Belgrad Hava Durumu | Detaylı Hava Sıcaklıkları

Ana Sayfa » Belgrad Hava Durumu

Belgrad için Detaylı Hava Durumu – Bütün Yıl İçin Ay Ay En Yüksek ve En Düşük Sıcaklıklar.

Belgrad, kışları yağmurlu ve karlı, yazları sıcak, ilkbahar ve sonbaharı ise yağmurlu geçen bir şehirdir. Belgrad hava durumu, Aralık ile Mart arasındaki dönemde ortalama 3-4 derece arasında olan sıcaklıklar, yazları 26-27 derecelerde seyreder. Yağmurlu ilkbahar ve sonbahar günleri de misafirlerini ağırlayan şehir; eğlence ve gece hayatından dolayı en fazla yazın ziyaretçilerle buluşur. Şehri gezmek için en ideal zamanlar ise Mayıs ile Eylül arasındaki dönemi kapsayan aylardır.

1981 – 2015 yılları arasındaki Belgrad hava durumu verileri

belgrad hava durumu

belgrad hava durumu 2015

2015 yılı Belgrad için sıcaklık ortalamaları

Belgrad Ortalama Aylık Sıcaklıkları

belgrad aylık ortalama sıcaklıkları

Belgrad aylık ortalama sıcaklıkları

Belgrad – Mevsimlerin Başlangıç Tarihleri

Mevsimlerin Başlangıç Tarihleri

Ocak  Ayı İçin Hava Durumu

Ocak ayında Belgrad’ı ziyaret etmek istediğinizde her an yağmur, sis veya kar olabileceğini hatırlatmak isterim. Gündüzleri en yüksek hava sıcaklığı -4 ve 4 derece aralığındadır. Genellikle Ocak’ın ilk haftası daha sıcak olur. Belgrad’da Ocak ayında hava soğuk olur. Ortalama hava sıcaklığı 1 derece olan Ocak ayında hafif rüzgar da sık görülür. Son 10 yılda yapılan istatistiklere göre, bu ayda yağmurlu gün sayısı 11, bulutlu gün sayısı 9 ve karlı gün sayısı ise 10’dur.

Ocak boyunca, günün uzunluğu ortalama 53 dakika kadar artış oluyor. 1 Ocak, 8 saat 51 dakika ile en kısa günüdür. Aynı tarih için gün doğumu 07:17 ve günbatımı 16:08’dir. 31 Ocak, 9 saat 44 dakika ile en uzun gündür. Bugün için ise gündoğumu 07:00 ve günbatımı 16:44’tür. Bir gezgin için güneşli gün sayısı önemlidir. Ocak ayı gün ışığından yararlanma ortalaması 9 saattir.

Ocak ayı sıcaklık ortalaması 1 derece, görüş mesafesi 5.6 kilometre ve rüzgar hızı 12 km/saattir.

Şubat Ayı İçin Hava Durumu

Belgrad’da hava durumu Şubat ayı da Ocak gibi, yağmurlu, zaman zaman kar yağışlı ve bulutludur. Gündüzleri en soğuk -3 ve en sıcak 6 derecedir. Genellikle Şubat’ın üçüncü haftası daha sıcaktır. Yine son 10 yılda kaydedilmiş verilerin gösterdiğine göre 11 gün yağmurludur.

Şubat ayında gün uzunluğu yaklaşık 77 dakika artış gösterir. 1 Şubat 9 saat 46 dakika ve 28 Şubat ise günün uzunluğu 11 saat 4 dakikadır. Güneş sabah 6:20 de doğar, 17:24’de batar. Ay boyunca gün ışığından yararlanma 10 saattir.

Belgrad’da Mart Ayı İçin Hava Durumu

Belgrad seyahatiniz Mart ayına denk gelir ise genellikle yağmurlu, bazen karlı, zaman zaman da bulutlu bir hava bulacaksınız. Mart’ta en düşük hava sıcaklığı 2, en yüksek hava sıcaklığı ise 12 derecedir. Ocak ve Şubat aylarına göre daha sıcaktır. Mart’ın son haftası en sıcak haftadır. Ancak siz yine de yağmur ve çok nadir de olsa kar yağabileceğini aklınızdan çıkarmayınız. Verilere göre Mart ayı Belgrad’da 9 gün yağmurlu, 3 gün karlı ve 2 günde sis görülebilir. Son yılların ortalamasına göre sadece 9 gün yağmur yağmış. Genellikle sıcaklıkların ortalaması 7 derecedir. Mart ayında hafif rüzgarın da olabileceğini unutmayınız.

Gün uzunluğu ortalaması Mart ayında 91 dakika artar. 1 Mart’ta günün uzunluğu 11 saat ve 10 dakikadır. Güneş, 06:16’da doğar ve 17:26’da batar. En uzun gün 12 saat ve 41 dakika ile 31 Mart’tır. Bu ayda gün ışığından yararlanma ortalama 12 saattir.

Nisan Ayı Hava Durumu

Nisan ayında Sırbistan’nın başkenti Belgrad’da hava serin geçer. Hafif rüzgarın ve yağmurlu günlerin sayısı çok azdır. Günlük ortalama sıcakalıkları en düşük 9 ve en yüksek 18 derecedir. İçinde bulunduğumu 2016 yılında havalar normallerin üstünde seyrediyor ve bu sene Nisan ayında 28 dereceleri gördük. Bu yazıyı yazdığım gün olan bugün (13 Nisan) hava sıcaklığı 27 dereceye kadar çıktı. Son 10 yılda sadece 1 gün kar yağmış.

Yaz aylarına yaklaştığımız Nisan ayında, gün ışığından yararlanma süresi ortalama 86 dakika daha uzundur. 1 Nisan için günün uzunluğu 12 saat 44 dakika, 30 Nisan günü ise 14 saat ve 10 dakikadır.

Gündoğumu 05:31 ve günbatımı 19:41’dir. Bu ay için güneşli gün sayısı ortalaması 13’tür.

Mayıs Ayı İçin Hava Durumu

Belgrad’da Mayıs ayları genellikle serin geçer. Çok sıcak günlerin de olduğuna şahit oldum. Mayıs sık yağmur yağarsa şaşırmayınız. Yağmurlu günlerin sayısı 7’dir. Son on yılda görülen en düşük hava sıcaklığı 12 derecedir. Mayıs ayının ortalama sıcaklığı 19 derecedir.

Belgrad’ı gezmek için Mayıs ayı idealdir bence. Bu aydan sonra yazın sıcaklığını tam olarak hissedebileceğiniz aylardır. Gün ışığının fotoğraf ve film çekmek için çok ideal olduğu bu ay, şehri gezerken de terlemez ve rahatsız olmazsınız.

Tipik bir Mayıs gününün uzunluğu yaklaşık 66 dakika artar. En kısa gün olan 1 Mayıs 14 saat 13 dakikadır. Gündoğumu 05:30 ve günbatımı 19:42’dir. En uzun gün olan 31 Mayıs ise 15 saat 19 dakikadır. Gündoğumu 04:57 ve günbatımı 20:16’dır. Mayıs ayı için güneşli gün sayısı ortalaması ise 15 gündür.

Haziran

Bu ayda yağmur hemen hemen hiç yoktur ve hava sıcak, güzel ve güneşlidir. Hava sıcaklığı ortalaması 23 derecedir. Bu ayda güneşten korunmak için cildinize güneş kremi sürmenizi, başınıza şapka takmanızı ve güneş gözlüğü kullanmanızı tavsiye ederiz. Haziran ayında Belgrad’da çok uzun süre güneşte kalmak iyi bir fikir değil!

Haziran ayı boyunca, günün uzunluğu yaklaşık 13 dakika artış gösterir. En kısa gün 1 Haziran 15 saat 20 dakika ve en uzun gün olan 22 Haziran ise 15 saat 36 dakikadır. En kısa günde ündoğumu 04:57 ve günbatımı 20:17, en uzun gün olan 22 Haziran’da ise gündoğumu 04:53 ve günbatımı 20:29’dur.

Belgrad’da Temmuz Ayı İçin En Yüksek Hava Sıcaklığı 32, En Düşük 25 Derecedir.

Temmuz ayında en düşük hava sıcaklığı 25 derecedir. Temmuz ayında da güneş ışığından korunmak için gerekli önlemleri almanızı tavsiye ederiz. Bir kaç gün parçalı bulutlu olan Temmuz ayında Belgrad’da hava durumu sıcak olur.

Gün ışığından yararlanma süreleri Temmuz ayında yaklaşık 47 dakika azalmaya başlar. 1 Temmuz en uzun gün ve 31 Temmuz en kısa gündürdür. Güneş en uzun günde sabah saat 04:56’da doğar ve 20:29’da batar.

Temmuz ayında Belgrad’da yaşayan insanlar sahip oldukları tek plaj olan Ada Ciganlija’ya hücum ederler. Havanın çok sıcak olduğu bu ay, nehirlerde bot gezintisi yapmak için ideal. Ucuz fiatlar ile bir kaç saatlik bu nehir gezisini beğeneceğinize inanıyorum. Belgrad Kalemegdan (Belgrad Kelesi), Eski Şehir (Stari Grad) ve Yeni Belgrad (Novi Beograd)’ı nehirden görme imkanına sahip olacaksınız.

Resmi olarak kayıt altına alınan en yüksek sıcaklık 43.1 derece ile 24 Temmuz 2007 tarihidir.

Ağustos Ayı İçin Hava Durumu: En yüksek Hava Sıcaklığı 33, En Düşük 24 derecedir.

Ağustos ayında Belgrad’da hava çoğunlukla güneşlidir ve sıcak bir hava hakimdir. Ortalama hava sıcaklığı ise 25 derecedir. Belgrad’da Ağustos ayında da sıcak olduğundan güneşten korunmanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Çok hafif rüzgarların da olduğu Ağustos ayında nem oranı da biraz yüksektir, ancak rahatsızlık verecek düzeyde değildir.

Ağustos boyunca, günün uzunluğu yaklaşık 82 dakika azalma gösterir. Günlerin kısalmaya başladığı bu ayın en uzun günü 14 saat 43 dakika ile 1 Ağustos’tur. En kısa gün olan 31 Ağustos 13 saat 21 dakikadır. Ağustos ayında günde ortalama 14 saat güneş ışığından yararlanabilirsiniz.

2014 – 2015 yılları arasındaki en yüksek sıcaklık 33 derece ile 24 Ağustos 2014 tarihidir.

Eylül Ayı İçin Ortalama Sıcaklık 21 derecedir.

Eylül ayında Belgrad’da yağmurlu günler fazla değildir. Yaz sıcaklığını hala hissedebilirsiniz. Sıcaklık ortalaması 21 derecedir. Yağışlı gün sayısı Eylül’de 10’dur. Eylül ortasından itibaren akşamları hava serin olduğundan kazak gibi birşeyleri yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim. Bu ay için görülen en düşük sıcaklık 15 derecedir. Belgrad’da gezilecek yerleri görmek için yürümek istediğinizde hava sıcaklığı sizi rahatsız etmeyecek derecededir. Buraları gezmek için Eylül ayı idealdir. Günışığının süresi bu ayda 89 dakika kısalır.

En uzun gün 1 Eylül ve gün uzunluğu 13 saat 18 dakikadır. 30 Eylülde günün uzunluğu ise 11 saat 49 dakikadır. Gündoğumu sabah 06:00 ve günbatımı ise 19:18’de oluşur.

Belgrad için Ekim Ayı Sıcaklık Ortalaması 12 Derecedir.

Ekim ayında Belgrad’da yağmurlu günlerin sayısı artar. Genellikle daha serin bir havanın hakim olduğu bu ayda, gündüzleri üşümemek için üzerinize birşeyler giymenizi tavsiye ederiz. Akşamları ise hava sıcaklıklarının iyice düştüğünü varsayarsak, dışarı çıktığınızda üşümemek için sağlam giyinmek lazım.

En düşük 8 ve en yüksek sıcaklık ise 16 derecedir. Sıcaklık ortalaması ise 12 derecedir. Sık sık yağmur yağacağını hesaba katmanız lazım. Yağmurlu gün sayısı Ekim için 11’dir.

Günlerin kısalmaya, gecelerin ise uzamaya başladığı Ekim ayı için gün ışığından yararlanma süresi 93 dakikaya kadar kısalma olur. En uzun gün 11 saat 46 dakika iken, en kısa gün 10 saat 13 dakikadır. En uzun gün olan 1 Ekim’de gündoğumu 06:36, günbatımı ise 18:22’de gerçekleşir.

Kasım Ayı İçin Hava Durumu: En Düşük 2 ve En Yüksek 14 Derece

Belgrad’a Kasım ayında yolunuz düşer ise, yoğun sis, yağmur, fırtına ve çok nadir de olsa kar görmeye hazır olunuz. Gündüz sıcaklığı en düşük 2 ve en yüksek 14 derecedir. Yağmurlu gün sayısının 9 gün olmasına karşın hava soğuktur. Kasım ayının sıcaklık ortalaması sadece 7 derecedir. Dalgalanmalar şeklinde hafif rüzgarlarda görülebilir.

Kasım ayında gün 66 dakika kısalmaya başlar. 30 Kasım’da gün 9 saat ve 5 dakika sürerken, 1 Kasım’da bu süre 10 saat ve 10 dakikadır. Gün ışığından yararlanma süresi bu ay için ortalama 10 saattir.

Aralık Ayı için Belgrad Hava Sıcakalıkları Ortalaması 1 Derecedir.

Yılın son ayı olan Aralık ayında Belgrad Hava durumu hiç de iç açıcı değildir. Yoğun sis, yağmur, bazen kar, zaman zaman da fırtınanın olduğu Aralık ayı çok soğuk olur. Gün içinde en düşük hava sıcaklığı -3 ve en sıcak ise 5 derece olur. Bu ayın hava sıcaklık ortalaması ise 1 derecedir. Aralık ayının ilk haftası daha sıcaktır. Son yılların istatistiklerine baktığımız zaman yağışlı gün sayısı 10 gündür. Soğuk rüzgarın bol olduğu bu ay Belgrad’da diğer bir çok Avrupa başkentleri gibi sıkıcı olabilir.

Sırplar Ortodoks olduğundan Noel ve Yeni yıl süslemeleri de geç başlıyor. Özellikle Yeni Yıl hazırlıkları ile bütün sokak ve meydanların süslenmesi ile Belgrad bir rüya kent görünümüne bürünür. Yılbaşı için bir çok parti, konser ve buna benzer etkinlikler düzenlenir. Hemen hemen bütün iyi bar ve gece klüpleri tıklım tıklım dolar. Belgrad restoranlarına ise rezervasyonsuz girmek nerede ise imkansızdır.

Zaten hareketli olan Belgrad geceleri, yeni yıl hazırlıkları ile ayrı bir hareketlilik kazanır. Belgrad için hava durumu hakkında yukarıdaki verdiğimiz bilgiler Belgrad ziyaretlerinizde faydalı olacağına inanıyorum.

Lütfen fikirlerinizi bizimle aşağıda paylaşın. İyi tatiller.

belgrad hava durumu - iklim

2017-06-07T10:22:53+00:0014 Nisan 2016|

3 Comments

 1. Tuğba 10:06 de 11/06/2018 - Yanıtla

  Merhaba. Teşekkür ederim yardımlarınız için. Hava durumu kafamı karıştırdı. Salı günü geleceğim ve hafta sonuna kadar oradayım. Havayı yağışlı gösteriyor salıdan sonra. Nedir acaba oradaki durumlar ? Çok mu sıcak ? Hakikaten yağışlı mı o kadar. Teşekkürler.

 2. Yaşar 22:34 de 10/05/2018 - Yanıtla

  Belgrad hava limanından Central Park Partman
  Studenski 21 adresindeki otelimize hangi otobüsle hangi durakta inerek ulaşabiliriz.
  Yanıtlarsanız seviniriz.

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:27 de 11/05/2018 - Yanıtla

   Aynı soruyu burada da sormuşsunuz sanırım, yorumunuza cevap verdim. Başka bir konuda yardımcı olamamı isterseniz, yine buradan yazabilirsiniz.

   Saygılarımla,

Siz de fikrinizi belirtin