Knez Mihailova Caddesi – Belgrad, Sırbistan

Ana Sayfa » Knez Mihailova Caddesi

Belgrad’ın En Popüler Caddesi Knez Mihailova

Kalemegdan ile kentin merkezini bağlayan Knez Mihailova Caddesi, araç trafiğine kapalı. Cadde boyunca sıralanan mağazalar, kafe ve restoranlar geç saatlere kadar canlılığını koruyor. Buradaki binaların çoğu 19. yüzyıla tarihleniyor. Cadde, Trg Republike’ye yani Cumhuriyet Meydanı’na kadar uzanıyor.

Seyahata çıktığımızda genellikle gördüğümüz yerleri daha önceden aşina olduğumuz yerlere benzetiriz. Deriz ki, semte bak aynı bizim Galata, caddeye bak aynı bizim İstiklal Caddesi. İşte burası da Belgrad’ın İstiklal Caddesi diyebileceğim Knez Mihailova Caddesi. Yılın her zamanında çok kalabalık, hareketli olan bu cadde, yaz aylarında çok daha renklidir. İster kafe ve restoranlarda hoş vakit geçirin, ister dükkanları gezin, yada sadece bir ucundan diğer ucuna yürüyün. Belgrad’a geldiğiniz zaman mutlaka yolunuz buraya düşecektir diye düşünüyorum.

Cadde üzerinde bulunan sayısız mağazalardan alış-veriş yapabilirsiniz. Caddenin üzerinde bulunan Katapult (Knez Mihailova 5) dükkanına uğramanızı tavsiye ederim. Burası çok güzel bir hediyelik eşya dükkanı. Bir sürü farklı stand var içeride ve el yapımı ürünler satılıyor. Dekorasyon eşyaları var, süsler, püsler, kılık-kıyafet, incik-boncuk, takı-toka gibi eşyaların satıldığı bir yer. Çok değişik ve çok hoş ürünler var. Fiyatlarının da çok uygun olduğunu göreceksiniz. Tasarım ürünler, el yapımı ürünler pek çok yerde pahalı olabilir normalde ama burada gayet uygun fiyatlar.

Trafiğe kapalı olan Knez Mihailova Caddesi yürüyüş ve alışveriş merkezidir. Günün her saatinde burası çok kalabalıktır. Günümüzde Belgradlı zengin ailelerin, politikacıların, sanatçıların ve önemli kişilerin sahip olduğu evler ve binalar ile dolu olan bu cadde üzerinde restoranlar, dükkanlar ve kafeler sıralanıyor.

Knez Mihailova Caddesi çoğu Belgradlıların ve turistlerin en sevdiği caddelerden birisidir. Terazije Meydanı ve Kalemegdan arasında yer almaktadır. Burası şehrin her yerinden kolay ulaşılabilir ana buluşma noktasıdır. Kültür ve tarihin merkez üssü olarak adlandırılan Knez Mihailova Caddesi, Doğu Avrupa’nın en güzel caddelerinden biri seçildi.

Knez Mihailova Caddesi Belgrad

Knez Mihailova Caddesi Belgrad

Belgrad’ın en meşhur caddesi Knez Mihailova’dır. Trafiğe kapalı olan cadde, günün her saati kalabalık, özellikle hafta sonları bu cadde yoğunluğu ile dikkat çekiyor. Cadde, sağlı sollu alış-veriş merkezleri, restoranları ve kafeleri ile çok meşhur. İnsanlar iş çıkışlarında da buralara gelerek caddelerde geziyorlar.

Cadde her daim kalabalık. Sırbistan’nın en meşhur alış-veriş noktası burası. Cadde de yer alan tüm kafeler, restoranlar kendine özgü mimari ve lezzetleri ile uğrak noktası oluyor. Burasını İstanbul’daki İstiklal Caddesi gibi düşünün, biraz daha geniş.

Belgrad’ı keşfetmeye buradan başlamanızı tavsiye ederim. Yorulduğunuzda cadde üzerinde bulunan çeşmeden su içip, bir banka oturup sokak boyunca sıralanan ressamları ve müzisyenleri seyredebilirsiniz. Buradaki cafelerde ve restoranlarda dinlenebilirsiniz.

1870 yıllarının sonlarında kurulan, şehrin en eski ve en değerli anıtsal komplekslerinden biri olarak bilinen ve kanunla korunan bu cadde Belgrad’ın kalbidir.

Eski Belgrad’ın (Stari Grad) Ruhu

Roma döneminde Knez Mihailova, Singidunum (Belgrad’ın Latince adı) merkezi, Osmanlılar döneminde kale duvarları içerisinde kalan önemli bir cadde oldu. 19. yüzyılın sonlarına doğru Osmanlı eserleri olan bahçeler, çeşmeler, camiler ve dolambaçlı sokakları kayboldu. Bu tarihten sonra Avrupa döneminden izler taşıyan, Avrupa ruhunu taşıyan mimari yapılar ile yeni bir cadde havası ile ortaya çıkmıştır. 1870 yılında bu cadde resmen Sırp Prens Mihailo Obrenović adını almıştır.

Knez Mihailova Caddesi

1950 yılına kadar, Knez Mihailova Caddesi çok zengin bir Belgradlı aile olan çifte aitti. Ancak, komünist rejim sırasında bu binalar devlet tarafından alıkonulmuştur. 19. yüzyılın ikinci yarısından kalma bu binalar, yaz aylarında görkemli cepheleri rengarenk çiçeklerle süslenmiş olduğundan kolayca tanınır. 20. yüzyılın ortalarında ise, Knez Mihailova gençler için buluşma ve flört yeri olmuş. Bugün ise kentin kültürel ve ticari merkezidir.

Günümüzde Knez Mihailova Caddesi

Muazzam tarihi ve kültürel değerlerinden ötürü, bu cadde devletin koruması altındadır. Özgün görünümü günümüzde değişmemesine rağmen, binaların kullanılış amacı kesinlikle değişti. Eskiden konut olarak kullanılan bu binalar, artık günümüzde mağazalar, kültür merkezleri, kitapçılar, restoranlar, kafeler, konsolosluklar ve havayolu ofisleri haline geldi.

Knez Mihailova Caddesinde en önemli yapılardan biri olan Sırbistan Bilim ve Sanat Akademisi (SANU) da bulacaksınız. Knez Mihailova 35 numarada bulunan SANU zemin katı büyük bir sergi alanına dönüşmüştür. Konserler ve sergiler düzenli olarak burada yapılmaktadır. Eğer dikkat ederseniz, binanın önünde duran bir piramit göreceksiniz. Bu piramit Belgrad’ın koordinatlarını gösterir ve aynı zamanda bilimin önemini simgeler.

Knez Mihailova geceKnez Mihailova Caddesi’nin sonunda, Belgrad Kalesi’ne yakın, bugün Şehir Kütüphanesi olarak kullanılan bir bina göreceksiniz. Bu bina 19. yüzyılın ortalarında Sırbistan’ın en modern oteli olan Serbian Crown Hotel binasıydı.

Knez Mihailova 53-55 numaralı bina, Rönesans tarzında 1889 yıllarında inşa edilen Marko Stojanović’in evidir. 1937 yılında kurulan ve Güzel Sanatlar Akademisi olan bu bina günümüzde Akademi Sanat Galerisi olarak kullanılıyor.

Knez Mihailova 46, 48 ve 50 numaralarda bulunan ve 3 binadan oluşan “Balkan Evleri Blokları” 1870’li yıllarında inşa edilmiş. Geleneksel “Balkan” mimarisinin başlangıcını temsil ediyor.

1870 yılında yapılan ve Kneza Mihailova ile Dubrovačka caddelerinin kesiştiği köşede bulunan 50 numaralı Hristina Kumanudi’nin Evi var. Uzun bir süre Fransız – Sırp Bankası olarak kullanılan bu bina günümüzde Belçika konsolosluğuna ev sahipliği yapıyor.

48 numaralı Kristina Mehana’nın evi 1869 yılında yapılmış ve belediye binası yapılıncaya kadar şehir meclisi olarak kullanılmış. Bugün ise Krstić kardeşler aynı isim ile açtıkları bir otelin yönetim binasıdır.

Bugün mağaza ve konut olarak kullanılan Veljko Savivć’in 46 numaralı evi 1869 yılında inşa edilmiş. Bugünkü orijinal mimarisi görünüm olarak birçok değişiklikler geçirmiştir.

Rönesans tarzında 1889 yılında mimar Konstantin Jovanović tasarımları ile inşa edilen Nikola Spasić’in evi Knez Mihailova 33’de dir. Spasić Belgradlı önemli bir tüccardı.

Knez Mihailova 19’ da bulunan Nikola Spasić Pasajı ise 1912 yılında yapılmıştır.

Knez Mihailova 51’deki “Grčka Kraljica” Restoranı ise 1835 yılında Akademizm mimari tarzında yapılmıştır.

Knez Mihailova 38’de bulunan ”Rusija Hotel”, 1870 yılında inşa edilmiş ve günümüzde ”Rudnap'” şirketinin iş ofisleri olarak görev yapıyor.

Bu binaların yanı sıra, Fransız, İspanyol, Alman kültür merkezleri ve Zepter Müzesi de Knez Mihailova Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Caddenin başlangıcında olan Cumhuriyet Meydanı (Trg Republike) yakınında Sırbistan Ulusal Tiyatrosu ve Sırbistan Ulusal Müzesi binalarını görebilirsiniz. Cadde üzerinde ve çevresinde ayrıca pek çok otel ve pansiyon da mevcut. Knez Mihailova ve yan sokaklarında dolaşıp kolayca birkaç saat geçirmek mümkün ve bu civarda keşfedebileceğiniz bir sürü şey var. Cadde üzerinde ve çevresinde yüzlerce mağaza da bulunduğundan paranızı harcamak için de ideal bir yer.

Belgrad Knez Mihailova CaddesiBirkaç yıl öncesine kadar Knez Mihailova, kentin ana alışveriş bölgesiydi. Şimdi Belgradlılar her yerde olduğu gibi ağırlıklı olarak paralarını alışveriş merkezlerinde harcıyorlar. Ancak Knez Mihailova’da alışveriş yapmak ayrı bir zevktir. Cadde de gezinirken Max Mara, H&M, Zara, Mango, Diesel, Miss Sixty, Springfield gibi ünlü mağaza zincirlerini ziyaret edebilirsiniz.

Terazije Meydanı tarafındaki caddenin başlangıcından yaklaşık olarak 200 metre yürüyünce, meydana yakın bir yerde Belgrad Turizm Tanıtma ofisini göreceksiniz. Burada Sırbistan ve Belgrad hakkında ücretsiz broşür ve haritalar bulacaksınız. Aynı ofiste yine Sırbistan ve Belgrad ile ilgili tişört, bayrak gibi hediyelik eşya da satın alabilirsiniz.

2018-07-26T09:42:01+00:004 Nisan 2016|

Siz de fikrinizi belirtin