Sırbistan’da Görülmesi Gereken 10 Yer

Ana Sayfa » Sırbistan'da Görülmesi Gereken 10 Yer

Sırbistan’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Sırbistan Turu Yapmak İçin 10 Neden

Roma, Bizans, Osmanlı, Türk ve Avusturya-Macaristan izlerini taşıyan Sırbistan, Avrupa medeniyetlerinin kavşağında yer alan önemli bir ülkedir. Bugün Sırbistan, iç içe geçen tarihi bulgulardan oluşan güçlü bir kültürel kimlik katmanı haline gelmiştir.

Yugoslavya’nın dağılmasından sonra birkaç Belgrad görüntüleri dışında Sırbistan hakkında çok az bir bilgim olduğunu itiraf etmeliyim. İlk gelişimde, tüm Balkanlar’da görülen aynı misafirperverliği buldum burada. Sırplar çok sıcak ve misafirperver (ve uzun) insanlar ve her daim eğlenmek için, bir parti yapmak için hazırlar. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde üç ve geçici listedeki diğer oniki tarihi ve kültürel eserleri ile Sırbistan’ı ziyaret etmek için yeterli neden var.

Sırbistan’da ziyaret edilmesi gereken en iyi 10 yeri aşağıda beğeninize sunuyorum.

1. Belgrad

Belgrad, Sırbistan ve eski Yugoslavya’nın başkentidir. Kuruluşu M.Ö. 6. yüzyıla dayanan Belgrad (Beograd) Beyaz Şehir olarak anılır. M.Ö. 2. yüzyıl Roma tarihi kalıntılarını bügün bile Belgrad Kalesi altındaki Kalemegdan Parkı’nda görebilirsiniz. Yugoslavya’nın dağılmasından sonra Belgrad turizmi son 10 yılda yükselişe geçmiş ve şimdi canlı gece hayatı ile ünlüdür. Son birkaç yüzyılda (nüfusu 1910 yılında 89.000 iken bugün 2.7 milyon kadar) hızlı büyüyen Belgrad, Aziz Sava Katedrali (Sırbistan’ın en büyük Ortodoks yapısı), 19. yüzyıl Belgrad Katedrali, Belgrad Kalesi, Nikola Tesla Müzesi ve bunun gibi bir çok mimari ve kültürel yapıları bünyesinde barındırır.

Belgrad2. Novi Sad

Novi Sad, 400,000 nüfusu ile Sırbistan’ın ikinci büyük kentidir. Belgrad’ın aksine daha rahat bir atmosferi vardır. Novi Sad merkezindeki Özgürlük Meydanı’nın (Trg Slobode) hemen yanıbaşında Neo-Gotik tarzında inşa edilen Meryem Ana Katolik Kilisesi ve Neo-Rönesans tarzında inşa edilen Belediye Binası var. Novi Sad, Balkanların en büyük festivallerinden biri olan Exit Festivali’ne de ev sahipliği yapar. Novi Sad’ın Petrovaradin Kalesi’nde organize edilen festivale her sene 200.000 kişi katılır. Yaz aylarında organize edilen Exit Müzik Festivali’ne dünyaca ünlü müzisyenler sahne alır.

Küçük bir kasaba olan Karlofça (Sremski Karlovci)) Belgrad ve Novi Sad arasında yer alır. 26 Ocak 1699 tarihinde Osmanlı ile Kutsal İttifak olarak bilinen (Avusturya, Venedik ve Lehistan) devletleri arasında imzalanan Karlofça Antlaşması burada imzalanmıştır.

Novi Sad3. Niš (Niş)

279 M.Ö. yılında kurulan ve Balkanların en eski şehirlerinden biri olan Niş genellikle Orta Avrupa ve Ortadoğu arasındaki geçit olarak kabul edilir. İmparator Konstantin’in doğum yeri olan Mediana, Trg Kralja Milana olarak adlandırılan şehir merkezi, Niş Kalesi ve 19. yüzyılda Türkler tarafından inşa edilen Kelle Kulesi (Ćele-kula) ziyaret edilmesi gereken tarihi ve kültürel yapıların başında gelir.

Niş yakınlarında bulunan Kelle Kulesi, Osmanlıdan ayrılmak isteyen Sırp isyancıların kesilmiş başlarından, 952 kafatasından inşa edilmiştir. Daha sonra anıta çevrilmiştir.

Nis - Sirbistan4. Subotica

Subotica , Sırbistan’nın kuzey sınırında yer alır. 19. yüzyıl Art Nouveau Macar mimarisinin örnekleri ile ünlüdür. Şehir merkezi olan Trg Republike’de bulunan Belediye Binası, ilçenin en süslü binasıdır. Diğer dikkat çekici yapıların arasında Piraeus Bank ve Sinagog bulunur. Şehir Hırvat, Sırp ve Macar’ların bir arada yaşadığı hoş bir şehirdir. Yakınında gölün kenarında kurulu Palić kasabası vardır.

Subotica5. Studenica Manastırı

Studenica Manastırı Sırbistan’daki bütün Ortodoks manastırlarının en etkileyici olanıdır. 1190 yılında kurulan iki kilise bulunmaktadır. 13. ve 14. yüzyıldan kalma Bizans tarzı fresk resimler ile bezenmiş Meryem Kilisesi ve Kral Kilisesi, beyaz mermer kullanılarak inşa edilmiştir.

Studenica Manastırı bir UNESCO Dünya Mirası Alanı’dır.

Studenica Manastırı6. Gamzigrad

Gamzigrad, Roma dönemine ait saray ve tapınaklardan oluşan, 10 dönümlük bir site alanıdır. Felix Romuliana olarak bilinir ve 3. yüzyılda İmparator Galerius tarafından inşa edilmiştir. Yunan tanrıları Dionysos ve Medusa’nın figürleri ile tasfir edilmiş mozaik koridorlar, 2 tapınak, 2 saray ve hamam kalıntılarından oluşur. Tapınak ve saraylar üç ana amaca hizmet etmektedir: Annesinin ilahi kişiliği, imparator olarak yaptığı işler için bir anıt ve Galerius için lüks bir villa. Felix Romuliana Sırbistan topraklarında doğan 17’nin üzerinde Roma İmparatorlarının doğum yerleri olup Roma İmparatorluğu’ndan izler taşıyan popüler bir turistik destinasyondur.

Gamzigrad  bir UNESCO Dünya Mirası Alanı’dır.

Gamzigrad7. Şeytan’nın Şehri (Đavolja Varoš)

Şeytan’nın Şehri, Đavolja Varoš, Kursumlija’ya yakın Radan Dağı’nda 202 eşsiz kaya formasyonlarıdır. Bu kayaların boyları yerden 2 ila 14 metre yükseklikte ve 5 metre genişliğindedirler. Formasyonlar volkanik aktivite sonucu oluşmuş ve bir milyon yıl boyunca oluşan erozyonlar kayalara bugünkü ilginç şekilini vermiştir. Formasyonların altında Đavolja Voda (Şeytan Su’yu) ve Crveno Vrelo (Kızıl Kuyu) adlarında iki doğal kaynak da var.

Şeytan Şehir (Đavolja Varoš) geçici UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.

Şeytan Şehir (Đavolja Varoš8. Novi Pazar

Novi Pazar, Kosova’dan önceki son durak, belirgin Türk kültürüne sahip olan ve Sırbistan’da bulunan Boşnak yerleşim yeridir. Müslüman ve Hıristiyan eserlerinin bulunduğu bu bölge UNESCO Dünya Mirası’nda yer alır. Sırbistan’nın eski başkenti de olan Novi Pazar Stari Ras ve Bizans tarzı Sopoćani Manastırı’na ev sahipliği yapar. Bu şehirde ayrıca 17. yüzyılda yapılan bir Türk Kale’si ve 15. yüzyılda yapılan bir Türk hamamı bulunur ve bunlar Sırbistan’da bulunan en eski Türk eserleridir.

Novi Pazar bir UNESCO Dünya Miras Alanı’dır.

Novi Pazar9. Đerdap Milli Parkı

Đerdap Milli Parkı Tuna Nehri boyunca uzanır. Đerdap Milli Parkı’nın en cazibe merkezi Demir Kapısı olarak da bilinen Đerdap Geçiti’dir. Geçit Romanya’nın kuzeyi ile Sırbistan’nın güney sınırları arasında yer alır. Bu noktada, nehir güney Karpatya Dağları’nı kuzeybatı eteklerindeki Balkan Dağları’nı birbirinden ayırır.

Geçit nehri 90 metre genişlik ve 53 metre derinliğe kadar daraltır. Roma imparatoru Trajan tarafından Şam Apollodorus adına yaptırılan efsanevi köprü buranın doğu bölgesinde yer alır. Köprü inşaatı Trajan’nın Dacia’nın fethinden önce, 105 ile 103 yılları arasında başladı.

Đerdap Milli Parkı, UNESCO Dünya Mirası’nın Geçici Listesi’nde yer alır.

Đerdap Milli Parkı10. Tara Milli Parkı

Tara Milli Parkı Avrupa’nın en iyi korunmuş ve bakımlı milli parklarından birisidir. Ayılar, kurtlar, kartallar ve şahinler başta olmak üzere birçok tür yabani hayvan ve kuş türünü barındırır. Tara Dağ’ını (~ 1372 metre) ve Zaovine Gölü’nü keşfetmek için en uygun yer Kaluđerske Bare’dir.

Tara National Park, UNESCO Dünya Mirası’nın Geçici Listesi’nde yer alır.

Tara Milli Parkı

2017-06-13T12:41:37+00:0022 Mart 2016|

11 Comments

 1. Hadiye Erdinç 17:27 de 11/10/2018 - Yanıtla

  Annem Sırbistan doğumlu 1914dogumlu 1yasindayken Türkiye’ye gelmişler doğduğu köyü bilmiyor yanlız köylerinin yakınında ırmak varmış kışın buz tutarmış üstünden kagnilarla gecerlermis annemin hayatını roman olarak yazmak istiyorum bu yüzden gerçek mekân isimlerine ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

  • Belgrad Gezi Rehberi 19:48 de 11/10/2018 - Yanıtla

   Üzgünüm, böyle bir tariften bir yer ismi çıkarmak zor. Bir çok şehir / kasabada nehir var, kış aylarında da genellikle soğuk olur.

 2. Fatma 02:07 de 25/01/2018 - Yanıtla

  Bu gezilmesi 10 yer yazmışsınız. Şubatta belgradda olacağım. Buralara kolay ulaşım sağlıyabilirmiyim? Tşk ederim şimdiden

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:34 de 25/01/2018 - Yanıtla

   Bazılarına ulaşım çok kolay, bazılarına da biraz daha zor. Belgrad’da kalacağınız süreye bağlı olarak bunlardan bir kaçını görebilirsiniz. Bazıları da kış aylarında daha az cazip gelebilir. Ama Karlofça ve Novi Sad Belgrad’dan günlük gidilecek mesafede ve her 15 dakikada bir otobüs bulmak mümkün.

 3. Fatma 13:16 de 23/01/2018 - Yanıtla

  Merhaba. Belgraddan nasıl ulaşım sağlıyabiliriz buralara. Lütfen acil bilgi yazarmısınız.

  • Belgrad Gezi Rehberi 13:28 de 23/01/2018 - Yanıtla

   Belgrad’dan nerelere ulaşım sağlamak istiyorsunuz? Sorunuzu anlayamadım. Durumu biraz izah ederseniz, yardımcı olmaya çalışayım.

 4. Derya 14:38 de 22/09/2017 - Yanıtla

  Đerdap Milli Parkı başlığında paylaştığınız fotoğraftaki heykel Sırbistan’da değil; Romanya, Orşova’dadır. Daçya Kralı Decebalus heykeli. Düzeltmenizi öneririm.

 5. ipek 12:47 de 27/04/2017 - Yanıtla

  bilgiler için herşey için çok teşekkürler belgarada gitmeden önce de belgradda da bizim için çok faydalı oldu sitedeki bilgiler
  resmen google harita gibi oldu bizim için burası 🙂

 6. lalehan yavsan 08:01 de 25/04/2017 - Yanıtla

  bilgiler için teşekkürler genel hatlarıyla en farklı yerleri belitmişsiniz diğer sitelerden farklı olarak. bu anlatılan yerlerede belgrad hareket noktası olarak düşünüldüğünde nasıl ulaşım sağlanacağı ile ilgili bilgi olsaydı çok iyi olurdu.

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:24 de 25/04/2017 - Yanıtla

   Merhabalar,
   İyi bir noktaya değinmişsiniz. En kısa zamanda belirtilen yerlere nasıl ulaşım sağlanacağı konusunda bilgi ekleyeceğim. Faydalı yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Siz de fikrinizi belirtin