En Güzel Belgrad Fotoğrafları

Ana Sayfa » Belgrad Fotoğrafları
En Güzel Belgrad Fotoğrafları2017-06-06T10:38:57+00:00

Belgrad’ın güzelliğini gözler önüne seren muhteşem fotoğraflar

Ben Belgrad şehrine tapıyorum. Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ama benim için bu şehir güzelliğin başkenti. Özellikle bahar ve yaz günlerinde şehrin inanılmaz bir atmosferi var.

Belgrad Fotoğrafları

En Güzel Belgrad Fotoğrafları

Bu nedenle, güzel olduklarına inandığım Belgrad fotoğraflarını burada beğeninize sunuyorum. Sadece gördüklerimi değil, Belgrad’da yürürken hislerimi yansıtmak için fotoğraflarda biraz manipülasyon yaptım. Bu fotoğraf serisi benim bu güzel şehirde geçirdiğim 12 yıllık bir dostluğun sadece küçük bir parçası. Bazen gündoğumunu yakalamak için çok erken uyanmak gerekir ve genellikle çok dramatik bir ışığın fotoğrafını çekmek mümkün olmuyor. Sonra iki veya daha fazla fotoğrafı birleştirmek gerekiyor ve bir saat kadar sürebilen rötuş süreci ile fotoğrafın son halini hazırlıyorum.

Ben bir Belgrad aşığıyım. Yıllardır burada yaşamama rağmen her gün farklı hisler besliyorum bu güzel şehre karşı. Belgrad’da park sorun olduğu için yürüyerek gezmek, şehri yakından keşfetmek için en güzel yoldur ve bu bana çok keyif veriyor. Belgrad’a gitmeyi düşünenler için şehri yürüyerek keşfetmelerini öneriyorum. Belgrad böyle daha güzel görünüyor. Belgrad’ın güzelliğini seyretmeye doyamayacaksınız. Ayrıca, Belgrad’da gezilecek çoğu yerlere yürüyerek kolayca ulaşırsınız. Gezilecek noktaların çoğu şehir merkezinde veya şehir merkezine yürüyüş mesafesindedir. Belgrad’ı keşfetmeye Kalemegdan’dan başlamanızı tavsiye ederim. Tuna ve Sava nehir manzaralarını en güzel buradan görebilirsiniz. Zamanınız varsa gün batımını da buradan izleyin. Ayrıca Belgrad’da gezdiğiniz yerleri buradaki Kalemegdan Parkı’ndan görmek de Belgrad’ı tanımanıza yardımcı olacaktır.

Belgrad’ın güzelliklerini bu mükemmel fotoğraflarla bir kez daha göstermek istedim. Bu fotoğrafların hepsi birbirinden güzel. Beğeneceğinizi umuyorum.

Moskva Hotel

Hotel Moskva Belgrad dört yıldızlı bir otel olup, şu anda Sırbistan’da faaliyet gösteren en eski otellerden birisidir.

Otel olarak konaklama hizmetleri dışında, çok tanınan Belgrad sembollerinden birisidir. Aynı zamanda önemli bir mimari anıt olan Moskva Otel 1968 yılından beri devlet koruması altındadır. 3 yıllık bir inşaat döneminden sonra 1908 yılında 36 odalık bir otel olarak hizmete girmiştir. Rus İmparatorluğu’nun önemli bir yatırımı olan Hotel Moskva, günümüzde 132 oda ile hizmet veriyor.

Hotel Moskva Terazije meydanında bulunmaktadır. Stari Grad olarak adlandırılan şehir merkezindedir. Terazije, Prizrenska ve Balkanska gibi üç sokağın kesiştiği yerde bulunuyor.

Moskva Hotel

Parlamento Binası – Sırbistan Millet Meclisi

Parlamento binası bugünkü Sırbistan Millet Meclisi binasıdır. Bina Belgrad şehir merkezinde Nikola Pašić Meydanı’nda yer alır ve şehrin kayda değer bir mimari yapısıdır ve turistik bir mekandır.

1938 ve 2006 yılları arasında Yugoslavya Parlamentosu ve daha sonra Sırbistan ve Karadağ Parlamentosu olarak kullanıldı.

İnşaat çalışmaları yaklaşık 30 yıl sürmüştür. Bu süre içinde çıkan iki Balkan Savaşı ve I. Dünya Savaşı buna sebep olmuştur. Binanın yapımı ancak 1936 yılında tamamlanabilmiştir. Bina neo-barok stilinde dizayn edilmiştir. 13, 800 metrekare olan iç dekorasyonu bir Rus mimar tarafından 1938 yılında yapılmıştır.

Belgrad 1941 yılında Almanlar tarafından işgal edildi. II. Dünya Savaşı döneminde bina Alman Yüksek Komutanlığı olarak kullanıldı. Belgrad Parlamento binası 2000 yılındaki gösteriler sırasında hasar görmüş. Sırbistan’ın para birimi olan 5 000 Dinar’lık banknotlarda bu binanın resmi var.

Parlamento binasının önünde bulunan görkemli at heykelleri “Kara Atların Oyunu” 1939 yılında Toma Rosandić tarafından yapılmıştır.

Bina 4 katlı olup 100 tane ofis ve 4 tane konferans salonunu barındırıyor. Birinci katında bulunan kütüphane 165 metrekare ve 60.000 kitaba ev sahipliği yapıyor. 23 fresk ve çok sayıda resim, heykel ve güzel sanat eserleri ile dekore edilmiştir.

2000 yılındaki isyanlar sırasında binadan 91 sanat eseri kaybolmuştur. Bunlardan 35 tanesi geri getirilmiş, 56 tanesi ise hala kayıptır.

Parlamento Binası - Sırbistan Millet Meclisi

Parlamento Binası – Sırbistan Millet Meclisi

Parlamento Binası - Sırbistan Millet Meclisi

Parlamento Binası – Sırbistan Millet Meclisi

Terazije Çeşmesi

Terazije Çeşmesi yada o zamanki adı ile Su Terazisi, Moskva Otel’in hemen önünde yer alıyor. Osmanlılar zamandında nehirden yükseklikleri 3 ila 10 metre arasında değişen su kuleleri ile buraya su getirilmiş.

Belgrad’lılar tarafından Cumhuriyet Meydanı (Trg Republike) her ne kadar merkez sayılsa da, şehir planına göre Terazije Meydanı Belgrad’ın şehir merkezidir. Sokaklara numara verilmeye başladığında, sokakların Terazije tarafından başlanmıştır.

Bugünkü çeşmenin yerindeki su kulesi 1860 yılında yıkılmış bunun yerine bu çeşme yapılmıştır. 1911 yılındaki Terazije Meydanı yapılanması sırasında çeşme kaldırılmış, 1976 yılında tekrar geri getirilmiştir. Terazije Meydanı 1911 ve 1912 yıllarında önemli değişiklikler geçirmiştir. 19. yüzyıl sonları ile 20. yüzyıl başlarında Terazije Meydanı, Belgrad’ın sosyal ve gece hayatının merkeziymiş.

Terazije Çeşmesi

Belgrad Fotoğrafları – Terazije Çeşmesi

Ružica Kilisesi

Ružica Kilisesi Kalemegdan Kalesi’nde bulunan bir Sırp Ortodoks kilisesidir. Kilise Stefan Lazarević zamanında yapılmıştır. 1521 yılındaki Osmanlı işgali sırasında yıkılmıştır.

Kilise, 18. yüzyılda bir barut deposu olarak kullanılmış. 1867 ve 1869 yılları arasında askeri kiliseye dönüştürülmüştür. Birinci Dünya Savaşı sırasında ağır hasar gören kilise 1925 yılında renove edilmiştir. Kilisedeki ikonlar, Kosta Todorović tarafından yapılmış ve duvar resimleri bir Rus sanatçı olan Andrej Bicenko yapılmıştır.

Ružica Kilisesi

Knez Mihailova Çeşmesi

Resimde gördüğünüz çeşme Belgrad’ın en ünlü caddesi olan Kneza Mihailova’da bulunur. 17. yüzyılda inşa edilen çeşmenin adı Delijska Çeşmesi’dir. Orijinal çeşme yıkılıp 1843 yılında tekrar yapılmıştır. Çeşmenin şekli değişmiş ancak yer olarak aynı kalmıştır. 1987 yılındaki yenileme çalışmalarında, çeşme 1889 yılındaki orijinal çeşmenin şekli verilmiştir.

Knez Mihailova Çeşmesi

Knez Mihailova Çeşmesi

Studentski Park

Studentski Trg (Öğrenci Meydanı)’nın hemen karşısında olan bu park, Belgrad’ın ilginç geçmişi açısından önemlidir. Belgrad Üniversitesi’nin karşısında yer aldığından Akademik Park olarak da adlandırılıyor. Romalılar döneminde Belgrad’ın adı Singidunum idi ve o dönemde bu park alanı sivil yerleşim yeriymiş.

Avusturya – Macaristan işgali sırasında bu alan askeri manevralar için kullanılmış. Şehri Türkler işgal ettikten sonra mezarlık ve ibadet alanı olarak kullanılmıştır.

Parkın yakınlarında, Belgrad’da yaşayan önemli Türk büyüklerinin evleri ve bir kaç tane de camii varmış.

Uzun yıllar içinde burada bulunan mezarlık ihmal edilmiş ve unutulmuştur. Bundan dolayı o zamanki şehir yetkilileri burayı pazar yerine dönüştürmüşler.

Parkın kuzey tarafında bulunan eski bir Osmanlı Türbesi, Belgrad’ın bu döneminden geriye kalan tek hatıradır. Pazar, 1927 yılında kapatılmış ve aynı zamanda parkın yapımına başlanmıştır. Bu parkın ortasında Sırbistan tarihinde çok önemli yeri olan Dositej Obradović (eğitimci), Josif Pančić (ünlü botanikçi) ve Jovan Cvijić (ünlü coğrafyacı ve bilim adamı) heykelleri bulunur.

Park, özellikle köpek sahipleri arasında çok seviliyor. Çevrede yaşayan sakinler, köpeklerini gezdirmek için bu parkı tercih ediyorlar. Parkta dinlenirken, köpekleri çevrede oynarken görebilirsiniz. Park, Belgrad Filarmonisi, Belgrad Üniversitesi Felsefe Bölümü, Doğa Bilimleri ve Filoloji Üniversitesi gibi birçok önemli kültürel ve akademik kurumlar ile çevrilidir.

Studentski Park

Progres Gallery – Resim ve Sanat Galerisi

Knez Mihailova Caddesi üzerinde bulunan bu resim ve sanat galerisi bir çok resim ve sanat galerisine ev sahipliği yapar. Hemen her hafta ayrı bir sergi görmek mümkün. Sergiler oldukça sık değişiyor. Alt kattaki sergi odasını büyük cam vitrinleri ile caddeden görülebiliyor. Girişler ücretsizdir.

Progres Gallery - Resim ve Sanat Galerisi

Topčider Parkı (Topçu Deresi)

Topčider bir orman parkıdır ve Belgrad’ın bir kenar mahallesinde bulunur. Čukarica, Rakovica ve Savski Venac belediyeleri arasında bölünmüş durumdadır. Merkeze yakın olduğundan, Belgrad sakinler için rahatlamak, piknik yapmak ve temiz hava almak için ideal bir yerdir. Coğrafi olarak Topčider dediğimiz park çok geniş bir alanı kaplamaktadır.

Osmanlı döneminde, Belgrad’ı savunmak için ağır topların konuşlandırıldığı bir yermiş. O yüzden adı da Topčider (Topçu Dere) olarak kalmıştır. Burası uzun zamanlar askeri kışla olarak kullanılmıştır.

Topčider’in tarihi 1831 yılında başlar. Sırbistan Prensi Miloš Obrenović o zamanlar kendine Milošev Konak olarak bilinen bir konak yaptırmıştır. Bugün bu konak Belgrad’da gezilecek önemli yerlerden birisidir. Bu parkı Belgrad şehir merkezine bağlayan tramvay hatları mevcuttur. Hatta Belgrad’da ilk kurulan tramvay hatlarından birisi burada yapılmıştır.

Prens Miloš Obrenović tarafından dikilen 180 yıllık armut ağacını bu parkta görmek mümkün. Prensi sık sık aldatan eşi Prenses Ljubica için diktirdiği söylenir. Bu armut ağacının altında bir daha aldatmayacağına yemin ettirirmiş. Armut ağacı bugün bile hala meyve veriyor. Her biri yüz yıllık olan beş meşe ağacı ile çevrilmiştir.

Topčider şehir merkezi alanı dışında kurulan ilk halk parkı olmuş. Bugün 3.46 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Parktaki konağın yakınlarında Prens Miloš’un at üzerine çıkmak için kullandığı taş, müze, çeşmeler, aslan başları gibi birçok heykel ve eser bulunur.

Topčider’in kuzey kesiminde Aziz Trifun Ortodoks Kilisesi ve bir mezarlık bulunur. Batı bölümünde, Dedinje sınırında Sırbistan eski kraliyet hanedanı Karacorceviç’in sarayı olan Beli Dvor (Beyaz Saray) yer alır. Bugün bu saray, varis olarak hak iddia Aleksandar Karađorđević ve ailesinin ikamet ettiği yerdir.

Topčider Parkı

Aziz Sava Kilisesi – Hram svetog Save

Aziz Sava Kilisesi Belgrad’ın Vračar semtindeki bir plato üzerinde yer alan bir Sırp Ortodoks kilisesidir. Dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden biri olarak kabul edilir. Kilise, Sırp Ortodoks Kilisesi kurucusu ve ortaçağ Sırbistan’ın önemli bir adamı olan Aziz Sava’ya adanmıştır. Onun kalıntıları üzerine kurulmuştur. Belgrad’ın bir çok yerinden görülebilecek büyüklükte ve yüksekliktedir. Bu katedral belki de şehrin en anıtsal yapısıdır. Kilisenin yapımı toplanan bağışlar ile finanse ediliyor.

Tarih içnde çıkan isyanlar, savaşlar, sosyalizmin tutumu gibi sebeplerden dolayı yapımı hala bitirilememiştir. Dış cephesi tamamlanan kilisenin iç mimari çalışmaları hala yapım aşamasında.

Kilisenin dizaynı Vojislav Zađina, Aleksandar Deroko ve Bogdan Nestorović tarafından yapılmış. 12 Ağustos 1985 yılında dış cephesi tamamlanan kilisenin yüksekliği 82 metredir. İnşaat sürecinin en büyük başarısı zeminde inşa edilen 4.000 tonluk merkezi kubbesi olmuş. Zeminden kaldırma işlemi 40 gün sürmüş. Yapımı ancak 26 Haziran 1989 yılında tamamlanmıştır. 2009 yılı itibarıyla, kilisenin dış cephesi çoğunlukla tamamlanmıştır. Ancak, binanın iç dekorasyon çalışmaları hala büyük ölçüde bitmemiştir.

Kilisenin ana kubbesi yerden 70 metre yüksekliktedir. Kubbenin üzerindeki altın kaplama haçın yüksekliği 12 metre ve böylece kilisenin yüksekliği 82 metre olarak kayıtlara geçiyor. Bu yüksekliği ile şehrin bir çok noktasından görülebiliyor.

Kilise, kuzeyden güneye 91 metre, doğudan batıya ise 81 metre uzunluğundadır. Aziz Sava Katedrali’nde 12 metrelik haçtan başka değişik boyutlara sahip 18 haç daha vardır. Çan kulesinde ise 49 çan vardır.

Toplam 3,500 metrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir. Katedral’in kapasitesi 10.000 kişiliktir. Koro galerisi 800 koltukludur.

Dış cephesi beyaz mermer ve granitten oluşuyor. Bittiğinde ise, iç dekorasyon mozaik olacaktır. Merkezi kubbe Hz. İsa’nın bir mozaiğini içerecektir. Anıtsal ölçekli bir his vermesi için, her bir göz yaklaşık 4 metre genişliğinde olacaktır.

Aziz Sava Kilisesi

Aziz Sava Kilisesi

Smokvica Restoran, Kafe ve Bar

Belgrad’ın Dorćol (Dört Yol) semtinde bulunan bir restoran, kafe ve bardır. İçi yenilenmiş, hoş dekorasyonu ile kaliteli hizmet veren bir mekan. Bir kaç ayrı üniteden oluşuyor. Ev ortamına benzeyen iç tarafı misafirlerin beğenisini kazanmış.

Smokvica Restoran

Russian Tsar – Rus Çarı

Knez Mihailova Caddesi’nin hemen başında bulunur. Neo-barok tarzındaki bu bina 1-2 sene öncesine kadar bir restorandı. Son iki yıl restoran zinciri olan Vapiano olarak hizmet verdi. Bir kaç ay önce Vapiano burayı kapattı. Şimdi ise burası boş duruyor.

Russian Tsar - Rus Çarı

Kalemegdan

Belgrad Kalesi, kentin en öenmli turistik noktalarının başında gelir. Belgrad şehir merkezi olan Stari Grad yakınlarında bulunur. Cumhuriyet meydanı’ndan başlayan Knez Mihailova’nın sonunda yer alır. Belgrad Kalesi 1979 yılında Olağanüstü Önemi Kültür Anıtı olarak ilan edilmiş ve Sırbistan Cumhuriyeti burayı korunma altına almıştır. Belgrad Kalesi 125.5 metre yükseklikteki bir tepenin üzerine kurulmuştur. Burası, Tuna ve Sava Nehirleri’nin birleştiği bir platoda kuruludur. Belgrad’ın en güzel manzarasına sahip bir yerdir.

Kalemegdan, Belgrad’ın en eski yerleşim yeridir. Yüzyıllar boyunca şehir nüfusunun çoğu kale surlarının içinde yoğunlaşmış.

1521 yılında Osmanlılar burayı işgal etmiş. Tarih içinde bir çok işgal ile tahrip olan kale, en son şeklini Osmanlılar döneminde almış.

Tarih içinde sürekli kuşatmalar, savaşlar ve fetihler sırasında zarar gören Belgrad kalesi, iki bin yıl sonra bile bugün dim dik ayakta duruyor. Türkçe Kale ve Megdan (Meydan) kelimelerinin birleşiminden alıyor adını. Kalemegdan hakkında daha geniş bilgi için bu sayfamızı ziyaret ediniz.

Kalemegdan - Belgrad Kalesi

Kalemegdan - Belgrad Kalesi

Kalemegdan - Belgrad Kalesi

Kalemegdan - Belgrad Kalesi

Kalemegdan - Belgrad Kalesi

Kalemegdan - Belgrad Kalesi

Kalemegdan - Belgrad Kalesi

Belgrad Limanı – Luka Belgrad

Belgrad Limanı, Sava Nehri’nin sağ kıyısında bulunmaktadır. Sahip olduğu mükemmel konumu sayesinde turistlerin gözde mekanıdır. Bu limana Macaristan ve Avusturya’dan bir çok yük ve yolcu gemisi uğrar. 2006 yılında yenilenme çalışmalarına 2 milyon Euro harcanarak, uluslarası standartlarda bir liman yapılmıştır. En üst seviyede hizmet veren bir liman haline gelmiştir.

Belgrad Limanı, Belgrad ve Sırbistan nehir turizminin gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur.

Belgrad Limanı - Luka Belgrad

Belgrad Limanı – Luka Belgrad

Yeni Belgrad – Novi Beograd

Yeni Belgrad Sırbistan başkentini oluşturan 17 belediyeden biridir. Eski Belgrad (Stari Grad) karşısında, Sava Nehri’nin sol kıyısında yer alır. Önceden ıssız bir alan olan burası 1948 yılından bu yana planlı bir şekilde büyümüş. Son yıllarda Belgrad’ın en hızlı gelişen iş merkezi bölgesi haline gelmiştir. Buradaki yapılar daha modern, yollar ve parklar daha geniştir. Bu bölgede yaşayan insanların sayısı 312,104 kadardır. Bu nüfusu ile Novi Sad sonra Sırbistan’ın ikinci en kalabalık belediyesidir.

1934 yılında Yeni Belgrad ve Eski Şehir arasında ilk köprü de Sava Nehri üzerine inşa edilmiş. 1934 yılında eski bir yerleşim yeri olan Zemun bu bölgeye dahil edilmiş.

Bugünkü Belgrad Fuarı 1938 yılında 15.000 metrekarelik bir alana kurulmuştur. 1941 yılında, Alman kuvvetleri Belgrad’ı işgal etmiş. Nazi gizli polisi Gestapo, fuar alanını devralmış. Bu alan dikenli tel ile çevrelenmiş ve toplama merkezleri haline dönüştürülmüştür. Mayıs 1942’ye kadar çoğunlukla Belgrad ve Sırbistan’ın diğer bölgelerinden gelen Yahudileri bu kampta toplamışlardır. Aynı zamanda siyasi tutukluları bu kampta muhafaza etmişlerdir. Yugoslav kaynaklarına göre 100.000 kadar mahkum bu kampa getirilmiş ve yaklaşık 48.000 mahkum da bu kampta hayatını kaybetmiştir.

Zamanla Yeni Belgrad nüfusu artmış ve 1952 yılında resmen belediye statüsünü kazanmıştır. 1955 yılında Yugoslavya Federal Halk Cumhuriyeti’nin merkezi buraya taşınmıştır. Yapılan Federal Bina ülkenin komünist yetkilileri için büyük bir gurur kaynağı olmuştur. Bu binanın inşası sırasında ülkenin her yerinden gelen 100 binin üzerinde işçi ve mühendisin çalıştığı söylenir. Bu önemli bina şimdi Sırp hükümetinin bazı bölümlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Yeni Belgrad’ın belediye sınırları 40.74 kilometre karelik bir alanı kaplamaktadır. Novi Beograd topraklarının %8,5’ni büyük yeşil alanlar oluşturur.

Belediye meclisi binası ve yakınlardaki dolambaçlı çevresinde bulunan alan Yeni Belgrad’ın merkezi olarak kabul edilir.

Yeni Belgrad bloklara ayrılmıştır. Şu anda, 62, 63…72. blok gibi birçok blok vardır.

1990’lı yıllarda, Yeni Belgrad’ın yerel ekonomisini oluşturan Mercator Center Belgrad, Ušće alışveriş merkezi, Delta City gibi onlarca alışveriş merkezi ve ticari iş merkezleri açıldı. Bu ticari gelişmeler 2000’li yıllarda hız kazanarak geliştirilmiştir.

Ikea, Energoprojekt Holding, Delta Holding, DHL, Air Sırbistan, OMV, Siemens, Societe Generale, Telekom Sırbistan, Telenor Sırbistan, Unilever, Vip mobil, Yugoimport SDPR, Ericsson, Colliers International, CB gibi birçok şirketin merkez ofisleri bu bölgededir. Sava Kongre Merkezi, Genex, Belgrad Arena, Crowne Plaza Belgrad, Holiday Inn, Hyatt Regency gibi 4 ve 5 yıldızlı bir çok otel de yine bu bölgededirler.

Yaklaşık 350.000 nüfuslu Yeni Belgrad’da hiçbir kilise, tiyatro veya müze inşa edilmedi.

Yeni Belgrad, Sava ve Tuna kıyılarında zengin bir gece hayatı sunmaktadır. Yaz aylarında Belgrad’ın gece hayatı bu bölgede hız kazanır. Nehir kenarları eğlence merkezleri olan yüzlerce kafe, bar, restoran ve klüplere mekan oldu. Buradaki mekanlarda sabahlara kadar canlı müzikler eşliğinde eğlenceler düzenleniyor. Bir çok klüp partiler veriyor.

Geniş kapsamlı brutalist mimari yaklaşımı, anıtsal ve garip bir tarzda inşa edilen konut blokları bu bölgede bolca bulunur. Hızla artan nüfusa çözüm olmak açısından böyle bir yol izlenmiş.

Yeni Belgrad - Novi Beograd

Miljakovac

Miljakovac gün batımı

JDP – Yugoslav Dram Tiyatrosu

JDP - Belgrad Dram Tiyatrosu

Beogradjanka Gece

Beogradjanka Gece

Yeni Ada Ciganlija Köprüsü

Yeni Ada Ciganlija Köprüsü

Palace Albania

Palace Albania

Şehir Kütüphanesi

Şehir Kütüphanesi

Batı Kapısı – Genex

Batı Kapısı - Genex

Batı Kapısı - Genex

Kosančić

Kosančić

Merdivanli Sokak

Merdivanli Sokak

Nebojsina Kulesi – Kalemegdan

Nebojsina Kulesi - Kalemegdan

Zelenjak Pazar Yeri

Zelenjak Pazar Yeri

Kaynak: www.dzodan.com

Siz de fikrinizi belirtin