Belgrad Hakkında

Ana Sayfa » Belgrad Hakkında
Belgrad Hakkında2018-07-26T10:35:42+00:00

Belgrad Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken Bilgiler

Belgrad kendini özletebilen tuhaf bir Balkan şehridir. İlk bakışta sıradan bir Balkan şehrine benzese de, bir çok kişi için tek farkı biraz daha kalabalık olması ve biraz daha gelişmiş olamasıdır. Kalemegdan Parkı’nda 100 metre yürüdüğünüzde rüzgar burnunuza nehir kokusunu estiren, sokaklarında taze Türk kahvesi kokusu olan, yemyeşil nehir kıyıları olan bir şehirdir Belgrad. Bu acayip şehirde olan biten her şeye rağmen bu şehirden ayrılmak istemez insan.

TC vatandaşlarının vizesiz ziyaret edebildiği nadir ülkelerden biri olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad’tır. Bizim gibi misafirperver halkı, güzel yemekleri, çok hareketli gece hayatı ve yaşamın ucuz olması bu güzel şehri gözde bir tatil destinasyonu haline getirdi. 357 yıl Osmanlı egemenliğinde yaşamış ve Osmanlı’ya ait birçok izleri hala taşıyan bu kent için Belgrad Gezi Rehberi’ni hazırladık.

kalemegdan gece

Özellikle son yıllarda vizesiz gelebildiğimiz için oldukça popüler hale gelen Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a hoşgeldiniz.

Beyaz Şehir: Belgrad

Son yılların en ilgi çeken kentlerinden Belgrad, Balkan havasıyla Avrupa tarzını harmanlayan benzersiz karakteriyle, her geçen gün adını daha çok duyuruyor. Türkiye’den vizesiz gidilebilmesinin yanında, fiyatların diğer Avrupa kentlerine göre daha uygun olması, kentin cazibesini artırıyor.

Bugün Sırbistan’a Başkentlik yapan, Balkanlar’ın en büyük kenti ve her daim lideri Belgrad, tarih boyunca bölgeye hakim olmak isteyen güçlerin mücadele alanı olmuş. 15. yüzyıl ortalarında başlayan akınların sonunda 1521 yılında Osmanlı hakimiyetine giren kentte, yüzyıllar boyunca işgaller ve ayaklanmalar hiç durmamış. 1882’de Sırbistan Krallığı’nın kurulmasıyla özerkliğin ilan edilmesi ve 1. Dünya Savaşı’nın hemen başlarında, Kasım 1914’te Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun kenti ele geçirmesi ise Belgrad tarihinin önemli dönüm noktaları.

1929’da Yugoslavya Krallığı’nın kurulması, 2. Dünya Savaşı sırasında, 1941’de kentin Nazi Almanya’sı, İtalya Krallığı, Macaristan ve Bulgaristan kuvvetleri tarafından işgali, 1944’te Kızıl Ordu ve Yugoslav Partizanları tarafından Almanlardan geri alınması, 1945’te Tito’nun önderliğinde Yugoslavya Halk Cumhuriyeti’nin kurulması ve yakın tarihte yaşanan Yugoslavya İç Savaşı… Bütün bu mücadeleler, şehri hırpalayıp kuşaklar boyu ağır bedeller ödenmesine neden olsa da, bugün farklı kültürlerin iç içe geçip güçlü izler sürdüğü bir kent kalmış geriye. Söz konusu izleri, kentin mimarisinden yeme-içme kültürüne ve diline kadar pek çok alanda görmek mümkün.

Yaklaşık 7000 yıllık geçmişi ile Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Belgrad, 1918 ile 2003 yılları arasında varlığını farklı isimler ve idari biçimlerle sürdüren Yogoslavya’nın başkentiydi. Ardından 2003 – 2006 yılları arasında Sırbistan – Karadağ devlet birliğinde Sırbistan’nın başkentiydi. Sonrasında, 2006 yılında Karadağ’ın ayrılması ile kurulan Sırbistan Cumhuriyeti’nin başkenti olarak tarihi yolculuğuna devam etti Belgrad.

Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alıyor. Ülkeden geçen en büyük nehir olan Tuna’nın 60 kilometrelik kısmı, Sava nehrinin de 30 kilometrelik kısmı Belgrad sınırları içerisinde yer alıyor. İki nehrin üzerinde 16 tane ada ve adacık bulunuyor.

17 farklı idari bölgesi olan Belgrad’ın nüfusu yaklaşık 2 milyon. Sırbistan nüfusunun 8.5 milyon olduğu düşünülürse, ülke nüfusunun yaklaşık %23’ü başkentte yaşıyor demektir.

İstanbul’dan 1 saat 20 dakika uçuş mesafesinde olan Belgrad’ı keşfetmeye Stari Grad, yani Eski Şehir olarak tanımlanan tarihi kısmından başlamak gerek.

Belgrad Genel Bilgiler

Belgrad (Beograd / Београд), Sırbistan’ın başkenti, Istanbul ve Atina’dan sonra Kuzey-Doğu Avrupa ‘nın en büyük üçüncü şehridir. Resmi sayımlara göre Belgrad’ın nüfusu 1.700.000’dir. Belgrad gençlerin şehri, nüfusun %40’dan fazlası 15 ile 44 yaşları arasındadır.

AdiBelgrad
KitaAvrupa
ÜlkeSırbistan
Yüzölçümü359.96 km2
Nüfusu1,766,763 (2011)
Resmi diliSırpça
Alan kodu(+381) 11
Saat farkıTürkiye bu yıl kış saati uygulamasına geçmediğinden Sırbistan ile arasındaki saat farkı kış aylarında 2, yaz aylarında 1 saate çıkmıştır.
HavaalanıBelgrad Nikola Testa Uluslararası Havaalanı
Komşu ülkelerMacaristan, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Hırvatistan, Bosna, Karadağ, Arnavutluk
İnternet Ülke Alanı.rs
Para birimiSırbistan Dinarı (RSD)

Belgrad’a bahar gelince her yer renga renk, cıvıl cıvıl oluyor. Herkes kendini dışarıya atıyor. Belgrad’da yemyeşil bir doğa olduğundan dolayı her köşede eşsiz güzellikte parklar dikkat çekiyor. Biz de böyle kalabalık bir şehirde yaşamları sormadan geçmek istemiyoruz. Sırbistan’da hayat nasıl diye sorduğunuzda insanların çoğu Sırbistan’ı yere göğe sığdıramıyor. Herkes “memleketimi çok seviyorum, bayılıyorum, benim kalbimde her zaman” diyorlar. Bir çoğu yurtdışında da yaşamış, seyahat etmeyi çok seviyorlar. Yaz tatillerini Türkiye’de geçiren çok sayıda insan ile karşılaşırsınız. Ankara’da, İstanbul’da çok arkadaşı olan insanlar var. Bakanlığın resmi istatistiklerine göre 2015 yaz sezonunda Türkiye’yi 172 000 Sırp ziyaret etmiş. Yaz aylarında Belgrad’dan Antalya’ya haftada ortalama 17 charter uçuşu oluyormuş. Ayrıca Belgrad’dan İstanbul’a THY’nin haftada 14, AirSerbia’nın haftada 5, Pegasus Havayollarının haftada 5 ve AtlasGlobal’in haftada 7 uçuşları var. “Belgrad’a Nasıl Gidilir” rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Şehrin bütün sakinleri Belgrad şehir ruhunu konuşmaktan hoşlanır. Herkes yeni fikirleri, eğlenceyi çok sever, birçok Belgradlı gerçek hedonistler olduğunu söyler – birçoğu da gerçekten öyledir – hepsi de Belgrad’ta iyi yemeklerin, şarabın ve müziğin olduğunu bilirler.

Belgradlılar; hoş sohbetleri, uzun yürüyüşleri, sabah kahvesini içmeyi, hafta sonlarında kaliteli zaman geçirmesini ve fırından taze ekmek almayı çok ama çok severler.

Belgradlılar hareket halinde olmayı da çok seviyorlar, o yüzden sokaklar, caddeler, cafeler ve restoranlar her zaman insanlar ile doludur.

Herşeyden önemlisi, Belgradlılar, Belgrad’ı tanımak için Belgradlıları tanımak gerektiğini düşünür!

Belgrad Kalesi

Belgrad Kalesi (Kalemegdan) gece genel görünüş

Belgrad tarihi

Belgrad’ın geçmişi MÖ 7000 yıllarına kadar gider. Vinča kültürünün izlerine ilk olarak MÖ 6000 yıllarında Belgrad’da rastlanmıştır. Roma’nın bölgeyi feth edene kadar Traklar ve Daçyalılar yönetmiş. Romalılar zamanında Belgrad’ın adı Singidunum idi. Roma otoritelerince ikinci yüzyılın ortalarında municipium ve aynı yüzyılın sonlarına doğru tam teşekküllü bir koloniye yani en yüksek düzeyde Roma şehrine dönüşmüştür.

Belgrad, daha sonraki dönemlerde ise Macarlar, Habsburglar ve Osmanlı İmparatorluğunun egemenliğine geçmiştir. 1830 tarihinden itibaren bağımsız Sırp devletleri tarafından yönetilmeye başlanmıştır. Belgrad bugün Sırbistan Cumhuriyeti’nin başkentidir.

Belgrad tarihi

Türk hâkimiyeti ve Avusturya istilaları:

Belgrad 1717 tarihinde Osmanlı – Avusturya savaşı sırasında Avusturya tarafından fethedildi.

Kanuni Sultan Süleyman Belgrad’ı 28 Ağustos 1521 tarihinde 250.000 asker ile feth etti. Belgrad bu tarihten itibaren Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetilmeye başlandı. Kent bu kuşatma sırasında yerle bir oldu, bütün Ortodoks nüfus bugün İstanbul’da Belgrad Ormanları olarak adlandırılan bölgeye gönderildi.

Bu dönemde Belgrad İstanbul’dan sonra 100.000’den fazla nüfusa sahip Osmanlı’nın ikinci büyük şehri idi. Kent bu dönemde sancak haline getirildi.

Bu tarihten sonra kent, Osmanlı mimarisi olan eserler vermeye başladı. Bu yüzyılda çıkan birçok isyan bastırıldı. Sadrazam Koca Sinan Paşa’nın emri ile Aziz Sava’nın Vračar’da bulunan kalıntıları ateşe verildi. Yirminci yüzyılda inşa edilen Aziz Sava Katedrali (Hram svetog Save) bu olayı anmak için yapıldı.

Kent 1688 1791 tarihleri arasında Habsburg tarafından 3 kez işgal edildi. Her seferinde Osmanlı İmparatorluğu tarafından geri alındı. Bu olaylar sırasında Belgrad her seferinde yerle bir oldu. Bu olaylardan dolayı Belgrad 2 büyük göç dalgasından etkilendi. Yüzbinlerce Sırp Patrik önderliğinde Avusturya ve Habsburg sınırları içinde bulunan Vojvodina ve Slovenija’ya göçtüler.

Belgrad: Bağımsız Sırbistan’ın başkenti:

1807 ile 1813 tarihleri arasında Sırp devrimciler çeşitli ayaklanmalarda bulundu, Osmanlılar bu tarihler arasında kenti ellerinde tuttu. 1815 tarihindeki ikinci Sırp ayaklanmasından Bâb-ı Âli 1830 tarihinde Sırbistan’ı yarı bağımsız olarak tanıdı. Prens Mihajlo Obrenović, 1841 tarihinde başkenti Kragujevac’tan Belgrad’a taşıdı.

Sırbistan, 1878 tarihinde tam bağımsızlığına kavuştu ve 1882 yılında da Sırbistan Krallığı adını aldı. Belgrad bu yıllarda Balkanların anahtar şehri konumuna geldi ve hızla büyüdü. 1900 yılında Belgrad’ın nüfusu sadece 70.000 idi, aynı yıl Sırbistan’ın nüfusu 1.500.000 kadardı. 1915 yılında Avusturya – Macaristan yönetiminde bulunan Zemun hariç başkent Belgrad’ın nüfusu 100.000 civarında idi.

I. Dünya Savaşı ve Belgrad ve Zemun şehirlerinin birleşmesi:

1914 yılında Saraybosna’da gerçekleştirilen bir suikast sonucu Avusturya Arşidükü Ferdinand öldürüldü. Bu suikast sonrasında Avusturya – Macaristan Sırbistan’a savaş ilan etti. I. Dünya Savaşı’nın çıkması bundan dolayı olmuştur. Bu savaşlarda, Balkanlarda oluşan saldırıların bir çoğu Belgrad Şehri ve çevresinde gerçekleşmiştir.

1914’te Avusturya-Macaristan tarafından bombalanan Belgrad, Avusturya – Macaristan ordusu tarafından işgal edilmiştir. 15 Aralıkta Sırbistan ordusu tarafından kent geri alınmıştır. Bu uzun savaşlardan dolayı kent yerle bir edilmiştir. Belgrad tam özgürlüğüne ancak 1918 yılında, Aleksandar önderliğinde kavuşmuştur.

1929 yılında Sırp, Hırvat ve Slovenlerin birleşmesi ile Yugoslavya adını aldı. Belgrad bu tarihten itibaren Yugoslavya Krallığı’nın başkenti olarak anıldı. Bu dönemde Belgrad hızla gelişti ve çok ciddi bir modernizasyona girdi. Avusturya – Macaristan İmparatorluğun’dan geri alınan Zemun ile birlikte kentin nüfusu 1931 tarihinde 239.000’e ulaştı. Bu yıldan sonra nüfusu hızla büyüyen Belgrad 1940’ta 320.000’e ulaştı. 1927 yılında Belgrad ilk havaalanına kavuştu.

II. Dünya Savaşı:

Yugoslavya II. Dünya Savaşı’nda tarafsız olmaya çalışmıştır. 1941 yılında Nazi bombaları kente çok zarar vermiştir. 1941 Tripartite Paktı’nı imzalayan Yugoslavya Mihver Devletlerinin yanında yer aldığından kentte çeşitli protestolara sebep olmuştur. II. Petar’ın yönetimi devralacak yaşa geldiğini düşünen ordu askeri darbe düzenlemiştir. Bu olaydan kısa bir süre sonra Belgrad ağır bir şekilde Almanlar tarafından bomlanmıştır. Bu bombalama sırasında yaklaşık 24.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Daha sonra Yugoslavya işgal edilmiştir. Belgrad, Zemun dahil Nazi devleti olan Hırvatistan’a katılmıştır.

1941 yılında gerilla kuvvetleri birçok saldırı düzenlemiştir. Franz Böhme komutasındaki Alman Askerleri binlerce Yahudiyi öldürmüştür. Alman komutan, öldürülen her Alman askerine karşılık 100 Sırp veya 100 Yahudi öldürülmesini emretmiştir. Sırp direnişi 1941 il1 1943 yılları arasında yönetilmiştir.

Belgrad 1944 yılına kadar işgal altında kalmış, kent Kızıl Ordu ve Yugoslav Partizanlarınca kurtarılmıştır. Mareşal Josip Broz Tito 1945 yılında Yugoslavya Federal Halk Cumhuriyetinin kuruluşunu Belgrad’da ilan etmiştir. Ülkenin adı 1963 yılında Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti olarak değiştirilmiştir.

Savaş sonrası:

Belgrad yeni Yugoslavya’nın başkenti olarak, savaş sonrası önemli endüstri merkezi haline gelmiş, çok gelişmiş ve hızla büyümüştür. Belgrad 1958 yılında televizyon yayınına başlamıştır. Bağlantısızlar Hareketi konferansı 1961 yılında Tito önderliğinde Belgrad’da yapılmıştır.

Yugoslavya’nın dağılması:

1991 yılında 150.000 civarında insan Slobodan Milošević yönetimine karşı ayaklanmıştır. 1996 ile 1997 arasında yerel seçimlere hile karıştırıldığını öne süren insanlar tarafından hükümete karşı protestolar düzenlenmiştir. 1999’da Belgrad NATO tarafından bombalanmış ve kentte büyük yıkıma sebep olmuştur. 2000 yılında yapılan başkanlık seçimlerinden hemen sonra Belgrad’ta 500.000 den fazla insanın katıldığı çok büyük çaplı protestolar olmuştur. Bu protestolar Slobodan Milošević’i görevinden alınmasına neden olmuştur.

Belgrad konumu (coğrafi konumu) – Belgrad Nerede?

Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad’a Türkiye’den ulaşım kolaylığı, coğrafi konumu, çok ekonomik oluşu, barındırdığı tarih ve kültürel yapısı ve zenginliği ile Türkiye’den her sene binlerce ziyaretçi alır. İstanbul’dan her hafta 24 uçuşun olması Belgrad’ı Balkan ülkelerinde başlangıç noktası yapar. İstanbul’dan Belgrad’a 49 Euro’dan başlayan fiatlar ile uçabilirsiniz. Belgrad Nerede başlıklı yazımıza buradan bakınız.

Diğer Avrupa başkentlerine göre Belgrad otelleri hala çok ekonomik ve kaliteli olmalarından dolayı da büyük avantaja sahip.

Belgrad coğrafi konumu itibari ile Güney – Doğu Avrupa, Balkan Yarımadası üzerinde, Doğu ve Batı Avrupa arasında yer alır. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği ve Avrupa’yı Balkanlara ülkelerine bağlayan üç önemli tarihi yolların kesiştiği noktada yer alır. Belgrad her iki nehrin kıyısındaki tepelerde, bugün Kalemegdan olarak adlandırılan kale ile limanın birleştiği yerde gelişti. Belgrad limanı Karadeniz’den ve Rhine-Main-Danube kanalından gelen gemilerin uğrak yeridir. Tuna ve Sava nehirlerinin uzunlukları toplam 200 km olup üzerlerinde 16 tane ada barındırırlar. En büyükleri Ciganlija’dır. Konumundan dolayi “Balkanların Kapısı” diye adlandırılır.

Belgrad yakınlarında bulunan en yüksek noktaları  628 metre ile Kosmaj  ve 511 metre ile Avala’dır.

Belgrad’da Gezilecek Yerler hakkındaki detaylı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Belgrad hava durumu – iklim

Dört mevsimi bir arada yaşayabilecğiniz Belgrad’ta sıcaklık ortalamaları itibari ile kışları ayları 4 derece, yazları ayları ise 21 derecedir. Karasal iklim görülen şehirde kış ayları soğuk, yaz ayları ise nemli ve sıcak geçer. Belgrad’ta en soğuk ay Ocak (0.4 derece), en sıcak ay Temmuz (21.7 derece) ve Ağustos (21.3 derece) aylarıdır. Eşit yağış dağılımı olan kentte karasal iklim görülür. Sonbahar mevsimi ilkbahar mevsiminden daha uzun sürer. Kış aylarında ortalama 21 gün sıfır derecenin altında geçer. En soğuk ay olan Ocak ayının ortalama sıcaklığı 0.4 derecedir. İlkbahar ayları kısa ve yağmurludur.

Belgrad ve çevresine yıllık düşen yağmur ortalaması 684 metreküptür. Mayıs ve Haziran aylarında hemen herkes yanında şemsiye ile dolaşırken, Temmuz ve Ağustos aylarında günlük 10 saat güneş vardır. Aralık ve Ocak ayları en az güneş alan aylardır. Belgrad’ta kar yağışı yılda ortalama 27 gündür. Belgrad için Detaylı Hava Durumu Tahminini yıllık bütün aylar için bu linkten okuyabilirsiniz.

belgrad hava durumu - iklimKonuşulan Diller

Sırbistan’ın resmi dili Sırpça’dır. Macarca, Boşnakça, Makedonca, Hırvatça ve Karadağ dilleri de Sırbistan’da sık konuşulan dillerdir.

Türkçe’yi küçük bir kesim konuşabilmesine rağmen, Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre Sırpça’da 8 bin 742 Türkçe kökenli kelime var. Türk Dil Kurumu’na göre dünyada en çok Türkçe kökenli kelime barındıran diller Sırpça ve Ermenice’dir. Bunun dışında hemen herkes iyi derecede İngilizce bilir, İngilizce dilinde çok rahat iletişim kurabilirsiniz.

Kiril alfabesi resmi alfabe olmasına rağmen, resmi daireler dışında nerede ise kullanılmıyor. Kiril ve Latin alfabesi okulda öğretiliyor. Sırp alfabesinde 30 harf vardır.

Sırbistan Resmi dili hakkında geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sırplar ve Türkler

2003 yılı Ekim ayında Belgrad’a yerleştim. Bütün Avrupa’yı dolaştım, gördüm. Birçok Avrupa ülkesinde belli aralıklarla yaşadım. Hiç birinde Sırbistan’da rahat ettiğim kadar rahat etmedim, yaşamadım. Burada yaşadığım yaklaşık 11 yıl boyunca birçok arkadaş edindim, tek başıma gezdiğim şehirlerde de Sırplar bana her zaman çok dostane davrandı, çok ilgi gösterdi. Hemen bütün Balkan insanının geneli gibi Sırplar da cana yakın, misafirperver, mesafesiz, eğlenceli insanlar. Dünyanın en önemli bilim adamları Nikola Tesla’nın Sırp olmasıyla haklı olarak gurur duyuyorlar.

Sırpların Türklere bakışı diğer birçok Avrupa ülkelerinin aksine ön yargılı değil. Sırp arkadaşlarımla Sırbistan ve Türkiye’den konuşurken konu herkesin bildiği gibi tarihten gelen ortak kültürel zenginliklerimiz, Türkiye’de geçirdikleri tatilleri ve Sırpça da ne kadar çok Türkçe kelime olduğuna ve elbette Sırp kadınlarının ne kadar güzel olmasına geliyor. Bir çok Sırp arkadaşım, Osmanlıların 500 sene burada hüküm sürmelerini güzel kızlarının olmasına bağlıyor.

Belgrad’a Ne zaman gitmeli?

Belgrad’ın, ılıman bir iklime sahip olduğunu daha önce yazdık. Bundan dolayı ılıman iklimi ile 4 mevsim gidebileceğiniz bir yer olduğunu hatırlatmak isterim. Ocak ayının en soğuk ay, Mayıs ve Haziran aylarının da en çok yağış alan aylar olduğunu hatırlatmak isterim. Bundan dolayı İlkbahar veya Sonbahar da Belgrad’ı gezmenizi tavsiye edeceğim. Temmuz ve Ağustos ayları çok sıcak ve nemli olacaktır ama bu aylarda da Belgrad geceleri de çok hareketli olur. Belgrad her ayda ayrı bir güzel, o yüzden siz canınız istediği anda buyrun gelin. Unutmayınız, Belgrad İstanbul’dan sadece 1 saat 15 dakika ve vizeye de ihtiyacınız yok.

Ada Ciganlija Belgrad

Belgrad Otelleri: Nerede kalmalı?

Kent daha önce de belirttiğimiz gibi iki kısımdan oluşuyor. Yeni Belgrad (Novi Beograd) ve Eski Belgrad veya Eski Şehir (Stari Grad) yada şehir merkezi.

Eski Belgrad tarihi yapıların, yerel restoran ve barların, her zaman çok hareketli olduğu ve cafelerin, barların her daim dolu olduğu Stari Grad’ta kalmalısınız. Belgrad’ın tarihi şehir merkezi olan Stari Grad (Eski Şehir) bölgesinde kalmalısınız. Bu bölgede çok sayıda Hostel, 3 ve 4 yıldızlı otellerin olduğu yerdir. Buradaki konaklama tesisleri şehir merkezine çok yakındır. 7 Euro civarında Hostel’lerde, 20 Euro’ya 3 yıldızlı bir otelde kahvaltı dahil konaklayabilirsiniz. Aynı şekilde ucuz fiatlara özel bir daire kiralayabilirsiniz. Belgrad’ta çok sayıda ekonomik otel bulabilirsiniz. Bu linkten size tavsiye edeceğimiz otellere bakabilirsiniz.
Yeni Belgrad (Novi Beograd) bölgesinde daha çok zincir oteller, lüks sınıfına giren otelleri bulabilirsiniz. Hyatt Regency Belgrade, Crowne Plaza Hotel, Holiday Inn gibi oteller bu bölgededirler. Yeni Belgrad, ayrıca geniş caddeleri, alış-veriş merkezleri, sinema komleksleri, spor alanları ve büyük parkları ile rahat bir yerleşim yeridir. Trafiği, gürültüsü daha azdır. Eski Şehir’e uzaklığı yaklaşık 2 km’dir. Ulaşım ucuz olduğundan konforunu düşünen misafirleimiz için bu bölgeyi tavsiye edebiliriz. Toplu taşıma yada taksi ile 24 saat Eski Şehir’e (Stari Grad) kolaylıkla gidebilirsiniz. Bu bölgedeki Belgrad otellerine arama yaparak yada sizin için seçtiğimiz listeye göz atabilirsiniz.

Her iki bölgeyi, üzerlerinde 17 köprüyü barındıran Sava ve Tuna nehirleri ayırıyor. Her iki nehri ve muhteşem Yeni Belgrad manzarasını en iyi Kalemegdan’dan görebilirsiniz.

Booking.com

Para birimi

Sırbistan Para Birimi Dinar

Sırbistan Para Birimi Dinar

Sırbistan’ın para birimi Dinar’dır. Alış-verişi sadece Dinar ile veya kredi kartları ile yapabilirsiniz. Euro, Dolar veya diğer para birimleri ile alış-veriş yapamazsınız veya hesabı başka bir para birimi ile yapamazsınız. O yüzden Belgrad’a geldiğinizde yapmanız gerekenlerin başında para bozmak olmalı. Menjačnica tabelasını gördüğünüz yerler döviz bürolarıdır, buralardan para bozabilirsiniz. Şehir merkezinde adım başı bu döviz bürolarına (menjačnica) rastlayabilirsiniz. Bugün (29 Haziran 2018) 1 Euro 118 Dinar’a denk geliyor. Havalimanında, giriş katında da bir kaç tane döviz bürosu mevcut. Bütün döviz bürolarında kurların aynı olduğunu göreceksiniz. Havaalanına ilk gelişinizde, sizi karşılayacak birileri yok ise, toplu taşıma veya taksi parası için dinarı alandaki döviz bürolarından temin edebilirsiniz. Yazının devamı…

Havalimanı – Belgrad Şehir Merkezi ulaşım

Türk Hava Yolları (Atatürk Havalimanı) her gün 2, Pegasus Havayolları (Sabiha Gökçen) haftada 4 ve Air Serbia her gün İstanbul’dan Belgrada tarifeli seferi var. İstanbul’dan Belgrad’a uçuş mesafesi sadece 1 saat 20 dakika sürüyor. Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’ndan şehir merkezine taksi veya toplu taşıma ile ulaşabilirisiniz. 72 numaralı toplu taşıma otobüsü ve A1 numaralı minibüs servisleri ile şehir merkezi 30 dakika kadar sürüyor. Bilet ücretleri 300 Dinar (yaklaşık 2,5 Euro). Bileti şoförden araca binerken satın alabilirsiniz. 72 numaralı belediye otobüsü Eski Şehir merkezine sadece 500 metre uzaklıkta olan Zeleni Venac otobüs durağına kadar gider. A1 minibüs ise Slavija Meydanı’na (şehir merkezi yaklaşık 1 km) kadar gider. Havaalanı – şehir merkezi yazımızın devamı…

Belgrad Şehir içi ulaşım

1.7 milyon nüfusa sahip olan Belgrad şehir içi ulaşımı otobüs, tramvay ve troleybüs ile sağlanıyor. Ayrıca turistik mekanları gezdiren üstü açık otobüsler de turistler tarafından rağbet görüyor. Şehir içi toplu taşıma araçlarına binmeden önce biletinizi durakların yanındaki büfelerden alabilirsiniz. Biletler manyetik kartlar şeklinde olup istediğiniz miktarda kredi yükleyebilirsiniz. Araca bindikten sonra bütün araçlarda bulunan makineye okutuyorsunuz. Araçlara her kapıdan binip-inebiliyorsunuz, bir çok kişinin araçlara binerken bilet almadığını da göreceksiniz. Biletsiz binildiğinde zaman zaman yapılan kontrollerde 2.500 Dinar (yaklaşık 21 Euro) ceza vermek durumunda kalabilirsiniz. Belgrad Şehiriçi Ulaşım Rehberi‘ne buradan bakınız.

Belgrad’ta Neler yapmalı?

Herkesin zevkine göre Belgrad çeşitli olanaklar sunar. Müzeleri, tarihi binaları, başlıca turistik bölgeleri ve mekanları gezebilirsiniz. Yada Kneza Mihailova Caddesinde kısa bir yürüyüşe çıkabilir, yolda bir cafede mola verirken Türk Kahvesi içebilirsiniz. Türk Kahvesi’ni bir çok cafe cezve ile servis yapar. Türk Kahvesine çok düşkün insanlardır. Belgrad Turizm Ofisi çok organize bir şekilde çalışır, turistin Belgrad’ta rahat bir tatil geçirmesi için hemen her dilde broşür ve harita dağıtır. Kentin birçok noktasında Belgrad Turizm Ofisi’nin bürolarına rastlayabilirsiniz. Sırbistan’ın diğer kentlerine de ait haritalar ve bilgiler bulabilirsiniz. Akıllı telefonu olan misafirlerimiz “Belgrade Talking” adlı Belgrad kent rehberi uygulamasını indirebilirler, bu uygulama bir çok konuda size rehberlik edecektir. Belgrad Turizm Ofisi’nin resmi web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Belgrad hakkında sayfamızı sürekli güncelleyeceğiz, o yüzden web sayfamızı belli aralıklar ile ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

44 Comments

 1. hilal 10:25 de 10/10/2018 - Yanıtla

  Merhaba,

  Öncelikle bu siteyi bizlere hazırladığınız için çok teşekkür ederim. Kasım ayında eşim ve çocuğumla Belgrad seyahatim olacak. Sanırım şehir içi tarihi yerler ve gezilecek diğer yerler yakın olduğundan 3 günlük bilete ihtiyacımız olmayacak. Peki bir toplu taşıma ücreti bir seyahatte kaç dinar ücret alıyor? Ayrıca 12 yaş grubu cocuk için herhangi bir indirim var mı?

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:45 de 11/10/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Toplu taşıma bilet ücreti 89 Dinar. Bir bilet ile 90 dakika seyahat edebiliyorsunuz. İstediğiniz kadar araç değiştirebiliyorsunuz ve in-bin yapabiliyorsunuz. Biletleri herhangi bir gazete bayisinden de alabiliyorsunuz. 0-12 yaşındaki çocuklar için ücret ödemenize gerek yok.

 2. İbrahim Aydoğdu 20:11 de 19/09/2018 - Yanıtla

  Merhaba döviz bürolarında tl bozdurabiliyormuyuz ?

 3. cenk kudat 08:48 de 09/08/2018 - Yanıtla

  günaydın öncelikle emeğine sağlık diyor şimdiden çok teşekkür ediyorum
  size sormak istediğim toplu taşıma da kartların günlük duraklık ya da süre opsiyonları nasıl?

  • cenk kudat 08:48 de 09/08/2018 - Yanıtla

   emeğinize sağlık 🙂

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:02 de 09/08/2018 - Yanıtla

   Merhaba Cenk Bey,

   Toplu taşıma için kullanılan kartlar günlük, 3 günlük, 5 ve 7 günlük kartlar şeklinde. Ayrıca tek kullanımlık kartlar da var. Tek kullanımlık kartlar 90 dakika için geçerli ve bu süre içinde istediğiniz kadar araç değiştirebilirsiniz, istediğiniz kadar in-bin yapabilirsiniz. Her araç değiştirildiğinde kartı tekrar okutmanız lazım, 90 dakikayı geçmediği takdirde, bakiyenizden düşmeyecektir.

   250 Dinar’a herhangi bir gazete bayisinden alabilirsiniz, bu kartların üzerine istediğiniz kadar kredi yükleyebiliyorsunuz.

 4. Fulya 14:50 de 03/08/2018 - Yanıtla

  Merhabalar,

  Yardımınıza gerçekten ihtiyacım var benim. 25 Agustosta Sırp vatandaşıyla evlilik gercekleştireceğim. Bir belgrad seyahatimde tanıştık ve evlenmeye karar verdik. Benim için belgrad ın yeri farklıdır o yüzden.
  Evlilik nedeniyle çalışma iznine nereden başvurabiliriz. Oturma iznini polis merkezinden alabiiyormuşuz ama çalısma iznini bulamadık. Polis falanda bilgi vermemiş.
  Evlilik nedeniyle oturma ve çalışma iznini nasıl alabilirim.
  Yardımınız için çok teşekkür ederim.

  • Belgrad Gezi Rehberi 15:40 de 03/08/2018 - Yanıtla

   Merhaba Fulya Hanım,

   Tebrik ederim, umarım mutlu bir evlilik olur.

   Oturma iznini (Yabancılar şubesi) aldıktan sonra çalışma isni için Nacionalna služba za zapošljavanje (bizdeki karşılığı iş ve işçi bulma kurumu) http://www.nsz.gov.rs başvurmanız lazım. Web sayfasından ikamet ettiğiniz adrese en yakın şubeye başvuru yapabilirsiniz.

   Evlilikten dolayı oturma iznini rahatlıkla veriyorlar, bunun için evlilik sertfikası, pasaport, başvuru formu, vergi ve ikametgah kağıdınız yeterli olacaktır. Ancak çalışma izni için ayrıca başvurmanız lazım. Evli olmanız çalışma izni almanızı sağlamayacaktır. Bunun için çalıştığınız işyeri ile kontrat ve ticaret sicil belgesi vs lazım olacak.

   • Fulya 20:34 de 03/08/2018 - Yanıtla

    Çok teşekkür eder bilgilendirmeleriniz ve güzel dileğiniz için. Aslında iş buldum ben bir Türk firmasında. Yükseklisans mezunuyum ve 5 yıllık aynı sektörde deneyimim var. Yasalardan dolayı işe Türk alamadıklarını söylediler. Onlarında aslında tam bilgisi yok. Acaba Sırp vatandaşla evlilik ve oturma izni oldugu icin firma bana yardım edebilirmi? Aslında problemimiz bu. Bu konuda fikriniz var mı? Bir tane firma buldum alırız kolay yükseklisans mezunu ve Sırp biriyle evli olacağınız için çok kolay dedi. 1000€ – 1200 € gibi bir ücret talep etti. Ama bana firma pek güven vermedi.

    • Belgrad Gezi Rehberi 22:19 de 03/08/2018 - Yanıtla

     Firma sahipleri Türk de olsa firma Sırbistan’da kurulduğundan bir Sırp firması gibi işlem görğlecektir. (Eğer Türkiye’deki bir firmanın yurtdışı şubesi olarak açılmadıysa). O yüzden Türk alamama durumu olmaz. Ancak Sırbistan’da bir yabancı çalıştırmak için bazı kriterler var.

     1. Firma, İş ve İşçi Bulma Kurumu’na sizin sahip olduğunuz nitelikleri belirten bir başvuru yapacak.

     2. Bu başvuruda istenilen elamanın sizin niteliklere sahip olması gerektiği yazılacak. Kısacası bu nitelik ve özellikler sadece sizde bulunacak :).
     3. Böylece, iş ve işçi bulma kurumu kendi veritabanında bu özelliklerde iş arayan Sırp Vatandaşı’nı bulamayacaktır ve başvuruyu yapan firmaya, sizi işe almaları için izin verecektir. Bu kanun bütün Avrupa ülkelerinde geçerli, kendi vatandaşına iş önceliği tanıyor.

     Önceki yorumumda da belirttiğim gibi, Sırp vatandaşı ile evli olmanız oturma izni almanız için yeterli sebep. Ancak bu iş bulmanızda bir avantaj sağlamayacaktır.

     Bu işlem için o kadar para vermenizi tavsiye etmem. Ayrıca, tanımadığınız insanlara da para vermemenizi tavsiye ederim.

     Danışmanlık servisleri veren güvenilir firmalar var, illa başkasının yardımcı olmasını isterseniz 200 Euro karşılığında bir avukat tutun, o size çalışma iznini alır.

     • Fulya 07:28 de 04/08/2018

      Ilginiz ve alakanız icin gercekten çok tesekkür ederim. Bana önerebileceğiniz bir danısmanlık firmasi var mı acaba. Ben internetten arastırıp malesef buldum ve güven vermedi.

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:54 de 05/08/2018 - Yanıtla

   [email protected] adresine Türkçe mail yazarsanız size yardımcı olacaklardır. Eğer [email protected] adresine size ulaşabileceğim mail veya telefon numaranızı gönderirseniz, size Belgrad’daki Türk danışmanlık firmanın telefonlarını gönderebilirim.

 5. erkan 12:57 de 31/07/2018 - Yanıtla

  kurban bayramında gitmeyi düşünüyorum 18-19 agustos gibi sınır girişinse sorun yaratırlar mı ? ukranya ya gittiğimde ucaktan indikten sonra sorun yaşamıştım.

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:14 de 01/08/2018 - Yanıtla

   Merhaba Erkan Bey,

   Belgrad’a gelişte çok az kişi sorun yaşıyor. Çok şüphe çekmediğiniz sürece sorun olacağını düşünmüyorum.Yanınızda konaklama rezervasyonu ve uçak bileti gidiş-dönüş çıktılarını yanınızda bulundururanız sorun olmayacaktır.

   Uçaktan indikten sonra polisler pasaportunuza bakacaktır, bazen bir-iki soru da sorabiliyorlar. Türkiye’den gelip Sırbistan üzerinden bir çok kişi Batı Avrupa ülkelerine kaçak gittiğinden böyle bir uygulama var.

 6. Gürsel 22:00 de 24/07/2018 - Yanıtla

  Merhabalar, yazınız ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkürler. Bizde Aralık ortasında 4-5 günlük belgrad-saraybosna tatili planladık. Gidiş belgrada, dönüş ise saraybosnadan aldık. Belgrad-saraybosna arası ulaşımı kolay bir şekilde yapabilir miyiz?
  Şimdiden teşekkürler

  • Belgrad Gezi Rehberi 22:14 de 24/07/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Belgrad – Saraybosna arası hergün bir çok otobüs seferleri var buradan bakabilirsiniz. Yada minibüs ile de gidebiliriniz, sizi Belgrad’da istediğiniz adresten alıp, Saraybosna’da istediğiniz bir adrese bırakıyorlar. Buradan detaylarına bakabilirsiniz.

 7. Nariye Gökçen 12:33 de 01/07/2018 - Yanıtla

  Elinize emeğinize sağlık, çok faydalı bilgiler, biz Prince Hall, Knez Mihailova 25 konaklayacağız. Otobüsle ulaşabilirmiyiz yoksa taksi mi kullanmalıyız, 3günlük kart almalımıyız. Bilgiler için çok teşekkürler

  • Belgrad Gezi Rehberi 20:00 de 02/07/2018 - Yanıtla

   Havalanından 72 no’lu otobüs ile gitmeyi düşünebiliriniz. Son durakta indikten sonra kalacağınız yer yaklaşık 500 metre uzaklığınızda, yürüme mesafesinde olacaktır. Taksi ile gitmeyi tercih ederseniz yaklaşık 13-14 Euro tutacaktır.

   Belgrad’da toplu taşıma araçlarına çok ihtiyacınız olmayacaktır diye düşünüyorum. O yüzden günde 1-2 kere toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız, 3 günlük kart almanıza gerek yok diye düşünüyorum. Yine de siz karar vermelisiniz. Toplu taşıma araçlarını sık kullanacaksanız 3 günlük kart almakta fayda var.

 8. Şeyma 22:19 de 07/06/2018 - Yanıtla

  merhaba belgraddan cacak’a gitmek ne kadar sürer ücreti ne kadar olur bilgi verebilirseniz çok sevinirim, sitede verilen tüm yararlı bilgiler adına da ayrıca teşekkürler.

  • Belgrad Gezi Rehberi 13:41 de 08/06/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Belgrad’dan Čačak’a hergün her saat otobüs seferleri var. Fiyat yaklaşık 1000 Dinar (8,5 Euro) kişi başı tek yön. Yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Bu linkten saat ve fiyatlara bakabilirsiniz. Ayrıca bu websayfanın Türkçe dil desteği de var.

 9. Özge 15:06 de 29/03/2018 - Yanıtla

  Önümüzdeki hafta 4 gün için Belgrad’a gideceğiz ve ben diğer seyahatlerimden alışkanlık edindiğim üzere, yana yakıla bir Belgrad rehberi arıyorum. Arıyor-DUM. Site çok güzel olmuş, Detaylı bilgiler, kulağa küpe kısımlar ve öneriler için çok teşekkür ederim. Şimdi sizin siteniz yardımıyla oluşturduğum küçük bir gezi rehberim var elimde, haftaya da çantamda. Benim gibi plancı seyyahlara büyük iyilik. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:36 de 03/04/2018 - Yanıtla

   Merhaba Özge Hanım,

   Umarım almış olduğunuz bilgiler seyahatinizde faydalı olacaktır. Aklınıza takılan birşeyler olursa her zaman yazabilirsiniz, yardımcı olmaya çalışırım. Umarım Belgrad’da iyi vakit geçirirsiniz.

 10. Senem 20:03 de 18/03/2018 - Yanıtla

  23 mart da 3 günlüğüne belgrad a gideceğiz. Kiyafet olarak ne almayız? Birde fasion park outlet center gitmeye değer mi?

  • Belgrad Gezi Rehberi 22:04 de 18/03/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Fashion Park Outlet güzel bir yer, burada yaşayanlar için marka kıyafetler uygun fiyata bulunuyor. Ancak Türkiye’den gelip burada alıveriş yapmak çok mu akıllıca olur bilemiyorum. Herkes İstanbul’a alışverişe gidiyor. Türkiye’de tekstil çok daha ucuz. O yüzden 3 gününüzü Belgrad’da doya doya geçiriniz, bence daha iyi olur.

   • Senem 20:06 de 19/03/2018 - Yanıtla

    Çok Teşekkürler.

 11. Erhan Kayış 09:26 de 11/03/2018 - Yanıtla

  Merhaba açıklayıcı yazılarınız için teşekkürler.14-21 Nisan 2018 tarihleri arasında Beldrad Starigrad bölgesinde kalacağım.Belrad şehir merkezi hariç diğer şehirlerinide görmek istiyorum.Hangilerini tavsiye edersiniz..Dikkat etmem gereken hususlar nelerdir

  • Belgrad Gezi Rehberi 19:37 de 11/03/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Belgrad merkezi dışında görmenizi tavsiye edeceğim yerler arasında Zemun, Ada Ciganlija ve zamanınız var ise Karlofça ve Novi Sad olacaktır. Dikkat etmeniz gereken birşey yok bence, gezinizin tadını çıkarmaya bakın. Hangi konuda neye dikkat etmeniz gerektiğini anlamadım.

 12. Tarkan Demirci 07:17 de 03/03/2018 - Yanıtla

  Selam
  Biz 16-18 mart arası gelmeyi dusunuyoruz, ucak biletini alıp, otel i de booking den ayarlıyoruz. Otel tavsiye etmeniz mümkün mü, belgrad merkezde. Havaalanından taksi ile otele gecmemiz durumunda herhangi bir problem yasar mıyız. Tur firmaları ile gitmek istemiyorum. Genelde otel konusunda sıkıntı yasanıyor.
  İyi günler

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:14 de 03/03/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Havaalanından taksi ile otele gitmeniz durumunda herhangi bir problem yaşamazsınız. Pink taxi ile gitmeye özen gösteriniz. Otel tavsiyesi için yaklaşık bir bütçe ve kaç kişinin konaklayacağını belirtirseniz, size yardımcı olmaya çalışırım.
   İyi günler.

 13. Ahmet bozkurt 02:15 de 11/06/2017 - Yanıtla

  Tüm detaylar için teşekkür ederim.30 haziran – 6 eylül tarihinde ordayım

 14. Ümit 20:10 de 30/04/2017 - Yanıtla

  12 mayısta iki geceliğine ordayım umarım eğlenceli olur

 15. Çiğdem 15:07 de 21/02/2017 - Yanıtla

  Çok güzel bir yazı olmuş, yazıyı okuduktan sonra gitme kararımdan bir kez daha emin oldum 🙂

 16. Borahan Bilen 02:12 de 13/01/2017 - Yanıtla

  Siz siz olun Belgrad Nicola Tesla Avis ofisinden araba kiralamaya kalkmayın..İnternetten her şey dahil arabanızı kiralıyorsunz..Ondan sonra yurda dönünce bir bakıyorsunuz kartınızdan 500 euro indirmişler..Açıp soruyorsunuz efendim SWDS-İT-KIŞ LASTİĞİ-GREEN CART ,Extra Sigorta almışsınız diyor..Hiç alakası yok.Bir de kendilerini sağlama alıyorlar;ilk gün arabayı teslim alırken bir ekrana imza attırıyorlar.O ekrandan imzanızı alıp bu extra hizmetleri almışsınız gibi gösteriyorlar..SIRBİSTANDA Rent A Car alacaksanız kağıda imza atın..Avisten uzak durun…

  • Belgrad Gezi Rehberi 05:37 de 13/01/2017 - Yanıtla

   Böyle kötü bir deneyim yaşadığınızı duymak çok üzücü. Avis gibi uluslarası bir firmanın bunu müşterilerine yapması çok yanlış. Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Bu konuda buradan yapabileceğim bir şey varsa yardımcı olmayı isterim.

   • Tunc 11:52 de 31/01/2018 - Yanıtla

    rent a car yurtdışında yenilen kazıkların ilk kalemidir bence
    roma’da fiumicino havalanından sixt’den araç kiraladım orada da aynı numaralar
    internetten yapılan rezervasyon ile fatura arasında ucurum var
    sözleşmeyi italyanca basıyorlar ekrana imza atıyorsun olmadık sigortalar çıkıyor
    en şamatası da havalanından aracı alacağın belli geri getireceğin noktada da burası bunun için Premium location fee başlığı altında 20-30 euro kilitliyorlar
    araca kilometre sınırı koyuyorlar excess mileage deyip öpüyorlar. depoyu da full’meden teslim etmemek gerek ucuk fiyata depoyu dolduruyorlar

    araç kiralama firmaların ulaslar arası markalar olmasına bakmamak gerekir tümü franchise o ülke onların çöplüğü
    Turist = Kaz

 17. Berat 21:42 de 02/01/2017 - Yanıtla

  On gün sonra tek başıma seyahat deneyimi yaşayacağım belgrad ile bana biraz yardımcı olurmusunuz özelden acaba

  • Belgrad Gezi Rehberi 21:03 de 03/01/2017 - Yanıtla

   Berat Bey Merhaba,
   Yardımcı olmayı çok isterim. Bana iletişim sayfasından size uygun olan iletişim aracı olabilecek WhatsApp, Viber, Gsm yada mail ile ulaşabilirsiniz.
   Saygılarımla

 18. Yusuf 01:00 de 22/12/2016 - Yanıtla

  2014 gittim güzel ülke güzel şehir ????????
  Yazınızda çok faydalı ???? Özellikle toplu taşıma konusu

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:25 de 22/12/2016 - Yanıtla

   Faydalı bir yazı olduğunu düşündüğünüze memnun oldum. Ayrıca ülkeyi ve şehri güzel bulduğunuza da sevindim.

 19. Bora Suel 20:09 de 21/12/2016 - Yanıtla

  Sizinle ozelden konusabilmem mumkun mu?

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:28 de 22/12/2016 - Yanıtla

   Merhaba Bora Bey,
   Özelden görüşebiliriz elbette. İletişim sayfamda e-mail adresi, cep telefonu, WhatsApp ve Viber bilgilerini bulabilirsiniz.Size uygun olan iletişim aracını kullanarak görüşebiliriz.

 20. çanakkale rehberi 15:07 de 21/12/2016 - Yanıtla

  Belgrad hakkında okuduğum en iyi yazılardan birisi. Çok teşekkür ediyorum.

Siz de fikrinizi belirtin