - Yanıtla

   Shining Apartment tavsiye ederim. Konum olarak ve müşteri memnuniyeti olarak da Cricket 2 Hostel’den daha iyi diye düşünüyorum.

 4. Serkan Mutlu 16:01 de 14/05/2018 - Yanıtla

  Temmuz ayında ben de arkadaşımla Exit festivali için orada olacağız. Novi Sad ‘de kaldığımız 4 gün de Belgrat’ı da gezmek istiyoruz. Yeterli olur mu acaba. Novi-Belgrat arası git gel hep araç bulabilir miyiz? Ulaşım ücretleri pahalı mıdır?
  Bir de festival hakkında da (ulaşım-yeme-içme) bilgiler verebilirseniz çok işime yarar.

  Sürekli okuyorum siteyi. Ellerinize sağlık

  • Belgrad Gezi Rehberi 13:26 de 16/05/2018 - Yanıtla

   Novi Sad – Belgrad arası 80 km, her yarım saatte otobüs ve tren seferleri olduğundan rahatlıkla Belgrad’ı gezebiliriniz. Bu linkten otobüs hareket saatlerine bakabilirsiniz. Tek yön bilet fiyatları 550 – 640 Dinar (yaklaşık 5 Euro).

   Exit festivali çok ilgi gören bir festival. Bu sebeple, festival zamanında konaklama fiyatları biraz yüksek olabiliyor. Bildiğiniz gibi Exit festival organizatörleri bu tür ihtiyaçları paket halinde de sunuyorlar. Kamp yeri, ulaşım ve konaklama gibi paketleri mevcut. Festival boyunca kamping 38 Euro (4 gece), hostel fiyatları 10 Euro (kişi başı 1 gece), 3 yıldızlı otel fiyatı ise yaklaşık 25 Euro 1 gece kişi başı fiyatlar. Yeme-içme çok ucuz, bu konuda sıkıntı yaşamayacaksınız.

 5. Belgrad Gece Hayatı 14:57 de 25/07/2017 - Yanıtla

  Genel olarak kızları çok uzun boylu , ve iyi bir ingilizce muhakkak şart , tek gecelik ilişki modu sıfıra yakin ,kızlarının Türk kızlarından pek farki yok yaklaşım olarak yani. Ukrayna ve rusya ile alakası yok escortluk vs suç kapsamında boşuna aramayın yani amaç eğlence ise tavsiye edilir ama farklı amaçlar için hayal kırıklığı muhtemel , çok gördüm burası prag lviv yada Moskova gibi değil diyen .

 6. Belgrad Gezi Rehberi 15:39 de 27/05/2017 - Yanıtla

  Merhaba,
  Siteyi beğendiğinize sevindim. Zaman buldukça yararlı bilgiler vermeye çalışıyorum. Exit gibi çok önemli bir festival hakkında yazmam gerek, bu fikriniz için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda Exit Festival’i hakkında bir makale yazmaya çalışacağım.

 7. şükrü sarıahmet 13:58 de 27/05/2017 - Yanıtla

  Merhaba, çok güzel bir site olmuş ellerinize sağlık. tüm siteyi okuyup sorularıma geçeceğim bende bu sene 3 . kez olmak üzere Exit festivale gideceğim. Dip not olarak Exit festival hakkında da bir yazı yazmanız çok güzel olacaktır. Saygılarımla

Siz de fikrinizi belirtin