Belgrad Cumhuriyet Meydanı (Trg Republike)

Ana Sayfa » Belgrad Cumhuriyet Meydanı

Cumhuriyet Meydanı, Belgrad

Cumhuriyet Meydanı (Trg Republike) ortasında Osmanlıların Sırbistan üzerindeki hakimiyetini sonlandıran Prens Miloš Obrenović’in bir eliyle ileriyi işaret ettiği bir heykeli bulunuyor. Rivayet o ki; Prens, Osmanlı’ya İstanbul’u gösteriyor! Heykelin çevresi, Belgradlıların arkadaşlarıyla buluşmak için randevu verdikleri yer olarak ünlenmiş. Özellikle akşam saatlerinde meydan iyice kalabalıklaşıyor ve bu durum gecenin geç saatlerine kadar sürüyor.

Belgrad’da arkadaşlarınız şehir merkezinde buluşalım derlerse, at heykelini arayın. Bunun anlamı buluşma noktanızın Belgrad Cumhuriyet Meydanı (Trg Republike) olduğunu anlarsınız. Bu meydan için Belgrad’ın Taksim Meydanı diyebiliriz. Meydanın tam ortasında Prens Mihailo’nun at üstündeki bir anıtını bulacaksınız. Burası Belgrad’ın kalbidir, şehrin tam merkezidir. Cumhuriyet Meydanı turistlerin, yerli halkın, gençlerin ve yaşlıların, herksin buluşma noktasıdır. Burası sevinç gösterilerinin ve aynı zamanda protesto gösterilerinin yapıldığı yerdir. Bu meydanda bulunan kafelerden birinde hafif bir sonbahar güneşinde kahvenizi yudumlarken tembel bir öğle sonrasını geçirebilirsiniz. Kafelerin hoparlörlerinden gelen müziği dinleyebilir, meydandaki bir konser veya gösterilerden birini seyredebilir yada sadece buradaki atmosferin güzelliğinde zaman geçirebilirsiniz. Buranın aslında fazla bir özelliği yok, şehir merkezi olmasından başka.

Knez Mihailova’nın hemen yanıbaşında bulunan Trg Republike meydanındayız. Burası bir nevi Belgrad’ın merkezi diyebiliriz. Yani İstanbul’un Taksim’i gibi, tabiki çok çok daha küçüğü. Bir yanında milli müze, diğer yanında milli tiyatro bulunur. Meydandaki at heykeli üzerinde ki de Prens Mihailo. Kendisi burada Osmanlı egemenliğine son veren kişidir. O sebeple de başparmağını Istanbul’u gösteriyor.

Trg Republike yani Cumhuriyet Meydanı, Belgrad’ın merkezi. Belgradlılar bir yerde buluşmak üzere sözleştiğinde orası Trg Republike oluyor, burada toplanıyorlar. Hemen arkada Ulusal Müze var, solda Ulusal Tiyatro var. Yakınında Belgrad’ın en işlek caddesi Knez Mihailova bulunuyor. Toplu taşıma yaygın. Dolayısı ile şehri buradan dolaşmaya başlayabilirsiniz bence. Burası Belgrad’ın en merkezi yeri.

Prens Mihailo Obrenovic yada Knez Mihailo adını Belgrad’da çok sık duyacaksınız. Sırbistan tarihindeki en önemli isimlerden biri. Şehrin ana caddesi de adını ondan alıyor.

Belgrad Cumhuriyet Meydanı

Belgrad Cumhuriyet Meydanı’ndaki Milli Müze ve Prens Mihailo Obrenović anıtı

Kentin Merkez Üssü – Belgrad’ın Kalbi

Cumhuriyet Meydanı, Belgrad tarihinde çok cazip olmasa da, önemli bir yere sahiptir. Bu meydanda bir zamanlar İstanbul Kapısı yükselirmiş. Belgrad’ın 19. yüzyılda dışa açılan kapısıymış. Osmanlılar burada bazı suçluları asarak cezalandırırmış. Osmanlılar şehri terk ettikten hemen sonra Prens Mihailo Obrenović bu kapının yıkılması için emir vermiş. Belgrad Cumhuriyet Meydanı’nın karşısında bulunan Sırbistan Ulusal Tiyatro buraya kurulan ilk bina olmuş. 1869 yılında inşa edilen tiyatro dan 19 yıl sonra Prens Mihailo heykeli dikilmiş. Yıllar geçtikçe, herşeyin meydan etrafında inşa edilmesi ile modern Belgrad şehrinin merkezi haline gelmiş. Tarih boyunca, Cumhuriyet Meydanı birkaç kez görünüm değiştirmiş.

I. Dünya Savaşı sonuna kadar, tramvay hatları meydanın içinden geçermiş. Ama ondan sonra Cumhuriyet Meydanı, yavaş yavaş günümüzdeki görünüme bürünmüş.

Sırbistan tarihinin 90’lı yıllarında Belgrad Cumhuriyet Meydanı, sosyalist rejimin destekçileri ile demokratik değerlere ve ilkelere daha düşkün olan muhalefet arasında adeta bir savaş alanıymış.

Belgrad Cumhuriyet Meydanı

Belgrad Cumhuriyet Meydanı’ndaki kafelerden biri olan Boutique Cafe & Restoran

Mihailo Obrenović Anıtı

Mihailo Obrenović anıtı İtalyan heykeltıraş Enrico Pazzi eseridir ve 1882 yılında yapılmıştır. Prens Mihailo bir at üstündedir ve işaret parmağı ile İstanul’u göstermektedir. Osmanlı’dan son şehirlerin alınması ile Türklerin İstanbul’a, ait oldukları yere geri dönmelerini işaret etmektedir. Heykelin kaidesinde Türkler’den en son alınan şehirlerin isimleri yazılıdır ve Sırbistan tarihinin bazı sahnelerini temsil etmektedir. Pazzi Sırp mantalitesini çok benimsemiş ve İtalya’ya döndükten sonra bile İtalya’ya ait olduğunu ama kalbinin Sırbistan’da kaldığını yazmış.

Mihailo Obrenović Anıtı

Mihailo Obrenović Anıtı – Cumhuriyet Meydanı

360º Belgrad Cumhuriyet Meydanı Turu

Anıtın önünde durup, etrafınıza baktığınızda, birkaç tane önemli bina ve yer görebilirsiniz. 1869 yılında yapılan Ulusal Tiyatro’yu solunuzda görebilirisiniz. Açıldığı yıllarda 714 kişilik bir kapasiteye sahipmiş. İki aşamalı olarak inşa edilen bu bina şimdiki görünümünü 1898 yılında almış.

Tiyatro binasının solunda Zoran Đinđić adına yapılan bir park görebilirsiniz. 200 yılında kurulan Sırbistan Demokratik Hükümetin ilk başbakanıydı. 2003 yılında yapılan suikastte hayatını kaybetmiştir. Sırbistan’a demokrasiyi getirme çabalarından dolayı bu parka onun adı verilmiştir.

Sağınızda Boško Buha Tiyatrosu’nu bulacaksınız, Sırbistan’da çocuk ve gençlere adanmış ilk tiyatrodur.

Parlamento Binası

Meydana çok yakın Postane ve Parlamento Binası – Nikola Pašić Meydanı

Son olarak, arkanızda Sırbistan’ın en önemli kültürel yapılarından biri olan Ulusal Müze duruyor. 200.000’den fazla resim, çizim, grafik ve heykellerden oluşan bir koleksiyona sahiptir. Ne yazık ki, hiç bitmek bilmeyen restorasyon çalışmalarından dolayı eserlerin çoğu sergilenemiyor. Bu eserlerin çoğu müzenin bodrumunda muhafaza ediliyor. Zaman zaman, Ulusal Müze atriumda çeşitli sergiler düzenlemektedir. Müzenin ziyaret saatlerinde dünyaca ünlü Picasso, Van Gogh, Kandinsky gibi ressamların eserlerini burada görebilirsiniz. Ayrıca meşhur Nadezeta Petroviç (Sırbistan’ın ilk ressamlarından biri) ve daha çok ressamın eserlerini bu müzede görme imkanı bulacaksınız.

Belgrad Cumhuriyet Meydanı’nın Bugünkü Görünümü

Cumhuriyet Meydanı (Trg Republike) bügün kesinlikle kentin ana turistik ve tarihi yerlerinden biridir. Yakınında ana alışveriş, yürüyüş, kafe ve restoranların olduğu Knez Mihailo Caddesi bulunur. Burası aynı zamanda bir kahve içmek için ve arkadaşlarınızla sohbet için harika bir yerdir. Bunun yanı sıra, yakınında Kalemegdan ve parkı, Parlamento Binası, Skadarlija ve diğer turistik yerler vardır. Belgrad Cumhuriyet Meydanı, şehiriçi önemli yolların kesiştiği bir konuma sahip olduğundan Belgrad’ı keşfederken mutlaka uğrayacağınız bir yerdir.

Belgrad Cumhuriyet Meydanı

Belgrad Cumhuriyet Meydanı (Trg Republike) gece görünüş

2017-07-09T09:34:01+00:004 Nisan 2016|

Siz de fikrinizi belirtin