Sırbistan’da Yaşamak ve Çalışmak

Ana Sayfa » Belgrad'da Yaşamak

Sırbistan’da Yaşamak ve Çalışmak İstiyorum, Ne Dersin?

Herkese merhaba. Sırbistan’da yaşamak, Belgrad’da yaşamak; yep yeni bir ülke, yeni bir şehir ve yeni bir başlangıç demek. Bu yazıda Sırbistan’da yaşamaktan bahsetmek istiyorum. Ben Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yaşıyorum. 2004 yılında bir iş teklifi üzerine geldim, o zamandan beri burada yaşıyorum. Buraya gelmeden önce ben de herkes gibi internette Sırbistan nasıl bir yer, yaşam şartları nasıl, güvenli bir yer mi, nasıl ev bulacağım gibi bir çok konuyu kontrol ettim. Bu arama sonuçlarından Sırbistan’da yaşayan fazla Türk olmadığını anladım. O yüzden pek fazla birşey paylaşılmamış. Batı Avrupa ülkeleri hakkında onlarca bilgi bulabiliyorsunuz. Sırbistan ve Sırplar hakkında edindiğimiz yanlış önyargılardan dolayı mı bilmiyorum ama kimse tercih etmemiş burayı. Son 1 – 2 sene içinde buraya yerleşen bir kaç aile olsa da, hala bu sayı çok az diye düşünüyorum.

Ben de bu sıkıntıyı başka arkadaşlar çekmesin diye böyle bir yazı yazmayı uygun buldum, umarım birilerine yararı olur. Belgrad’da yaşamak ve çalışmak hakkında bilgi verecek kadar tecrübe kazandığımı düşünüyorum, bu yüzden bu bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Sırbistan'da yaşamak

Sırbistan’da Yaşamak ve Çalışmak İstiyorum, Ne Dersin?

Aslında bu web sayfasını Belgrad’a turist olarak gelecek gezginler için hazırladım. Ama bu konu son zamanlarda çok sorulduğu için böyle bir yazıyı yazma ihtiyacı duydum.

Bir çok blog ve forumda Belgrad hakkında faydalı bilgiler verilmiş ancak burada yaşamak hakkında kapsamlı hiç bir bilgiye rastlamadım.

Bir çok kişi Türkiye’den çekip gitmeyi sık sık düşünüyor. Bunu deneyen çok kişi de var. Başka bir ülkeye giderken bir daha geri dönmemek üzere yola çıkan insan sayısı çok fazla. Bu amaçla yurtdışına giden bir çok kişi yine doğduğu ülkeye, yani Türkiye’ye döndü. Yurtdışında rahat yaşarım zannedip yapamamanın bir çok nedeni var. Bu nedenlerin birçoğu belki birçok insanla ortak, diğer nedenler ise o kişiye özgün olabilir.

Türkiye’deki bazı kötü olaylardan sonra bir çok insan yurtdışına gitmekte bulur çareyi. Nereye gitsek, ne yapsak da bu ülkeden kurtulsak gibi bir fikir hakimdir herkeste.

Bazıları için Sırbistan’da yaşamak çok cazip gelebilir. Sırbistan pahalı bir ülke değil ama yine de cebinizde hatırı sayılır bir para olmalıdır. Böylesine önemli bir konuda karar vermeden önce iyi düşünmelisiniz. Bu ülkeye yerleşmeden önce mutlaka gidip görmenizi ve biraz zaman geçirmenizi tavsiye ederim. Medyadan, kulaktan duyma veya sağdan soldan duyduklarınız ile hayatınıza yön vermemelisiniz.

13 yıldır Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yaşayan biri olarak, burada yaşamak ile ilgili fikirlerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Bu yazıda okuyacaklarınızın sadece benim kendi fikirlerim, düşüncelerim olduğunu, bunun kişiye ve herkesin bakış açısına göre, tecrübelerine göre değişebileceğini bilmenizi isterim.

Sırbistan’da yaşamak isteyenler için ne gibi sıkıntılar yaşayabiliceğinize dair, kendi görüşlerimden oluşan bir liste hazırladım. Bunlar tamamen kendi düşüncelerim olduğundan herkesi bağlayıcı sebepler değildir. Onlarca ülkede belirli aralıklarla yaşadığımdan bazı hususlar ortak olacaktır. Sırbistan’da yaşayabileciğiniz sıkıntıların diğer Batı Avrupa ülkelerine göre daha az olacağını kendi tecrübelerimden biliyorum.

Alışma Süreci, Sırbistan’da Mutluluk Var Mı?

Öncelikle tabii ki alışma süreci, yurtdışında yaşama süreci; hangi ülkede nerede olursanız olun kişiden kişiye göre çok değişkenlik gösterecektir. Yurtdışına çıkma sebebimiz ne olursa olsun, hepimizin katlanmak zorunda olduğu bir alışma süreci söz konusu olacaktır.

Eğer siz de benim gibiyseniz, sevdiklerinize, arkadaşlarınıza ve ailenize çok çok bağlıysanız özellikle ilk aylarda yurtdışında yaşamak kolay birşey olmayacaktır. Çok zorlanacağınız dönemler olacaktır. Ama zaman içinde çok güzel tecrübeler yaşamanız için de imkanlar olacaktır.

Sırbistan’a yerleştiğinizde doğal olarak şimdiye kadar içinde yaşadığınız kültürden farklı bir kültür olacaktır. Diğer bir çok Batı Avrupa ülkelerine göre Sırbistan bize daha çok benzerlik gösterse de, ilişkilere bakış açıları, arkadaşlık kavramları size garip gelebilir. Aile düzenlerini farklı bulabilirsiniz. Konuştukları dili anlayamayabilir veya zor gelebilir. Belki de yedikleri yemekleri ülkendekiler ile karşılaştırıp eleştirebilirsiniz. Kısacası başlangıçta herşeyi Türkiye ile karşılaştırmaya belki eleştirmeye çalışacaksınız.

Sırbistan’da mutlu olmak için, Türkiye ile çok büyük farkların olmadığını farketmeniz gerekiyor. Siz Türkiye’den çıktıktan sonra, oradaki kültür farklılığından, yaşam değişikliklerinden, kısacası herşeyden etkileneceksiniz. Siz bunları kaldırabilecek bir insan mısınız?

Sırbistan’da yaşamanın zorlukları

Sıfırdan bir hayat kuracağınız için çeşitli zorluklarla karşılaşabileceksiniz. Kendi ülkenizdeki hemen hemen hiç bir iş deneyiminin burada size bir avantajı olmayacaktır belki. En başından başlayıp yükselmeye çalışmanız gerekebilir, kendinizi bu ülkeye ve çevrenizdekilere kabul ettirmeye çalışacaksınız. Bir yandan yeni bir hayat kurmak için çok çalışıp, bir yandan yeni bir kültüre alışmaya çalışacaksınız. Bütün bunlar başlangıçta zor gelecektir.

Yeni bir hayat kurmaya çalışıyorsunuz ve uğraşıp duruyorsunuz. Mesela bir problem veya sıkıntı olduğu zaman tek başınıza uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Bu durumu Türkiye’de yaşasanız, arkadaşlarınıza, ailenize gidersiniz ve bir çok şeyi onlarla çözmeye çalışırsınız. Bu durum burada farklı olabilir. İyi bir çevre edininceye kadar ciddi bir mücadele etmeniz gerekebilir.

Sırbistan’da ikinci sınıf vatandaş olmak

Batı Avrupa ülkelerinin aksine Sırbistan’da kendimi hiç ikinci vatandaş olarak hissetmedim. 14 yıldır Belgrad’da yaşıyorum, bu açıdan kendimi çok rahat hissettim, Türk olduğum için hiç bir zaman kötü bir muamele görmedim.

O zaman bu konuyu niye açtınız diye soranları duyar gibi oluyorum. Bizim insanımız bir çok konuyu medyadan öğreniyor. Nedendir bilmiyorum ama bir çok bilgi kulaktan duyma olabiliyor. Medyadan insanlarımızın Avrupa ülkelerinde ikinci sınıf vatandaş olduğu haberlerini bazen okuyabiliyoruz. O yüzden Sırbistan’da da benzer bir uygulama var mı diyen mailler alıyorum. O yüzden bu konuya açıklık getirmek istedim.

İster çok daha az gelişmiş bir ülkeye gidiniz, isterseniz çok gelişmiş diye bildiğimiz Amerika, Almanya, Avustralya, İngiltere gibi bir ülkeye gidiniz; oralarda ikinci sınıf vatandaş olabilirsiniz. Şunu unutmamak gerekir, doğal olarak öncelik her zaman o ülkenin vatandaşında olacaktır. Bunları söylerken yabancı uyrukluların aşağılandığından, hakaret edildiklerinden söylemiyorum. Benim gördüğüm kadarı ile bazı gelişmiş ülkelerde, oraya ait olmadığınızı hissettiriyorlar. Bazen bu hissi biz kendinizde görebiliyorsunuz. Kimileri zamanla bu hisse alışıyorlar, alışamayanlar da ülkesine geri dönüyor.

Sırbistan ile Türkiye arasında bir çok farklılıklar olmasına rağmen bu söylediklerimin hiç birini yaşamadım. Bu konuda da Belgrad’a yerleştiğim için kendimi şanslı hissediyorum.

Sırbistan, Belgrad’da çalışma fırsatları

Sırbistan’da yaşamayı ve yerleşmeyi düşünüyorsanız ve iyi bir eğitiminiz yoksa iş bulmak çok zor olacaktır. Ayrıca bunun için üniversite mezunu olmak yetmeyecektir. Bir konuda doktora, master yapmak, uzmanlaşmış olmak gerekir. Yoksa Türkiye’deki bir üniversiteden aldığınız bir diplomanın size fazla bir faydası olmayacaktır. Uzmanlaştığınız bir işinizi de yapabilmeniz için Sırpça’yı da iyi konuşuyor olmanız lazım.

Bir çok yerde olduğu gibi, Sırbistan’da da iyi bir iş bulamamanın en büyük sebebi dildir diye düşünüyorum. Bu durumu size bir örnek ile açıklamak istiyorum. İspanya’dan bir kişinin Türkiye’ye çalışmak için geldiğini düşünün ve tek dil İspanyolca. Türkiye’de böyle bir insana kaç kişi iş verir? Belki Türkiye’deki bir İspanyol firmasında iş bulmaya çalışacak, bu da zor bir iş gibi geliyor bana. Aynı şekilde bizim de, gittiğimiz ülkede böyle bir durum ile karşılaşma ihtimalimiz yüksek.

Yabancı diliniz var ise işler belki biraz daha kolaylaşır, ama sadece dil bilmek de yeterli olmuyor çoğu zaman. Sırbistan’da yada başka bir ülkede, mesleğinizde iyi olmalı, ehli olduğunuz bir mesleğiniz yok ise bir iş bulmanız da kolay olmayacaktır.

Sırbistan’da işsizlik oranı 2017 yılı itibari ile %13 civarında. Sokaklarda bir sürü işsiz insan görebilirsiniz. Sanıldığı gibi kimse, Türkiye’den birileri gelse de işe alsak diye beklemiyor. Kendi işini kuramayacak durumda olan ve buraya yerleşmek isteyen insanlara tavsiyem şu olacaktır: Size bir yıl yetecek kadar maddi birikiminiz olmalı, bu arada Sırpça öğrenmeli, gerekli şartları yerine getirip oturma ve çalışma izinlerini almalısınız. Bu arada bir iş bulup çalışmalısınız.

Sırbistan’da asgari ücretler eğitim durumuna göre belirlenir. Lise mezunu bir insanın aldığı asgari ücret, üniversite mezunu olan bir insandan daha azdır. Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad’da ortalama aylık geliri 400 – 500 Euro civarında. İşinizin ehli iseniz, bundan daha yüksek maaşlar alabiliyorsunuz. Diğer şehirlerde bu rakamlar yaklaşık olarak 30% daha düşüktür. Belgrad’da yaşıyorsanız bu maaşlarla geçinmek çok zor olacaktır. Hayat pahalılığı açısından Türkiye’den ucuz olmasına rağmen, ev kiraları edinilen gelirlere göre çok yüksek. Belgrad şehir merkezinde 50 metrekarelik bir dairenin aylık kirası 300 – 500 Euro civarında.

Sırbistan’da diğer Batı Avrupa ülkelerine göre daha az Türk komünleri olduğundan, kebapçıda çalışma şansı da çok az. Bu ülkede Halkbank, Beko ve THY gibi Türk firmaları olsa da, yönetici kadro dışında çalışanların hepsi Sırp vatandaşı. Bunun dışında Yunus Emre Enstitüsü’de çalışan Türk arkadaşlar da var. Bu ülkede tandığım çoğu Türklerin kendi işyerleri var.

Kısacası, Sırbistan’da iş bulmak çok zor, ama kendi işinizi kolay kurabiliyorsunuz. Şirket kuruluşu hızlı ve ucuz. Bu ülkede yaşamak isteyen herkese tavsiyem imkanı varsa bir şirket kurup kendi işini yapması olacaktır. Eğer kendinize bir gelir kaynağı yaratabiliyorsanız Sırbistan’a yerleştiğiniz için çok mutlu olacağınızı düşünüyorum.

Daha önce Sırbistan’a hiç gitmedim. Bu yeni kültüre alışabilir miyim? Ve yalnızlık çeker miyim?

Yeni bir kültür ve bu yeni kültürün getireceği yeni yaşam tarzına alışmak kolay olmayabilir. Aslında uzak bir ülkeden bahsetmiyoruz ama yine de bazen büyük farklılıkların olduğunu göreceksiniz.

Memleket hasreti çekecek arkadaşlara Belgrad’ı tercih etmelisiniz. Belgrad’da böyle sizin gibi memleket özlemi çeken yabancılara rastlamak mümkün. Ayrıca Türkiye’den her hafta yaklaşık olarak 2000 – 3000 kişi Belgrad’ı ziyaret ettiğinden, her köşede bir Türk’e rastlamak mümkün.

Ama bence asıl önemli olan bu yeni başlangıçta pes etmemek ve daha iyi uyum sağlamak için aceleci davranmamaktır. Yeni yerinize alışabilmek için bir kaç aya ihtiyacınız olacaktır diye düşünüyorum. Bu sürenin sonunda bile bazı kültür farklılıkları yaşamanız normaldir. Daha iyi adapte olabilmeniz için yeni arkadaşlıklar edinmeli, sosyal olmanız ve sohbetlere katılmanız gerekir. Belgrad’da sosyal hayat çok renkli, burayı bu açıdan çok seveceksiniz. Yeni tanıştığınız insanlar size uyum sürecinde büyük moral olacaklardır.

Ben bir aydır ingilteredeyim ve hayatımın hiç bir dönemimde olmadığım kadar çekingen ve yalnız hissediyorum kendimi, diyor bu forumdaki bir üye.

Ben kendimi bu konuda şanslı hissediyorum, bir kaç yabancı dili iyi derecede konuşabildiğimden çevre edinmek zor olmadı. İnsanlar çevresiyle iletişim kurabilirse yalnızlık hissi bir nevi sorun olmaktan çıkıyor.

Arkadaşlarından, sevdiklerinden ve ailenden uzaktasın şimdi. Gelip yerleştiğin bu ülkede çevre edinmek kolay olmayacaktır. Belgrad’da yaşayan Türklerin sayısı parmakla sayılacak kadar az olduğundan dil bilmeyenler için çevre edinmek daha da zor olacaktır.

Burayı hep Batı Avrupa ülkeleri ile karşılaştırdığım için biraz sıkıcı bulabilirsiniz, ama burada insanlar çok daha misafirperver ve cana yakınlar. O yüzden biraz iletişim kurabilirseniz, iyi bir çevre edinmek zor olmayacaktır. Ama yine de yaşadığınız yerde, kültür farklı, hayat görüşü farklı olduğundan edineceğiniz çevrede de kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Bazen belli bir süre sonra her iki tarafa da ait hissetmeyeceksiniz. Bazen sizinle aynı dizileri, aynı filmleri izleyecek, sizinle gülecek insanlar arayacaksınız. Bu ülkede her kanalda bir Türk dizisini izlemek mümkün. Bütün film ve dizileri alt yazı ile sunduklarından, seslendirme Türkçe.

Kendi ülkende iyi kötü bir çevreniz var, sizin gibi insanlar ile berabersiniz ve bu ortamı özleyeceksiniz. Burada da zamanla buna benzer arkadaşlar edineceksiniz, bulduğunuzda da sıkı sıkı sarılmalısınız.

Çalışma ve oturma izni

Sırbistan Cumhuriyeti’ne geldiğiniz gün itibari ile 90 gün içinde oturma izni için başvuru yapmanız lazım. İlk oturum izni genellikle 6 aylık oluyor ama ondan sonra 1 yıllık oturma izni alabiliyorsunuz.

Her sene almak zorunda olduğunuz oturma ve çalışma izni de burada yaşamanın zorlukları arasında olmalı diye düşündüm. İzin süresi bitmeden en az 1 ay önce başvurmanız gerekiyor. Bunun için bir çok döküman hazırlamanız gerekiyor. Süresiz oturum alıncaya kadar bu zorluklar devam edecektir.

Sırbistan Cumhuriyeti’nde oturma ve çalışma izni olan bir yabancı uyruklu kişi, Sırbistan Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip olduğu bütün çalışma koşullarına sahip olurlar. Geçici oturma izni için (6 aylık veya 1 yıllık oturma izni) başvurlar Yabancılar Şubesine yapılır.

Çalışma ve oturma izinleri işlemleri yaklaşık olarak 2 hafta sürmektedir. Yabancılar şubesinin yanında bulunan arzuhalcilerden 400 Dinar karşılığında form doldurtabilirsiniz. Ayrıca kişi başı yaklaşık 17 000 Dinar vergiyi bankaya yatırmanız gerekecektir.

Sırbistan’da Türklere karşı önyargı var mı?

Bana en çok sorulan sorulardan biri “Sırbistan’da Türklere karşı önyargı var mı, Belgrad güvenli mi?” Buna cevabım büyük bir hayır, burada böyle bir önyargı yok.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı bazı Avrupa ülkelerinde, bence önyargıdan çok bıkmışlık var. Bunu değiştirmek de bence bizim elimizde. Bilgimiz, eğitimimiz ve en çok da hayat görüşümüz ile onlardan farklı olmadığımız mesajını verdiğimiz zaman, heryerde kabul görürüz.

Özellikle son bir yılda artan terör olayları ve İslamfobi yada İslamofobi gibi sebeplerden dolayı önyargının arttığını söylemek mümkün. Ancak bu durum Sırbistan için henüz geçerli değil diye düşünüyorum. Bu ülkede, insanlara Türk olduğunuzu söylediğinizde bir çok ortak noktanızın olduğunu göreceksiniz. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için bu makalemi okumanızı tavsiye ederim.

Ortalama bir ay kaç para lazım?

Daha önce “Belgrad’da Hayat Pahalı Mı?” yazımda hayat pahalılığı hakkında bildiklerimi yazdım. Şimdi yazacağım bütün harcamalar ve bütçeler Belgrad şehri için olup tahmini rakamlardır. Bu harcamalar, benim kendi masraflarımdan esinlenerek yapıldı. Bu rakamların altında yada üstünde harcamak size kalmış.

Kimileri için günde 50 Euro az bir rakam iken, bir diğeri için 10 Euro günde harcayacağı maksimum bir bütçe olabilir. Herkesin ihtiyacı ve imkanı farklılık gösterebilir.

Ben Belgrad’da bir seyahat acentasında Türkiye müdürü olarak çalışıyorum. Şehir merkezinde 55 metrekarelik bir dairede oturuyorum. Dayalı döşeli bir daire olan burası, bütün ihtiyacım olan ev eşyaları mevcut. Şehir merkezinde olduğu için heryere yürüyerek gidiyorum, böylece herhangi bir ulaşım aracı kullanmıyorum.

Aylık maaş: 1500 Euro
Ev kirası: 380 Euro
Kablo TV, hızlı internet (100 MB), merkezi ısıtma, su, elektrik için aylık fatura: 160 Euro
Günlük yeme-içme ihtiyacı: 20 Euro

Yukarıdaki tablodan da göreceğiniz üzere aylık gelirim harcamalarıma ancak yetiyor. Para biriktirmek zor oluyor. Bu masrafları biraz daha kısmak mümkün. Özellikle şehir merkezi dışında bir daire kiralamak, yeme-içme ihtiyacınızı marketlerden temin etmek gibi. Yalnız yaşıyorum. Yemek pişiremediğim için hep dışarıda yemek durumunda kalıyorum. Bir eve birden fazla maaş giriyorsa, para biriktirmek daha kolay olacaktır.

Sırbistan’da yaşamak ve çalışmak isteyenler için yararlı olacağını düşündüğüm Nomadlist adındaki bir web sayfasına bir göz atmalarını öneriyorum. Bir çok ülke ve şehir için hayat pahalılığını gösteren güzel ve güncel veriler içeriyor. Bu siteden merak ettiğiniz şehirleri karşılaştırmanızı tavsiye ederim.

Belgrad’da kiralık ev bakmak için en iyi kaynak: Cityexpert.rs. Bu siteden ev kiralandığında komisyon ödemiyorsunuz.

Belgrad Pahalı Mı? Sırbistan'da yaşamak

Sırbistan’da yaşamak

Yeme – İçme

Sırbistan’da yaşamak isteyenler için güzel bir haber; yemek konusunda ülkemiz ile çok benzerlikler var. Balkan ülkelerinin mutfakları bizimkine benzer özellikler gösterir. Sırbistan’da yeme-içme ülkemizden daha ucuz. Belgrad’da Türk restoranları, baklavacıları mevcut. Sırbistan’ın unlu mamülleri çok lezzetli ve ucuz, kebap çeşitleri çok ve ucuz.

Mutfak ihtiyaçlarınızı marketlerden ve pazarlardan çok ucuza getirebileceksiniz. Sebze ve meyve çeşitliliği de Türkiye’deki kadar vardır diye düşünüyorum.

Belgrad’da ‘Ne Yenir, Ne içilir?’ yazımda daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Sırbistan’da yaşamanın avantajları

2004 yılından beri yaşadığım Sırbistan’ın başkenti Belgrad, Türkiye’den vizesiz olarak gidilebilecek belki de en güzel şehir. Olur da bir gün sizde buraya yerleşmek isterseniz, yada sadece yolunuz düşerse bu çok sevdiğim şehirde yaşamanın avantajları hakkında bir kaç şey söylemek istiyorum.

Çoğu kişi için Sırbistan, Avrupa’da yaşanacak en iyi ülke olmayabilir. Ama bu ülkeyi kendine göre benzersiz kılan bir çok şey olduğunu düşünüyorum, sanırım bu dünyadaki bütün ülkeler için geçerli bir durum.

Belgrad’a taşınmaya karar verdiğinizde belki standardınız biraz düşebilir, ama kötü bir hayat sürmezsiniz. Kaliteli bir yaşam sürmek insanın yaşam tarzınıza bağlı diye düşünüyorum. Türkiye’de çok para tutan, pahalı olan bir sürü şey burada çok daha ucuz. Dışarıda yemek yemek, geceleri eğlenmeye gitmek, spor salonlarına gitmek gibi aktiviteleri çok uygun fiyatlara getirebiliyorsunuz.

Türkiye’de lüks sayılan araba markalarını ortalama bir insan alabiliyor. İkinci el Audi, BMW ve Mercedes gibi markalar burada çok ucuz.

 • Sokakları mis gibi Türk kahvesi kokan, kış aylarında soğuğu ilikleri donduran, yem yeşil bir nehir kenarında kurulu olan bir şehir.
 • İlk bakışta hiç birşeye benzemez, ortalama bir Balkan şehridir Belgrad, belki biraz daha kalabalıktır. Ama bu şehrin farklı bir havası vardır.
 • Hafta içi bile sokakları, caddeleri insan kaynayan, iş görüşmelerinin bile cafelerde yapıldığı, restoran ve barların her daim dolu olduğu ve ruhu olan bir şehirdir.
 • Tuna ve Sava nehirleri üzerindeki disco ve barlarında eğlencenin sabaha kadar sürdüğü, yaşayan ve yaşatan, karakterli bir şehirdir.
 • Rakip Balkan şehirlerini kendine gıpta ile baktıran, kuru mimarisinden ziyade insanları ile öne çıkan bir şehirdir.
 • 350 yıldan fazla Osmanlı – Türk hakimiyetini görmüş ve yıllar boyunca Osmanlı’ya ev sahipliği yapmış bir şehirdir Belgrad.
 • Avrupa’nın ortasında, Osmanlı himayesinde kaldığından bize çok tanıdık gelen güzel bir şehirdir Belgrad.
 • Türk vatandaşlarına vize uygulamayan, bir çok yönüyle hayranlık uyandıran çok güzel bir Balkan şehridir.
 • Sokaklarında yürürken smokin giymiş kemancılarının Aida, Sihirli Flüt gibi eserleri çaldığını görebileceğiniz güzel sanat şehridir.
 • Dilinden tek bir kelime bile bilmediğin, ama sabah saat 4’te bile tek başına ara sokaklarda kendini güven içinde hissedebileceğin bir şehir.

Yurt dışındayken neler özlenir?

Sırbistan’a taşındığımdan beri bir çok arkadaşım Türkiye’yi özleyip özlemediğimi, en çok neleri özlediğimi ve buna bezer soruları sıkça soruyorlar. Burada yaşayan diğer arkadaşlarımdan bildiğim için, bu konu insana göre değişiyor. İnsan bazen memleket hasretiyle dolup taşıyabiliyor ve bu insanı mutsuz ediyor. Türkiye’nin kendisini özlemeseniz bile; iklimini yemeklerini, ince belli bardaklardan çay içmeyi özlüyor insan. Türkiye’ye her gidişinizde yada Türkiye’den biri ziyarete geldiğinde sucuk, simit, zeytin gibi bir çok şeyi valizinize doldurmak isteyebilirsiniz. İnsanın ne kadar çok iyi arkadaşları da olsa, geride bıraktıklarımızı, ailemizi özlüyoruz.

Yurt dışında yaşayanlar mutlu mu?

Hepimizin bildiği gibi, herşeyden şikayet etmek insanın doğasında vardır. Bazen çok özendiğimiz ülkelerde yaşayanlara sorsak bile bir sürü problemlerinin olduğunu söyleyecektir. Bir çok insan için ülkesine geri dönme isteği vardır, kimileri için o zaman pek gelmez. Hep aynı dert “gitmek mi zor kalmak mı?” Kendi aramızda ülkemizi eleştirir, yabancının yanında öve öve bitiremeyiz. Gözlemlediğim kadarı ile ailevi gibi gerekli sebepler dışında kesin dönüş yapan insanların sayısı az. Yurtdışına gidince her şey toz pembe olmuyor maalesef. Yurtdışında yaşamanın artılarını ve eksilerini yan yana koyduğunda bazen hangisinin ağır bastığını çıkaramıyorsunuz.

Ülkemizdeki gençlere Avrupa’da yaşamanın tozpembe olmadığını, burada da heryerde olduğu gibi bir çok konuda zorlanacaklarını söylesek inanırlar mı? Herhalde hayır.

Ekşi Sözlük yazarlarının da söylediği gibi “En güzel tecrübe insanın kendi yaşadığı tecrübeymiş. Bırakalım herkes bazı şeyleri yaşadığı tecrübeler vasıtasıyla öğrensin…”

Bir çok insan, Türkiye’den gidince bütün sorunların biteceğini sanıyor, oysa durum böyle değildir.

Yurt Dışında Türkçe Yaşamak

Bu YouTube videosunu da sizinle paylaşmak istedim. Biraz konumuzla alakalı olduğu için ve çok komik bulduğum için paylaşayım istedim.

Sonuç:

Nietzsche’nin de dediği gibi “Bu dahil bütün genellemeler yanlıştır”. Haliyle, her insanın deneyim ve tecrübeleri karşılaştıkları insan ve çevreye göre değişebilmektedir.

Sırbistan’da yaşamak isteyenlerin herhangi bir konuda yarıma ihtiyaçları olursa, yardımcı olmaktan memnun olurum. Diğer ülkelerde yaşayan bazı arkadaşlar belki farklı deneyimler edinmişlerdir. Yazdıklarıma karşı çıkmaları da normaldir. Bunlar benim Belgrad için gözlemlerim. Siz de aşağıya güzel ve değerli yorumlarınız ve değerlendirmelerinizi bırakınız lütfen. Sizin de tecrübe ve deneyimlerinizi okumak isterim. Sorusu olan arkadaşlar yorum kısmına istediğini sorabilirler, herkese elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. Sorunuz özel ise, iletişim sayfasını kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

2017-12-19T09:59:24+00:001 Haziran 2017|

127 Comments

 1. Bayram 12:40 de 03/11/2018 - Yanıtla

  Merhaba bu platformda verdiğiniz bilgilerden dolayı size teşekkürederim. Merak eden insanlara gerçekten çok faydalı olmuş bende meraklılar arasında sizin bilgi alışverişlerinizden çok faydalandım. Artık oturma izni, çalışma izni hakkında kafam rahatladı ve orada iş kurmak konusunda sizden biraz daha fikir almak isterim. Uzun süre İstanbul’da tekstil mağazacılığı yaptım Kadın ve erkek giyim, çanta, ayakkabı, iç çamışırı, sportif giyim gibi bu sektörün bir çok profilinde satış tecrubem var Sırbistan’da tekstil mağazası açmak ve orada yaşamak istiyorum Sırbistan’da tekstil piyasası hakkında bana bilgi verir misiniz orada yaşayanların bu piyasadaki alışveriş kültürleri nasıldır? Size göre orada bu sektörde açıklıklar varmıdır? Var ise giyim, ayakkabı, çanta veya hangisi daha hareketli bir kazanç sağlar?

  • Belgrad Gezi Rehberi 21:13 de 04/11/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   [email protected] adresi (Onur Ekmen) mail gönderirseniz, size bu konuda daha detaylı bilgi verecektir. Kendisi 3 seneyi aşkın burada Türk firmalarına danışmanlık hizmeti veriyor.

 2. Aziz yemişen 20:38 de 26/10/2018 - Yanıtla

  Süper belirtmişsiniz.1 ay içerisinde arkadaşımla beraber Belgrada geliyoruz.ev tutma ve dükkan kiralama için sizinle bağlantıya gecmek isterim.deneyımlerinizden faydalanmak isterim

  • Belgrad Gezi Rehberi 14:49 de 28/10/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Belgrad’a geldiğinizde benimle iletişime geçerseniz yardımcı olmaya çalışırım. Görüşmek üzere.

 3. Selma 21:57 de 17/10/2018 - Yanıtla

  Merhaba benim merak ettiğim 2 konu var 1.si oradaki çocukların eğitimleri,Türkiye deki gibi zormu LGS gibi…her yere giriş sınavlamı…ikincisi ben kreş öğretmeniyim …orada bir kreş yada etüt merkezi açmak istesem maliyeti çokmu olur,iş yapabilir miyim..yada oralarda anaokulları ve kreşler çokmu..açsam talep olurmu yoksa risklimi olur …cevabınızı merakla bekliyorum

  • Belgrad Gezi Rehberi 12:34 de 18/10/2018 - Yanıtla

   Merhaba Selma Hanım,

   Buradaki eğitim Türkiye’deki gibi zor değil. Her öğrenci yüksek eğitimde istediği ünüversite ve bölümde okuma şansı bulabiliyor.

   Kreş burada da var, ancak sayıları nekadar bilmiyorum. [email protected] adresine mail gönderirseniz bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 4. Kubilay 16:33 de 30/09/2018 - Yanıtla

  Merhaba öncelikle verdiğiniz geniş bilgiler için teşekkür ediyorum. Çok yakın zamanda belgrada geleceğim ve mesleğim aşçı. Döner kebap vs türk yemekleri. Yanında dünya mutfağı tava yemekleri var. Orada bir usta aşçı ne kadar maaş alıyor bunu öğrenmek istiyorum. Zira orada açılacak bir restorant ta döner kebap ustası olarak başlayacağım. Fakat maaşlar konusunda bilgim yok. En teferruatlı bilgiyi sayfanızda buldum. Yardım için şimdiden teşekkürler.

 5. Büşra 10:57 de 12/09/2018 - Yanıtla

  Merhaba,
  Belgrad da yaşamak gibi düşüncelerim var ama yardıma da ihtiyacım var bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.Mail adresimden dönüş yaparsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 6. Mustafa 13:36 de 09/08/2018 - Yanıtla

  Merhabalar 2 ay içerisinde belgrad’a turistik amaçla geleceğim. Fakat aynı zamanda yatırım düşüncem de mevcut. Elbette milyon euro lar bazında değil. Ben optisyenim ve orada gözlük mağazası açmak istiyorum. En fazla 2 veya 3 kişiye iş verebilecek bir mağaza. Aynı zamanda Irak / IKBY bölgesinde ortağı olduğum 3 mağaza ve Türkiye’de mesul müdür olarak görev yaptığım bir mağaza var dış gelir olarak bir sıkıntım yok. Geldiğim zaman bu konuları görüşmek üzere sizleri ziyaret edebilirmiyim? Saygılarımla.

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:53 de 11/08/2018 - Yanıtla

   Merhaba Mustafa Bey,

   Sorunuza daha kısa sürede cevap veremediğim için üzgünüm.

   Geldiğiniz zaman her konuda yardımcı olmak isterim. Ayrıca Belgrad’da Türk firmalarına danışmanlık servisi veren, sizin gibi iş kurma düşüncesi olan arkadaşlara yatırım konusunda detaylı bilgiler veriyor. Firmanın sahibi Türk, bir çok büyük ve küçük yatırımcıya her konuda yardımcı olmuştur. Ofislerimiz aynı binada olduğundan, geldiğinizde bu konuları hep beraber konuşabiliriz. Telefon ve mail adresim iletişim bilgileri sayfasında var.

   Saygılarımla,

 7. özlem keskin özsu 11:40 de 09/08/2018 - Yanıtla

  Merhaba,

  Kızım Kıbrıs da okuyor. Sonrasında İngiltere düşündüğü için, hem dil pratiği hem de kendisine birşeyler katması için önümüzdeki yıl yaz döneminde 2-3 ay kadar Belgrad a göndermeyi düşünüyorum. Bu süreç için yani Haziran-Temmuz-Ağustos ayları için 3 aylık kiralık ev bulmak mümkün olur mu? Teşekkür ederim.

  • Belgrad Gezi Rehberi 12:06 de 11/08/2018 - Yanıtla

   Merhabalar,

   3 aylık kiralık ev bulmak zor olacaktır. Genellikle en az 6 aylık veriyorlar. Bunun dışında günlük kiralık evler var ancak pahalı olcaktır diye düşünüyorum.

 8. Adnan 01:10 de 09/08/2018 - Yanıtla

  Merhabalar ben Belgrad üniversitesinden kabul aldım . Evliyim ve çocuğum var hem çalışıp hem de eğitim konusunda ne tavsiye edersiniz oturumu öğrenci olarak mı alacağım bu oturumla herhangi bir Şengen vize ye başvurabilir miyim? Saygılar

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:58 de 09/08/2018 - Yanıtla

   Merhaba Adnan Bey,

   Oturumu öğrenci olarak alacaksınız bu durumda. İş konusunda birşey söylemek zor. Önceki tecrübeleriniz, eğitim durumunuz ve deneyimleriniz önemli olacaktır. Belki başlangıç olarak bir Türk firmasında çalışma imkanı iyi olacaktır.

   Sırbistan’da oturum iznini aldıktan sonra Schengen ülkeleri için vize başvurusunu yapabilirsiniz.

 9. Eray 20:42 de 29/07/2018 - Yanıtla

  Merhaba, daha önce Belgrad’a seyahat etmiş ve orada kısmen çevre edinmiş birisiyim. Türkiye’de üniversite okuyorum ama bir gelecek göremediğim için bu okulu bırakıp Belgrad Üniversitesinde okumaya karar verdim. Bildiğiniz üzere danışmanlık ücretleri 2000€dan başlıyor Türkiyede ve ben bana benden daha iyi bir yol gösterebileceklerini düşünmüyorum.. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz prosedürler ve gerekli belgelerinde çevirilmesi için? Tel: +905342672553

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:57 de 31/07/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Eğitim danışmanlığı yapan firmalar büyük olasılıkla bazı ülkeler veya şehirler için çok gereklidir. Ancak Belgrad için bir danışmanlık firmasına ihticanız olmayabilir. İletişim bilgilerinden bana mail yada whatsapp’tan mesaj yazarsanız, size yardımcı olabilecek bir arkadaşın telefonunu verebilirim.

 10. ufuk 12:00 de 21/07/2018 - Yanıtla

  0554 248 26 26 20 gun sonra belgrata geliyorum bana yardimci olurmusuniz

 11. Anar 01:07 de 21/07/2018 - Yanıtla

  Merhabalar, ben esim ve 1 yasli kizimla 15 gunden sonra Belgrada geleceyiz. Eger hosumuza gelse ve kalmagi dusunsek ben is bulmak icin nerden baslasam daha iyi olur? sizin kiralik daire icin verdiyiniz sitede fiyat 20 €-dan basliyor, bundan asagi bir fiyat bulmak olurmu? sagolun, tesekkur ederim.

  • Belgrad Gezi Rehberi 16:27 de 22/07/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Sahip olduğunuz meslek, eğitim durumu, dil vs gibi etkenlere bağlı. O yüzden birşeyler söylemek zor. Ev kiraları şehir merkezi pahalı, ancak merkeze 5-6 km uzaklıkta aylık 250 Euro’lara aylık kiralık ev bulmak mümkün.

 12. Çilem att 21:55 de 14/07/2018 - Yanıtla

  Merhaba degerli paylasiminiz icin tesekkur ederim. Ben saglikciyim acil tip teknisyeniyim yani acil hemsiresi diyelim. Saglikci olarak is bulma firsatim olurmu maaslari nasildir bir fikriniz varmi ?

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:47 de 20/07/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Sağlıkçı olarak özel hastane ve kliniklerde belki iş bulunabilir. İş bulunabilirlik oranlarını sağlık konusunda bilmiyorum. Maaşlar genellikle 500 Euro civarında. Ayrıca Acıbadem Belgrad’da hastane inşaatına başladı. Ne zaman tamamlanır bilmiyorum ama büyük bir hastane inşaa ediyorlar. Belki Türkiye’den onlarla iletişime geçebilirsiniz.
   Acı Badem Hastaneleri’nin yıllardır ofisi var Belgrad’da.

 13. Çilem att 21:52 de 14/07/2018 - Yanıtla

  Merhaba .

 14. Zafer 14:08 de 12/07/2018 - Yanıtla

  Slm yazınız çok faydalı olduğunu belirteyim ben belgrad gelmek istiyorum bay bayan kuaförüyüm bir yerlerde çalışırsam dahamı iyi yoksa orada bir bay bayan kuaförü açsam dahamı iyi çalışma izin fiyatları sırbistan da ne kadar bunun için ne yapmamız gerekiyor hangi birimlere başvuru yapmamız gerekiyor aslında montenegro ya yani budaya yerleşmeyi de düşünmüştüm sizin yazınızı okuyunca birden belgrad yerleşmeye karar verdim ..

  • Zafer 14:26 de 12/07/2018 - Yanıtla

   Slm bana bu konu ile ilgili yardımcı olabilecek birisi varmı whatsapp tan ulaşa bilirler 05063776246

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:20 de 13/07/2018 - Yanıtla

   Merhaba Zafer Bey,

   Kuaför konusunda yardımcı olamayacağım için üzgünüm. Size bu konuda yanlış bilgi vermek istemem, hiç bir bilmediğim bir konu. Burada Türk firmalarına danışmanlık hizmetleri veren Onur Bey ([email protected]) size bu konuda yardımcı olacağınız düşünüyorum.

   Çalışma izni bir yıllık maliyeti 16.200 Dinar (135 Euro). Oturma ve çalışma izinlerini almak zor değil, gerekli evraklar tamamlandığında kolay oluyor. Gerekli belgeler ile birlikte yabancılar şubesine başvuruluyor oturma izni için.

 15. ömer yeşilşiraz 16:54 de 06/07/2018 - Yanıtla

  merhaba bu ay sonunda belgrata gelmeyi planlıyorum orada bir iş kurma düşüncem var
  ne şekilde rehberlik hizmeti alabilirim.

  • Belgrad Gezi Rehberi 17:25 de 06/07/2018 - Yanıtla

   Merhaba Ömer Bey,

   Hangi konularda size rehberlik hizmetleri lazım? İş kurma hakkında bilgi isterseniz [email protected] adresine Türkçe mail gönderebilirsiniz. Onur Bey size iş kurma konularında yardımcı olacaktır.

 16. gizem 13:22 de 04/07/2018 - Yanıtla

  merhabalar,

  Belgrad’dan otobüs ile geçilebilecek ülkeleri paylaşabilir misiniz?

 17. Erhan Zafer 00:22 de 08/06/2018 - Yanıtla

  Merhabalar oncelikle herkese her konuda vermis olduğunuz bilgi ve dusunceleriniz gayet aciklayici ve yardimci oldu bunun icin herkee adına tesekur ederim
  Benim bir sorum olacaktı benim cifte vatandaşlığım hem Türküm hende hemde ailem den dolayi sirbistan kökenliyiz sirbistan vatandaşı olmam beni belgaradta yasamayi hatta orda restorant acmanin cok uyi bir fikir olduğunu düşünüyorum mesela orda turk yemekleri donerci dukkani acmak mantıklı mi is yapar mi bole birseye ihtiyac varmi sizce sizin fikriniz nedir acikcasi kulağa cok hoş ve mantikli geliyor ticaret tecrubem sirbistan vatandaşı ve en önemlisi iyi derecede sirpca bilmem bana büyük bir avantaj saglar diye düsünüyorum tabi sizin fikriniz ve düşünceniz ön görünüz benim icin cok onemli simdiden teşekür ederim cevabiniz icin saygilar

  • Belgrad Gezi Rehberi 13:36 de 08/06/2018 - Yanıtla

   Merhaba Erhan Bey,

   Sırp vatandaşlığınızın olması, Sırpça biliyor olmanız ve tecrübenizin olması büyük avantaj. Belgrad, yeme-içme konusunda çok zengin bir şehir. Meksika mutfağından, Lübnan mutfağına kadar her çeşit restoran var Belgrad’da. Gördüğüm kadarı ile de hepsi de iyi çalışıyor. Ben bu konuda uzman değilim, ama iyi bir Türk restoranı açma fikri güzel diye düşünüyorum. Küçük çapta bir kaç tane Türk yemekleri yapan yerler var, ancak yeterli değil diye düşünüyorum.

   Zamanınız olduğunda, gelip bir görmeniz lazım. Bu konuda size yanlış bilgi vermek istemem.

   Saygılarımla,

 18. Aykut 07:42 de 04/06/2018 - Yanıtla

  Merhabalar anlatiminiz çok iyi okurken inanın gitmiş kadar oldum ben 21 yaşındayım ileride Sırbistan’a taşınmak istiyorum kragujevac hakkında bilginiz varmı nedense beni oraya çeken birşey var google maps dan bakıyorum hep güzel yere benziyor

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:51 de 04/06/2018 - Yanıtla

   Merhaba Aykut Bey,

   Kragujevac’a neden bu kadar ilgi duyduğunuzu bilmiyorum ama çok bir özelliği yok bana göre. Sırbistan’ın 4. büyük şehri, Belgrad’a yaklaşık 110 km uzaklıkta. Çevresi dağlık bir bölge, kayak merkezi olan Kopainik’e yakın olması bir avantaj. Onun dışında bana göre başka bir özelliği yok.

 19. Fulya 11:09 de 19/05/2018 - Yanıtla

  Merhaba belgrada yerleşmek gibi bir niyetimiz var fakat çocuklarımın yaşı dolayısıyla sıkıntı yaşar mıyım diye düşünüyorum …!! Biri 2. Sınıfı bitirecek biri 4.5 yaşında oradaki okullarda denklik durumu nasıl dilleri de yok ..!! Eşim orada çalışıyor bizde gidip gitmemekte kararsız kaldık orada yaşayan Türklerle nasıl iletişime geçebilirim yaşanılan sıkıntılar hakkında bilgi almak istiyorum çok teşekkürler..!!

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:45 de 20/05/2018 - Yanıtla

   Merhaba Fulya Hanım,

   Belgrad’da küçük çocukları ile yaşayan Türk aileler var. [email protected] mail adresine Onur Bey’e yazabilirsiniz. Onlar size bu konuda yardımcı olacaklardır.

 20. Mehmet 13:16 de 11/05/2018 - Yanıtla

  Oncelikle degerli bilgilendirme icin tesekkurler,

  Nis hakkinda bilginiz varsa yasam kosullari vs yorumlayabilir misiniz?

  • Belgrad Gezi Rehberi 13:34 de 16/05/2018 - Yanıtla

   Niş, Belgrad ve Novi Sad’dan sonra Sırbistan’ın en büyük 3. şehri. Belgrad’a yaklaşık 250 km uzaklıkta. Yaşam koşulları hakkında bir çok şey söyleyebilirim, uzun sürer :). Belgrad’dan çok daha ucuz. Konaklama, ulaşım, yeme ve içme Belgrad’a göre %60 daha ucuz.

 21. omer faruk 00:08 de 07/05/2018 - Yanıtla

  Merhaba

  Oncelikle yazınızla bizleri bilgilendirdiginiz icin tesekkurler
  Ben istanbul’da yasıyorum 2015 e kadar çin den turkiyeye hediyelik esya, mutfak esyaları zuccaciye oyuncak tarzı ürünler ithalatı yapıyordum. dolar kurlarının oynaklıgı nedeniyle bu isi artık yapmıyorum. Bu tip urunler ticareti sırbistanda yapılabilir mi imalat veya perakendecilik

  • Belgrad Gezi Rehberi 16:31 de 07/05/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Böyle bir ticareti Sırbistan’da yapabilirsiniz. Pazarı çok iyi bilmiyorum ama bu arkadaş ile iletişime geçerseniz size bu konuda faydalı bilgiler verecektir. Onur Ekmen [email protected]. Tel: +381 66 888 46 49 whatsapp’tan da yazabilirsiniz.

   • Altan Akın Akdemir 21:32 de 27/06/2018 - Yanıtla

    Merhaba bahsettiğiniz konularla alakalı [email protected] adresine mail attım ancak mailim gitmiyor ve farklı adreslerden denememe rağmen mailim geri dönüyor.
    ayrıca vermiş olduğunuz telefon numarasınıda rehberime ekledim ancak ondada whatsapp tan ulaşamadım.Yardımcı olursanız sevinirim

    • Belgrad Gezi Rehberi 21:59 de 27/06/2018 - Yanıtla

     Merhaba Altan Bey,

     Sanırım sizinle biraz önce WhatsApp’tan görüştük. Yardımcı olabileceğim başka birşeyler olursa her zaman arayabilirsiniz.

     • Ahmet tuna ciloglu 13:52 de 22/07/2018

      Sirbistana yerlesmen ve is kurmaylanalakali danismanlik hizmeti almak istiyorum bana iletisim bilginizi verirmisiniz

     • Belgrad Gezi Rehberi 16:31 de 22/07/2018

      [email protected] bir mail gönderirseniz, size yardımcı olacak bir arkadaşın telefon bilgilerini gönderebilirim.

 22. Tugba 12:15 de 05/05/2018 - Yanıtla

  Merhaba ben üniversite öğrencisiyim yaz tatilinde ingilizcemi geliştirmek istiyorum en uygun sırbistanı buldum sizce orda ingilizcemi geliştirebilir miyim 1,5 aylık bi süre zarfında

  • Belgrad Gezi Rehberi 12:23 de 05/05/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bence Sırbistan İngilizce dili geliştirmek için çok uygun. Yabancı dil kursları ucuz, ayrıca hemen herkes çok iyi derecede İngilizce konuştuğundan çok yararlı olacağına inanıyorum.

 23. tolgahan uysal 21:56 de 24/04/2018 - Yanıtla

  selam , 31 yaşimdayim sirbistana yerlesmeyi dusunuyorum ingilizcem ve 2 diplomam mevcut.bekarim ailem ( anne, baba emekli ) orada ev alsam benimle birlikte oturma izni alabiliyorlar mi ? teşekkurler

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:18 de 04/05/2018 - Yanıtla

   Sayın Uysal,

   Uzun bir tura çıktığım için size daha önce cevap yazamadım, bunun için özür dilerim.

   Burada ev satın alırsanız, aileniz de oturma izni alabilir. Ancak 18 yaş üstündeki her aile bireyi geçimini sağlayacak aylık gelir göstermek durumunda kalacaktır. Türkiye’deki gelirinizi de beyan edebilirsiniz. Anne ve babanızın emekli maaşlarını düzenli olarak bankadan aldıklarını belgelerseniz sorun olmayacaktır.

 24. ALİ KILIÇER 22:57 de 02/04/2018 - Yanıtla

  SELAM GÜZEL SAYA OLMUŞ TEBRİKLER.HER HATA 2 VEYA 3 GÜN SIRBİSTANDAYIM.TELEON NUMARAM +905454343316 WHATSAAPPTAN BANA ULAŞABİLİRSENİZ SEVİNİRİM.SİZİNLE OTURUP BİR KAHVE İÇMEK İSTERİM.SELAMLAR

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:34 de 03/04/2018 - Yanıtla

   Aramaya çalıştım, ulaşamadım size. İsterseniz, iletişim bilgilerimden bana ulaşabilirsiniz.

 25. Beyza 20:46 de 29/03/2018 - Yanıtla

  Bu arada verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

 26. Beyza 20:45 de 29/03/2018 - Yanıtla

  Merhaba, babam Novi pazar Sırbistan doğumlu bir çocuk doktoruyum. Sadece İngilizce biliyorum ne yazık ki, biraz da kulak dolgunluğu var Boşnakça da. Bu durumda mesleğimi Novi pazar da mı Belgrad da mı yapmam daha iyi olur, denklik nereden alınıyor , bir uzman hekim ortalama ne kadar kazanıyor?

  • Belgrad Gezi Rehberi 21:54 de 29/03/2018 - Yanıtla

   Merhaba Beyza Hanım,
   İngilizce biliyor olmanız güzel birşey. Burada herkes iyi İngilizce konuşuyor, bu konuda zorluk çekmeyeceksiniz. Mesleğinizi Belgrad’da yapmanız daha avantajlı olacaktır diye düşünüyorum.
   Denklik sanırım Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüklerinden alınıyor. Acıbadem Belgrad’a Hastane Açacak, haberlere göre 2 sene içinde açılacakmış. Tam olarak bilmemekle beraber Uzman Doktorun devlet hastanelerinde maaşlar yaklaşık 800 Euro, Özel hastanelerde 1500 – 2000 Euro arasında değişiyor.

 27. Nejla 18:08 de 27/03/2018 - Yanıtla

  Merhaba,

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  Sırbistan da çalışıyorsunuz. Türkler için sırbistan da emeklilik nasıl oluyor?
  Türkiye de emeklilik için ne yapıyorsunuz?
  Teşekkürler

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:07 de 28/03/2018 - Yanıtla

   Merhaba Nejla Hanım,
   Evet yaklaşık 14 senedir Sırbistan’da yaşıyorum. Sırbistan’da çalıştığınız sürelerde sigortanız yatırılırsa, emekli olabiliyorsunuz. Eğer buradaki çalıştığınız süreleri Türkiye’deki çalışılan günlere eklemeyerek, Türkiye’den emekli olmak isterseniz bu da mümkün. Bunun için buradaki çalışma bakanlığından bazı belgeleri tercüme ettirip, Türkiye’deki gerekli yerlere başvurduğunuz taktirde kabul edilecektir.

 28. Volkan 18:57 de 24/03/2018 - Yanıtla

  Merhabalar
  Sizden bir kaç konu hakkında bilgi almak istiyorum
  Eşim Sırbistan pasaportunu aldı. Ben eşim sayesinde nasıl pasaport yani vatandaşlık alabilirim.
  Eşim oturma izni almadan Sırbistandan araba alıp Türkiyeye getirebilirmi eğer getirirse kaç yılda bir Sırbistana çıkış yapmalı.
  İlk okul çağında oğlumuz var. Orada Sırpça ve İngilizce öğrenmesi için 1 yıl eşim yerleşip okutmak istiyoruz İngilizce eğitim yapan okul varmı ücretleri hakkında bilginiz varmı.
  Tşk

  • Belgrad Gezi Rehberi 15:07 de 26/03/2018 - Yanıtla

   Merhaba Volkan Bey,

   Siz eşinizin aldığı vatandaşlığa istinaden pasaport alabilirsiniz. Ancak 3 yıl boyunca Sırbistan’da oturum almanız lazım bu haktan yararlanmak için. Eşiniz Sırbistan’dan araba alıp Türkiye’ye götürebilir. Türkiye’de aracın kalış süresi Türk kanunlarına göre belirlenir, o yüzden bu bilgiyi oradan öğrenmeniz lazım. İngilizce eğitim yapan okullar var. Fiyatları bilmiyorum. Okul fiyatları konusunda [email protected] adresine mail gönderirseniz, Onur Bey yardımcı olacaktır.

 29. Orhan Tuğ 21:19 de 10/03/2018 - Yanıtla

  Merhabalar
  Ben yakın bir zamanda niş üniversitesinden doktora programına kabul aldım. Acaba öğrenci olarak Sırbistan da yaşamanın sıkıntıları ve alternatifleri(varsa) nelerdir?. Birde öğrenci olarak oturum alındığında eşim ve çocuklarıma için de alabilirmiyim?. Şimdiden cevaplarınız için müteşekkirim. Selamlar….

  • Belgrad Gezi Rehberi 19:44 de 11/03/2018 - Yanıtla

   Merhaba Orhan Bey,
   Belgrad’da okuyan öğrenci arkadaşlarımızdan edindiğim kadarı ile, fazla bir bir zorluk çekmiyorlar. Belki başlangıçta dil konusunda zorluk çekilebilir. Ancak İngilizce biliyorsanız bu konu da sıkıntı olmayacaktır. Niş, Belgrad’a göre çok daha küçük bir şehir ve herşey çok ucuz. Niş’teki sosyal hayat ve kültürel etkinlikler Belgrad kadar olmayacaktır, ancak orada da bu konularda sıkıntı çekeceğinizi sanmıyorum.
   Öğrenciler ev kiraları ve pahalılıktan şikayet ederler, ancak Niş’te bu konuda da sıkıntı çekmeyeceksiniz diye düşünüyorum.
   Oturma izni konusunda sıkıntı çekmeyeceğinizi düşünüyorum. Aile bireylerinden birisi oturma izni alırsa, bütün aile (18 yaşından küçük olanlar) bu oturma iznine istinaden izin alabileceklerdir.

 30. cenkar 14:35 de 10/02/2018 - Yanıtla

  email düzeltme: [email protected]

 31. cenkar 14:31 de 10/02/2018 - Yanıtla

  Merhaba arkadaşlar sırbistan yerleşmek ve cafe acmayı planlıyorum mesleğimi ve hayatımı orda sürdürmek istiyorum meslek barmenim benim gibi düşünen arkadaşlar var ise ortak olarak yapabiliriz iletişim [email protected]

 32. cenkar 14:27 de 10/02/2018 - Yanıtla

  Merhaba yazınızı zevkle okudum gayet başarılı bilgiler aktarmışsınız yukarıdaki yazınızda oturum almadan da ev satın alabilirsiniz ve hatta ev alındığı icin oturum icin kolaylıklar sağlıyorlar demişsiniz benim merakım daha yukarılardaki yazınızda 250 bin euro luk ev alırsanız demişsiniz sanırım 20 bin euroluk ev gecersiz bu durumda tşkler..

  • Belgrad Gezi Rehberi 14:36 de 10/02/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Yeni yasalara göre mülk aldığınız zaman size oturum izni veriyorlar, miktarı da önemli değil. 250 bin Euro ve üzerinde değeri olan mülk satın alındığında vatandaşlık için başvuru hakkı veriyorlar.

   • cenkar 14:49 de 10/02/2018 - Yanıtla

    Cevabınız icin teşekürederim kısaca 3.000 euroluk kırsalda ev alsakda oturum alıyoruz bu oturum izinlerinide her sene yeniliyerek beş seneyi tamamladıktan sonra vatandaşlık alıyoruz yanlışsa düzeltin lütfen ve bir sorum daha olucak bu dediğiniz kanun montenegro da gecerlimi sanırım orda da oturum alınmadan ev alınabiliniyordu görüşmek üzere tşkler..

    • Belgrad Gezi Rehberi 14:56 de 10/02/2018 - Yanıtla

     3000 Euro’ya ev bulmak mümkün değil 🙂 ama doğrudur değeri ne olursa olsun bir ev satın aldığınızda oturum izni alabiliyorsunuz. Oturum izni her sene yenilenme zorunluluğu var, 5 seneyi tamamladıktan sonra süresiz oturum alma hakkına sahip olabiliyorsunuz. Süresiz oturum izni aldığınızda da vatandaşlık için başvurma hakkı tanınıyor. Montenegro (Karadağ)’da da benzer kanunlar var.

     • cenkar 04:39 de 11/02/2018

      Merhaba cevap icin teşekürederim bir de siz uzun yıllardır orada yaşıyorsunuz cukulata şelalesi standı avm de yada herhasngi bir yerde gördünüzmü ?

 33. İzzet 01:38 de 23/01/2018 - Yanıtla

  Merhaba ben koltuk cuyum ev koltukgu dükkan açmak istiyorum Koltuk ile ilgili bı bilgin varmı veya orda Koltuk lar kaç para şimdiden teşekkürler

  • Belgrad Gezi Rehberi 13:30 de 23/01/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Bu konuda size yardımcı olabilecek bir arkadaşı önerebilirim. Onur Ekmen: [email protected]. Onur Bey Sırbistan’da Türk yatırımcılara danışmanlık hizmeti veriyor. Kendisine bir mail gönderirseniz, en kısa zamanda size dönecektir.

 34. Burcu 14:20 de 22/01/2018 - Yanıtla

  Merhaba.Sırbistan’ın herhangi bir şehrinde cafe açmak istiyorum diyelim,yukarı da yazdığınız gibi 250 usd+300 euro haricinde başka ne gibi ücretler ödemem gerekiyor? Oturma izni almak için bu açacağım dükkan yeterli mi? Belgeler ile birlikte 5000 tl ile cafe açıp oturmaya başlayabilir miyim yoksa çok yüksek miktarlar mı vermem gerekiyor? Cevabınızı dört gözle bekliyorum:)

  • Belgrad Gezi Rehberi 15:17 de 22/01/2018 - Yanıtla

   Cafe açmak sorun değil, şirket kurma maliyetleri fazla değil. Ancak cafe açacağınız yerin konumuna göre kira pahalı olacaktır. Şehir merkezinde 20-30 metrekarelik dükkanların kiraları 1500-2500 Euro civarında. Bir personelin maliyeti (asgari ücret bazında) 362 Euro. Ayrıca cafe açmak için gereken malzemeleri de temin etmeniz gerekecektir. Asıl giderleriniz bunlar olacaktır.

  • cenkar 14:38 de 10/02/2018 - Yanıtla

   Merhaba Burcu hanım bende sizin gibi orada cafe acıp işletmek istiyorum mesleğim barmenim hala düşünüyorsanız email ile bana ulaşabilirsiniz tşkler [email protected]

 35. Bülent 16:18 de 23/12/2017 - Yanıtla

  Yorumlarınız için teşekkürler ben almanyada yaşayan biri olarak belgrada aracımla seyahat edip bir kaç gün konaklamak istiyorum kısa bir tatillde diyebiliriz türk vatandaşıyım 20 yıldır almanyada yaşıyorum hangi belgeleri bulundurmam gerekir teşekkürler

 36. hülya 12:23 de 11/12/2017 - Yanıtla

  Merhabalar eşimin babası eski Yugoslavyalı belgrad da yaşamışlar sonra Türkiye ye göç etmişler tabi 50 ler de. şimdi biz Belgrad dan mülk edinmek istiyoruz. Eşimin Sırpçası gayet iyi düzeyde. Güneş Akdoğan’ın yazısını okudum köyden ev almış aslında alamamış. Kasabadan ev almak mümkün mü? Ya da şöyle sorayım mülk edinmekte Türklere sorun yaratıyorlar mı?. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Belgrad Gezi Rehberi 12:51 de 11/12/2017 - Yanıtla

   Sırbistan’da istediğiniz yerde mülk edinebilirsiniz. Türklere herhangi bir sorun yaratmıyorlar. Bu konuda içiniz rahat olsun.

 37. BİLAL 19:08 de 10/12/2017 - Yanıtla

  Merhaba ben sırbıstanda bulunacağım oranın araç üretim fabrikaları varmı biz dizel araçlarda emisyon düşürücü yakıt tasarruf cihazı yaptık.biliyosunuz türkiyede çok zorluk çıkarıuolar ben oraya yerleşmek ve bu iş üzerinde çalışmak istiyorum. Ne yapmam lazım kolay gelsin

  • Belgrad Gezi Rehberi 12:56 de 11/12/2017 - Yanıtla

   Merhaba Bilal Bey,
   Burada da araç üretim fabrikaları var. Teknik detayları bilmiyorum. Belgrad’da kurulu bir Türk danışma şirketi olan http://www.beeoant.com sorarsanız, size yardımcı olacaklardır.

 38. Furkan 21:56 de 26/11/2017 - Yanıtla

  Merhaba,

  Yazi cok guzel, bilgilendirici gercekten, ben Belgrad Universitesinde “Eastern European Studies” okumayi dusunuyorum, 3900 euro 2 yillik master, sizce masrafa deger mi ? egitim kalitesi konusunda bilginiz var mi ?

  Saygilarimla,

  • Belgrad Gezi Rehberi 13:49 de 27/11/2017 - Yanıtla

   Merhaba,
   Belgrad Üniversitesi’nde okuyan bir çok Türk öğrenci var. Sırbistan ve diğer eski sosyalist ve komünist ülkelerin eğitime verdiği önem günümüzde de devam ediyor. Eğitim kalitesi konusunda bir endişeniz olmasın. Belgrad Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler memnun. Anladığım kadarı ile eğitim için verilen ücretler hala çok uygun, yine de araştırmanızı tavsiye ederim. Onun dışında, Belgrad güzel ve diğer bir çok popüler avrupa şehirlerine göre çok ucuz. Karar vermeden önce gelip görmenizi, merak ettiklerinizi yerinde incelemenizi tavsiye ederim.

 39. Nilüfer Eker Can 18:53 de 23/11/2017 - Yanıtla

  Merhaba kizkardesim gezi icin Belgrad a gitti ve 3 gundur haber alamiyoruz. Cok caresiziz yardimci olabilir misiniz lutfen..bir turk un otelinde kaldigini soylemisti otel sahibinin kizarkadasi once belgrad a yerlesmis ve arkasindan o gelip otel acmis ikisi birlikte otel isletiyorlarmis simdi? Biliyor olabilir misiniz acaba oteli?

  • Belgrad Gezi Rehberi 20:38 de 23/11/2017 - Yanıtla

   Merhaba Nilüfer Hanım,
   Türk’lerin çalıştırdığı 10 odalı küçük bir pansiyon var, ayrıca daha açılmadı. Notunuzu gördükten sonra aradık, ama bu konuda bir bilgileri yokmuş. Bunun dışında Türk işletmeciliği yapan Belgrad’da otel bilmiyorum. Bence Türk Büyük Elçiliğini arayınız, en azından yetkililer ile iletişime geçerler. https://belgrade.emb.mfa.gov.tr. Ben yine de tanıdığım herkese sorarım, haber alabilirsek size bilgi veririz.

 40. Nilüfer Eker Can 18:53 de 23/11/2017 - Yanıtla

  Merhaba kizkardesim gezi icin Belgrad a gitti ve 3 gundur haber alamiyoruz. Cok caresiziz yardimci olabilir misiniz lutfen..bir turk un otelinde kaldigini soylemisti otel sahibinin kizarkadasi once belgrad a yerlesmis ve arkasindan o gelip otel acmis ikisi birlikte otel isletiyorlarmis simdi? Biliyor olabilir miainiz acaba oteli?

 41. ahmet aydın 19:46 de 13/11/2017 - Yanıtla

  merhaba;verdiğiniz bilgiler ve yazdığınız makale için emeğinize sağlık.Ben 2016 yılı ocak ayında annemden dolayı vatandaşlık aldım.sizden ricam soracağım soruya cevap verirseniz çok mutlu olurum.Benim 18 yaşında kızım ve 14 yaşında oğlum var.Ben çocuklarıma en hızlı bir şekilde nasıl vatandaşlık alırım.Bu konu ile alakalı bana yardımcı olacak danışmanlık şirketi varmı?Şimdiden verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.saygılaerımla

  • Belgrad Gezi Rehberi 20:15 de 13/11/2017 - Yanıtla

   Merhaba Ahmet Bey,
   Belgrad’da Türk firmalarına danışmanlık hizmeti veren bir şirket var. Onur Ekmen: +381 61 2910980. WhatsApp’tan da yazabilirsiniz. Yardımcı olabileceğine inanıyorum. Her durumda Sırbistan’a gelmeniz gerekecektir. Türkiye’deki İstanbul veya Ankara Sırbistan konsolosluklarından da başvuru yapabiliyorsunuz, ancak işlemler bir kaç yılı bulabiliyor.

 42. ahmet aydın 19:41 de 13/11/2017 - Yanıtla

  merhaba;makaleniz için emeğinize sağlık.size soracağım bir konu var.Ben çifte vatandaşım annem den dolayı.Annem sancaklı ve ben onun sayesinde 2016 yılında vatandaşlığı aldım.şimdi soracağım soru benim 18 yaşında kızım ve 14 yaşında oğlum var.Ben çocuklarıma nasıl en hızlı vatandaşlık alabilirim ve bu konu ile alakalı danışmanlık şirketleri varmı?Şimdiden bilgileriniz için teşekkür ederim

 43. Didem 12:24 de 11/11/2017 - Yanıtla

  MERHABA ben aralıkta belgrada gelicem gezme amaclı ama aklımda oraya yerleşmek ver.ben aslında pastacıyım orada iş bulmak istiyorum ve ev sarın amak istiyorum bilaç siteden baktm minik villalar var ama şehir sışı sanırım.herneyse sorum şudur ki işbaşvurusu veya türk restaurantı veya oteli bulabilirmiyim? Başvuruları nereden takip edebilirim?

 44. Ertan 10:17 de 09/10/2017 - Yanıtla

  Merhaba.cok güzel aciklamalariniz olmuş.ben birsey sormak istiyorum.beyen bayan kuaföruyum.eşimde kuafor.birlikte belgrada yerlesmek istiyoruz.orada kuafor salonu acmak istiyoruz.bize tahmini bir kuafor salonu acmak be kadar tutar.yani kirasi.ayni zamanda diplomalarimiz mevcuttur hapsi.20 yildir bu isi yapiyorum.bana yardimci olabilirmisiniz tessekkur ederim

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:27 de 09/10/2017 - Yanıtla

   Ertan Bey Merhaba,
   Tahmini bir rakam vermek zor olacaktır. Belgrad’da kiralar metrekare başına 7-20 Euro civarında. Kiralayacağınız yerin konumu ve diğer özellikler bu rakamlarda etken olacaktır. Kuaför için alacağınız malzemeler ve fiyatları hakkında bir bilgim olmadığından maliyetler hakkında size birşey söyleyemeyeceğim. Kuaför salonu için 300 Euro’ya da uygun yerler bulmak mümkün. İmkanınız ve zamanınız varsa, gelip görmekte fayda var. Ayrıca burada Türk danışmanlık firması da var, bu konularda size yardımcı olacaklardır.

 45. Aykut 09:24 de 03/10/2017 - Yanıtla

  Merhaba,
  Ben de 2015 yili aralik ve 2016 ocak ayi arasi bir aydan fazla Belgrad’ta kaldim. Cok begendim. Bir gormedigim Ada Ciganlija kaldi 🙂
  Iyi arkadasliklarim oldu.
  Yalniz, belirtmek isterim; Sirpca oyle kolay değil resmi yazim dili kril olup. de alfabe agirlikla Bosna’da kullaniliyor. Gideceklere, Turk tarzi bir yasam istiyorsaniz Novipazar ve Saraybosna’yi tavsiye ederim…
  Yani o kadar da to pembe değil, örnegin; Branković aile kokenimiz Sirbistan Karadag olmasina rağmen kayitlarin yokolmasi sebebiyle soy ispati yapamadim araştirmam yarim kaldi.
  1800-1900 arasi Osmanli Sirbistan iliskilerini bilen tarihci tanidiginiz varmi?
  Ayrica bazi gecmis sahipliklerin geri kazanilmasi icin tanistigim bir mulki amir, “tam vatandaslik gerektir” dedi.
  ILO sozleşmesine uye ulkenin Vatandasligina gecildiginde emekliliginiz ve maasiniz da transfer oluyor.
  Son haliyle durum buydu.. Bir degisiklik varsa paylasalim.
  Degerli yazinizdan oturu tesekkurler.
  Saygilar.

 46. Fatma Gürsoy 17:28 de 01/10/2017 - Yanıtla

  Merhaba. Öncelikle bu güzel ve faydalı yazınız için çok teşekkür ederim. Her şeyi çok detaylı anlatmışsınız. Biz de Belgrada taşınmak istiyoruz. Yani eşim, ben ve 2.5 yaşlı kızım. Sorum bebekle taşınırken ne gibi zorluklarla karşılaşırız ? Eşimin tesol sertifikası var orada iş bulabilir mi ? Bir de aylık 2000 tl bize orada yeterli olur mu ? Şimdiden teşekkürler.

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:47 de 05/10/2017 - Yanıtla

   Fatma Hanım Merhaba,
   Taşınırken, bebekle ilgili bir sorun veya zorluk yaşamazsınız. Buraya küçük çocukları ile taşınan bir kaç aile tanıyorum, herhangi bir sorun yaşamadılar. İş bulmak herkes için bir sorun olmuştur. O yüzeden bu konuda fazla yardımcı olamayacağım. 2000 TL yaklaşık 500 Euro olacağından, geçinmek sıkıntılı olabilir. Özellikle ev kiralarının yüksek olmasından dolayı sıkıntı yaşanabilir.

 47. Adazra 14:47 de 28/09/2017 - Yanıtla

  merhaba ben sırbistandaki iş imkanlarini ogrenmek istiyordum.orada yapilabilecek işler aşagi yukari neler.

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:49 de 05/10/2017 - Yanıtla

   Merhaba,
   Sırbistan’da her yerde olduğu gibi iyi bir iş bulmak zor. Ayrıca eğitim durumunuza, iş tecrübesi, konuştuğunuz dil vs gibi etkenler önem taşıyacaktır.

 48. Recep 17:51 de 25/09/2017 - Yanıtla

  Merhabalar. Benim de bir sorum olacaktı. Sırbistan’da şirket kurup hem vatandaşlık almak hemde ticaret yapmak istiyorum. Benim yabancı dilim bunun için yeterli değil ama eğitimlerini almaya başladım. Acaba Sırbistan’da muhasebe faaliyetleri ve şirket faaliyetlerinde bana yardımcı olabilecek aynı dili konusabilecegim bir kurulusa ya da şahısa ulasabilirmiyim

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:56 de 05/10/2017 - Yanıtla

   Recep Bey Merhaba,
   Yorumunuza geç cevap verdiğim için özür dilerim.
   Size Sırbistan’da muhasebe ve şirket faaliyetlerinde yardımcı olabilecek bir Türk danışma şirketi önerebilirim. Yaklaşık bir yıldır burada faaliyet gösteriyorlar. Her konuda size bilgi verir, yardımcı olurlar. Onur Ekmen: +381 61 2910980. [email protected].

 49. Şeyma 01:14 de 16/09/2017 - Yanıtla

  Objektif ve gerçekçi bi yazı olmuş tebrik ederim. Ben de 6 aydır Belgrad’ın bir ilçesinde yaşıyorum, eşim sırp. Dil dersleri aldığım için daha önce iş başvurusu yapmadım fakat artık aramaya başladım. Sizin önerdiğiniz şirketler var mı? Mail yoluyla size ulaşabilir miyim fikir danışmak için?

 50. selen 12:12 de 13/09/2017 - Yanıtla

  Merhaba,
  vatandaşlık için 250.000 euro ev sayın almamız gerektiği yazıyor. Kırsal kesimden de alsak aynı bedel mi geçerli? kızlarımı ilkokulda yurtdışında okutmak istiyorum. Böyle bir çözüm ürettim kendimce

 51. Hastasiempre 04:44 de 02/09/2017 - Yanıtla

  Belgrad üniversitesinde okumak icin 2 arkadaş gelicez 2 yıla. Rastgele işlerde çalışıp hem okuyup hem düzenimizi oturtabilir miyiz birde üniversite bitiminde oradan vatandaşlık hakkı alabilir miyim cevaplar iseniz çok sevinirim sağlıcakla güzel yazı

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:05 de 05/10/2017 - Yanıtla

   Belgrad’da okuyan bir çok Türk öğrenci var. Bazıları da çeşitli yerlerde part-time çalışıyorlar. Vatandaşlık hakkı alabilmek için en az 5 yıl burada yaşıyor olmak gerekiyor. Yatırım yaparak da yada taşınmaz mülk alarak vatandaşlık alınabiliyor, ancak bu rakamlar yüksek.

 52. haluk 22:56 de 01/09/2017 - Yanıtla

  merhabalar bilgiler gercekten super yaklasik 10dan fazla belgrada geldim 1 gunden fazla kalma sansim olmadi maalesef ama cok ciddi sekilde belgrada yerlesme planim var kendim turkiyeden yilda 1 2 defa otobus kaldirip avrupa turu duzenliyorum benim soyle bi sorum olacak ben belgradda seyahat burosu kurma planim var orada bu is icin ortalama kucuk bi dukkan kiralama is yeri acmak icin ne kadar paraya ihtiyacim olur ???

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:09 de 05/10/2017 - Yanıtla

   Merhaba Haluk Bey,
   Size cevap yazmayı unutmuşum, çok özür dilerim.
   Şirket kurmak için fazla bir paraya ihtiyacınız yok. 250 USD sermaye için bankaya para yatırmanız lazım, ayrıca avukata da 300 Euro şirket kuruluşu para ödersiniz. Onun dışındaki yatırımlar da tutacağınız ofisin konumu ve diğer özelliklerine bağlı olarak değişir. Ofis kiraları metrekare fiyatları 7-20 Euro civarında. Bir personelin size maliyeti minimum 362 Euro.

 53. Ayhan 11:42 de 24/08/2017 - Yanıtla

  Güzel bilgileriniz için çok teşekkürler.
  Ekim ayında Belgratı ziyaret etmek istiyoruz.
  İki aile olarak.Arkadaşım bayan kuaförü bende elektrik otomasyon işi yapıyorum.Sormak istediğim şey sanayi olarak nasıl.Mesleğim ile alakalı iş yapabilirmiyim.Orta derecede ingilizcem var.Dil kursları varmı.8 yaşında bir çocuğum var.Onun eğitimi için böyle bir işe kalkışıcam.Bilgi verirmisiniz.Teşekkürler

 54. hakan kuc 08:20 de 09/08/2017 - Yanıtla

  Merhaba,

  Bir cevaba yazınızda “1-2 seneye kalmaz Sırbistan AB’ye üye olacak.” demişsiniz. O zaman benim sorumun da anlamı kalmayacak inşallah 🙂

  Sorum şu; Benim hem Sırp hem Türk vatandaşlığım var. Eski Yugoslav muhaciriyiz. Eşim Sırp vatandaşlığını nasıl alabilir? Konsolosluğa gittiğimde “Belgrad’a git. Gerekli bilgileri oradan alırsın” dediler. Çocuk için vatandaşlık almak çok kolay. Sırbistan’a bile gitmeden Türkiye’den hallediliyor ama eş durumuyla ilgili sadece kulaktan dolma bilgim var. Özetle; Sırbistan’da eşimin ev kiralaması ve üç sene kira ödeyerek orada oturuyormuş gibi davranması gerekiyormuş. Bu üç sene zarfında Türkiye’de kalmasının bir mahsuru yokmuş. Polis Türkiye’deki gibi gelip bu şahıs orada ikamet ediyor mu etmiyor mudiye kontrol etmiyormuş. Önemli olan adına düzenlenmiş bir kira kontratı olmasıymış. Sırbistan’a gidip araştıramadım bu konuyu. İş temposu sebebiyle yurtdışına gidip haftalarca durmak için pek vaktim olmuyor.Gidip eli boş dönmektense önce doğru bilgiye ulaşmak istedim. Sizin çevrenizde bu duruma benzer bir durumda olan birileri vardır umuduyla size sormak istedim. Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:33 de 09/08/2017 - Yanıtla

   Merhaba Hakan Bey,
   Aldığınız bilgiler bir bakıma doğru. Eşinizin en az 3 sene burada oturum alması gerekiyor. Oturum izni alabilmesi için sizin de ikametgahınızın burada olması gerekiyor. İlk oturum başvurusu için polis kontrol ediyor. Ondan sonra kontröller yapılmıyor. Ancak oturum aldığınızda yılda en az 6 ay burada yaşamanız gerekiyor. Çünkü eşiniz her sene yeni oturum almak için başvuru yapması lazım, bu başvuru sırasında sistemden ne kadar süre kaldığınızı görebiliyorlar. O yüzden kira kontratı imzalamak yetmeyecektir. Her durumda en az 6 ay burada yaşamanız gerekiyor.
   Sizin durumda bir aile geçen sene buraya yerleştir. Ailenin 2 kızı var. Kızları 1 ay içinde vatandaşlık aldılar, 18 yaşından küçük oldukları için. Kadın vatandaşlık alabilmek için 6 ay Sırbistan’da, 6 ay Türkiye’de yaşıyor.
   Durum bundan ibaret, bunun dışında kim ne derse inanmayınız. Aklınıza takılan sorular olursa yine yazarsınız.

   • Hakan Kuc 11:16 de 09/08/2017 - Yanıtla

    Merhaba,

    Cevabınız için teşekkür ederim. Benim için oldukça aydınlatıcı oldu. Eşime Sırbistan vatandaşlığı istememin sebebi tabi ki onun için vize problemini ortadan kaldırmak. Artık sizin de belirttiğiniz gibi 1-2 seneye kalmaz Sırbistan AB’ye üye olursa bu gibi şeylerle uğraşmama gerek kalmayacak. Kosova sorunu ve iç savaş dönemindeki etnik katliamlar sürekli masaya yatırılmazsa ya da Sırbistan bu konuda biraz yumuşarsa (ki Sırbistan’ın tarihi Kosova’dır. Ne kadar yumuşar bilmem) ve AB üyesi olursa bunların hiçbirine gerek kalmaz.

    Teşekkürler..

    • Belgrad Gezi Rehberi 11:25 de 09/08/2017 - Yanıtla

     Rica ederim, yardımcı olabilmek beni mutlu ediyor. Bahsettiğiniz hassas konular yüzünden üyelik uzadı, onun dışında Sırbistan AB’ya tam üyelik için hazır sayılır. Ayrıca Rusya etkeni var. Rusya ile ilişkileri çok iyi ve Rusya Sırbistan’a çok ciddi yatırımlar yapıyor. Umarım eşinizin vatandaşlık işini kısa sürede çözersiniz.

 55. Cihan Çimen 22:48 de 06/08/2017 - Yanıtla

  Merhabalar , yaklaşık 1 ay önce Belgrad seyahatimi gerçekleştirdim ve şehirden oldukça memnun kaldım.Merak ettiğim konu vize prosedürü.Bir yoruma cevabınızda aylık yeterli gelirin olması oturum almak için yeterli diye belirtmişsiniz.( Kira , emeklilik maaşı vs.. ) Peki bu durumda oturum başvurusu ne şekilde yapılıyor , ayrıca şirket kurulumu ve işlemleri sonrası ne kadar süre vize veriliyor ? Son olarak oturum veya şirket kurulumuna dayalı bir vize alınabilinirse Schengen ülkelerine seyahat bizim için ( T.C. vatandaşları) nasıl gerçekleşiyor ? Bilgileriniz harika ve çok faydalı emeğinize sağlık çok teşekkürler

  • Belgrad Gezi Rehberi 08:55 de 07/08/2017 - Yanıtla

   Merhaba Cihan Bey,
   Evet yazıda da belirttiğim gibi, geçiminizi sağlayacak gelirinizin olması durumunda herhangi bir yerde çalışmadan da oturum alabiliyorsunuz. İlk oturum izni için mülakat yapıyorlar, bu mülakatta neden burada yaşamak istediğinizi soracaklar. Siz de burada yaşamak için geçerli sebeplerinizi belirtmeniz gerekecektir, bu gerekçelerin onları tatmin etmesi gerekecektir.
   Şirket kurulumu gerçekleştikten hemen sonra oturma izni için başvurabiliyorsunuz. Şirket kurulumu yaklaşık 1 hafta 10 gün kadar sürüyor. Vize genellikle 1 yıllık oluyor ve bu vize ile oturum hakkı kazanıyorsunuz. Bazı durumlarda 6 ay verilebiliyor. Oturma izni için başvurduktan sonra en geç bir ay içinde oturum veriyorlar. Çoğu zaman 1 hafta 10 gün kadar sürüyor. Not: Yeşil pasaport sahiplerine oturum izni verilmiyor. Sebebini bilmiyorum ama böyle bir uygulama varmış!
   Burada oturum izni aldıktan sonra Schengen vizesi almak daha kolay oluyor. Sırbistan vatandaşları Schengen ülkelerine vizesiz gidebildiğinden TC vatandaşları için de vize işlemleri çabuk ve kolay oluyor. Oturum izni almamıza rağmen TC vatandaşları Schengen ülkelerine gidebilmek için yine vize gerekiyor. Ancak Sırbistan’da 1-2 sene içinde AB’ye üye olacağından, o zaman serbest dolaşım hakkına sahip oluyorsunuz.

 56. Murat 17:01 de 03/08/2017 - Yanıtla

  Merhaba

  “”Hatta diğer Avrupa ülkelerinin oturma izni için istediği yatırım miktarlarına Sırbistan vatandaşlık veriyor. Bu konuyu da başka bir makalede yazmayı düşünüyorum. “”

  bununla ilgili paylaşabileceğiniz resmi bir yazı var mı ?

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:33 de 04/08/2017 - Yanıtla

   Merhaba Murat Bey,
   Bu konuda paylaşabileceğim resmi bir yazı yok. Bu geçici bir kanun olduğundan herhangi bir zamanda kaldırılabilir. O yüzden Sırbistan’daki İçişleri Bakanlığına bağlı bir birimden bizzat bilgi alınabilir. Bilgi istendiğinde ise önce bir mülakat yapıyorlar, niyetinizi öğrenmek istiyorlar. Ancak bu yolla vatandaşlık alan bir kaç kişi şu anda Belgrad’da yaşıyorlar. Yatırım yolu ile vatandaşlık alabilmek için 3 tane seçenek var.
   1. Sırbistan Hükümeti’ne 100.000 Euro bağış yapmak
   2. Gayri menkul satın almak (en az 250.000 Euro değerinde). Satın aldığınız mülkü 5 sene boyunca satamıyorsunuz.
   3. En az 500.000 Euro’luk yatırım yapmak.
   Yukarıdaki şartlardan birini yerine getirdiğinizde 3-4 ay içinde vatandaşlık veriyorlar. Eğer şartları uygun buluyorsanız ve Sırbistan’a gelecek zaman bulamıyorsanız, bir avukat aracılığı ile gerekli formları temin edebilirsiniz.
   Yaklaşık olarak diğer Avrupa ülkeleri yukarıdaki miktarlara oturum izni veriyorlar.

 57. Feridun mavi 01:29 de 18/06/2017 - Yanıtla

  Turkiye ile yaşam fiyat kiyaslamalari yapmışsın yeni okudum da yine de gidip belgrad’i yerinde bi analiz etmek cok daha iyi olucak ayrıca veriler icin teşekkürler açık net çok lepa (google translate den baktım ”güzel”:) bir kıyaslama.umarim 10 yil icinde artan ilgiyle orda hayat pahalılasmaz ve yerlesebilirim.

  • Belgrad Gezi Rehberi 06:41 de 18/06/2017 - Yanıtla

   Belgrad’a yerleşmeden önce herkese önceden gelip gezmelerini tavsiye ederim. Ben Belgrad’ı çok sevdiğim halde başkası öyle görmeyebilir. Ayrıca ileriki 10 yıl içinde sizin yaşam standardını etkileyecek kadar bir hayat pahalılığı olacağını sanmıyorum. Ancak emlak fiyatları gözle görülür şekilde artış gösteriyor. Eski Yugoslavya’nın başkenti ve Balkanların en büyük şehri olduğundan, buraya ciddi göç var. Eski Yugoslav ülkelerinden Belgrad’a göç var. En fazla iş olanakları da burada olduğundan bir çok eski Yugoslavya ülkelerinden buraya yerleşen insan sayısında artışlar var. Dilleri ve kültürleri aslında aynı olduklarından, yıllarca beraber yaşadıklarından bu konuda zaten bir zorluk yaşamıyorlar.
   Ayrıca yabancı yatırımları son zamanlarda çok arttığından dolayı, iş olanakları da çoğalmaya başladı. Sırbistan yabancı yatırım çekmek için ciddi teşvikler veriyor. Hatta diğer Avrupa ülkelerinin oturma izni için istediği yatırım miktarlarına Sırbistan vatandaşlık veriyor. Bu konuyu da başka bir makalede yazmayı düşünüyorum. Yunanistan, İspanya ve diğer Avrupa ülkelerinde Türkler son 1 yıl içinde onbinlerce ev, daire vs satın almışlardır oturma izni alabilmek için.

   • Çilem att 21:51 de 14/07/2018 - Yanıtla

    Merhaba degerli paylasiminiz icin cok tesekkur ederim. Ben saglikciyim acil tip teknisyeniyim. Hemsire olarak calisabiliyoruz turkiyede. Sirbistanda bu yonde is firsatim olurmu? Hastanelerde gorev almak gibi maaslar nasildir bir fikriniz varmi ? Tesekkurler

 58. Feridun mavi 03:06 de 17/06/2017 - Yanıtla

  Merhaba, ben bundan on sene sonra emekli olunca belgrad’ta tek başıma yaşamak ve orda tek kisilik bir studyo daire alip hobim resim sanatiyla haşır neşir olmak istiyorum.calismayip emekli olduğum için oturma izninde bi problem yaşar mıyım ve günlük yaşamda idare edebilecek kadar Sırpça öğrenmek ortalama ne kadar bir süredir. Ve burdan aldığım emekli maaşı orda bana yeter mi

  • Belgrad Gezi Rehberi 16:39 de 17/06/2017 - Yanıtla

   Feridun Bey Merhaba,

   Sırbistan, Belgrad’da oturma izni almak için çalışmak zorunda değilsiniz. Masraflarınızı karşılayacak düzenli bir gelirinizin olması yeterli olacaktır. Burada sürdürmek istediğiniz yaşam şeklinize yada yaşam kalitesine göre maliyetleriniz farklı olacaktır. Belgrad’daki en yüksek giderler ev kiraları. Semtine ve kiralanacak daireye göre fiyatlar farklı olacaktır. Stüdyo bir dairenin kirası 200-350 Euro arasında olacaktır. Emekli maaşınızın ne kadar olacağını bilemediğimden, yeterli olup olmayacağını kesin olarak bilemem. Ama normal bir yaşam sürmek için kira gibi sabit giderler dışında en az 500 Euro gibi bir gelirinizin olması gerekir diye düşünüyorum.
   Sırpça’yı öğrenmek de kişinin göstereceği çabaya bağlı olacaktır. Düzenli olarak zaman ayırabilecek durumdaysanız, 3-5 ay içinde konuşmaya başlayabileceğinizi düşünüyorum.

   • Feridun mavi 00:49 de 18/06/2017 - Yanıtla

    Şöyle bir düşünüyorum tencere yemekleri yapmayı bilen ve seven biriyim.pazardan beslenebilen biri oldugumdan yiyecek maliyetim epey düşük olur fakat belgrad’in kültürel harcamaları hakkında bir fikrim yok. tiyatro opera festival müze sergi vs faaliyetlerine her hafta bulaşan biri olmak için söylediğiniz ortalama acaba yeterli olur mu tereddütte kalıyorum. Bir de oturma izni alan yabancıya ev satışı var mı Sırp kanununda merak ediyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

    • Belgrad Gezi Rehberi 06:31 de 18/06/2017 - Yanıtla

     Belgrad’daki kültürel aktiviteleri çok ucuz bulacaksınız. Tiyatro bileti 100 – 250 Dinar. Bir çok müze ya bedava yada girişi çok ucuz. Festivallerin çoğu ücretsiz. Ayrıca sinema günleri vs gibi etkinliklere bedava katılabiliyorsunuz. Belgrad’da yılda 100’den fazla festival ve etkinlik oluyor.
     Burada herkes ev alabiliyor. Pasaportunuz ve iki fotoğraf ile ev satın alabiliyorsunuz. Bir Sırp vatandaşı gibi rahatlıkla ev satın alabiliyorsunuz, ayrıca yabancı uyruklu olduğunuz için bu tür alım satımlarda vergi vermiyorsunuz. Oturma izni almadan da ev satın alabiliyorsunuz, hatta ev aldığınızda oturma izni için zaten çok büyük kolaylıklar tanıyorlar.

 59. Belgrad Gezi Rehberi 23:32 de 01/06/2017 - Yanıtla

  Bu da güzel bir bakış açısı. Yorumunuz için teşekkür ederim.

 60. İsmail Türk 23:26 de 01/06/2017 - Yanıtla

  Tebrik ediyorum çok faydalı bilgiler edindim sayenizde kaç kez gezmeye geldim yaklaşık verdiğiniz bilgiler çerçevesinde bilgiler edindim.ne istediğini bilen insanlar mutlu olurlar ne istediğini bilmeyen insanlar Mutlu olamazlar!

Siz de fikrinizi belirtin