Belgrad Nerede | Belgrad Gezi Rehberi

Ana Sayfa » Belgrad Nerededir

Sırbistan’nın Başkenti Belgrad Nerede?

Sizlere Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın konumu ve ilginizi çekeceğine inandığım diğer faydalı bilgileri paylaşmak istiyorum. Haberlerde, tarih makalelerinde, ya da seyahat sitelerinde Belgrade hakkında bir çok şey okumuş olabilirsiniz. Ancak Belgrad nerede?

Belgrad son 20 yıl içinde büyük değişiklikler geçirmiş, siyasi, kültürel ve ekonomik olarak yükselen bir şehirdir. Gezip görülecek yerler açısından zengindir. Doğu Avrupa kültürünü yaşamak isteyen turistler için giderek daha ilginç bir cazibe merkezi olduğunu hatırlatmak isterim.

Belgrad nerede, nasıl gidilir, nereler gezilir gibi konularda bilgi edinmek için yazının devamını okuyun.

Belgrad Nerededir?

Belgrad, Doğu Avrupa’da yer alan Sırbistan’ın başkentidir. Sava ve Tuna nehirlerinin buluştuğu noktada yer alan Belgrad uzun ve zengin bir geçmişe sahiptir. Ülkenin merkezine yakın bir noktada bulunur ve Romanya, Hırvatistan ve Macaristan’dan kolayca erişilebilir. Şehir tepelik bir arazi üzerine kurulmuş ve deniz seviyesinden 120 metre yüksekliktedir.

Sürekli genişleyen şehir Yeni Belgrad (Novi Beograd) ve Eski Şehir (Stari Grad) diye ikiye ayrılır. Yeni Belgrad Sava ve Tuna nehirlerinin sol kıyısında, Eski Şehir ise bu nehirlerin sağ kıyısında yer alır.

Sırbistan - Belgrad haritası. Belgrad nerede?

Sırbistan – Belgrad haritası. Belgrad nerede?

Belgrad’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan her gün uçak seferleri bulunur. Türk Hava Yolları günde 2, Pegasus Hava Yolları hafta da 5 gün ve AirSerbia’nın haftada 5 uçuşu mevcut. Belgrad’a uçuş mesafesi yaklaşık 1 saat 20 dakikadır. Ayrıca Avrupa’dan ve dünyanın bir çok ülkesinden çok sayıda uçuş bağlantıları vardır.

Ayrıca İstanbul, Budapeşte, Prag, Moskova, Zagreb, Sofya, Selanik, Bükreş, Paris gibi Avrupa’nın büyük şehirlerinin çoğundan tren seferleri de bulunur.

Belgrad merkezli otobüs firması olan Lasta, Eurolines gibi firmalarınında Avrupa’daki tüm büyük şehirlere otobüs seferleri bulunur. Ve hatta Avusturya ve Almanya’dan Tuna nehri üzerinde tekne turları da bulabilirsiniz. Daha geniş bilgi için bu sayfamıza göz atmanızı tavsiye ederim.

Ne Yapılır ve Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Belgrad’ın merkezi sayılan ve buluşma noktası olarak bilinen Cumhuriyet Meydanı (Trg Republike), bohem köşesi Skadarlija, alış-veriş caddesi Knez Mihailova ve en önemlisi en önemli turistik mekanı olan Kalemegdan gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerdir. Bunun dışında şehir merkezinden yürüme mesefesinde olan Parlamento Binası, Cumhur Başkanlığı Köşkü ve Avrupa’nın en büyük Ortodoks katedrali olarak kabul edilen Aziz Sava Kilisesi gezilebilir. Nikola Tesla Müzesi ve diğer müze ve tarihi eserleri de görmeyi ihmal etmeyiniz. Ayrıca Belgrad gece hayatının temel unsurları olan barlar, kafeler, restoranlar, gece klüpleri ve festivallere de gitmeyi unutmayınız.

Ne Zaman Gitmeli?

Belgrad dört mevsimi yaşayan bir şehirdir. Yaz aylarında sıcaklıklar 37 dereceleri gördüğü gibi, kış aylarında eksi 5 derecelere kadar da düşebiliyor. Kar yağışının olduğu aylar Aralık ortası ile Şubat sonuna kadar olan aylardır. Ekim ayı ile Mayıs ayına kadar olan zaman ise bol yağmurun yağdığı aylardır. Mayıs – Eylül arası Belgrad’ı ziyaret etmek için en ideal zamadır. Noel ve yılbaşı zamanlarında da tüm şehir güzel bir şekilde dekore edildiğinden görmeye değerdir.

Belgrad’ın nerede olduğunu merak ettiyseniz, cevabını verdiğime inanmak istiyorum. Aklınıza takılan sorularınız varsa yazının sonunda bulunan yorumlar kısmını kullanabilir yada bana e-posta gönderebilirsiniz.

Doğu Avrupa ve Balkanlar’da gezilecek yerleri ve canlı gece hayatı ile ilgi çekici bir ve canlı bir şehirdir. Belgrad için gezi planınızı şimdiden yapınız ve bu güzel şehrin tadını bir an önce çıkarınız.

Belgrad’ın Coğrafi Konumu

Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve ülkenin kuzey-orta bölgesinde yer almaktadır. Sava ve Tuna nehirlerinin buluştuğu nokta Belgrad’ı konum için iyi bir coğrafi belirleyicidir. Sırbistan ve Belgrad’ı haritada bulun.

Bazı Şehirlerin Belgrad’a Olan Uzaklıkları

ŞehirMesafe (km)
Novi Sad94 km
Saraybosna293 km
Budapeşte316 km
Zagreb386 km
Sofya393 km
Bükreş445 km
Üsküp435 km
Ljubljana485 km
Viyana613 km
Prag739 km
İstanbul944 km
Atina1102 km

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada kurulmuştur. Balkanları ve Avrupa’yı birbirine bağlayan önemli yolların kavşağında bulunur. Balkanların en önemli ticaret ve eğitim merkezlerinden birisisdir. Stratejik konumundan dolayı ilk kuruluşundan beri çok önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Bu yüzden de 114 kere işgal edilmiştir. Kırktan fazla kere de şehir yerle bir olmasına rağmen yeniden inşa edilmiştir.

Sırpça adı Beograd (Beyaz Şehir)’dır. Kuzeyden gelen bir çok göçün etkisi ile farklı etnik gruplarına ev sahipliği yapar. Yerleşim alanı, Keltler döneminde bugünkü adı Karaburma (Türkçe’den türemiştir) olan semtte kurulmuştur. Osmanlılar döneminde şehir Belgrad Kalesi (Kalemegdan) surları ve çevresinde kurulmuştur. Bu yüzden bugün bile kale içinde ve çevresinde bir çok Osmanlı eserine rastlamak mümkün. Romalı’ların temelini attığı bu bölge Osmanlılar tarafından genişletilmiş ve daha güvenilir hale getirilmiştir. M.S. I. yüzyıla ait Roma eserlerini de burada bulmak mümkün.

Osmanlılar Belgrad’ı işgal ettiğinde şehri surlarla çevirmişler. Bugünkü şehir merkezi bu surların içinde inşa edilmiştir. Osmanlılar Belgrad’ı 1521 yılında fethedilmiştir. Şehir fethedildikten sonra, sık sık ayaklanmalar meydana gelmiştir. Bu ayaklanmalarda bir çok insan bugün Belgrad Ormanları olarak adlandırılan İstanbul’daki bölgeye gönderilmiştir.

Osmanlılar döneminde bir çok camii, mescid gibi eserler yapılmıştır ancak çok azı günümüze kadar ulaşmıştır. Osmanlı’nın yaptığı 217 camiiden sadece Bayraklı Camii günümüzde ibadete açıktır. Yapılan onca medrese, mescid, hamam ve kervansaraylar yıkılmış, yerine başka binalar dikilmiştir.

Belgrad 17. yüzyılın başlarında hızlı bir gelişme dönemi geçirmiştir. Bu yıllardaki Belgrad nüfusu yüzbin kadarmış. O yıllarda askeri açıdan da gelişme yaşanmış ve bir çok askeri bina inşa edilmiştir. Tuna nehri kenarına liman yapılmış ve donanma da güçlendirilmiştir. Ticaret alanında da büyük gelişme gösteren Belgrad, inşa edilen 3700 dükkan ile ticaret canlı bir hale gelmiştir.

Belgrad, bundan sonraki dönemlerde bir çok siyasi olaylara sahne olmuştur. 18. yüzyıldaki savaşlar sonunda Pasarofça Antlaşması, 1739 yılında Belgrad Antlaşması imzalanmıştır. Bu tarihten sonra Belgrad, Osmanlı ve Avusturya – Macaristan devletleri arasında sınır şehri olmuştur. Şehir, Avusturya – Macaristan Devleti’nin eline geçtiği zamanlarda bir çok İslami eserler tahrip edilmiştir.

1839 yılı başında Belgrad, Sırbistan’ın siyasi ve idari merkezi olmuştur. Bu dönemde çıkan isyanlar ile burada yaşayan Türk halkının sayısı azalmaya başlamıştır. Son Osmanlı garnizonunun 1867 tarihinde ayrılması ile Belgrad Sırplar’ın kontrölüne geçmiştir. 1878 yılında Sırbistan tam bağımsızlığını aldıktan sonra Belgrad başkent olmuştur. I. Dünya Savaşı sırasında üç yıl kadar Avusturya – Macaristan devleti tarafından işgal edilmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında da Alman işgali altında kalmıştır. Savaştan sonra Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur. Sürekli gelişmesini sürdüren Belgrad’ın nüfusu 1971 yılında 746 000 ve 1984 yılında 1 529 000 iken bugün itibari ile 2 milyona ulaşmıştır.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra Eski Şehir (Stari Grad)’da yaklaşık 230 000 yeni ev inşa edilmiştir. Bir çok mahalle ve semt de bu tarihten sonra kurulmuştur. Osmanlı’nın 257 yıl hüküm sürdüğü Belgrad’da o döneme ait az sayıda eser günümüze ulaşmıştır.

Sırbistan’nın başkenti olan Belgrad (Sırpça: Beograd), Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği bir yerde kurulmuştur. Orta ve Ku­zey Avrupa’yı bir birine bağlayan önemli yollar üzerinde olduğundan eskiden beri çok önemli bir yerleşim merkezi olarak bilinir.

belgrad nerede

Nüfusu ve Yüzölçümü

Belgrad, Sırbistan içinde özel bir idari statüye sahiptir ve Sırbistan’nın beş bölgesinden biridir. Belgrad ili sınırları dahilinde Büyükşehir Belediyesi olmak üzere 18 belediye var. Belgrad yüzölçümü Sırbistan’nın %3.6’nı oluşturyor. Nüfusu ise Sırbistan nüfusunun %22.5’ni oluşturuyor.

Denizden yüksekliği 116 metre olan Belgrad, Tuna ile Sava nehirlerinin kesiştiği yerde kurulmuştur. Belgrad’ın tarihsel dokusunun çekirdeği olan Kalemegdan (Kalemeydanı), iki nehrin arasındaki platonun üzerine kurulmuştur. Burası şehrin en önemli turistik yeridir.

19. yüzyıldan beri şehir, güney ve doğuya doğru genişlemektedir. Zemun ile Eski Şehir (Stari Grad) arasında yer alan ve Sava Nehri’nin sol tarafındaki Yeni Belgrad (Novi Beograd) ikinci Dünya Savaşı’ndan sonra kuruldu. Belgrad’ın konaklama tesislerinin çoğunlukta bulunduğu yerler de Stari Grad ve Novi Beograd bölgeleridir. Belgrad konaklamalarınız için bu linki tıklayınız.

Tuna Nehri boyunca uzanan Krnjača, Kotež ve Borča kasabaları zamanla şehir merkezi ile birleşti. Sanayi ve endüstriyel bir bölge olan Pančevo ise ayrı bir şehir olma özelliğini sürdürüyor.

Şehir nüfusunun yoğun olduğu alanın yüzölçümü 360 kilometre kare iken, çevre mahalle ve semtleri ile olan toplam kentsel alanı 3223 kilometre karedir. Tarih boyunca Belgrad, Batı ve Doğu arasında bir kavşak olmuştur.

Belgrad’ın merkezi alanı tepelik arazi yapısına sahiptir. Şehrin en yüksek noktası olan Torlak 303 metre yüksekliğindedir.

Şehrin güney sınırında olan Avala Dağı 511 metre ve Kosmaj 628 metredir. Sava ve Tuna nehirlerinin arasındaki bölge çoğunlukla düzdür. Buradaki araziler alüvyonlu ovalar ve platolardan oluşur.

belgrad nerede - konumu

Belgrad Hakkında Bilgiler

Balkanları ve Avrupa’yı bir birine bağlayan yolların kavşak noktasında bulunan Belgrad, eski Yugoslavya’nın da en büyük şehridir. Ticaret, Endüstri, kültür ve ulaştırma bakımından da Balkanların ve Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biridir.

Sava Nehrinin iki yakasına kurulu olduğundan, Stari Grad (Eski Şehir) ve Novi Beograd (Yeni Belgrad) diye adlandırılır. İstanbul’daki Avrupa ve Asya yakası gibi. Yeni ve Eski Belgrad’ı bir birinden ayrına Sava Nehri’nin üzerinden 6 köprü geçiyor. Belgrad’da ayrıca 16 tane nehir adası var. Bunlardan bazıları milli parklar olup koruma altındadır. Yaz aylarında Belgrad’ın deniz ihtiyacını büyük oranda gideren Ada Ciganlija bu adaların en önemlisidir. Bu ada üzerinde bulunan gölde insanlar yüzüyor. Gölün çevresi 12 km’dir ve güzel plajlar ile çevrilidir. Yaz aylarında günlük on binden fazla insanın bu adaya geldiği söylenir. Adada ayrıca her türlü spor aktiviteleri de yapılır. Yaz aylarında çılgın partilerin yapıldığı Ada’da, kışın hemen hemen kimseler yoktur.

belgrad gece

Türk vatandaşlarından vize istemeyen Sırbistan, dolayısı ile Belgrad son yıllarda çok cazip bir tatil kenti olmuştur. Osmanlının 357 yıl bu topraklarda hüküm sürmesinden dolayı, Osmanlı eserlerini şehrin her yerinde görmek mümkün. Batı Avrupa şehirlerine göre çok daha ucuz ve hareketli olan Belgrad’ı her sene çok sayıda turist ziyaret ediyor. Şehrin tarihi dokusu ve yeşil alanlarının çok olması da şehri gezmeye gelenler için büyük avantaj sağlıyor.

Belgrad’ı ziyaret eden yabancılar arasında, çok renkli olan gece hayatı ayrı bir önem teşkil ediyor. Dünya’nın en iyi seyahat dergileri Belgrad’ın gece hayatından övgüler ile bahsetmişlerdir. Bu dergilere göre Belgrad, Avrupa’nın en hareketli ve renkli gece hayatına sahip şehirdir.

2017-06-14T20:59:28+00:0011 Nisan 2016|

8 Comments

 1. Emine Çalıkır 07:07 de 26/02/2018 - Yanıtla

  Yazınız çok güzel bilgiler faydalı oldu şu an Belgrad dayım teşekkürler

 2. AYSUN KON 12:50 de 17/02/2017 - Yanıtla

  Martta Belgrad da olacağım. Verdiğiniz bilgiler çok güzel, en detaylısını buldum, teşekkürler…

 3. fırat 10:43 de 01/12/2016 - Yanıtla

  Merhaba acaba oraya gittiğimizde alışveriş olarak ne önerirsiniz? iphone telefonlar ucuz mu? yada almadan dönmeyin dediğiniz bir şer var mı??

  • Belgrad Gezi Rehberi 12:11 de 01/12/2016 - Yanıtla

   Merhaba,
   Belgrad’da alışveriş olarak önerebileceğim pek bir şey yok. Hediyelik eşyadan başka bir şey de önermem. Almadan dönmeyin diyebileceğim bir şey yok. iphone fiyatları diğer batı Avrupa ülkeleri ile aynı, Türkiye’den daha ucuz. Fiyatlara buradan bakabilirsiniz.

 4. neşe 22:39 de 26/08/2016 - Yanıtla

  neşe teşekkür.bilgi lendir .meniz yardimcı oldu….

  • Belgrad Gezi Rehberi 23:08 de 26/08/2016 - Yanıtla

   Neşe Hanım Merhaba,
   Yardımcı olabildiğime sevindim. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 5. Gökhan 18:09 de 03/05/2016 - Yanıtla

  Teşekkürler bende belgrad hakkında bilgi arıyordum yazını çok güzel elinize sağlık 🙂

  • Belgrad Gezi Rehberi 18:47 de 03/05/2016 - Yanıtla

   Gökhan Bey,
   ziyaretiniz için teşekkür ederim. Yardımcı olabileceğim bir konu olursa haber vermeniz yeterli olacaktır. Sağlıcakla kalın.

Siz de fikrinizi belirtin