Vizesiz Belgrad, Sırbistan

Ana Sayfa » Vizesiz Belgrad

Türk vatandaşları Belgrad’a vizesiz seyahat edebiliyor.

Bana göre vizesiz gidebileceğiniz en güzel Avrupa ve Balkan şehri Belgrad. Sadece Belgrad’ın gece hayatı için bile bir hafta sonu ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Vizesiz Belgrad gece hayatı, gezilecek yerler ve yeme-içme olanakları ile dünyaca ünlü ve çok uygun fiyatlarla konaklama tesisleri sizi bekliyor.

Vizesiz Belgrad, SırbistanSon yıllarda Türkiye’den Belgrad’a seyahat edenlerin sayısında çok ciddi bir artış olmuştur. Bu yükselişin en büyük nedeni vizesiz Belgrad, vizesiz Sırbistan’a gidilebiliyor olması diye düşünüyorum. Türkiye’ye yakın oluşu, uçak biletlerinin ucuz oluşu, gezilecek yerlerin çok oluşu, günlük yaşamın Türkiye’ye göre daha ucuz oluşu ve renkli gece hayatı ile Belgrad görülmeye değer bir şehir.

Ülkemizde vize harçlarının yüksek olması ve vize başvurusunda bizden istenen birçok belge ve prosedür bir ülkeye gitme isteğimizi azaltmaktadır. Belgrad artık hem vizesiz, hem çok yakın hem ucuz. Şimdi Belgrad’ı gezmek için daha çok sebebiniz var.

Bu sebeple biz de Sırbistan ve Belgrad’ı ziyaret etmeyi planlayan Türk vatandaşları için “Belgrad vize istiyor mu?”, “Sırbistan’a vize var mı?” sorularını aşağıda cevaplamaya çalıştım. Vize istemeyen Sırbistan ve Belgrad hakkında bu makalem ile size yardımcı olmayı umuyorum.

Belgrad vize işlemleri: Vize var mı?

Ekim 2010 tarihinde Sırbistan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan antlaşma ile karşılıklı olarak vizeleri kaldırmıştırlar. Belgrad ve Sırbistan için vize almanıza gerek kalmamıştır. Bu antlaşma ile her iki ülke vatandaşları umuma mahsus (bordo) pasaportlar ile vizesiz seyahat edebilirler. İlk girişte 6 ay içerisinde 90 gün vizesiz kalabiliyorsunuz. Yani 180 gün içerisinde 90 günü aşmamanız lazım. Sırbistan’a seyahat edecek Türk vatandaşlarının pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır. Söylememe gerek yok ama yine de belirteyim, pasaportunuzda en az bir tane boş sayfa olmalıdır pasaport kontrolünde mühür için.

Vizesiz Belgrad: Gelirken bunları yanınızda bulundurun

Pasaport kontrollerinde sınır polisi, mevzuat gereği gerekli gördüğünde yabancılara seyahat amaçlarını sormak zorundadır. Ülkeye girişte sorun yaşamamanız için aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurmanızda fayda vardır. Çok nadir de olsa pasaport kontrolü sırasında bazı dökümanları sorabilirler.

 1. Gidiş – dönüş bileti: Uçak biletleri artık elektronik ve check in sırasında sizden bilet istenmez. Ancak biletinizin bir kopyasını yanınızda taşımanızı öneririm. Pasaport polisinin çoğunlukla ilk sordukları soru olmuştur.
 2. Seyahat sigortası: Sağlık hizmetleri her yerde pahalı olduğundan, hangi ülkeye giderseniz gidin mutlaka sigortanız yanınızda olsun. Pahalı olmayan seyahat sigortası, istenmeyen bir durum ile karşılaştığınızda çok faydalı olacaktır. Sırbistan için seyahat sigortası yaptıracağınız zaman buradaki hastaneler ile anlaşmalarının olduğundan emin olunuz. Daha fazla bilgi için “Belgrad Şehir Rehberi” sayfamıza bakınız.
 3. Otel rezervasyonu: Sınırda en çok sorulan sorulardan biri de nerede konaklayacağınız ile ilgilidir. Bir acenta aracılığı ile seyahat ediyorsanız otel rezervasyon teyidini yanınıza almayı unutmayınız. En büyük ve güvenilir otel portalı olan Booking.com üzerinden rezervasyon yaptırdıysanız, rezervasyonunuzun teyidini yanınızda bulundurunuz.
 4. Nakit para / kredi kartı: Belgrad’da hiç para bozdurmadan, banka kartınız yada kredi kartınız ile her yerde ödeme yapabiliyorsunuz. Pasaport polisi de muhtemelen yanınızda para var mı diye sormayacaktır. Ancak yine de yanınızda biraz nakit para taşımanızda fayda var.

Belgrad havaalanına indiğinizde, yukarıdaki soruları uçaktan indikten hemen sonra, pasaport kontrolüne varmadan da sorabiliyorlar. Sınır güvenlik memurlarının sorduğu sorulara kısa ve net cevap vermeniz önerilir.

Dikkat etmeniz gereken diğer hususlar:

 • Belgrad Nikola Tesla Havalimanı polisi yasadışı göçü önlemek amacı ile sıkı denetimler yapıyor. Bu konuda Avrupa Birliği’nin de büyük baskıları var. Yasalar gereği, yukarıdaki belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekiyor.
 • Çok nadir de olsa polis gerekli gördüğü durumlarda bazı kişilere ülkeye girişlerine izin vermeyebiliyor. Böyle bir durumda bile emin olun mümkün olan bütün yardımlar sağlanıyor. Seyahat amacından şüphe duyulan, gezinin sonunda bu ülkeden ayrılmayacağına ve diğer bir ülkeye kaçak yollarla gitmeye çalışan kişiler bu durum ile karşı karşıya kalmaktadırlar.
 • Sırbistan’ın gümrük kurallarına uyulmasını tavsiye ederim. Sırbistan’a getirilmesi yasak olan bazı mallara dikkat edilmesi önerilir. Beyanda bulunmaksızın yanınızda 10.000 Euro (Avro)’dan fazla nakit para taşıyorsanız, bu miktarın üzerindeki paralara el konulacaktır. Yanınızda 10.000 Eur’nun üzerinde nakit para bulundurduğunuz zaman giriş ve çıkışlarda bu parayı beyan etmeli ve kaynağını belirtmeniz gerekmektedir.
 • Belgrad’da yere çöp atarsanız ve polis bunu farkederse 50 Euro para cezası ödemeniz gerekebilir.

Belgrad gümrük işlemleri:

 • Belgrad gümrük görevlileri, bazen bagajların açılmasını isteyebilirler. Seyahat esnasında kullanabileceğinizden daha fazla mücevher, cep telefonu ve bilgisayar gibi eşya getirirseniz değerlendirmeye tabii tutulabilir. Değerlendirme sonucunda yanınızda ihtiyacınızdan fazla eşya getirdiğiniz kanaatine varılırsa ticaret yaptığınız varsayılacak ve vergi vermeniz gerekecektir.
 • Tahmin edeceğiniz üzere uyuşturucu, toksik madde, silah gibi malzemenin ülkeye girişi ve çıkışı yasaktır.
 • Sırbistan’da yapacağınız 150 Euro ve üzerindeki alış-verişleriniz için ödediğiniz KDV’yi geri alabiliyorsunuz. Duty Free olarak bilinen bu işlem için Sırbistan’dan ayrılmadan önce, aldığınız eşyanın faturasını havaalanında veya sınır kapılarında bulunan yetkili ofislerde onaylatmanız gerekir.

Yukarıdaki kurallar sadece Türk vatandaşları için geçerli değildir ve Türkiye dahil bütün ülkelerde bunalara benzer standard kurallar vardır.

Sırbistan ve Belgrad seyahatlerinizde daha fazla bilgi sahibi olmanız için aşağıdaki linklere bakmanızı öneririm.

Yukarıdaki web sayfalarında yayınlanan duyuruları takip ederseniz faydalı tüm güncel bilgilere sahip olacaksınız.

Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Avrupa’ya vizesiz seyahat etmek sanırım hepimizin ortak rüyası. Bir çok Avrupa ülkesi bize vize uygulasa da, vizesiz gidebileceğimiz ülkeler de var. Başta Balkan ülkeleri olmak üzere Avrupa’da da vizesiz gidebileceğimiz ülkelerin sayısı çok az değil. Schengen bölgesinde bulunan ülkelerinin vize başvuru sırasında istenen belgelerin çokluğu ve maliyetler, vizesiz seyahat edebileceğimiz ülkelere olan isteğimizi de artırıyor. Batı Avrupa ülkelerinin hemen hepsi Schengen bölgesinde olduğundan Türk vatandaşlarının seyahat özgürlüğü bakımından en büyük engel Schengen vizesidir.

Türk vatandaşlarının vizesiz Belgrad, Sırbistan dışında gidebileceği diğer Avrupa ülkelerinin listesi aşağıdaki gibi. Bu liste bilgi amacı ile verilmiştir. Seyahat etmek istediğiniz ülkenin resmi web sayfasından son duyuruları ve değişiklikleri kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Vizesiz Avrupa ÜlkeleriVize istemeyen Avrupa ülkeleri

 • Sırbistan: Yukarıda yeterince Sırbistan’dan bahsettim. Sırbistan’ın başkenti Belgrad hakkında bilgi vermeye adadığımız bu web sayfamızda ihtiyacınız olabilecek her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. 2010 yılından beri Sırbistan da vizesiz seyahat edebileceğimiz ülkelerden biridir. Her altı ayda 90 gün vizesiz kalabileceğimiz Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı mutlaka görmeniz gerekir.
 • Karadağ (Montenegro): Eski adı Sırbistan-Karadağ olan bu ülkeye gitmenizi tavsiye ederim. Yaz aylarında gece hayatının çok hareketli olduğu bu ülke doğal güzellikleri ve güzel plajları ile de çok popülerdir. Resmi para biriminin Euro olduğu Karadağ (Montenegro) Sırbistan’a göre daha pahalıdır. Vizesiz kalma süresi 90 gündür. THY ile İstanbul’dan her gün karşılıklı uçuşlar var. Yaz aylarında İstanbul’dan charter seferleri de düzenleniyor. Özellikle Hırvatistan’ın Avrupa Birliği’ne üye olmasından sonra Türklere vize uygulamak zorunda kalması ile Karadağ çok ilgi görmeye başladı.
 • Makedonya Cumhuriyeti: Bir başka Balkan ve eski Yugoslavya ülkesi olan Makedonya da Türkiye’ye yakın oluşu, uçak ile ulaşımın kolay ve ucuz oluşundan ilgi gören bir ülke. Burada da Sırbistan ve Bosna gibi Osmanlı eserlerini çokça görebilirsiniz. 90 güne kadar vizesiz kalabilirsiniz.
 • Andorra: Türkiye’den direk ulaşım olmadığı için fazla cazibeli değil.
 • Azerbaycan: Türk vatandaşları ülkeye giriş yapacağı sınır kapılarında veya havaalanlarında 30 günlük vize alabiliyor.
 • Arnavutluk: Vizesiz gidebileceğiniz diğer bir Balkan ülkesi olan Arnavutluk iyi bir seçim olabilir. Ülkemizden ulaşımın da kolay ve ucuz olması büyük bir avantaj.
 • Belarus (Beyaz Rusya): Türkiye’nin turizm alanında büyük ilgi gördüğü Belarus’a 30 güne kadar vizesiz gidilebiliyor.
 • Bosna – Hersek: Eski bir Yugoslavya ülkesi olan Bosna, Osmanlı eserleri açısından gezilecek güzel bir ülke. Bosna-Hersek’de Türk vatandaşlarına 60 güne kadar vize istemiyor.
 • Ermenistan: Bu ülkeye hiç gitmedim, o yüzden bir fikir belirtemeyeceğim. Sınırda alabileceğiniz vize ile 60 güne kadar kalabiliyorsunuz.
 • Gürcistan: Komşumuz Gürcistan da bizden vize istemeyen bir başka ülke. Pasaportunuzun boş bir sayfasına alacağınız bir mühür ile 90 gün vizesiz kalabiliyorsunuz.
 • Moldova: Moldova’dan her yaz Türkiye’ye çok sayıda turist gider. Bu durum Türkiye’den giden insanların sayısında artış göstermesine neden olmuştur. Moldova’ya vizesiz 90 gün kalabiliyoruz.
 • Ukrayna: Özellikle turizm alanında Türkiye ile ilişkileri iyi olan Ukrayna, Türk gezginler için de çok ziyaret edilen bir ülke. Tarihi ve doğal güzellikleri ile sınırsız olanak sağlayan Ukrayna’yı gezmeniniz öneririm. Türkiye’den ulaşım da çok kolay ve burada 60 güne kadar vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Ukrayna’dan Türkiye’ye yaz aylarında çok turist gidiyor. Bir çok Türk şirketi bu ülkede faaliyet gösteriyor.

Türkler’den vize istemeyen ülkelerin sayısı yukarıdaki liste ile sınırlı değil elbette. Türkiye’ye yakın olan veya Avrupa’da vizesiz seyahat edebileceğimiz ülkeleri yazdım. Oysa dünyada vizesiz seyahat edebileceğimiz çok güzel ülkeler de mevcut.

Vize rejimleri çok sık değişikliklere uğrayabildiğinden bu makaledeki bilgiler en son 09 Temmuz 2017 tarihinde güncellendi.

2017-07-09T08:37:45+00:0028 Nisan 2016|

29 Comments

 1. Ersin 14:56 de 04/10/2018 - Yanıtla

  İyi günler kızımla belgrada kasım ayında 4 günlük bir gezi düşünüyoruz ikimizinde yeşil pasaportu var hazırlamamız gereken evraklar ve yapmamız gerekenler nelerdir cevaplarsanız sevinirim ilk defa yurt dışına çıkacağız ayrıca uçakta taşıyamayacağımız eşyalar varmı havaalanına 3 saat öncemi gitmemiz gerekiyor teşekkür ederim

 2. MIne 19:47 de 01/10/2018 - Yanıtla

  Emek.verip.zaman ayırıp son derece faydalı bilgileri paylaştığınız için.çok minnettarım.
  Tesekkurlerimi sunarım
  Sizinle.watsap tan eyi arzu ederim.ancak ben iletişim.bölümünden.sizin telefon numaranızı bulmayı beceremdim
  Şu an Belgrad yayım bu şehri sevdim
  E mekliyim Belgrad ta yaşamak isterim bunun.için Oturma izni almam gerekecek ancak pek kolay görünmüyor calismayanlara
  Sırça nerede.ogrenebilirim
  Beni.oturmanizni konusunda yadinlatirsanoz seviniyorum.size.telefonumu yazıyorum.watsap kullanıyorum.numaranızı bana.isterseniz watsap üzerinden lutfen
  Oturma.izni alabilm konusunda yardımcı olursanız çok makbule.geçer
  Üniversite mezunuyum ıngilizce fransızca iyi derecede biliyorum
  Cok az.ücretlerde çalışabilirim sorun az

  • Belgrad Gezi Rehberi 20:09 de 01/10/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Sizinle WhatsApp’tan konuştuk sanırım. Bir gelişme olduğunda size bilgi vereceğim.

 3. olcay 03:29 de 15/09/2018 - Yanıtla

  merhaba benim ciddi bir kız arkadaşım var macaristan budapeştede vize için çok evrak isteniyor. ve 3 aylık sigorta dökümüm yok çalışmıyorum şuan.. bir tanıdık şöyle bir fikir verdi bana sirbistan belgrada geç pasaport ile belgradda türkler var türkler 100 150 euro ya macaristana budapeşteye arabalarla gece vakitinde götürüyorlarmış.. ve yakalanırsan türkiye de alevi veya kürt olduğunu belir seni tekrar göndermiyorlar türkiye ye ve orada kalabiliyorsun dedi.. sizce doğrumudur.. ?

 4. Tan gençer 15:31 de 02/08/2018 - Yanıtla

  50 gündür almanyadayım sadece yeşil pasaportum var ve pasaportumun bitmesine 4 ay kaldı araç ile türkiyeye döneceğim bir sıkıntı yaşarmıyım

  • Belgrad Gezi Rehberi 15:57 de 03/08/2018 - Yanıtla

   Hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. 3 aylık geçerli bir pasaportunuzun olması yetecektir. İyi yolculuklar.

 5. ismet 16:25 de 16/07/2018 - Yanıtla

  Şahsi arabamla Makedonya üzerinden Belgrad a gitmeyi düşünüyorum. Sadece Türk pasaportum var. Gümrükten geçerken sadece otel rezervasyonu çıktısı yanımda olsa yeterli olur mu. ya da evrak olarak yanımda neleri bulundurmam gerekir. şimdiden teşekkür ederim

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:34 de 20/07/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Daha önce size cevap yazamadığım için özür dilerim.
   Hiç bir sorun yaşamazsınız, geçerli bir pasaport ve otel rezervasyonunuzun olması yeterli olacaktır. Ayrıca araç için Green Card olması lazım, bu kartı gümrük kapısında da alabilirsiniz. Eğer aracınızın uluslararası yeşil kartı varsa ayrıca ihtiyacınız olmayacaktır. Ayrıca Sırbistan’ı da kapsadığından emin olmalısınız.

 6. elvan 13:06 de 12/07/2018 - Yanıtla

  merhaba,

  23 haziran’ da 6 aylık pasaport başvurusunda bulundum. 3 Eylül ile 9 eylül arası sırbistan’ a gidiyorum. sorun olur mu?

 7. kormaz 08:11 de 06/07/2018 - Yanıtla

  merhaba,ailemden olan insanlar Belgrad,da tatil yapiyorlar,oradan ITALYA,ya gecmek istiyorlar ,kolay vize alabilirlermi,ve sure ne kadardir.

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:23 de 06/07/2018 - Yanıtla

   Merhaba

   Ailenizin Sırbistan’da oturma izinleri varsa, İtalya’ya kolay vize alırlar, yaklaşık 3 gün sürüyor. Schengen vizeleri genellikle 1 yıllık veriliyor. Ancak tatil için gideceklerse, otel rezervasyonu süresine göre veriyorlar vizeyi.

 8. Elif 00:10 de 05/07/2018 - Yanıtla

  Selam biz 23 temmuzda belgrad a gideceğiz 6 aylık pasaport başvurusu yaptık 6 aylık sıkıntı olur mu bize dönüşümüz 15 ağustos kimseden net bilgi alamıyoruz

  • Belgrad Gezi Rehberi 08:55 de 05/07/2018 - Yanıtla

   Merhaba Elif Hanım,

   Net bilgi şu: Ülkeye girdiğiniz gün itibariyle 6 aylık geçerli pasaportunuzun olması gerekiyor. Bunu kapıda kontrol ediyorlar mı bilmiyorum, ancak ben olsam riske atmazdım. Bunun dışında başka bir bilgi yok. O yüzden Sırbistan’a giriş yapacağınız gün itibari ile 6 aylık geçerli bir pasaportunuzun olmasında fayda var.

 9. gizem 10:23 de 04/07/2018 - Yanıtla

  merhabalar,

  Mümkünse ,Sırbistan’dan otobüs ile geçebileceğimiz vizesiz ülkeleri paylaşabilir misiniz? (60/90 gün kalınabilecek şekilde)

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:35 de 04/07/2018 - Yanıtla

   Sırbistan’dan otobüs ile vizesiz gezebileceğiniz ülkeler bunlar: Bosna, Karadağ (Montenegro), Makedonya, Arnavutluk, Kosova.

 10. Onur 16:26 de 11/06/2018 - Yanıtla

  Öncelikle değerli bilgileriniz için teşekkürlerimi iletmek istiyorum.
  Bir kaç sorm olacak. Öncelikle 22 günlük bir tatil planımız var 10 günü Belgrad 10 günü Budva şeklinde ancak havaalanında problem yaşamamak adına Belgrad’daki 10 günlük rezervasyonumuzun yanına Novisad’da 10 günlük sahte bir rezarvasyon yaptırmayı düsünüyoruz. Bu duruma gerek var mı? Gerçek programımız ile gidersek sorun yaşarmıyız. 10 gün belgrade 10 gün budva rezarvasyonu şeklinde. İkimizinde ilk yurtdışı seyahati olacak ve bloglarda gördügüm kadarıyla herhangi mühür olmayısı pasaportumuzda dikkatleri üstümüze çekiyormuş. Bu sebebten çekingelerimiz var.

  Şimdiden cok cok teşekkür ederim

  • Belgrad Gezi Rehberi 18:15 de 12/06/2018 - Yanıtla

   Merhaba Onur Bey,

   Hegün yüzlerce kişi Türkiye’den Belgrad’a gezmek için geliyor. Bunlardan bir çoğu ilk kez yurtdışına çıkıyor. Sizin uöak biletinizin ve otel, hostel veya günlük kiralık ev rezervasyonunuz varsa yeterli olacaktır. Pasaportunuzda başka giriş-çıkışın olmaması hiç yurtdışına çıkmadığınız anlamına gelmez. Pasaport belki yenidir, ayrıca ilk pasaportun boş olması sizi şüpheli yapmaz. O yüzden LÜTFEN sahte rezervasyon yapmayınız. Amacınız gezmek ve gezdikten sonra ülkeye geri dönmek ise, endişe etmeniz gereken bir durum yok.

   Bazı forumlarda asılsız bir çok bilgi bulabilirsiniz. Size soracakları 2 sor olacaktır, çoğu zaman birşey de sormazlar. Ne için geldiniz ve nerede kalacaksınız? Sizde bu sorulara dürüstçe cevap verirseniz sorun olmayacaktır.

   Şüpheli gördüklerini bazen ülkeye sokmuyorlar, ancak bu durumda ciddi sebepleri var. Sizin pasaportunuzda damga yok diye ülkeye sokmamazlık yapmazlar. Şüphelendikleri başka bir şey yok ise, sizde herkes gibi rahatlıkla ülkeye girebilirsiniz.

 11. Toprak 18:14 de 05/06/2018 - Yanıtla

  Karayolu ile fransadan turkiyeye gidecegiz fakat fransiz pasaportumuz yok sirbistan eskiden sadece fransiz kimligi ile gecirmiyordu hala ayni uygulama devam ediyormu pasaportsuz fransiz kimlik karti ile sirbistandan gecis yapabilirmiyiz???

  • Belgrad Gezi Rehberi 20:30 de 05/06/2018 - Yanıtla

   Avrupa Birliği (AB) vatandaşları geçerli bir kimlik kartı ile Sırbistan’a geçebilir, 90 güne kadar kalabilirleri. O yüzden siz sadece kimlik kartınız ile Sırbistan’a seyahat edebilirsiniz. Bu konuda bir endişe etmenize gerek yoktur. Bu kanun 2011 yılından beri yürürlükte.

 12. Mehmet 09:40 de 20/05/2018 - Yanıtla

  Merhaba. Ben Belgrad Saraybosna ve budvaya görmek istiyorum. 5 günlukbbir gezi planı m var. Sizce nasıl bir rota izlemeliyim? Geliş ve gidiş biletlerini hangi ülkelere alayım? Ona göre bilet alacağım. Bu arada tam olarak hangi evraklar gerekiyor ve ülkeler arası geçişlerde sıkıntı çıkar mı?
  İlginiz için şimdiden teşekkürler

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:42 de 20/05/2018 - Yanıtla

   Bence Belgrad’dan başlamalısınız. Uçak biletinizi Geliş Belgrad, dönüş Podgorica olarak kesebilirsiniz. Böylece başladığınız noktaya dönmek zorunda olmaz, gezeceğiniz yerlerde daha çok zaman harcamış olursunuz.

   Belgrad – Saraybosna ve buradan Budva yapabilirsiniz. Ülkeler arasında geçişlerde hiç bir sorun yaşamazsınız. Yanınızda uçak bileti ve konaklama rezervasyonunuzun çıktısını bulundurmakta fayda var. İyi tatiller.

 13. GÖZDE 07:27 de 17/05/2018 - Yanıtla

  Merhaba annemi Belgrad’a götürmek istiyorum biletleri aldım. Ancak sağlık sigortası yaptırmak şart mi bir de hesap dokumu istiyorlar mi annemin hesabı yok çünkü

  • Belgrad Gezi Rehberi 08:49 de 17/05/2018 - Yanıtla

   Merhaba Gözde Hanım,

   Sağlık sigortası şart değil. Burada kimse hesap dökümünü sormuyor. Uçak biletinizin ve otel rezervasyonunuzun olması yeterli olacaktır.

 14. Semih 11:36 de 11/05/2018 - Yanıtla

  Merhabalar peki Belgrad’ı gezdikten sonra almaya Münih gitmemiz için oradan en kolay yol neler dir

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:42 de 11/05/2018 - Yanıtla

   Münih’e gitmek için en iyi yol uçak olacaktır; Belgrad – Münih arası hergün Lufthansa ve AirSerbia’nın uçuşları var. Ayrıca Belgrad’dan Münih’e günlük otobüs seferleri de mevcut.

 15. Eren 10:24 de 29/04/2018 - Yanıtla

  Merhabalar,
  benim sağırlıyım, 25 mayıs belgrad`a gideceğim, 28 mayıs istanbul`döneceğim, sağırlar yabancılar uluslararası tiyatro eğlenceli ilk belgrad şerefli, bir sorun var olabilir Belgrad Nikola Tesla Havalimanı polisi kontrol giriş izin vermiyorler mi? belgrad arkadaşım var beni davetiye verir mi? gerek yok mu? ben ingilizce yazma okuma iyi biliyorum, yardım eder misin? İyi Günler 🙂

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:07 de 04/05/2018 - Yanıtla

   Merhaba Eren Bey,

   Bir seyahatte olduğumdan size daha önce cevap yazamadım, çok üzgünüm.

   Endişe etmenize gerek yok. Bir çok kişinin düşündüğü gibi kimseye zorluk çıkarmıyorlar. Size büyük ihtimalle sor bile sormayacaklardır.

   Yine de emin olmak istiyorsanız:

   1. Eğer arkadaşınızın evinde kalacaksanız, arkadaşınızın havaalanına gelmesi ve sizi orada karşılaması iyi olacaktır.
   2. Eğer booking.com veya başak bir rezervasyon sistemi ile otel rezervasyonu yaptıysanız, rezervasyonun çıktısını yanınızda bulundurmanızda fayda var.

   Eğer İngilizce biliyorsanız, sorun yaşamayacaksanız. Basitçe niçin geldiğinizi söylersiniz ve sorun olmayacaktır.

   Umarım Belgrad’da iyi vakit geçirirsiniz. Aklınıza takılan birşeyler olursa yine yazarsınız.

 16. Metehan 20:53 de 04/04/2018 - Yanıtla

  Selamlar ben karadağ gitmek istiyorum fakat aktarmalı olarak öncelikle belgrad havalimanina gidip uçaktan indikten sonra tren ile karadağ gitmek istiyorum.Bu planımı gerçekleştirmek için neler yapamam gerekiyor? Ne tür belgeler götürmem ve Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Bu konu hakkında beni bilgilendirebilirmisiniz? İlginiz için teşekkürler şimdiden. 🙂

  • Belgrad Gezi Rehberi 21:14 de 04/04/2018 - Yanıtla

   Merhabalar,

   Belgrad’dan Karadağ’a hergün tren seferleri var. Bildiğim kadarı ile tren Belgrad’dan sabah 09:10’da kalkıyor. Birinci sınıf 28 Euro, ikinci sınıf 19 Euro. Havaalanından tren istasyonuna 72 ve A1 numaralı otobüsler veya taksi ile gidebilirsiniz. Otobüs biletleri büfeden alırsanız 89 Dinar, şoförden alırsanız 150 Dinar. Taksi yaklaşık 1500 Dinar (11-12 Euro) tutar.
   Bunun dışında yapmanız gereken birşey yok, yanınızda pasaportunuzun olması yeterli olacaktır.

Siz de fikrinizi belirtin