Belgrad Terazije Meydanı – Gezilecek Yerler

Ana Sayfa » Belgrad Terazije Meydanı

Terazije Meydanı Belgrad  – Belgrad’da Gezilecek Yerler

Cumhuriyet Meydanı’ndan biraz devam edildiğinde ise kentin bir başka önemli meydanı olan ve adını Türkçe’den alan Teraziye Meydanı’na ulaşılıyor. Bu meydana ismini, kentin su dağıtımı için 1840’larda Osmanlıların inşa ettiği su kulesi vermiş. Meydan, 1912 yılında düzenlenirken çiçek desenleriyle süslenen dört yüzlü bir de çeşme yapılmış. Buradaki en önemli yapı ise, 1906 yılına tarihlenen ve Maksim Gorki, Alfred Hitchcock, Brad Pitt gibi pek çok ünlü ismi ağırlayan Moskva Oteli.

Sremska Caddesi’nden Kralja Milana Caddesine kadar uzanan bir alanı kaplamaktadır. Terazije Meydanı ve Caddesi, Belgrad’ın en ünlü meydanlarından biridir. Merkezi bir konuma sahip olmasından ve görülmesi gereken bir çok önemli yere yakın olmasında, Belgrad’ı gezerken her halükarde uğrayacağınız bir yer.

Belgrad terazije meydanıKonumu

Meydanın ortasından geçen Terazije Caddesi’nin bir ucu Knez Mihailova Caddesi‘ne diğer ucu ise Aziz Sava Katedrali’ne götürür sizi. Meşhur Knez Mihailova’nın başlangıcındadır. Cumhuriyet Meydanı da hemen yanıbaşındadır. Çok işlek bir meydan olan burası Belgrad Belediye Sarayı, Parlamento Binası, Cumhurbaşkanı Köşkü ve daha birçok önemli yere de yürüme mesafesindedir.   Belgrad’ın en önemli turistik bölgesi olan Kalemegdan da buraya çok yakındır. Aziz Sava Katedrali buradan 10 dakikalık mesafededir ve oraya ulaşmak için izleyeceğiniz bu çok işlektir. Caddenin her iki tarafında mağazalar, kafeler, restoranlar ve ofisler vardır. Şehir içi trafiğinin en yoğun olduğu ve şehir içi ulaşım hatlarının en işlek olduğu cadde burasıdır diyebiliriz.

Belgrad Terazije Meydanı

Belgrad Terazije Meydanı’nda bulunan Moskva (Moskova) Hotel ve meydandaki tarihi çeşme

Tarihi

Burası 19. yüzyılın ilk yarısında kentsel bir özellik olarak şekillenmeye başladı. 1840’lı yıllarda Türk nüfusu ile karışık olan Belgrad yerleşim yerleri eski kale hendeği ile kuşatılmış olan bölgenin içerisindeydi. Prens Miloš Obrenović, şehir nüfusunu bu mevcut alanın dışına taşımak istemiş. Bugünkü Terazije Meydanı’na yeni evler ve dükkanlar yapılabilmesi için demirci, bakırcı ve marangozlara emir vermiş. Bu dönemde Belgrad Belediye Başkanı olan Ilija Čarapić (Vasa Čarapić’ın oğlu) bu ustalara özel bir görev vermiş ve burayı yerleşim alanı yapmak için çeşitli teşvikler vermiştir. Bu alanda ev ve dükkan yapan ve yaptıran herkese arsayı bedava tahsis etmiş.

Terazije olarak adlandırılan bu bölgeye su getirmek için Türklerin yaptırdığı su kulelerinden yararlanılmış. Mokri Lug su kaynağından meydana kadar inşa edilen bu su kulelerinden yararlanılmış. Bu su kulelerinden biri bugün Moskva Oteli’nin önündeki çeşmenin olduğu yerdeymiş. Türkler bu yüzden bu alana Terazije (Terazi) adını vermiştir.

1865 yılına kadar, Terazije’de yapılan binalar başta tek ve çift katlı olarak inşa edilmiş. Türkler tarafından dikilen su kulesi 1860 yılında kaldırılmış ve Prens Miloš anısına Terazijska česma (Terazi çeşmesi) inşa edilmiştir. 1911 yılında meydanın yeniden yapılanması sırasında çeşme, Topčider bölgesine taşınmış ve 1976 yılında geri yerine konulmuştur. Bu meydan, 1911-1912 yılları arasında önemli değişikliklere sahne olmuştur. Meydanın merkezi düzenli olarak çiçekler ile süslenmiş ve çevresi de demir çitlerle çevrelenmiştir. Bugünkü Nušićeva sokağı tarafında büyük bir çeşme inşa etmişlerdir.

Terazije Meydanı Belgrad

Meydan’ın tarihi çeşme tarafından gece görünüşü.

19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başlarında Terazije Meydanı, Belgrad’ın sosyal hayatının merkeziymiş. En önemli otel, restoran ve dükkanlar burada bulunurmuş. Burada bulunan önemli binalardan bazıları yıkılmış, yerine yenileri yapılmış; bazıları ise hala bugün bile ayakta duruyor. Bunlardan bazıları hakkında bilgi vermek istiyorum.

Günümüzde Terazije Meydanı

Bu binalardan birisi olan “Pariz Hotel”, 1870 yılında yapılmış, bugün otelin bulunduğu yerde Bezistan (Terazije caddesi üzerindeki bir pasaj, McDonalds ve Nušićeva sokağı arasında) denilen pasaj duruyor. 1948 yılında meydanın yeniden yapılanması sırasında sırasında yıkılmış, yerine bu pasaj yapılmıştır.

6 Haziran 1896 tarihinde ilk filmin gösterildiği “Kod Zlatnog Krsta” kafenin yerinde bugün “Dušanov Grad” adındaki bir restoran var.

1860 yılında yapılan ve bugün hala açık olan Kasina Oteli’nin yanında “Pariz Hotel” vardı. 1918’li yıllarda Sırbistan Ulusal Meclisi toplantılarını bir süre için bu otelde yapmıştır.

Yine hala açık olan ve 1920 yılına kadar önemli tiyatro gösterilerinin yapıldığı Terazije Tiyatrosu da burada bulunur.

I. ve II. dünya savaşları arasında inşa edilen “Takovo” restoran ve sineması Terazije’nin bu tarafında bulunmaktadır.

Belgrad Terazije Meydanı

Belgrad Terazije Meydanı’nın bugünkü şekli

1906 yılında yapılan ve bugün hala açık olan ve dünyaca ünlü bir çok kişiyi ağırlayan Moskva Oteli de Treazije Meydanı’nın da bulunuyor.

Moskva (Moskova) Oteli’nin karşısındaki Balkan Oteli 1936 yılında yapılmıştır ve bugün de açık olan bu otel şehrin merkezindedir.

Bugün Arnavutluk “Albania” Sarayı olarak bilinen bina 1938 yılında yapılmış ve hemen Kneza Mihailova Caddesi’nin başlangıcında bulunur. Bu büyük binanın altındaki Balkan Sineması II. Dünya savaşının hemen öncesinde yapılmış.

Terazije Meydanı bugünkü şeklini 1947 yılında çiçek bahçelerinin, tramvay hatlarının ve bazı çeşmelerin kaldırılması ile almıştır.

17 Ağustos 1941 tarihinde Terazije Meydanı’nda Almanlar tarafından asılarak idam edilen beş yurtseverlerin anısına, Kralja Aleksandra Bulvarı ve Terazije kesiştiği köşede 1983 yılında bir anıt inşa edilmiştir.

 Terazije Meydanı Konaklama Olanakları

Burası şehir merkezi olduğu için ve Belgrad’daki gezilecek yerlere yakın olduğundan konaklama için ideal bir noktadır. Stari Grad (Eski Şehir), gece hayatı, tarihi eserler, kafeler, restoranlar ile ilgilenen seyyahlar için harika bir seçenek olacaktır. Misafirlerimizin değerlendirmelerine göre Belgrad şehir merkezi konaklamaları arasında en çok beğendikleri bir bölge.

Bölgedeki tavsiye edilen oteller:

 1. Moskva Hotel 4*: Parlamento Binası, Tašmajdan, Skadarlija, Aziz Sava Katedrali ve Cumhuriyet Meydanı’na çok yakın olan Moskva Hotel, Belgrad’ın birçok gözde mekanlarına yürüyerek de kolayca ulaşabilirsiniz.Spa merkezi ve gym salonundan da ücretsiz yararlanabileceğiniz Moskva Hotel, Belgrad’ın en bilinen otellerinden biridir. Konumu itibari ile de idealdir. Müşteri memnuniyeti çok yüksek olan bu otel mimari tarzı ile de yabancıların odak noktasıdır. Terazije Meydanı’na açılan kafe ve pastanesi günün her saatinde canlıdır. Ücretsiz Wi-Fi erişimi olan odaları zarif dekore edilmiş.
 2. Life Design Hotel 4*: Yeni inşa edilen Life Design Hotel, çok merkezi bir konuma sahiptir. Modern odaları ve kaliteli servisi ile tavsiye edebileceğimiz güzel bir otel. Moskva Hotel’in hemen yanında bulunur. Misafirlerin ücretsiz yararlanabileceği sauna ve buhar banyosu vardır. Havuzlu spa merkezinde çeşitli masajlardan yararlanabilirsiniz.
 3. Zepter Hotel 4: Meşhur Knez Mihailova Caddesi’ne 100 metre, Cumhuriyet Meydanı’na 200 metre olan Zepter Hotel Belgrad şehir merkezindedir. Tesisin odalarında ve tüm kullanım alanlarında ücretsiz Wi-Fi erişimi vardır. Otelin odalarında klima, televizyon, çay-kahve makinası ve minibar vardır. Özel banyolarında ihtiyacınız olabilecek bornoz ve saç kurutma makinesi de bulunur. Otelin fitness merkezi, vitamin bar ve sauna da mevcuttur. Kalemegdan ve Skadarlija da buradan yürüme mesafesindedir.
 4. Hotel Prag 4: Ücretsiz Wi-Fi, klimalı odalar, konferans salonu ve iş merkezi sunan Prag Hotel, Belgrad şehir merkezine sadece 850 metre uzaklıktadır. Kalemegdan 1 kilometre ve Belgrad Tren İstasyonu 550 metre uzaklıktadır. Uluslararası ve yerel yemeklerin servis edildiği 2 alakart restoranı vardır.
 5. Hotel Evropa 4*: Tarihi bir bina olan bu otel Belgrad şehir merkezinde yer alır. Geniş stüdyo ve dairelerinde kablolu televizyon, minibar ve klima bulunur. Tesiste misafirlerin ücretsiz olarak kullanabildiği Türk hamamı, spa merkezi ve sauna vardır. Ücretsiz Wi-Fi erişimi vardır.
 6. Vila Terazije:Belgrad’ın merkezindeki bu tesis, Terazije Meydanı’na bakıyor. Yeni dekore edilen güzel ve refah odalarında ücretsiz internet, klima ve TV vardır. Şehrin bütün eğlence mekanlarına ve gezilecek yerlere çok yakındır. Cumhuriyet Meydanı’na uzaklığı 200 metre kadardır.
 7. Dominic Luxury Suites: Knez Mihailova caddesine sadece 50 metre kadar mesafede olan bu tesisi Belgrad’ın merkezindedir. Şehir manzaralı şık odaları modern bir şekilde döşenmiş. Ücretsiz internet erişimi var. Kalemegdan ve Kalemegdan Parkı’na sadece 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’na 20 kilometre uzaklıkta bulunur ve Ek ücret karşılığında havaalanı transferlerini de organize ediyor.
 8. Apartments Belgrade: Belgrad’ın merkezinde farklı konumlarda özel daireler sunuyor. Şehir merkezinde bulunan bu tesis ayrıca Skadarlija, Cumhuriyet Meydanı ve Knez Mihailova gibi turistik noktalara çok yakındır. Şehir merkezinde uygun fiatlarla konaklamak isteyen misafirler için güzel bir seçimdir.
2017-07-09T09:36:22+00:005 Nisan 2016|

4 Comments

 1. Mehmet 20:22 de 21/01/2018 - Yanıtla

  Merhaba havalimanından bu meydana toplu taşıma ile nasıl gelebiliyoruz

 2. Barış 13:53 de 02/08/2017 - Yanıtla

  Bakalım bende Sırbistana üniversite için gidicem çok heyecanlıyım…

  • Belgrad Gezi Rehberi 13:55 de 02/08/2017 - Yanıtla

   Belgrad’da çok sayıda Türk öğrenci var. Burayı seveceğinizi sanıyorum. Umarım umduğunuzu bulursunuz.

Siz de fikrinizi belirtin