Belgrad Gezmek İçin Güvenli mi?

Ana Sayfa » Belgrad Güvenli mi?

Belgrad Güvenli mi? Sırbistan güvenli bir ülke mi?

Evet, Belgrad güvenli bir şehirdir ve Sırbistan güvenli bir ülkedir. 12 seneyi aşkındır Belgrad’da yaşıyorum. Türk olduğumu söylediğim her yerde bana çok iyi davranıldı. Belgrad sosyo-kültürel açıdan diğer bir çok batı Avrupa ülkelerinden farklı olsa da bir çok şehirden çok daha güvenlidir. Geceleri sokak ve caddelerde çok geç saatlerde rahat bir şekilde ve korkmadan dolaşabilirsiniz. Belgrad’ı ziyaret ettikten sonra edineceğiniz intiba ile önyargınızdan kurtulacaksınız. Yerli halkla yapacağınız sohbetler sizi bu konuda rahatlatacak ve güveniniz tazelenecektir. Türkleri ve Türkiye’yi seviyorlar; 2015 yaz sezonunda 172.000 Sırp vatandaşının tatilini Türkiye’de geçirdiğini hatırlamanızı istiyorum.

Belgrad Güvenli mi?

Ülkemizde Belgrad ve Sırbistan hakkında olumsuz bir önyargı var. Bazı forum ve web sayfalarında, yerli halkın ırkçı olduğu ve Türkleri sevmediklerini iddia eden yazılar okuyorum ve kessinlikle katılmıyorum. Lütfen önyargılı olmayınız, Türkleri seviyorlar. Sırplar’dan yana endişeniz kesinlikle olmasın ve çok yardımseverler.

Televizyonlarda çok sayıda Türk dizileri oynuyor ve insanlar büyük bir zevkle dizileri izliyorlar. “Sultan Süleyman’ı izliyor musunuz?” diye sorun sokakta insanlara. Buzları kırmanız için yeterli olacağına inanıyorum. Belgrad’da bulunan bir çok sokağın, caddenin, meydanın, semtin ve en önemli turistik mekanların adı Türkçe. Kalemegdan (Kalemeydanı), Tašmegdan (Taşmeydan), Dorčol (Dörtyol) ve Terazije bunlardan sadece birkaçı.

Genel ikazlar, tavsiyeler

1,7 milyon nüfuslu bir metropol kent için Belgrad’ın çok güvenli bir şehir olduğunu size rahatlıkla söyleyebilirim. İstatistiklere göre suç oranları düşüktür ve turistlere karşı da çok misafirperver bir millet. Yankesicilik de Avrupa’nın turistik başkentlerinden çok daha düşük. Yine de kalabalık yerlerde yankesicilere karşı dikkatli olmanızı öneririm. Restoran ve kafeler de dahil olmak üzere her zaman eşyalarınıza göz-kulak olmalısınız. Özel aracınız ile seyahat ediyorsanız, arabanızda değerli eşya ve taşınabilir cihazlar bırakmayınız ve aracınızı kilitlemeyi unutmayınız. Şehrin birçok noktasında kapalı otoparklar ve özel otoparklar mevcuttur. Bu söylediğim önlemler herhalde yaşadığımız her şehir için geçerli; sadece Belgrad’a özgü bir durum değil. Dünyanın her yerinde bu konularda tedbiri elden bırakmamak lazım.

Uzun yıllardır Belgrad’da yaşadığımdan şunu rahatlıkla söyleyebilirim, Belgrad Türkiye’nin ve Avrupanın bir çok şehrinden çok daha güvenlidir. Belgrad’ı gece gündüz dolaşırken hiç bir caddesinde, semtinde veya mekanında sorun yaşamadım. Günün her saati çok güvenli.

Belgrad’da kaldığınız sürece sorun yaşamayacağınızı sanıyorum. Ancak spor müsabakalarına özellikle futbol maçlarına gitmek isterseniz dikkatli olmakta fayda var. Spor konusunda çok fanatikler. Maç günlerinde şehrin bir çok noktasında robocop görünümünde polisler görmeniz mümkün.

Belgrad gece hayatı, bir çok yönden iyi vakit geçirmek için geniş fırsatlar sunuyor. Bir çok klüp ve barın girişlerinde eli ağır fedailer görebilirsiniz, bunlar mekanın güvenliğinden sorumlular. Belgrad gece hayatı çok renklidir. Eğlenmenize kimse birşey demez, ancak kabadayı gruplarla karşı karşıya gelmekten kaçınmak ve bu gruplar ile mesafeyi korumak gerek. Belgrad’da polislerin şehrin güvenliğine ciddi katkıları vardır. Gündüzleri değil ama, akşamları dışarı çıkarken yanınızda pasaportunuz yada geçerli bir kimliğinizi yanınızda bulunurun.

Belgrad’ın sakinleri bir çok konuda çok hoşgörülü ancak, büyük ölçüde cinsel azınlıklara yönelik fazla sempati duymadıklarını hatırlatmak isterim. Nadir de olsa, radikal gruplar tarafından sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalabiliyorlar.

Herhangi bir büyük şehirde olduğu gibi Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da da seyahat edenler için tedbiri elden bırakmamak lazım ve değerli eşyalarınızın çalınmaması için aynı önlemleri almanız gerekir.

Belgrad tehlikeli mi?

Sırbistan ve Belgrad güvenli mi diye merak edenler için bu yazıyı hazırlamaya çalıştım. Olabilecek bazı sorularınızı aşağıda cevaplamaya çalıştım.

Belgrad çok güzel bir şehir. Buradaki on iki yıllık yaşamım boyunca sadece iyi anılarım oldu. Herkes sıcak karşıladı ve bana çok iyi davrandı. Burası ikinci evim diyebileceğim bir şehir gerçekten.

 • Her yerde olduğu gibi burada da organize suç vardır. Ama dürüst olmak gerekirse bir sivil ya da ziyaretçi olarak bunu göremezsiniz.
 • Sokaklarda suç oranı çok azdır. Ankara, İzmir ve Antalya gibi şehirlerimizden daha güvenli olduğunu söyleyebilirim. İstanbul’u karşılaştıramazsınız bile.
 • İnsanlar, batılı başkentlere göre birbirine ve çevresindekilere çok daha saygılılar.
 • Kalabalık yerlerde cüzdanınıza, cep telefonlarınıza sahip çıkmak dışında hiçbir özel önlem almanız gerekmeyecektir.
 • İnsanların korkmadan gece geç saatlerde sokaklarda yürüdüğünü göreceksiniz.
 • NATO’ya kızgınlar mı? Eh, Amerikan ve İngilizlerin Sırbistan ve Sırp halkına yaptıklarından kızgınlar, ama başka da kimseye kızgınlıları yok diyebilirim! Tahmin edebileceğiniz gibi Sırplar çok anti Clinton ve Bush. Tabii bunlar sadece politika meraklılarının görüşü.
 • Belgrad’da bulunduğunuz süre içinde bir çok arkadaş edinecek ve çok hoş karşılanacaksınız.
 • Şehri çok seveceğinizi düşünüyorum. Belgrad gerçekten heyecan verici bir şehir.
 • Belgrad benzersiz bir kültüre sahip. Turizmin kültürel dokuyu bozmadığı bir şehir. Çoğu insan iyi İngilizce bildiğinden iletişim sorunu yaşamayacağınız bir yer.
 • 1 TL yaklaşık 38,5 Dinar (RSD) ve yeme-içmenin çok ucuz olduğunu göreceksiniz.
 • Belgrad’a gelmeden önce yapmak istedikleriniz ve gezilecek yerler hakkında bilgi edinmenizi öneririm. İlk ziyaretinizden sonra Belgrad’a tekrar geri dönmek isteyeceksiniz.

Belgrad güvenli bir şehirdir; en azından Avrupa’da herhangi başka bir şehir kadar güvenlidir. Şehirde tehlikeli hiçbir sokak, cadde veya bölge yoktur. Ancak bazen büyük futbol maçları sırasında olaylar olabiliyor, o yüzden fanatik gruplardan uzak durmalısınız. Ayrıca politik konular burada biraz hassas olduğundan, yerliler ile politika konuşmaktan çekinmelisiniz.

Çocuk Güvenliği

Sırbistan çocuk dostu bir destinasyon ve Sırplar çocukları seven bir ulus olarak kabul edilir. Çocuklar genellikle yetişkinlerden daha ayrıcalıklıdır. Belgrad’da özellikle çocuklar için tasarlanmış bir sürü yer (oyun alanları, parklar, vb) vardır. Ancak sigara içilmeyen alanlar çok azdır. Hijyen standartları otel ve restoranlarda yüksektir. Tüm eczane ve süpermarketlerde bebek maması ve tek kullanımlık bebek bezlerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Belgrad polisi

Belgrad polis memurlarının çoğu genellikle çok iyi yabancı dil bilmezler ve bu durum bazen iletişim sorunu haline gelebilir. Sokakta yürürken, kimlik kontrolü veya kaldığınız yer hakkında soru sormak için durdurulabilirsiniz. On yılı aşkındır hiç başıma gelmedi ama, çok nadir de olsa şüphelendikleri kişileri durdurduklarını gördüm. Bu nadir ve rahatsız edici bir durum olabilir ama ne yazık ki standard bir prosedürdür. Bu nedenle pasaport veya kaldığınız otelin kartını her zaman yanınızda taşımanız tavsiye edilir.

Besin Güvenliği

Belgrad’da musluk suyu içmek için uygundur. Gıda hijyen standartları çok yüksek olma eğilimindedir.

Açık hava etkinlikleri

Temmuz ve Ağustos aylarında Belgrad’da hava sıcaklıkları kolaylıkla çoğu günlerde 37-40 gibi çok yüksek derecelere ulaşır. Bu aylarda güneşten korunmak için standard önlemleri almanız önerilir. Bolca su için, gölgede düzenli molalar verin ve güneş kremlerini kullanmanız tavsiye edilir. Belgrad’da yeşil ve ormanlık alanlar çok olduğundan polenlere karşı alerjiniz varsa, ilacınızı yanınızda getiriniz.

Ada (Ada Ciganlija), Tuna ve Sava Nehirleri’de yüzme alanları işaretlidir ve cankurtaranlar da bu alanlarda görev yapıyor. O yüzden yüzme için belirtilen bu alanlar güvenli olarak kabul edilir. Su kalitesi de düzenli olarak bu alanlarda denetlenir.

Tıbbi yardım

Belgrad sağlık hizmetleri konusunda geniş bir ağa sahiptir. 24 saat açık olan nöbetçi eczaneler şehrin çeşitli yerlerinde bulunmaktadır. Çoğu eczacılar iyi derecede İngilizce bilirler ve basit sağlık sorunlarınız için yardımcı olurlar.

Sağlık Hizmetleri konusunda detaylı bilgiyi “Belgrad Şehir Rehberi” adlı sayfamızda bulabilirsiniz.

Eğer bir hekim tarafından muayene edilmeniz gerekiyorsa, kentte çok sayıda sağlık merkezleri, klinikler ve hastaneler vardır. Acil tıbbi durumlarda, çok hızlı ve yüksek standartlarda bakım sağlanacaktır. Seyahat sigortanızın anlaşmalı olduğu klinik veya hastaneler hakkında bilgi edinmelisiniz. Ristić, Jedro, Belmedic, Euromedik ve Vizim önemli sağlık merkezleridir, yüksek hizmet kalitesi sağlarlar ve İngilizce konuşan eğitimli personelleri bulunmaktadır. Özel hastane ve kliniklerde bir uzman tarafından yapılan muayene ücreti yaklaşık 30 Euro’dur. Çoğu Avrupa ülkelerine göre nispeten uygun fiyattır. Özel diş klinikleri aynı şekilde çok sayıda mevcuttur ve kolayca ulaşılabilir.

Belgrad’ı ziyaret ettiğinizde, çok güvenli bir şehir olduğunu göreceksiniz.

Belgrad ile ilgili endişeleriniz veya sormak istediğiniz birşeyler varsa bana sorabilirsiniz, yada aşağıdaki yorum kısmında tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz. Böylece sizden sonra gelecekler için daha faydalı bilgiler sunabileceğiz.

İyi tatiller.

2017-06-07T10:23:56+00:0026 Nisan 2016|

31 Comments

 1. Kadri 22:23 de 29/05/2018 - Yanıtla

  Belgrad a 4 kez geldim çok seviyorum bayramdan sonra şirket kurmak istiyorum deri ürünleri ile ilgili şirket kurmak için aracı ajentelerlemi yapmak lazım yoksa bizzat kendim mi dil sorunum var tavsiyeniz nedir. Yanlız bir kaç arkadaşım var belgratta

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:54 de 31/05/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Bu konularda Türk firmalarına danışmanlık hizmeti veren bir firma var. [email protected] adresine mail atarsanız size iletişim bilgilerini verebilirim. Türkçe-Sırpça bilen personelleri var ve olabilecek her konuda yardımcı olacaklardır.

 2. Funda 19:42 de 04/05/2018 - Yanıtla

  Merhaba benim 5 ve 8 haşlarında iki çocuğum var ve belgrad a yaşınmaya karar verdik okul açısından zorlanacağımızı düşünüyoruz sizin çocuğunuz var mı varsa nasıl bir okulda okuyorlar dil konusunda ilk başta zorlanacaklar belki ama öğrenmeye çok açık yaştalar ne önerirsiniz bize okul açısından

  • Belgrad Gezi Rehberi 19:58 de 04/05/2018 - Yanıtla

   Merhaba Funda Hanım,

   Belgrad’da yaşayan Türk aileler var. Bunlardan 2 aile ile çok samimiyiz. Her ikisinin de 2’şer kızları var. Bir tanesinin çocukları sizinkilerle hemen hemen aynı yaştalar. Bunlar yaklaşık 3 sene önce Belgrad’a taşındılar. Bu ailelerden birinin çocukları devlet okullarında, diğerininki ise özel okulda (International School) okuyorlar.

   Başlangıçta biraz yabancılık çekiyorlar ama çocuklar çabuk adapte oluyor ve çok çabuk dil öğreniyorlar. Devlet okuluna gidenler Sırpça’yı 6 ayda öğrendiler diyebilirim. İngilizce dilini de aynı şekilde konuşuyorlar.

   Eğer bu aileler ile bağlantıya geçmek, daha çok ayrıntı almak istiyorsanız bir mail gönderin. Size onların iletişim bilgilerini veririm, konuşursunuz. Benim mail adresim [email protected].

   Saygılarımla,

 3. Bilge 22:58 de 15/01/2018 - Yanıtla

  Merbalar biz ocak sonu üç arkadaş geliyoruz lakin airbnb sen ev tuttuk hava limanında airbnb rezervasyon evraklarını göstermek yeterlimidir bide sokakta eğer polis memuru durdurur ise kalıcak yerin adresini göstermek yeterlimidir teşekkürler 🙂

  • Belgrad Gezi Rehberi 19:51 de 18/01/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Pasaport kontrolünde gerekli görülürse sizden otel rezervasyonu ve gidiş-dönüş uçak biletinizi sorabilirler. O yüzden Airbnb’den rezervasyonunuzun çıktısını ve biletinizin çıktısını yanınızda bulundurmanızda fayda var. Rezervasyonlarınızı elektronik ortamda yada cep telefonunuzdan gösterebilirsiniz.
   Polis memurları sokakta kimseyi durdurmuyorlar, 14 senedir hiç bir yerde hiç bir saatte kimse bana kimlik sormadı. Ama olur da sorarlarsa, kaldığınız yerin adını vermeniz yeterli olacaktır.

 4. Öznur Demirci 14:59 de 21/11/2017 - Yanıtla

  Merhaba, biz kendi aracımızla Zlatibor ve Mokra Gora bölgesine gitmeyi planlıyoruz. Acaba bu bölgeler güvenlik açısından nasıldır? Türk plakalı araç sınırda ya da ülke içinde sıkıntı yaratır mı?

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:42 de 23/11/2017 - Yanıtla

   Merhaba Öznur Hanım,
   Zlatibor ve Mokra Gora bölgesi güzeldir. Hiç bir güvenlik problemi yaşamazsınız, TR plakalı bir araç ile ne sınırda ne de başka bir yerde sıkıntı yaşamazsınız. Sırbistan’ın her bölgesi çok güvenlidir, güvenlik konusunda hiç bir sıkıntı yaşamazsınız.

 5. Mustafa 08:00 de 04/10/2017 - Yanıtla

  Selam yazınızı okudum çok beğendim ben Belgrad’a taşınmak be orda yaşamak istiyorum.
  Nerden başlamam gerekiyor
  İş imkanları ve ekonomisi hakkında bilgi almam mümkünmü ?

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:37 de 05/10/2017 - Yanıtla

   Mustafa Bey Merhaba,
   Başlangıç olarak, imkanınız ve zamanınız varsa bir kaç günlüğüne Belgrad’a gelmenizi tavsiye ederim. Bu süre içinde daha iyi bir fikir sahibi olursunuz. Herkesin beklentileri farklı olabildiğinden görmenizde fayda var. Gelir düzeyi Türkiye ile hemen hemen aynı. Ancak her sene yapılan yabancı yatırımlarla ülke ekonomisi büyüyor. Tarım ve diğer endüstri alanlarında yapılan yatırımlar da hızla artmaktadır. Dolayısı ile ekonomisi her geçen gün iyiye giden bir ülke. İş imkanları açısından biraz sıkıntılı. İşsizlik oranlarında her sene ciddi bir düşüş görülse de, hala işsizlik oranları yüksek. Ülkede yetişmiş nitelikli personel çok olduğundan iş bulmak biraz zor olacaktır. O yüzden, imkanı olan herkese kendi işini kurmalarını tavsiye ediyorum.

 6. Deniz 12:05 de 01/10/2017 - Yanıtla

  Merhaba!Belgarad Üniversitesinde hukuk eğitimi almayı düşünüyorum.Ancak eğitim dili Sırpça olduğundan şüpheye düşüyorum.Sırpça hazırlıkta derslerde zorlanmayacak kadar öğrenmek mümkün müdür sizce?Belgrad Üni. devlet olmakla birlikte sanırım sınavsız öğrenci alıyormuş,bu doğru mu?

  • Belgrad Gezi Rehberi 12:30 de 01/10/2017 - Yanıtla

   Merhana,
   Her dilin kendine göre zorluğu vardır. Bence Sırpça zor bir dil değil, öğrenmek için çaba gösterirseniz zorlanmazsınız diye düşünüyorum. Ayrıca Belgrad Üniversitesi çok iyi bir üniversite ve bir çok Türk öğrenci var. Okuyacağınız bölüme bağlı olarak yeterlilik sınavları oluyor. Bu konuda biraz daha bilgi almanızda fayda var.

 7. Betül İlhan 00:32 de 13/07/2017 - Yanıtla

  Merhaba bu yaz Temmuz sonlarına doğru 2 geceliğine Belgrad ve Novisad’a geleceğim. Bosna Hersek’ten kiraladığım araç ile gezmeyi düşünüyorum. Bir söylentiye göre Sırbistanda otoparkların ve yol kenarı (ispark tarzı yerlerin) pahalı olduğu (15 euro) söyleniyor. Ben de bütçemi buna ayrımak istemiyorum.
  Bu bilgi doğru mu? Değilse ücretler ne kadardır? Şehir içi ulaşımda toplu taşıma mı yoksa kendi aracımızla gezmek mi mantıklı olur?

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:12 de 13/07/2017 - Yanıtla

   Merhabalar,
   Belgrad şehir merkezinde park yeri bulmak zor oluyor. Belgrad şehir merkezi 3 bölgeye (Zone) ayrılıyor. 1. bölgede maksimum bir saat, 2.bölgede iki saat ve 3. bölgede üç saat park edebiliyorsunuz. Bir saatlik park ücreti 56 Dinar (0,5 Euro veya 1,9 TL). Şehir merkezinde kapalı otoparklar var ve bir saatlik park ücreti 90 Dinar (3 TL veya 0,75 Euro). 24 saat için kapalı otopark ücreti şehir merkezinde 1500 Dinar (51 TL veya 13 Euro). Park ücretleri pahalı değil ama park yeri bulmak biraz zor olabiliyor. Yardımcı olabileceğim başka bir konu olursa sormanız yeterli.

 8. Özge 19:32 de 06/05/2017 - Yanıtla

  Belgrad’a tek başıma gideceğim. Konferansa kadar 3 gün boş günüm var. Acaba orada Türk rehber var mı bildiğiniz. Sizce golubac güzel mi?

 9. buket 00:49 de 20/03/2017 - Yanıtla

  Merhaba,
  Havaalanında döviz büroları neden Türk lirasını dinara çevirmiyorlar? Çok zorlandım.. sordum ama açıklama da yapmadılar, bu şekilde dediker ve 4 tanesinin 2 ‘si biraz umursamaz konuştu..

 10. tolga 15:35 de 02/03/2017 - Yanıtla

  Merhana Temmuzda Exıt festival için novi sad a geleceğim eşim ile birlikte.Kamp alanında çadırda kalmayı düşünüyoruz sizce ilkkez yurt dışına çıkıcak birileri olarak festival alanında çadırda kalmak bizim için güvenli ve doğru olurmu yoksa otel ayarlamalımıyız ? Ve festival alanı gelen insanlar nasıldır eşimle gidicek olmam beni endişelendiriyor bir sorun yaşarmıyım 🙂

  • Belgrad Gezi Rehberi 17:03 de 02/03/2017 - Yanıtla

   Merhaba Tolga Bey,
   Exit festivali her sene çok renkli geçiyor. Exit festivaline gelecekseniz, çadırlarda kalmanızı tavsiye ederim. Otel kadar rahat olmayabilir, ama güvenlidir. Ayrıca binlerce insanın kamp alanına getirdiği sinerjiyi ve eğlenceyi deneyimleme şansını bulacaksınız. Eşiniz ile gelmenizde hiç bir sakınca yoktur, dünyanın bir çok ülkesinden insanları bir araya getiren bir festival. Herhangi bir sorun yaşamayacağınıza çok eminim. Ayrıca Türkiye’den de yüzlerce insan bu festival için geliyor.

 11. deniz61 08:46 de 19/01/2017 - Yanıtla

  merhaba haziran ayında eşim ve 3 yaşımdaki kızımla gelmeyi düşünüyoruz. (çocukla en uygun ay hangisidir?)Turla gezmek istemiyoruz çocuk için uygun bir şehir olduğunu söylediniz acaba tur mu yoksa serbest gezmek mi daha mantıklı? birde 4-5 günlüğüne gelsek yakında gidip gezebileceğimiz güvenli şehirler veya vizesiz ülkeler mevcut mu

  • Belgrad Gezi Rehberi 16:52 de 19/01/2017 - Yanıtla

   Merhaba,
   Mayıs – Eylül ayları arası Belgrad’ı gezmek için ideal. Temmuz ve Ağustos biraz sıcak olur. O yüzden Haziran ayı sizin için ideal olacaktır. Ben 20 yıldır seyahat acentalarında çalışıyorum. Belgrad’da da bir seyahat acentasında çalışıyorum. Turların gittiğiniz şehirlere göre çok avantajları olabiliyor. Ancak Belgrad’ı kendi başınıza gezmenizi tavsiye ederim. Bu konuda rahat edeceksiniz.
   4-5 gün Belgrad’ı gezmek için ideal. Bu süre içinde başka şehir gezmek isterseniz Novi Sad’a gidin. Uzak değil, yol üzerinde Karlofça’ya uğrayın. Başka ülke gezmek isterseniz Bosna ve Karadağ (Montenegro) tavsiye ederim, her ikisi de vizesiz. Gideceğiniz her yerde kendinizi çok güvende hisedeceksiniz, bu konuda bir endişeniz olmasın.
   Başka sorularınız olursa yine yazınız lütfen.
   İyi tatiller.

   • KAZIM 13:26 de 07/05/2018 - Yanıtla

    merhabalar
    biz arabamızla bu yıl Belgrad’ı gezmek için gelmeyi düşünüyoruz. orada kamp yaparak kalacak yer varmıdır yardımcı olursanız sevinirim

 12. Metecan mete 13:40 de 17/12/2016 - Yanıtla

  Merhabalar.. Belgrad a tasinma surecinde neler yaptiniz veya biz boyle bisey yapmak istesek ne gibi presedurler gerekli is acisindan bilgi verebilirmisiniz

  • Belgrad Gezi Rehberi 14:39 de 17/12/2016 - Yanıtla

   Meerhaba,
   Sorunuzu tam olarak anlayamadım sanırım. Anladığım kadarı ile taşındıktan sonra oturma ve çalışma izni gibi prosedürleri soruyorsunuz. Bu durumda, Sırbistan’a geldikten sonra 90 gün içerisinde oturma izni için başvurunuzu (Belgrad için) Savska Caddesi’nde bulunan yabancılar şubesine yapıyorsunuz. Başvuru, iş veren yada işçi için farklı evraklar gerekecektir. Her iki durumda da bazı evraklar gerekecektir. Çalışanlar için bunlar: İşyeri ile yapılan kontrat, sigorta giriş bildirgesi, pasaportunuz, 2 fotoğraf ve çalıştığınız firmanın everakları (Ticaret sicil kaydı, vergi levhası vs.) gerekecektir. Bir yıllık oturma izni için yaklaşık 150 Euro vergi vermeniz gerekecektir.
   Kısaca prosedür bunlardır. Bilmek istediğiniz konuyu biraz daha açarsanız size adım adım yapılması gerekeni yazarım.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 13. Nazlı 21:26 de 15/08/2016 - Yanıtla

  Cevabınız için teşekkürler.
  Peki şu an Belgrad Üniversitesinde okuyan bildiğiniz Türk öğrenciler var mı? Ayrıca üniversite hakkında söyleyebileceğiniz bir şeyler var mı? Maalesef Türkçe bilgi hiç bulamadık. Üniversitenin İngilizce hazırlığı var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

  • Belgrad Gezi Rehberi 21:48 de 15/08/2016 - Yanıtla

   Belgrad Üniversitesi’nde okuyan Türk öğrenci tanımıyorum. Üniversite hakkında söylenecek çok şey var. Belgrad’ın en eski ve köklü üniversitelerinden biridir. Üniversite’yi İngilizce okuma imkanı olduğunu biliyorum, ancak İngilizce hazırlığı varmıdır bilemeyeceğim.

  • pınar 16:18 de 21/08/2016 - Yanıtla

   MERHABA NAZLI BENDE BELGRADDA İNŞAAT MÜH OKUMAK İÇİN GELMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.BEN BİRAZ ARAŞTIRMA YAPTIM.TIPTA İNGİLİZCE ŞANSI VAR AMA DİĞER BÖLÜMLER SIRPÇA.VE SAKIN DANIŞMAN FİRMALAR ARACILIĞI İLE KAYIT YAPMA.BEN KENDİM BİREBİR KAYIT YAPMAYA GİTCEM.OKULUN RESMİ SİTESİDE BU KONUDA UYARIDA BULUNMUŞ ZATEN.MAİL ADRESİMİ YAZIYORUM ORDAN İRTİBAT KURABİLİRİZ BİRBİRİMİZE YARDIMCI OLURUZ.
   [email protected] mail adresim bu

 14. Nazlı 20:49 de 15/08/2016 - Yanıtla

  Merhabalar! Bu yıl Belgrad Üniversinde tıp okumaya geleceğim. Ancak bir takım endişelerim var. Geçen yıl bir çok Türk öğrenci sınırdışı edilmiş. Orda Türk olduğumuz için okul bizi bilerek bırakır mı? Cevap verirseniz çok sevinirim.

  • Belgrad Gezi Rehberi 20:55 de 15/08/2016 - Yanıtla

   Merhaba Nazlı Hanım,
   Burada Türk olduğunuz için öyle bir şeyin olması mümkün değil. Bir öğrenci sınır dışı edilmiş ise, mutlaka ciddi bir suç işlemiştir. Belgrad Üniversitesi’nde her milletten öğrenci var, bu tür dedikodulara itimat etmemelisiniz. Buraya geldiğinize çok memnun olacağınıza inanıyorum. İçiniz rahat olsun.

 15. Büşra 13:16 de 08/07/2016 - Yanıtla

  Merhaba sitenizi Belgrad gezimiz için inceliyorum, çok teşekkürler yararlı oaylaşımlarınız için. Öğrenmek istediğim bir konu var ve şu ana kadar objektif bilgi alabildiğimi düşünmüyorum. Biz üç kadın arkadaş Belgradı gezeceğiz ve üçümüzde tesettürlüyüz, Türkiyeden ve bölgeden insanlar geçmişte yaşananlardan ötürü Sırpların tehlike arz edebileceğini savunuyor, sizin düşünceniz ne bu konuda?

  • Belgrad Gezi Rehberi 13:35 de 08/07/2016 - Yanıtla

   Merhaba Büşra Hanım,

   Bu konuda en ufak bir endişeniz olmasın. Burada da her yerde olduğu gibi tesettürlü insanlar var ve herkes huzur içinde yaşıyor. Geçmişte bir çok ülkede olduğu gibi bu bölgede de kötü olay yaşandı. Ancak geçmişte yaşanan kötü deneyimler hiç bir şekilde buradaki yaşamı etkilemiyor. Hiç bir kimse inancı, yaşam tarzı yada giyinme tarzından dolayı herhangi bir sıkıntı yaşamıyor. 12 seneyi aşkındır burada yaşıyorum, buradaki insanları anlamak için yeterli bir süre. Tüm samimiyetimle söylüyorum, gönül rahatlığı buraya gelebilirsiniz. Hiç bir konuda endişe etmenize gerek yoktur. Burayı ziyaret eden hiç kimseden bunun aksini duyacağınızı sanmıyorum. İnsanlar duyduklarınızın aksine çok hoşgörülü, misafirperver ve güleryüzlü insanlardır. Belgrad’da geldiğiniz ilk gün edindiğiniz izlenimler mutlaka çok olumlu olacaktır. Endişe edilecek hiç bir şey yoktur, buraya gönül rahatlığı ile gelebilirsiniz.

   Umarım iyi vakit geçirirsiniz. Yardımcı olabileceğim herhangi bir konu olursa lütfen çekinmeden sorunuz.

Siz de fikrinizi belirtin