Sırbistan, Belgrad’a Gitmeden önce bunlara dikkat!

Ana Sayfa » Okumanız Gereken 13 Öneri

Belgrad’a gitmeden önce okumanız gereken 13 öneri

Belgrad’a yapmayı düşündüğünüz gezinizin daha keyifli ve kolay olması için aşağıdaki pratik seyahat önerilerini ve tavsiyelerini okumanınızı öneririm. Belgrad seyahatinizde işinize yarayacağına inandığım tavsiyeler listesi.

1. Yanınıza mecbur kalmadıkça az eşya almaya çalışın

Çok gezen biriyseniz, yanınızda sadece el bagajı almanız gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Bu sadece Belgrad için geçerli bir ipucu değil, gideceğiniz her yere az eşya ile gitmek öncelikli hedefiniz olmalı. Belgrad’a gezmek için gidiyorsanız zaten bir kaç gün kalmak yeterli olacağından fazla eşya taşımanıza gerek yok. Tavsiye edilen süre 3 yada en fazla 4 gece olmalıdır.

Belgrad'a gitmeden önce öneriBazılarının yaptığı gibi 4-5 çift ayakkabı, iki bagaj dolusu kıyafet ve bunların yanında evinizdeki ütüyü de almanız gerekiyor mu? Eşyalarınızı gideceğiniz yere ve kalmayı düşündüğünüz gün sayısına göre seçerseniz, küçük bir el bagajının yeterli olacağını göreceksiniz. Havaalanında daha az sıra bekleyecek, uçaktan indiğinizde bagaj beklemeyecek ve daha az yük taşıyacaksınız. Ayrıca seyahatinizin sonunda hediyelik eşya için yeriniz de olacaktır. Yolculuk ederken yükte hafif dolaşmak büyük bir avantaj.

Seyahat edeceğiniz havayolu firmasına göre el bagajı ebatları değişebiliyor. Ancak Ocak 2016 tarihi itibari ile birçok havayolunun belirlediği ölçüler 55x40x23 cm’dir. El bagajının ağırlığı ise 8 – 10 kg arasıdır.

2. Evinizde bulundurduğunuz seyahat rehberlerini evde bırakın

Bir çok insan seyahata gitmeden önce gideceği yer hakkında bir çok seyahat rehberi satın alırlar. Gideceğiniz ülke, şehir yada yer hakkında bilgi edinmek için Google’da yapacağınız basit bir arama, ihtiyacınız olan bilgilere ulaşmanızı sağlayacaktır. Gezi planlarını seyahat rehberlerinden yararlanarak planlıyorsanız, bütün rehberi yanınıza almak yerine, gerekli bölümlerin kopyalarını yanınıza almanız yeterli olacaktır. Böylece yanınızda bir sürü kitap taşımaktan kurtulursunuz.

Belgrade Talking: Akıllı telefon sahipleri Belgrad elektronik rehberi olan “Belgrade Talking” uygulamasını telefonlarına indirebilirler. Uygulama ile birlikte indireceğiniz verilerin sayesinde gittiğiniz her yer hakkında detaylı bilgi alabileceksiniz. İnternet bağlantısına ihtiyaç duymadığından roaming gibi ek bir ücret ödemeyeceksiniz. Uygulama Android ve iOS telefonlar için mevcut olup hem Apple Store hem Google Play’den indirebilirsiniz. Bu uygulama hakkında bilgi almak için aşağıdaki YoTube videosuna bakınız.

3. Birkaç Sırpça kelime öğrenin

Sırplar, özellikle Belgradlılar’ın %90 çok iyi İngilizce konuşurlar. Almanca, Fransızca gibi diğer dilleri konuşma oranları düşük. İngilizce biliyorsanız Belgrad seyahatiniz çok daha keyifli hale gelecektir.

Sırplar, onların dilinde konuşan veya en azından konuşmaya gayret eden veya bir kaç kelime konuşan yabancılara sıcak davranıyorlar. Bu onların çok hoşuna gidiyor ve her konuda yardımcı oluyorlar. Bu sebeple zaman buldukça birkaç Sırpça kelime öğrenmenizi tavsiye ederim. Bu linkten hazırladığımız rehberden ihtiyacınız olan bir kaç kelime öğrenebilirsiniz.

4. Çenenizi kapalı tutmanıza gerek yok!

Belgrad’da musluktan akan suyu rahatlıkla içebilirsiniz. O yüzden duş alırken ağzınızı kapalı tutmanıza gerek yok :). Kaldığınız tesisteki musluk suyu içilebilir. Belgrad’ın bir çok noktasında göreceğiniz çeşmelerden su içebilirsiniz.

Şehri yürüyerek gezmek isterseniz yanınızda su bulundurmanızı öneririm.

5. Belgrad’a turlarla mı gitsek?

Turlarla gezmenin avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Paket turlar ile seyahat etmeyi tercih eden çok insan olduğu gibi, kendi başına gezmeyi tercih eden insanlar da çoktur.

Eğer siz de turları rutin buluyorsanız ve rehber eşliğinde kalabalık bir grup ile gezmek istemiyorsanız, kendi gezinizi kendiniz planlamanızı öneririz.

Belgrad’ı kendi başınıza özgürce gezmek hiç de sandığınız kadar zor değil. Web sayfamızda ihtiyacınız olan bütün bilgileri bulacaksınız.

Belgrad’da gezilecek yerler birbirine çok yakın olduğundan yürüyerek de gezebilirsiniz. Belgrad dışına çıkmayacaksanız araç kiralamaya ihtiyacınız da olmayacak. Daha uzak olan noktalara toplu taşıma veya taksi tercih etmelisiniz. Belgrad’da ulaşım hem ucuz hem kolay.

Belgrad konaklamalarınız için bu linkten en uygun tesisi bulabilirsiniz.

Not: Bir çok ülke ve şehri turlar ile gezmenizi tavsiye ederim. Bana göre Belgrad bu şehirlerden biri değil.

Turlar tek seçenek mi

Bu resimde, Terazije Meydanı ve Aziz Sava Kilisesi‘ni görebilirsiniz.

6. Otelinizde ve havaalanında para bozdurmayın

Otel ve bankaların döviz kurları, döviz bürolarına göre daha düşüktür. Kaldığınız otelde para bozdurmak yerine her adım başı bulabileceğiniz döviz bürolarını kullanın. Bütün ödemelerinizi kredi kartınız yada banka kartınız ile yapabileceğinizi ve bu işlem için komisyon ödemeyeceğinizi hatırlatmak isterim. Daha fazla bilgi için bu sayfamıza bakınız.

Şehrin her yerinde ATM’ler bolca olduğundan yanınızda fazla nakit para taşımanıza gerek yok.

ATM Telenor Bank Belgrad

Sadece internet bankacılığı olarak hizmet veren Telenor Bank’a ATM. Resim kaynak: www.telenorbanka.rs

7. Rehber ile gezmek isterseniz, yerli bir rehber tercih edin

Müzeleri veya tarihi yerleri rehber ile gezmek isterseniz, Belgrad’da Türkçe bilen bir rehberin size çok faydası olacaktır.

Belgrad’da Türkçe rehber olarak çalışan bir kaç tanıdığım var. Yine Belgrad’da yerleşik Nejla Hanım’ı tavsiye ederim. Kendisine aşağıdaki telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Belgrad için rehberlik konusunda kendisi ile kontak kurabilirsiniz.

Tek başınıza fark edemeyeceğiniz yerleri gösterebilir, bir seyahat rehberine göre çok daha ilginç ve detaylı bilgiler verecektir.

Yerli bir rehberle gezin8. Belgrad’a ne zaman gidilir?

Belgrad kışları bir çok Avrupa şehri gibi soğuk ve yağışlı olduğundan yaz aylarında ziyaret etmenizi öneririm. Kışları soğuk ve karlı, yazları ortalama 27 derece, ilkbahar ve sonbahar aylarında yağışlı olan günlerin sayısı 10-11 gün kadardır..

Eğlence ve gece hayatının çok canlı ve hareketli olduğu yaz aylarında Belgrad daha güzeldir. Yaz ayları için başka planlarınız varsa, ilkbahar ve sonbahar aylarında da Belgrad’ı gezmek için idealdir. Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı gezmek için Mayıs ve Eylül ayları arası için plan yapmanızı öneririm.

Belgrad için ay ay hava durumu için bu sayfamızı inceleyiniz.

9. Lütfen konuşmalarınıza dikkat edin

Belgrad’da hiç ummadığınız insanlar Tükçe konuşuyor olabilirler. Dünyada konuşulan diller arasında en çok Türkçe kelime barındıran dil Sırpça’dır. Sırpça’nın yaklaşık 9000 Türkçe kökenli kelimeyi barındıran bir dil olduğunu biliyor muydunuz? Günlük hayatta bütün bu kelimeleri kullanmasalar bile birçok ortak kelime bulmanız mümkün. Bu linkten ortak kullandığımız kelimelerden bazılarını görebilirsiniz.

Hepimizin hemen her gün sıkça kullandığı uygunsuz kelimeler vardır, bunları kullanırken dikkatli olmak lazım. Güzel ağzınızı bozmayınız, kimin hangi dili bildiğini tahmin edemezsiniz.

10. Plan yapmamamayı deneyin

Her detayı planlamak çoğu zaman insana güven veriyor olabilir ancak fazla keyifli değil. Belgrad’a geldiğinizde şehirdeki bütün kafe, restoran ve barların haftanın her günü ve her saatinde dolu olduğunu göreceksiniz. Bu durum Belgrad’a gelen herkesi şaşırtmıştır. “Arkadaşım, bu insanların bir işi gücü yok mu?” sık sık duyduğum bir sor bu.

Yugoslavya zamanından kalma bu alışkanlık hala devam ediyor. Özellikle Tito zamanında çok refah bir hayat süren halk, bu alışkanlıklarını günümüzün zor şartlarına bakmaksızın devam etme niyetindeler. Yukarıdaki sorunun en mantıklı açıklaması bu.

Belgrad’da insanlar toplantılarına, buluşmalarına ve işyerlerine gitmek için acele etmiyorlar. Belgradlılar, plan yapmadan geçirdikleri günlerin daha eğlenceli geçtiğine inanıyor. Aslında burada edindiğim izlenim aynı. Haklılar, akışına bırakarak geçirdiğimiz günler daha neşeli oluyor. Bu yüzden, Belgrad’da bulunduğunuz süre içinde siz de plan yapmayın ve günü akışına bırakın ve rahat olun.

Tek başınıza yola koyulun

11. Anı yaşayın ve küçük şeyleri dert etmeyin

Seyahat ettiğimizde bir çok sorun ile karşılaştığımız olabiliyor. Uzun kuyruklar, zamanında kalkmayan uçaklar, kaybolan bagajlar ve sıkça ummadığımız şeylerle karşılaştığımızda canımız sıkılabiliyor. Bu durumda pozitif düşünüp, küçük şeyleri dert etmemek ve keyfimizi geri getirmeye çalışmalıyız.

Belgrad’a gelişinizde pasaport kontrölünde polis memuru sizden otel rezervasyonu ve dönüş biletinizi isterse canınızı sıkmayın ve dert etmeyiniz. Belgrad’da geçireceğiniz süre keyfinizi geri getirecek. Rahat olun ve bir çok yeni şey keşfedebileceğiniz Belgrad gezinizin tadını çıkarın.

“Huzurlu olmak istiyorsanız, Ufak Şeyleri Dert Etmeyin” Richard Carlson

12. Belgrad nasıl bir yer?

2 gün şehri gezmek için yeterli. Kalan günlerinizde de Kale Meydanı’nda satranç oynayan amcalara bakmak isteyebilirsiniz, mesai saatlerinde kafelerde zaman geçiren insanlara katılmak isteyebilirsiniz, Belgrad Kalesi’nden Tuna ve Sava nehirlerine karşı güneşin batışını seyretmek isteyebilirsiniz (bunu mutlaka yapın) ve Zemun’da balık yemek isteyebilirsiniz.

Belgrad ruhu olan güzel bir şehir. Tatil yapmak sizin için güneşlenme yada denize girmek değilse, bu şehir 3-4 günlük bir gezi için ideal.

Eşiniz, sevgiliniz veya erkek erkeğe gidebileceğiniz bir şehir. “Erkek erkeğe gidilecek bir şehir” dediğinizi duyar gibiyim :). Her sabah uyandığınızda sabırsızlıkla gece olmasını bekleyeceğiniz bir şehirdir Belgrad. Sırp kızları gerçekten güzel, bunu heryerde okuyabilirsiniz. Gece hayatını sevenler için ideal bir yer. Türkiye’ye göre yeme-içme, ulaşım ve buna benzer bir çok konuda daha ucuz. Belgrad çok güzenli, bu konuda en ufak bir endişeniz olmasın. Bunu destekleyen bir çok kaynak bulabilirsiniz.

belgrad nerede

13. Komik öneri: Seyahat rehberinizi gizleyin

Çoğu Avrupa ülkelerinde gideceğiniz yer için yol tarifi isteyeceğinizde, insanlar sizi görmezden gelir. O yüzden sizi görmezden gelmesini engellemek için yanınızda taşıdığınız seyahat rehberini yada haritayı gizlemeniz gerek. Ama Belgrad’daysanız, tam tersini yapınız ve haritanızı yada rehberinizi elinize alınız. Berlin’de “elinde haritan var, bana ne diye yol soruyorsun” bakış açısı Belgrad’da “Aaa! Bak şehrimize turist gelmiş, yardımcı olalım” yaklaşımı var. Gerçekten çok kere insanlar gideceğim yere kadar götürmüşlerdir. Belgrad’da rahatça turist gibi gözükmek serbest.

Belgrad’da iyi vakit geçirmenizi dilerim…

2017-06-07T10:25:44+00:0022 Nisan 2016|

43 Comments

 1. Güven 01:27 de 01/11/2018 - Yanıtla

  Öncelikle çok faydalı bir site, emeğinize sağlık.
  İnternet ve konuşma paketi olan hangi telefon operatörünü önerirsiniz?

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:35 de 01/11/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   VIP veya Telenor tercih edebilirsiniz. Uygun fiyatlara internet ve konuşma paketleri var.

 2. Ozkan 02:25 de 15/10/2018 - Yanıtla

  Merhaba otel rezerve etmeden gitsek sorun olurmu?

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:44 de 15/10/2018 - Yanıtla

   Rezervasyon yapmakta fayda var. Bazen girişte uçak rezervasyonu ve otel rezervasyonunu soruyorlar. Özellikle pasaportta fazla giriş-çıkış yok ise. Booking.com‘dan rezervasyon yapabilirsiniz.

 3. ali, 16:37 de 06/09/2018 - Yanıtla

  Merhaba ben eşimle birlikte sırbistana taşınmak orada küçük çaplı tarım işiyle uğraşmak istiyorum seracılık ağırlıklı. Bu konuda devlet engeli ve ya desteği var mı uzun süreli oturma izni veriyorlar mı

 4. Mert Çıkla 23:25 de 10/08/2018 - Yanıtla

  Merhaba 4 arkadaşımla beraber 2019 ocak ayında Belgrad gezi planımız var, 5 ila 7 gün arası kalmayı düşünüyoruz bu süre belgrad için fazla olabileceğinden belgrad’dan tren yada otobüsle gezilecek başka ülkeler var mı? daha doğrusu hangilerini önerirsiniz ve buralara ulaşım pahalımı olur?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:38 de 11/08/2018 - Yanıtla

   Bosna’yı gezebilirsiniz. Her saat otobüsler kalkıyor, ayrıca sizi adresten alıp Bosna’da istediğiniz adrese bırakan minibüs servisleri de var (tavsiye ederim). Belgrad – Saraybosna fiyat 20-25 Euro arası kişi başı tek yön. Yaz aylarında Karadağ (Montenegro) tavsiye edebilirim, ama kış aylarında pek bir esprisi yok. Schengen vizeniz varsa, Hırvatistan’da Dubrovnik veya Zagreb’e gidebilirsiniz. Yada Budapeşte’ye (3,5 saat) gidebilirsiniz.

   Ocak ayında gelmeyi düşündüğünüz için, kayak yapmayı seviyorsanız Sırbistan’da Kopaonik’e gidebilirsiniz.

   Size önerilerim bunlar. Umarım iyi vakit geçirirsiniz.

 5. Emrah 15:55 de 12/07/2018 - Yanıtla

  Otel fiyatlari nasil gunluk kac tl meselaa ?

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:14 de 13/07/2018 - Yanıtla

   Otel fiyatlarını belirleyen bir çok etken var. Tarih, kategori, konum vs gibi fiyatları belirleyici etkenler olduğundan kein bir rakam vermek zor. Her otelin fiyatı ayrıdır. Hostel fiyatları günlük kişibaşı yaklaşık 8 Euro.

 6. danny 13:14 de 10/07/2018 - Yanıtla

  merhaba, belgrad’a uçakla değil de kendi aracımla gitmeyi planlıyorum. girişte ne gibi şeylerle karşılaşabilirim? ücret açısından kendi aracıma nasıl bir ücret alırlar? detaylıca bilgilendirebilir misiniz?

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:21 de 11/07/2018 - Yanıtla

   Girişte herhangi bir problem ile karşılaşmazsınız. Yanınızda Green card, sigorta vs olmalı. Green card yok ise, sınırda satın alabiliyorsunuz. Geçiş ücreti yok, Sırbistan içinde otobanlar paralı.

 7. Deniz 23:00 de 29/06/2018 - Yanıtla

  Merhaba ben Belgrad’dan Karadağa gece yataklı otelle gidip aynı şekilde dönmek istiyorum. Bu yüzden otel rezervasyonu yaptırmayacağım ancak tren biletini alamıyorurm. Belgrad’saki tren istasyonlarından alınıyormuş. Yani 2 gece otel rezervasyonum olmayacak. Girerken sıkıntı yaşandığını ve biletlerin önceden alınması gerektiğini okudum. Ne yapabilirm? Şimdiden teşekkürler.

  • Belgrad Gezi Rehberi 20:08 de 02/07/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Belgrad’a geldiğiniz ilk gün mü gideceksiniz Karadağ’a? Size uygun rezervasyonları yaparsınız, eksik görünen günler olursa da durumu sorarlarsa polislere anlatırsınız. Bu konuda sıkıntı yaşamazsınız. Polis kimseye sıkıntı verme peşinde değil, durumunuzu anlatabilirseniz sizi geri göndermezler.

   Daha önce de söylediğim gibi, bir çok kişi Sırbistan’ı, Batı Avrupa’ya gitmek için geçiş noktası olarak kullanıyorlar. Pasaport polisi gerektiği durumlarda size bir kaç soru sorabiliyor veya sizden otel ve uçak rezervasyonu isteyebiliyor. Bunun dışında kimseye bir sıkıntı çektirdikleri yok.

   Size tavsiyem, planınız ne ise, sorulduğunda doğruyu söylemek. Amacınız gezip geri dönmek ise, kimse sıkıntı yaratmaz size.

 8. onur 21:27 de 29/06/2018 - Yanıtla

  bir sorum var gündelik hayatta ne kullanılıyor tatil için değil diyelim orada yaşıyan kişiler ekmek su vs para birimi olarak dinarmı euromu ?

  • Belgrad Gezi Rehberi 21:31 de 29/06/2018 - Yanıtla

   Herkes heryerde Dinar kullanıyor. Hemen hemen hiç bir yerde sadece Dinar ile alış-veriş yapılır. Yanınızda Dinar yok ise, cafe-barlar belki size yardımcı olmak için Euro bozdururlar.

 9. tans 18:58 de 27/06/2018 - Yanıtla

  merhabalar, yazdıklarınızdan çok yararlandık, tesekkürler. Sırbistanda 15 gün kadar gezmeyi planlıyoruz. telefon ve internet için önerebileceğiniz kontörlü hat operatörü var mı? hattın aktive olması konusunda bir sorun yaşar mıyız?

  • Belgrad Gezi Rehberi 22:06 de 27/06/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Telenor veya VIP tavsiye edebilirim. Fiyatlar hemen hemen hepsinde aynı. Bir çok yerde ofislerini bulabilirsiniz. Ofislerinde nasıl bir pakete ihtiyacınızın olduğunu söylerseniz, size ona göre yardımcı olacaklardır. Hiç bir kimlik veya pasaporta gerek kalmadan 2 dakikada hat, internet alırsınız. Paket fiyatları da çok uygun. Paket fiyatları kaç GB internet ihtiyacınız olduğuna göre değişecektir. 5-10 Euro arası.

   Hattın aktive olması için hiç bir sorun yaşamazsınız. Anında aktif olur hat. Ayrıca bütün gazete bayilerinden de kart alıp, internet yükleyebilirsiniz. Sim kart 100 Dinar (yaklaşık 1 dolar).

 10. özge 16:53 de 01/06/2018 - Yanıtla

  merhaba , kosovaya giden bir kişi sırbıstana gidemiyormuş bu doğru mu?

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:27 de 04/06/2018 - Yanıtla

   Yok öyle bir şey. Kosova’ya Türkiye’den veya başka bir ülkeden gittiyseniz, ve yine Kosova’dan çıkış yapyısanız bir sorun olmayacaktır. Ayrıca Sırbistan’dan Kosova’ya gidip gelebilirsiniz. Sırbistan, Kosova’yı bağımsız bir ülke olarak tanımadığından, Kosova sınırında Sırbistan polisi pasaportunuza çıkış damgası vurmaz. O yüzden Sırbistan’dan Kosova’ya giriş yaptığınızda yine Sırbistan’a dönüp buradan çıkış yapmanız lazım. Eğer Sırbistan’dan Kosova’ya giriş yapıp, Kosova’dan çıkış yaparsanız, Sırbistan’dan çıkış yapmamış olacağınız için sıkıntı çıkabilir. Eğer siz Sırbistan’a uğramadan Kosova’ya girip çıktıysanız, Sırbistan’a girişinizde sıkıntı olmayacaktır.

 11. NAZ ARSLAN 14:23 de 03/05/2018 - Yanıtla

  Ben 21-23 Nisan arasında Belgrad’da bulundum ancak telefonum çalındı, uçağım olduğundan polise de gidemedim. Hala ne yapabilirim araştırıyorum. sizin bir öneriniz olur mu? tekrar gelsem polise tutanak tuttursam değer mi? polis bulabilir mi? ne düşünüyorsunuz bana ne önerirsiniz?

 12. ORÇUN 21:01 de 22/04/2018 - Yanıtla

  MERHABA,
  25-30 nisan arası eşimle Belgrad’da olacağız.Şehir merkezinde bisiklet kiralayabileceğimiz bir yer var mı acaba. Nehir kıyısında bisiklet yolları olduğunu duydum şehir içinde bisikletle dolaşmak güvenlimidir,uzun süreli kiralanabilir mi, her noktayı bisikletle keşfetmek sizce mantıklı mı .
  Teşekkür ederim

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:17 de 23/04/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Şehir merkezine yakın bir çok noktada bisiklet kiralayabilirsiniz. Uzun veya kısa süreli kiralayabilirsiniz. Belgrad’da neredeyse her yeri bisiklet ile dolaşabilirsiniz, şehir merkezinde bisiklet kullanmak biraz zor olabilir. Nehir kenarları bisiklet sürmek için çok ideal. Tuna ve Sava nehir kenarlarında bisiklet sürmeyi çok seveceksiniz diye düşünüyorum. Uzun bisiklet parkurları var. Ayrıca Ada Ciganlija’da da yaklaşık 12 km bisiklet yolu var.

   Şehir içinde de bisiklet ile dolaşmak güvenli, yaya ve araç trafiğine biraz dikkat etmeniz gerekecek. Bisiklet sürmeyi seviyorsanız, Belgrad’ı bisiklet ile dolaşmak çok mantıklı olacaktır.

 13. Gamze 14:00 de 17/04/2018 - Yanıtla

  merhabalar yazınız için teşekkür ederim, emeğinize sağlık.
  Mayıs sonu tatil için orada olacağım Nejla Hanım’ın email adresini vermenizi rica ederim.

 14. Tarık 14:16 de 12/04/2018 - Yanıtla

  Nejla hanım kim

 15. Erhan KAYIŞ 16:01 de 07/04/2018 - Yanıtla

  Merhaba.14-21 Nisan tarihlerinde Skadarlija bölgesinde kalacağım.Havaalanından toplu ulaşım için midibüs veya otobüs hangisini tavsiye edersiniz.Numarası nedir.Ayrıca Novipazar ve Niş’e günübirlik gidebilirmiyim.Yemeklerde domuz yemediğimi Sırpça yazılı ve telaffuzu nasıl diyebilirim.Yazılarınızdan birinde Kalenic pazarını okumuştum.Yeri hangi bölgeye düşüyor.Cumartesi döviz büroları kaça kadar açık.Saat 17.00 civarında ulaşacağım.Şimdilik sorularım bu kadar.İleride tekrar rahatsız ederim.Teşekkür ederim.Erhan KAYIŞ

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:43 de 10/04/2018 - Yanıtla

   Havaalanından Skadarlija bölgesine gitmek için 72 no’lu otobüsü tercih etmelisiniz. Son durağa kadar giderseniz, buradan yaklaşık 500 metre uzaklıkta olacaktır.

   Novi Pazar ve Niş’e günübirlik gidebilirsiniz ancak mesafe uzun. Niş 250, Novi Pazar yaklaşık 300 km uzaklıkta. Günübirlik tavsiye etmem, yine de siz bilirsiniz. Belgrad Niş arasında hemen hemen her yarım saatte otobüs var.

   Domuz eti yemediğinizi İngilizce söyleyebilirsiniz yada Sırpça “Ne jedem svinjetinu” diyebilirsiniz. Telaffuzunu Google translate’ten bakabilirsiniz.

   Kalenić pazarı Vracar bölgesinde, Nikola Tesla Müzesinin olduğu caddede.

   Cumartesi günü akşam 8 hatta 10 kadar açık olan bir çok döviz bürosu bulabilirsiniz.

 16. ahmet 19:10 de 03/04/2018 - Yanıtla

  3 günlük bir gezi için ne kadar gerekli ve parayı donusturup mu gıtmelıyım ?

  • Belgrad Gezi Rehberi 22:22 de 04/04/2018 - Yanıtla

   Bu sorunuza cevap verebilmek zor. Herkesin harcadığı para bir çok şekilde farklı olabiliyor. Ama yeme içme gibi ihtiyaçlarınız için günlük 2000-3000 Dinar (yaklaşık 15-25 Euro) yeterli olacaktır. Bunun dışında konaklama, gece hayatı vs gibi aktivitelere göre masraflarınız değişebilecektir.

   Yanınızda Euro veya USD getirmenizi tavsiye ederim. TL bozacak döviz büroları çok az ve çok düşük kurdan parayı bozacaklardır. Ayrıca yanınızda fazla nakit getirmenize de gerek yok. Banka kartları her yerde geçiyor.

 17. Melih selin 18:19 de 26/03/2018 - Yanıtla

  Daha önce kendi aracımla defalarca Yunanistan Makedonya Kosovaya seyahat ettim Sırbistan ve Bosna Herseke kendi aracımla gitmeyi hedefliyorum Sırbistan’da gezerken sıkıntı olurmu.

 18. Harun bingöl 23:21 de 24/02/2018 - Yanıtla

  Türkçeden başka dil bilmiyorum. Ülkeye girişte sorun ederler mi? Daha önce Bosna-Hersek’e gittim ve sorun olmamıştı.

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:01 de 25/02/2018 - Yanıtla

   Yanınızda uçak bileti ve otel rezervasyonunu bulundurursanız sorun olmayacaktır. Yabancı dil bilmemeniz ülkeye girişte engel teşkil etmeyecektir.

 19. enis basbug 04:03 de 03/02/2018 - Yanıtla

  sirbistandan ev satin alip mulk sahibi olana orada uzun oturum veriyorlarmi ? yillik oturum alabilmenin kac tane belli basli sarti vardir? en makul ; merkez disi ev kiralari yaklasik ne kadardir?

  • Belgrad Gezi Rehberi 16:55 de 08/02/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Sırbistan’da ev satın alırsanız oturum iznini çok kolay alabilirsiniz. Oturum izinleri maksimum 1 senelik veriliyor. Her sene yenilemek zorunluluğu var. 5 sene oturum izni olanlara, süresiz oturum izni ve vatandaşlık hakkı tanınıyor. Oturum izni alma şartları çalışan ve işveren için farklı. İşveren’in şirket belgelerini ibraz etmesi oturum izni için yeterli olacaktır. Ancak işçi için bu şartlar farklı olacaktır. Kira sözleşmesi, çalıştığınız yer ile iş-işçi sözleşmesi, maaş bordrosu, sigorta ve bankada en az 2000 Euro gibi şartlar var.
   Belgrad şehir merkezinin dışında ev kiraları 200 – 300 Euro gibi olacaktır. Şehir merkezinde 400 Euro’dan başlar. Biraz daha uygun fiyatlara daire kiralanabilir ancak kötü şartlarda olacaktır.

 20. Nazlı 13:25 de 05/11/2017 - Yanıtla

  Merhaba. Ben de Nejla hanımın numarasini alabilir miyim lutfen

 21. Gizem 10:41 de 01/09/2017 - Yanıtla

  Nejla hanımın numarasını alabilirmiyim acil

 22. Gani 17:37 de 29/08/2017 - Yanıtla

  Nejla hanım tlf gönderebilir misiniz

Siz de fikrinizi belirtin