Belgrad Şehir Rehberi

Ana Sayfa » Belgrad Şehir Rehberi
Belgrad Şehir Rehberi2017-06-07T20:19:12+00:00

Belgrad Şehir Rehberi

BELGRAD BARINDIRDIĞI DOĞAL GÜZELLİKLERİ, TARİH VE MİMARİ YAPISI, ULAŞIM KOLAYLIĞI, UCUZ OLUŞU VE GECE HAYATIYLA İLGİNİZİ ÇEKECEK.

Biz Türkler için Belgrad denince, aklımıza herşeyden önce Osmanlı gelir. Çünkü Belgrad, Osmanlı Devleti’nin Balkanlar’daki en önemli şehriydi. Şehirler genelde su kenarlarına kurulmuştur. Balkanların en güzel şehirlerinden biri olan Belgrad’ı Belgrad yapan, Tuna ve Sava Nehirleri’nin birleştiği yerde kurulmuş olmasıdır. Aynı zamanda limanlara da sahip bu nehirler adeta şehrin can damarları gibi. İki milyona yakın nüfusu ile Sırbistan’ın en büyük şehir ve başkentidir. Ülke nüfusunun %23’nü barındıran Belgrad, İstanbul ve Atina’dan sonra Balkanların en büyük şehridir. Bu nehirlerin üzerine kurulan yüzlerce bar, klüp ve restoranlar yaz aylarında Belgrad gece hayatının kalbidir. Şehrin renkli gece hayatı bu nehir kenarlarında sabahlara kadar sürer.
Belgrad son yıllarda Türk gezginlerinin tercih ettiği önemli yurtdışı tatil destinasyonlarından biridir. Vizesiz seyahat avantajı, ucuz konaklama ve uçak biletleri de bu tercihlerde önemli rol oynuyor. Türk gezginlerin tercih ettiği önemli bir tatil rotası olan Belgrad hakkında bu şehir rehberini hazırladık.

Türkiye Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçiliği

Belgrad Büyükelçiliği

Türkiye Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçilik Binası

Büyükelçilik binası Nikola Tesla Müzesi’nin de olduğu Krunska Caddesi’nde yeralır. Burası Belgrad’ın güzel semtlerinden birisidir. Sırbistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Sırbistan Parlamentosu da buraya yakındır. Bünyesinde Askeri Ataşelik, Kültür Tanıtma Müşavirliği ve Ticaret Müşavirliği bulunan T.C. Büyükelçiliği’nin yaklaşık 25 çalışanı var.

T.C. Belgrad Büyükelçiliği, Türkiye’nin Sırbistan’daki tek temsilciliğidir ve görev alanı bütün Sırbistan’ı kapsıyor. Büyükelçilik nüfus, doğum, evlilik, vatandaşlık, pasaport, askerlik, noterlik, adli konular ve ihtiyacınız olabilecek diğer konularda hizmet vermektedir.

Yeni duyurularla da sürekli güncel olan web sayfası Sırbistan’da yaşayan biz Türk vatandaşlarına çok önemli hizmetler sunuyor.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Temel Bilgiler

İklim ve Hava Durumu: Belgrad ılıman karasal bir iklime sahip. Yazları sıcak ve genellikle nemli; kışları güneydoğudan esen ve Košava olarak adlandırılan güçlü rüzgarların etkisiyle çok soğuk olabiliyor. Belgrad’ı ziyaret etmek için en uygun zaman Mayıs-Ekim ayları arasıdır.

Saat Farkı: Türkiye ile Sırbistan arasında Türkiye’deki yeni kış saati uygulamasından dolayı, kış ayları için 2 saatlik, yaz ayları için 1 saatlik fark vardır. Sırbistan saati Türkiye saatine göre kış aylarında 2, yaz aylarında 1 saat geridedir. Saatlerinizi Belgrad’a gelişinizde ayarlamayı unutmayın. Kışın 2 saat, yazın ise 1 saat geri alacaksınız.

Musluk Suyu: Belgrad’da musluk suyunu rahatlıkla içebilirsiniz. Şehri dolaşırken bir çok noktada çeşme (Sırpça: Česma) vardır ve bu çeşmelerden su içebilirsiniz. Marketler, süpermarketler ve gazete bayiilerindeki büfelerde şişelenmiş suyu çok ucuza satın alabilirsiniz.

Önemli Telefon Numaraları: Avrupa Birliği ülkelerinde acil durum numarası aynı olmasına karşın, Sırbistan ve Belgrad’da ambulans, itfaiye ve polis telefon numaraları farklıdır.

Polis192
İtfaiye193
Acil tıbbi yardım194
Yol yardımı1987
Yabancılar şubesi011 36 18 956
Bilinmeyen numaralar1988

Çalışma saatleri: Pek çok Avrupa şehirlerinden farklı olarak, Belgrad’da dükkanlar sabahtan akşam geç saatlere kadar, bütün hafta boyunca açıktır. Bankalar, postaneler ve eczanelerin çalışma saatleri Pazartesi – Cumartesi günleri arasıdır. Müzeler genellikle Salı – Pazar günleri arasında açıktır.

Pazartesi-CumaCumartesiPazar
Bankalar08:00 – 19:0008:00 – 15:00kapalı
Marketler6:30 – 20:006:30 – 18:007:00 – 15:00
Süper Marketler7:00 – 21:007:00 – 21:007:00 – 15:00
Mağazalar9:00 – 20:0010:00 – 18:0010:00 – 15:00
AVM’ler10:00 – 22:0010:00 – 22:0010:00 – 22:00
Sinema (AVM)10:00 – 24:0010:00 – 24:0010:00 – 24:00
Eczaneler8:00 – 19:0010:00 – 15:00sadece nöbetçi eczaneler

Belgrad Turizm Danışma – Genel Bilgiler

Belgrad turizm danışma

Belgrad Turizm Örgütü Merkez Ofis

Adres: Masarikova 5
Telefon: 0800 110 011
Web sayfası: www.tob.rs

Belgrad Turizm Örgütü (TOB)’nün şehir merkezi, havaalanı, tren istasyonu ve liman gibi noktalarda Turizm Danışma ofisleri vardır. Bu merkezlerde Belgrad ve Sırbistan hakkında yararlı bilgiler yanında harita, seyahat rehberleri, kitap, kartpostal ve hediyelik eşya da sunuyor.

24/7 hizmet veren ücretsiz çağrı merkezi telefonundan 0800 110 011 Sırpça ve İngilizce turlar ve Belgrad’da gezilecek yerler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bilgi MerkeziAdresÇalışma SaatleriTelefon
Şehir merkeziKnez Mihailova 5Pzt – Paz 9:00 – 19:00011 26 35 622
Tren istasyonuSavski trg 2Pzt – Cts 7:00 – 13:30011 36 12 732
Belgrad limanKaradjordjeva bbNisan-Eylül 8:00 – 19:00sadece gemi yolcuları
HavaalanıHergün 9:00 – 21:30011 20 97 828

Belgrad Resmi Tatiller

1 – 2 OcakYeni Yıl
7 OcakOrtodokslar için Noel’in ilk günü
15 ŞubatUlusal gün
10 NisanKutsal Cuma
12 – 13 NisanPaskalya Bayramı
1 – 2 Mayısİşçi Bayramı
11 KasımKurtuluş Bayramı

Bazı mağaza, banka ve resmi kurumlar tatillerde de açıktır.

Seyahat Rehberleri

Belgrad’a gelmeden önce Belgrad hakkında herhangi bir seyahat rehberi satın almadıysanız, şehir merkezinde bulunan birkaç büyük kitapçıdan satın alabilirsiniz. Lonely Planet veya DK gibi bazı uluslararası şirketler tarafından yayınlanan rehberleri satın almanızı öneririm. Şehir ve turistik yerlerin yanı sıra günlük ve gece hayatı hakkında tüm yararlı bilgileri çok detaylı olarak bu kılavuzlarda bulabilirsiniz. Şu ana kadar Belgrad hakkında Türkçe seyahat rehberine rastlamadım. Bunlar genellikle İngilizce olarak basılmışlardır, ancak Almanca, İtalyanca, Rusça ve Fransızca olarak basılan rehberler de bulmak mümkün.

Gezi Fotoğrafları

Gezi fotoğrafları çekerken bunlara dikkat edin!: Bazı dünya başkentleri gibi güzel olmasa da, bir çok açıdan Belgrad’da oldukça “fotojenik” olabilir. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız kalabalık caddeler, meydanlar, antik Kalemegdan, tarihi binalar, parklar, Tuna ve Sava nehir manzaraları ve kaleden gün batımı Belgrad’da fotoğraf çekmek için iyi malzeme olabilir. Ancak, fotoğraf çekmeye başlamadan önce, nerelerde ve hangi tür ekipmanlar ile fotoğraf çekmenin izne tabii olduğunu bilmek isteyebilirsiniz.

Kısıtlamalar ve kurallar: Turistlerin çoğunluğu nedense resmi hükümet binaları ve elçiliklerin (özellikle güzel olanları) fotoğrafını çekmek isterler, bunu yapmak normalde her yerde yasaktır. Belgrad’da dışarıdan bu tür binaların fotoğrafını çekebilirsiniz, bazı durumlarda izin istemelisiniz. Belgrad’da gizlilik açısından askeri ve güvenlik bölgelerinde fotoğraf çekmek yasaktır. Bazı müzeler için de flaşlı çekimler yasaktır. Gezeceğiniz mekanlarda fotoğraf çekmeden önce bu konuda bir ikaz levhası var mı diye bakmanızı öneririm.

Turistik yerlerin çekimi profesyonel ekipmanlar ve ticari amaç ile yapılıyor ise izin almak gerekiyor. Tarihi Kalemegdan ve çevresinde profesyonel video ve kamera ile çekim yapmak isterseniz “Beogradska Tvrdjava” şirketine e-mail ile ücretsiz izin almanız çok kolay.

İnsanların fotoğrafını çoğu kez izin almadan çekebilirsiniz, ancak nezaketen izin istemelisiniz. Tabi bu davranışınız paparazzi dozunda fotoğraf çekmek olmamalı. Sırf öpüşen bir çiftin fotoğraflarını çekmek ve romantizm adı altında paylaşmak isteyen arkadaşlar kötü sonuçlarla karşılaşabilirler. Böyle bir durumda erkek sevgilisinin cüssesine bakmanızda yarar vardır. Siz daha kaçamadan yakalanma ihtimalinizin yüksek olduğunu hatırlatayım.

Günümüzde seyahat etmek daha ucuz ve kolay. İnsanlar seyahatlerinde fotoğraf çekmeyi çok seviyor. Popüler sosyal paylaşım siteleri ve akıllı telefonların kameralarının artan özellikleri gibi etkenler gezme isteğimizi artırmaktadırlar.

Fotoğraf çekme özgürlüğümüzü sonuna kadar kullanmak isteriz. Belgrad’da güzel fotoğraf çekmenin tüyoları nedir?

 • Sırbistan’nın, Belgrad’ın, toplum inançlarına ve özellikle değer yargılarına saygı duymalısınız.
 • Bazı mekanlarda fotoğraf çekmenin yasak olduğunu belirten ikaz tabelası var ise bu kurala uymalısınız.
 • Özellikle ibadethaneler gibi hassasiyet gerektiren yerlerde fotoğraf makinanızın flaşının ve deklanşör sesinin bazen rahatsızlık verebileceğini unutmayınız.
 • İnsanların portre fotoğrafını çekmek istediğinizde bir göz teması veya bir mimik işareti ile o kişiden izin alınız. Herkes bu konuda kendini rahat hissetmeyebilir. Bazen çekim sonrası o kişiye makinanızdan fotoğrafını gösterirseniz daha güzel olur.
 • Askeri bölgelerde fotoğraf çekmek çoğunlukla yasaktır, izin konusuna özen gösterin lütfen.
 • Çocukların fotoğrafını çekmememeye çalışın, çocuğun fotoğrafını çekmek isterseniz izin istemelisiniz. Burada çocukların fotoğraflarını çekmek hoş karşılanmayabilir.
 • Belgrad’ın en güzel günbatımı noktası Kalemegdan’dır, bu şehre ait güzel bir günbatımı resminiz olsun.
 • Belgrad sokaklarında yaşamı gösteren fotoğraflar da çekmelisiniz. Belgrad’da ayrıca en iyi gece fotoğrafları, çarpı pazar fotoğrafları, portre ve manzara fotoğraflarını çekiniz.

Sağlık Hizmetleri ve Tatil Sigortası Hakkında

Sağlık ve sigortaSağlık ve Sigorta: Belgrad eğitimli personeli, kamu ve özel hastaneleri ile sağlık hizmetinde iyi organize olmuş bir şehirdir. Tabii ki, özel hastaneler daha iyi hizmet sunuyor, ancak tıbbi yardım kamu hastanelerine göre daha pahalıdır. Acil bir durumda yüksek tıbbi maliyetleri önlemek için, tüm sağlık masraflarını kapsayan uluslararası tatil sağlık sigortası yaptırmanızı öneririm.

Tedavi masrafları çok yüksek olduğunda hastane, ücreti anlaşmalı olduğu sigorta şirketinden tahsil edecektir. Daha az maliyetli durumlarda, masrafı siz tedaviden sonra ödüyorsunuz. Alacağınız fatura ile ülkeye dönüşünüzde sigorta şirketinizden tahsil ediyorsunuz. Çoğu sigorta şirketlerinin Sırbistan’daki bir tıp merkezi ile anlaşmaları vardır. Böyle bir klinik veya hastanede herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz. Seyahat sigortası alırken buradaki bir hastane ile anlaşmalarının olduğundan emin olunuz. Tıbbi yardım ücretleri Avrupa Birliği ülkelerine göre çok daha düşüktür.

 Faydalı Telefonlar

Acil yardım (Ambulans): Bulevar Franše d’Eperea 5, Tel: 194
İlk yardım merkezi 00-24: Pasterova 2, Tel: 011 36 18 444

Acil durumlar ve Acil numaralar (Gece)

Acil yardım merkezi (Stari Grad): Kralja Petra 10a, Tel: 011 32 82 351
Acil yardım merkezi (Novi Beograd): Nehruova 53, Blok 44, Tel: 011 17 69 794

24/7 Nöbetçi Eczaneler

Nemanjina 2, Tel: 01166 43 170
Kralja Milana 9, Tel: 01132 41 349
Glavna 34, Tel: 011 26 18 582
Nemanjina 2, 011 36 11 088
Požeška 87, 011 30 58 483
Goce Delčeva 30, 011 30 17 232

24/7 Açık Dişçiler

Kneginje Zorke 15, Tel: 011 24 41 413
Obilićev Venac 30, Tel: 011 26 35 236

Klinikler

BelMedic: Koste Jovanovića 87 ve Viktora Igoa 1 ve Palmira Toljatija 1
Tel: 011 30 91 000
Çalışma Saatleri: 24/7

Dr. Ristić: Narodnih heroja 38
Tel: 011 26 93 287
Çalışma Saatleri: 8:00 – 21:30

Serbian Medical Centre: Pasterova 2
Tel: 011 361-8444

Zvezdara Medical Centre: Dimitrija Tucovića 161.
Tel: 011 3810-969

Zemun Medical Centre: Vukova 9.
Tel: 011 3772-666

Çocuk kliniği: Dejca Klinika, Tiršova 10.
Tel: 011 206-0639

Özel Laboratuarlar

Hexalab Mite: Cenića 11, Njegoševa 5, Palmotićeva 33
Tel: 011 30 96 663
Çalışma Saatleri: 7:00 – 22:00, Pazar 7:00 – 20:00

Konzilijum: Svetog Save 28, Višegradska 25
Tel: 011 24 30 804
Çalışma Saatleri: Pzt – Cuma 7:00 – 21:00, Ctesi 8:00 – 18:00, Pazar 10:00 – 13:00

Belgrad’da Kullanılan Voltaj Değerleri ve Priz Çeşitleri

Belgrad Voltaj Değerleri ve Priz Çeşitleri

Voltaj meselesi farklı ülkelere giderken dikkat edilmesi gereken önemli bir şeydir. Gittiğimiz ülkenin voltaj değerini ve hangi priz şeklini kullandıklarını bilmekte yarar var. Belgrad gezinizde kullandığınız bütün elektronik cihazlarınızı ilave adaptör olmaksızın getirebilirsiniz. Türkiye ile Sırbistan voltaj ve priz şekilleri bakımından aynı. O yüzden herhangi bir dönüştürücüye ihtiyacını olmayacak.

Voltaj220-230V
Frekans50HZ
Priz tipiSchuko CEE7/7 and CEE7/16

Elektrik Voltajı: 220 – 230 Volttur. Prizler de Türkiye’de kullandığımız prizler ile aynı olduğundan yanınızda ayrıca adaptör almanıza gerek yoktur. Sırbistan’da 220-230V/50Hz elektrik kullanılıyor ve Avrupa ile aynı voltaj kullanılıyor.

Belgrad İnternet ve Telefon Kullanımı

Yurt dışına seyahat edecek olan gezginlerin bilmek istediği konulardan biri de internet ve telefon kullanımıdır. Eğer telefon hattınızı ve cepten internet paketlerinizi yurt dışında kullanmaya karar verirseniz yüksek bir maliyetle karşılaşabilmeniz mümkün. Siz hiç bir yeri aramasanız bile size gelen çağrılara cevap vermeniz bile ücrete tabidir. Günümüzde çoğu GSM operatörleri bu durumlar için müşterilerine daha ekonomik görüşme yapmaları, mesajlaşmaları ve internet kullanmaları için özel tarifeli paketler sunuyorlar.

Günümüzde internetsiz geçen günlerimiz azdır. İnternet aynı zamanda bir ihtiyaçtır. Sınırsız internetiniz olduğunda internet üzerinden telefon görüşmeleri yapabilir, maillerinizi kontrol edebilir, telefonunuz ile çektiğiniz resimleri sosyal paylaşım sitelerine yükleyebilir, Whatsapp, Skype, Viber ile yazışmalar yapabilirsiniz. Ancak yurtdışındaysanız ve elinizin altında internet yoksa bütün bunlardan yoksunusunuz demektir.

Türkiye’deki  havaalanlarında GSM operatörleri, yurtdışına giden yolcular için bolca reklam veriyorlar. “Yurtdışında internetsiz kalmayın hemen xxxx numarasına sms gönderin 10 MB internet için sadece 99 TL ödeyin” gibi reklamları gördüğünüzde dalga geçtiklerini düşünürsünüz. Bu kotalar hem çok azdır hem fazla işimizi göremeyecek türdendir.

Peki ne yapmalıyız? Belgrad’da uygun tarifeyle telefon ve internet kullanımı için yazımızın devamını okuyun.

Belgrad’da ekonomik internet kullanımı ve telefon görüşmesi

Belgrad’da kaldığınız süre içerisinde internet sorununuz olmayacaktır. Şehrin her yerindeki kafe ve restoranların ücretsiz Wi-Fi noktalarından yararlanabilirsiniz. Kaldığınız oteldeki veya konaklama tesisleri de ücretsiz internet sağlıyorlar.

Ayrıca Şehir içi ulaşım araçlarının duraklarında, ve araçların içinde dahi ücretsiz ve şifresiz internetten yararlanabilirsiniz. Bu tür halka açık alanlarda çok insan aynı anda bu şifresiz WiFi noktalarından internete bağlandığından biraz yavaş olabilir.

Belgrad’da ücretsiz Wi-fi noktalarını aramaktansa, internet ve telefon görüşmeleriniz için size hemen en ekonomik çözümü öneriyorum. Bana göre en kolay ve en ekonomik çözüm bir ön ödemeli (prepaid) sim kart almaktır. Belgrad’da 3 ayrı GSM operatöründen alacağınız bu paketler size cep telefonları üzerinden (3G ve 4G) 35 Mb/s ve üzerinde kesintisiz internet sağlayacaktır.

Bu GSM operatörlerine ait sim kartlarını şehirde bulunan bütün gazete bayilerinde ve bu operatörlerinin ofislerinden temin edebilirsiniz. Prepaid sim kartı alırken herhangi kimliğe de ihtiyacınız olmayacaktır, çünkü isim bile vermenize gerek yoktur. 500 MB kapasitesi olan bu sim kartların ücreti 300 Dinar (2,4 Euro veya 7,8 TL). 30 gün boyunca kullanabileceğiniz 1 GB internet paketi ise 1000 Dinar (26 TL) ve 4 GB internet 2599 Dinar (67 TL).

Sırbistan’da 3 tane GSM operatörü var. Bunlardan en çok abonesi olan MTS, diğer ikisi ise Telenor ve VIP’tir. Her üçüde çok iyidir, yine de MTS’i tercih etmenizi öneririm. Hiç birinde kapsama alanı sıkıntısı çekmeyeceksiniz. Sim kart alırken telefonunuza uygun olan mikro veya nano kart almayı unutmayınız. Yukarıdaki fiyatları GSM operatörlerinin web sayfasından kontrol etmenizi tavsiye ederim. Fiyatlar sık sık değişebilmektedir.

 MTS TelenorVip Mobile
mts gsm operatörütelenor gsm sırbistanVip gsm sırbistan
Adres: Trg Nikole Pašića 7Adres: Kosovska 49Adres: Knez Mihailova 9
Çağrı merkezi: 064 789Çağrı merkezi: 063 9000Çağrı merkezi: 060 1234
Web: www.mts.rsWeb: www.telenor.rsWeb: www.vipmobile.rs

Skype, Viber, Google Talk ve Whatsapp gibi uygulamalar kullanılken hiç bir kısıtlama yoktur.

Bu bilgilerin işinize yarayacağını umarım. Telefon faturalarına ödeyeceğiniz paraları Belgrad’da eğlenmeye ve gezmeye harcamanız daha doğru olacaktır.

89 Comments

 1. Muge 13:52 de 25/09/2018 - Yanıtla

  Merhaba,
  Ekim’in 2 .haftası Belgrad’a gelmeyi planlıyoruz. Bridge Apart Hotel’de konaklayacağız. Havaalanından otele taksi dışında nasıl ulaşılabilir ve nereleri gezmeliyiz?

  • info329 21:07 de 25/09/2018 - Yanıtla

   72 no’lu otobüs ile gidebilirsin

 2. delinin biri 00:03 de 31/08/2018 - Yanıtla

  Merhabalar
  Sitenizi yaklaşık 30-40 dk kadar gezindim.faydalı çokça bilgiler mevcut.Teşekkü r ederim.Ancak tlnin dolar ve euro karşısında değer kaybetmesi ciddi anlamda turizmi olumsuz etkiliyor..Ve birçok kişi tedirgin..Belgradda ekim sonu seyahat etmeyi planlıyoruz iNŞ..sorun çıkmaz.Onerebileceğiniz turk restaurantları var mıdır? Slovakya- karadağda az biraz hayalkırıklığına uğradık dolandırıcı taksiciler turist olduyğumuzu anlayınca fırsatçılk yapmak isteyen esnaf v.s..Sırplar soğukkanlı bir millet diyorlar.orada 2 hafta bir sürede sitenizi takipte kalacağız.ihtiyaç olması durumund destek almak adına yazıyor olacağız.Hediyelik eşya için önereceğiniz ucuz hoş dükkanlar var mıdır* şimdiden teşekkürler ustadım..Selamlar

 3. Burak 06:57 de 29/08/2018 - Yanıtla

  Merhaba,

  Bu pazar günü Belgrad’a gidiyoruz. 2 gün orada geçireceğiz oradan da Bosna ve Karadağ’a geçeceğiz. Size 2 sorum olacak;
  – Seyahat sigortası yaptırmazsak gümrük kapılarında bir problem yaşar mıyız?
  – Belgrad-SarayBosna ve SarayBosna-Kotor gidişleri için önerebileceğiniz bir ulaşım yöntemi var mıdır? Otobüsle geçmeyi düşünüyoruz, seyahattan bir gün önce gidip otogardan biletleri halletmeyi düşünüyorum ancak online, güvenilir bir şekilde bilet alacağım siteler var mıdır?

  Siteniz gerçekten faydalı, teşekkürler.

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:14 de 29/08/2018 - Yanıtla

   Merhaba Burak Bey,

   – Size hiç bir kapıda seyahat sigortasını sormazlar. Seyahat sigortası zorunlu değil.
   – Belgrad – Saraybosna arası otobüs ve minibüs seferleri var. Otobüsler her saat başı otogardan kalkıyor ve fiyatı 15-17 Euro arası. Minibüsler ise sizi istediğiniz adresten alıp Saraybosna’da istediğiniz adrese bırakıyor. Bir nevi toplu taxi. Fiyat ise 20 Euro kişi başı tek yön. Saraybosna’dan da Kotor’a gitmek için benzer ulaşım araçları mevcut.

   Bu web sayfasını kullanabilirsiniz, güvenli. Otobüs ile gitmeyi tercih ederseniz CentroTrans yada Lasta otobüs firmasını tercih ediniz, saatleri size uyuyorsa.

 4. Mert Çıkla 00:06 de 11/08/2018 - Yanıtla

  Merhaba,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, toplu taşıma araçlarını kullanmak için nakit para mı veriyoruz yoksa hemen havaalanın da bilet yada kart alabileceğimiz bir yer var mı ?
  Var ise bu kart yada biletler tüm toplu taşıma araçlarında geçerli mi?
  Bu araçların ücretleri ne kadar?

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:32 de 11/08/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Nakit kullanabilirsiniz, ancak bu durumda bilet ücretleri daha pahalı oluyor. Havaalanında 1. terminalde gazet bayileri ve büfeler var, buradan bilet yada toplu taşıma araçları için kart alabilirsiniz. Kart aldığınızda istediğiniz kadar kredi yükleyebiliyorsunuz. 90 dakika 89 Dinar, istediğiniz kadar araç değiştirebiliyor ve in-bin yapabiliyorsunuz. Bu kartlar bütün toplu taşıma araçları için geçerli.

 5. info329 17:25 de 03/08/2018 - Yanıtla

  Sırbistan’da İnternet kullanmak isterseniz, en uygun MTS prepaid kartıdır. Fiyatını tam bilmiyorum, sadece kart için 300-400 dinar kadar ödeyeceksiniz. Şu anda MTS’in iyi bir kampanyası var. İlave 299 dinar için bir hafta geçerli 3GB internet alabilirsiniz.
  https://postimg.cc/gallery/22wm43tda/
  #100* girin, menü açılacak, internet için 2 girin, send, yeni menüde 1 girin (3GB+DM), send, yine 1 girin (kupi = satın al), send
  Yedi gün sonra, kampanya otomatik olarak yenilenir, yani paranızı alacaklar. Bunu önlemek için, son menüde 3 girin (odjava=iptal).

  Türkçe anadilim olmadığı için, hataları düzeltin lütfen.

  Belgrad’dan selamlar !

  • Belgrad Gezi Rehberi 18:05 de 03/08/2018 - Yanıtla

   Verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkürler. Ayrıca Türkçe’yi de çok iyi konuşuyorsunuz, düzletme ihtiyacı yok diyebilirim. 300 Dinar için sim kart + 300 MB internet ve dediğiniz gibi 299 Dinar daha ödediğinizde 3GB internet yükleyebiliyorsunuz.

   Sim kartı gazete bayilerinden alırsanız, yukarıdaki işlemleri yaparak ilave internet satın alabiliyorsunuz. Ancak MTS ofsisinden satın aldığınızda sizin için aktivasyonu onlar yapacaklardır.

   • info329 00:49 de 04/08/2018 - Yanıtla

    Küçük bir hata yaptım. *100# girilmesi lazım. *105# girilmesiyle ne kadar internet kaldığı kontrol edilir. *137# MTS şebekesi içinde kalan bedava dakikalar için. *138# kalan mesajlar için.

 6. Rıdvan ELÇİ 14:12 de 25/07/2018 - Yanıtla

  merhabalar,
  22 Agustos akşamı, Saraybosna dan Belgrad a otobüsle geleceğim. Bu otobüsler genelde Belgrad’ta nerede yolcuları indiriyorlar. Ben şehir merkezine gitmek istiyorum.çünkü kalacağım otel KOSANCICEV VENAC bölgesinde. Bir de Belgrad ‘ta en geçerli döviz hangisidir. Türk Lirası bozdurabilirmiyim? Size şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

  • Belgrad Gezi Rehberi 19:00 de 25/07/2018 - Yanıtla

   Belgrad Otogarı şehir merkezi sayılır. Otogar (son durak) inereniz sizin gideceğiniz Kosančićev Venac yaklaşık 600 metre uzaklığınızda olacaktır. Belgrad’da Euro, USD İşviçre Frangı vs en geçerli döviz biçimleri. TL bazı döviz bürolarında bozdurabilirsiniz, ama çok düşük kurdan bozduracaklardır.

 7. gülşah kiremitci 02:34 de 08/07/2018 - Yanıtla

  merhabalar, 10 temmuzda akşam 8 civarı belgradda olacağım. ilk yurt dışı deneyimim olacak. 12/16 temmuz exit festivali için geliyorum ama biletimi 2 gün önce 1 gün sonra dönecek şekilde aldım. City Zen hostel’de kalacağım. merkezde güzel bir yerde sanırım. size sorum ise, 11 temmuz akşam yada 12 temmuz sabahı novisada festival için gideceğim. festival tarhinine kadar 1 tam gün ve vardığım yarım gece yada 2 tam gün şeklinde vaktim olacak. nasıl bir gezi planı yapmalıyım? city zen e tesla dan ulaşımımı en uygun nasıl sağlayabilirim?

  • Belgrad Gezi Rehberi 08:39 de 08/07/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Belgrad’da kalacağınız hostel şehir merkezinde, bir çok yere yürüme mesafesinde. Birinci gün sırasıyla, Knez Mihailova, Kalemegdan, Trg Republike, Skadarlija, Parlamento Binası ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Nikola Tesla Müzesi ve Aziz Sava Katedrali’ni gezebilirsiniz. Bunların hepsini yarım gün içinde gezebilirsiniz ve hepside yürüme mesafesinde. Akşam saatlerinde şehir merkezindeki mekanlarda takılabilir, gece Hotel Jugoslavia’nın önünde bulunan nehir üzerindeki mekanlarda vakit geçirebilirsiniz.
   Ertesi gün veya Exit sonrası zamanınızı Zemun, Ada Ciganlija ve Savamalla’da geçirebilirsiniz.

   Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’ndan City Zen Hostel’e 72 no’lu otobüs ile gidebilirsiniz. Son durak olan Zeleni Venac’ta inerseniz, kalacağınız hostel size 300 metre uzaklıkta olacaktır.

   Exit fetivali muhteşem olacaktır, umarım iyi eğlenirsiniz.

 8. Özcan Arıkan 06:19 de 27/06/2018 - Yanıtla

  Merhaba. Telefon hattı nereden alabilirim en kolay. Ve nasıl İnternet paketi yükleyebilirim? Hat+paket ne kadar eder aşağı yukarı?

  • Belgrad Gezi Rehberi 22:10 de 27/06/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   bütün GSM operatölerine ait sim kartlarlarını, internet vs gazete bayilerinden alabilirsiniz. Sim kartlar 100 Dinar (yaklaşık 1 USD). Paket ve internet almak istediğiniz internete göre değişecektir. 1 GB yaklaşık 4 Euro. 10 GB internet 8-10 Euro civarında. Dediğim gibi, gazete bayilerinde veya GSM operatörlerinin ofislerinden temin edebilirsiniz. Bu işlemler için kimlik veya pasaporta ihtiyacınız olmayacaktır.

 9. pelin 08:21 de 20/06/2018 - Yanıtla

  Merhaba, bir haftalığına Sırbistan’a gideceğim. en merak ettiğim konu ordan Türkiye’yi nasıl arayabilirim. kısa süre kalacağım için bahsettiğiniz sim kartlardan almak istemiyorum. çünkü sadece bir yada iki kere aramam gerekecek. Telefon klübelerini kullanabilir miyim bunun için? kolay veya ucuz bir yol mudur bu? telefon kartı ve klübe bulmak kolaymıdır? bilgi verebilir misiniz?

  • Belgrad Gezi Rehberi 22:23 de 27/06/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Sırbistan’dan Türkiye’yi bir çok yolla arayabilirsiniz. Cep telefonlarınızda Skype, Viber, WhatsApp gibi uygulamalar varsa internet üzerinden bedava görüşme yapmak en mantıklısı. Onun dışında, çok yaygın olmazsa da hala kartlı telefon klübeleri var. Bu klübeleri kullanabilirsiniz, fiyatlar hakkında bir fikrim yok maalesef.

 10. Banu 16:31 de 14/06/2018 - Yanıtla

  Merhabalar 🙂 Sitenizi çok çok beğendikk ellerinize sağlık gerçekten çok aydınlatıcı bilgiler var ..👏🏻Biz yarın Belgrad a geliyoruz five points square de kalacağız ..Sanırım 72 numaralı otobüsle ulaşabiliriz değil mi? .Hava durumu da çok yağmurlu görünüyor gerçekten sürekli yağışlı mı merak ettik ? Yağmurluk yeterli olur mu acaba? Bir de otelle ilgili bilginiz var mı ? Şimdiden teşekkürler 😀

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:25 de 15/06/2018 - Yanıtla

   Merhaba Banu Hanım,

   Five Points Square – City Center konum olarak çok ideal, çok mekezi. Tesisin odaları da güzel ve modern. Güzel manzarası var. Bulunduğu bina girişi, koridorları ve asansör eski ama sizi fazla rahatsız etmez.

   72 numaralı otobüs ile ulaşabilirsiniz. Son durakta inerseniz 300-400 metre uzaklığınızda olacaktır. Hava 2 gündür kapalı ve hava ıcaklıkları 17 dereceye kadar indi. Sadece dün 1 saat kadar yağmur yağdı, sürekli yağmur yağmıyor o yüzden fazla endişe etmenize gerek yok. Hava durumu bu hafta yağmur yağabileceğini gösteriyor, ona göre önlem almak gerekir.

 11. erhanels 14:31 de 13/06/2018 - Yanıtla

  merhaba cok aydınatıcı cevap verıyosunuz. Benımde bır sorum var memurum bordo pasaportumun kasım ayında suresı doluyor pasaportun en az suresınm 6 ay kalması sartında esneklık yaparlar mı. cunku benım pasapotun 4 ay gıbı bır suresı kaldı.

  • Belgrad Gezi Rehberi 14:34 de 13/06/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Pasaport kontrölünde polisin gözünden kaçarsa belki, onun dışında kimse kanunda esneklik yapmaz. O yüzden kara sizin. Bana sorarsanız, risk almayınız.

 12. Mehmet Yüksektepeli 18:00 de 08/06/2018 - Yanıtla

  Merhabalar. Ben belgradda Apartment Cozy Nest’de konaklayacağım. 1A ile şehir merkezine gelip, taksi ile devam etmeyi düşünüyorum. Fakat sorum şu; Nikola Tesla havaalanından 1A ya nasıl ulaşırım? Otobüslerin kalktığı yer nerede? Ve ödemeyi nakit olarak mı yapıyoruz yoksa otobüs bileti mi gerekli? Eğer nakitse ödemeyi şöföre mi yapacağız yoksa bizdeki biletçiler gibi bizden tek tek topluyorlar mı? Teşekkürler

  • Belgrad Gezi Rehberi 18:12 de 09/06/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Pasaport kontrolünden sonra valizinizi aldıktan sonra gümrüklü sahayı geçiyorsunuz. Yolcu karşılama bölümüne geldikten sonra solunuzda yürüyen merdiven göreceksiniz, buradan havaalanının üst katına çıkınız. Buradan havaalaanı sonuna kadar yürüdükten sonra dışarıya çıkınız. Burada otobüs durağını göreceksiniz. Tabelada 72 ve A1 yazar, bu tabelada otobüs hareket saatlerini de görebiliriniz.

   Bileti havaalanının içindeki büfelerden veya şoförden alabilirsiniz. Ödemeyi nakit olarak veya kart alıp kontör yükleyebilirsiniz.

 13. çağrı 16:08 de 05/06/2018 - Yanıtla

  merhaba, nikola tesla havalanına indikten sonra main bus stationdan budva’ya gideceğim. havalanı ile otobüs terminali arası ulaşımı nasıl sağlayabilirim. bir de 19.15’de inceğim otobüsüm 22.00’da bu saate kadar vaktimi en efektif şekilde nasıl kullanabilirim? gerçi budva ve kotor tatiimden sonra 3 gün de belgradda geçireceğim. yaklaşık 3 saati nasıl geçebilirim.

  teşekkür ederim. çok faydalı bir site olmuş tüm arakdaşlarıma tavsiye ediyorum.

  • Belgrad Gezi Rehberi 20:37 de 05/06/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Havaalanından otobüs terminaline 1A ile gidebilirsiniz. Ancak siz 3 saatlık bir süreyi değerlendirmek isterseniz, size tavsiyem 72 no’lu otobüs ile son durağa kadar gidiniz. Belgrad şehir merkezi size 300 metre uzaklıkta olacaktır. Knez Mihailova, Trg Republike ve Kale’yi bu süre zarfında rahatlıkla gezebilirsiniz. Yada, yorgun gezmek istemezseniz, şehir merkezindeki sayısı cafe, bar ve restoranlardan birinde vakit öldürebilirsiniz. Ayrıca otobüs terminali de buradan yaklaşık 600-700 metre uzaklığınızda olacaktır.

   Size tavsiyelerim bunlar olacaktır, kafanıza takılan başka sorularınız olursa tekrar buraya yazabilirsiniz. İyi tatiller.

 14. Ersin 01:36 de 30/05/2018 - Yanıtla

  Merhabalar,

  14-18 haziran tarihleri arasında Belgrad’da olacağız. Havaalanından holiday in Express e 5 kişi nasıl ulaşım sağlamamızı önerirsiniz? Muhtemelen 72 numaralı otobüsü önereceksiniz 🙂 otobüs bileti almak mı taksi kullanmak mı sizce ? Çok teşekkürler şimdiden .

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:50 de 31/05/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Havalimanından A1 ile son durak olan Trg Slavija’ya kadar giderseniz. Belgrade Holiday Inn Express size yaklaşık 1.5 km uzaklıkta olacaktır. Buradan başka bir otobüs yada taksi ile devam edebilirsiniz.

 15. Betul 16:14 de 08/05/2018 - Yanıtla

  Merhaba
  Bu Cuma Belgrad’a gidip 5 gün kalacagız.2 günü Belgrad’da kalan günleri de çevre illeri ziyaret ile geçirmek istiyoruz.Araba kiralamak mantıklımıdır ve en uygun nasıl kiralayabilirz?

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:09 de 11/05/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Çevre illeri gezmek isterseniz, araba kiralamak mantıklı olacaktır. Arabayı havaalanında değilde şehir merkezinden herhangi bir firmadan kiralamanız daha uygun olacaktır. Araç kiraları çok uygun ancak yabancılardan biraz yüksek depozit istiyorlar.

 16. Eren 22:50 de 06/05/2018 - Yanıtla

  Merhaba,

  Spirit Hostel and Apartments adlı işletmede kalacağım. Adresi: Brace Baruh 20b
  Stari Grad

  Havaalanından nasıl buraya gidebilirim acaba?

  Teşekkürler!

  • Belgrad Gezi Rehberi 16:37 de 07/05/2018 - Yanıtla

   Merhaba Eren Bey,

   Havaalanından 72 no’lu otobüs ile son durağa kadar gidiniz. Kalacağınız adres buradan yaklaşık 2 km uzaklıkta olacaktır. Buradan itibaren taksi ile gitmek isterseniz yaklaşık 350 Dinar (3 Euro) kadar tutacaktır. Şehiriçi otobüsü ile devam etmek isterseniz, Trg Republike (Cumhuriyet Meydanı) dan 26 no’lu otobüs ile son durağa kadar giderseniz, kalacağınız yer 300 metre uzaklığınızda olacaktır.

   • Eren 13:37 de 12/05/2018 - Yanıtla

    A1 ile gitmeyi düşünüyordum ama uygun olmaz mı sizce?

   • Eren 13:47 de 12/05/2018 - Yanıtla

    Ayrıca telefon hattı için hangi markaları önerirsiniz ve nereden alabilirim? Özellikle internete çok ihtiyacım var.

    • Belgrad Gezi Rehberi 13:29 de 16/05/2018 - Yanıtla

     Telefon hattı için VIP, Telenor veya MTS tercih edebilirsiniz. Fiyat ve kampanyaları birbirine çok yakın. Alacağınız sim kartı ile internet paketi yükleyebilirsiniz. 2 hafta için internet paketleri yaklaşık 5-8 Euro arasında değişiyor.

 17. Muzaffer Kececi 23:43 de 05/05/2018 - Yanıtla

  Merhaba, herr yerde euro kullanabiliyor muyuz? Yoksa agirlikli olarak dinar mı kullanılıyor? İhtiyaç halinde dinar almak için nereleri (airport, sehir merkezi gibi ) onerirsiniz? Teşekkürler,

  • Belgrad Gezi Rehberi 08:29 de 06/05/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Yok, hemen hemen hiç bir yerde Euro, USD veya başka bir para birimi ile ödeme yapamazsınız. Harcamalarınızı sadece Dinar ve kredi kartı, banka kartı vs ile yapabilirsiniz. O yüzden yanınızda mutlaka Dinar bulundurmalısınız.

   Havaalanı, banka ve otellerde kur daha düşüktür. O yüzden döviz bürolarında bozdurmaya çalışınız.

 18. berkay 12:24 de 13/04/2018 - Yanıtla

  çok teşekkür ederim ve siteniz gerçekten harika

 19. berkay 12:07 de 13/04/2018 - Yanıtla

  Merhabalar, haziran ayında arkadaşımla birlikte Knez Mihailova 25, Stari Grad, 11000’da yer alan Prince Hall da kalacağız havaalanından hangi otobüsle gidebiliriz ?

  • Belgrad Gezi Rehberi 12:14 de 13/04/2018 - Yanıtla

   72 no’lu otobüsü tercih edebilirsiniz. Son durakta inerseniz, kalacağınız otel yaklaşık olarak 600 metre uzaklığınızda olacaktır.

 20. Fatih Ynl 08:22 de 10/04/2018 - Yanıtla

  Merhaba,

  Bende 17 Nisan’da Bosna Hersekten araç ile Belgrada geçecegim.
  Araç park olayını nasıl çözebilirim 3 bölge varmış sanırım ben 1 günlük bırakmak istiyorum aracı parka.

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:32 de 10/04/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Evet Belgrad’da araç parkı için 3 bölge var (Zone1,2,3). 1. bölgede maksimum 1 saat, 2. bölgede maksimum 2 saat ve 3. bölgede maksimum 3 saat park edebiliyorsunuz. Park süresi bittikten sonra en az 1 saat kadar aynı bölgeye park edemiyorsunuz. O yüzden kapalı bir otopark sizin için çözüm olacaktır. Günlük yaklaşık 8-12 Euro arasında ücretleri var.

   • fatih 09:28 de 13/04/2018 - Yanıtla

    Merhaba tekrar

    bu kapalı otopark merkezde mevcutmu acaba kolayca bulabilir miyiz?

    • Belgrad Gezi Rehberi 11:30 de 13/04/2018 - Yanıtla

     Merhaba,
     Merkezde 3-4 tane kapalı otopark var. En yakın ve kolayca bulabileceğiniz kapalı park Garaža „Obilićev venac“. Adres: Obilićev venac br. 14 – 16. 24 saatlik park ücreti 1500 Dinar (yaklaşık 12 Euro).

     • fatih 13:48 de 13/04/2018

      Çok teşekkür ederim.

 21. Betül 11:36 de 07/04/2018 - Yanıtla

  Merhaba, 9nisan günü arkadaşlarımla belgrada gideceğim. Havaalanından kalacağımz apartın bulunduğu Vlajkovićeva 7, Beograd, Central Serbia 11000, Sırbistan adresine nasıl ulaşım sağlayabilirim?

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:53 de 10/04/2018 - Yanıtla

   72 numaralı otobüs ile gidebilirsiniz. Son durakta inerseniz, gideceğiniz adres yaklaşık 400 metre uzaklığınızda olacaktır.

 22. seda 14:06 de 06/04/2018 - Yanıtla

  Merhaba, 21 nisanda eşimle 4 günlüğüne eşimle Belgrad a gideceğiz, Dominic Smart & Luxury suites de kalmayı tercih ettik. Havaalanından otele nasıl ulaşım sağlayabiliriz?
  ve de Novi Sad a gitmek istersek en uygun yolu ne olabilir? Teşekkürler..

  • Belgrad Gezi Rehberi 08:40 de 07/04/2018 - Yanıtla

   Merhaba,

   Dominic Smart & Luxury Suites 3 tane var Belgrad’da. Her üçü de hemen hemen aynı bölgede bulunduğundan, havaalanından 72 no’lu otobüs ile gidebilirsiniz. Yada taksi ile gitmeyi tercih ederseniz, yaklaşık 1500-1600 Dinar (12-13 Euro) tutacaktır. Otobüs ile gitmeyi tercih ederseniz, son durağa kadar (Zeleni Venac) gidiniz. Kalacağınız yer buradan yürüme mesafesinde olacaktır.

   Novi Sad’a otobüs veya tren ile gidebilirsiniz. Yaklaşık her yarım saatte otobüs seferleri var.

 23. ugur 09:54 de 13/03/2018 - Yanıtla

  Merhaba,

  7-9 Nisan tarihleri arasında Belgrad’a gideceğiz ancak paskalya kutlamalarına, resmi tatile denk geliyor. Resmi tatilde gitmemiz gezimiz acısından sıkıntı olur mu? Gezi planımız için önerebileceğiniz şeyler var mı?

  • Belgrad Gezi Rehberi 22:10 de 18/03/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Belgrad’da resmi dairelerde, bankalarda vs gibi yerlerde işleriniz olmayacaksa Paskalya tatili size sorun çıkarmayacaktır. Şehir her zaman ki gibi hareketli olacaktır. Gezi planı yapmayın, şehir merkezinde görülecek yerleri yürüyerek gezersiniz. Zamanınız kalırsa belki Zemun’a gidersiniz. Onun dışında Kalemegdan, Skadarlija, Knez Mihailova vs gibi bir çok gezilecek yerler yürüme mesafesinde. Akşamları da bir kaç mekan gezersiniz.

 24. ilker 08:33 de 16/02/2018 - Yanıtla

  Gerek bilgiler olsun gerek yazım şekliniz olsun, son derece faydalı ve eğlenceli bir site. Bu sebeple hazırlayan arkadaşıma hem teşekkür ediyorum hem tebrik ediyorum. Sadece kendimce önemli bir eksik, bir şehir gezecek kişinin her şeyden önce ihtiyacı olan şey nedir? Tabi ki harita 🙂 turistik yerlerin ve/veya şehir merkezinin ve şehir merkezindeki turistik yerleri toplu olarak gösteren bir harita olması siteyi kusursuz hale getirir diye düşünüyorum.

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:41 de 21/02/2018 - Yanıtla

   Faydalı yorumunuz için teşekkür ederim. Bence de iyi bir fikir, en kısa zamanda turistik yerleri gösteren bir haritayı siteye koyacağım.

 25. Sevgi Sarıtaş 14:36 de 10/02/2018 - Yanıtla

  nicola tesla dan jump ınn otelimize nasıl gidebiliriz

  • Belgrad Gezi Rehberi 14:42 de 10/02/2018 - Yanıtla

   Merhaba Sevgi Hanım,
   Diğer yorumunuzda cevap yazdım. Ben yine de buraya da yazayım.
   Havaalanından A1 yada 72 numaralı otobüslere binebilirsiniz. Her iki durumda da Tren veya otogarın yanında inerseniz, Jum Inn oteli 200 metre uzaklığınızda olacaktır.

 26. cgl 14:28 de 06/02/2018 - Yanıtla

  Merhaba,
  Bir kaç sorum olacaktı;
  *Bizim otelimiz Stari Grad’ da L9 Rooms & Apartment, havaalanından otobüsle ulaşım sağladıktan sonra yürüyerek gidebilir miyiz? Booking’ ten baktığımızda çok merkezi görünüyor.
  *Zemun nehrin karşı tarafında mı?
  *Little Bay’ a rezervasyon yaptırdık, kaldığımız yere yakın mı çözemedim 🙂
  * Bir de Tesla Müzesinin içinde (telfonla) fotoğraf / video çekimi yasak mı?

  • Belgrad Gezi Rehberi 16:38 de 08/02/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   L9 Rooms & Apartment’a havaalanından 72 no’lu otobüs ile gidebilirsiniz. En son durak olan Zeleni Venac’ta indiğinizde, kalacağınız yer yaklaşık 800 metre uzaklığınızda olacaktır. Trg Republike’ye çıktığınızda Milli Tiyatro’yu göreceksiniz. Tiyatroyu geçtikten sonraki sokağın başında bulunuyor.

 27. Beg 11:56 de 29/01/2018 - Yanıtla

  Cep telefonu icin sim kart havaalaninda satiliyor mu peki?

 28. selçuk 08:42 de 29/01/2018 - Yanıtla

  Merhaba mart ayında belgrada gideceğiz compass river city otelinde kalacağız. havaalanından toplu taşıma var mıdır yoksa taksi mi kullanmalıyız. otelden şehir merkezine gitmek içinde toplu taşıma kullanabilir miyiz? teşekkür ederim

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:34 de 29/01/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Havaalanından A1 veya 72 numaralı toplu taşıma araçları ile Yeni Belgrad (Novi Beograd) kadar gidip, oradan taksi ile konaklayacağınız Compass River City’ye gidebilirsiniz. Yeni Belgrad’dan başka bir otobüs ile de gidebiliriniz, ancak doğru otobüsü bulmak için birilerine sormanız gerekecek. Yeni Belgrad’dan taksi ücreti 400 Dinar civarında olur.
   Kalacağınız otelden şehir merkezine gitmek için toplu taşıma yada taksi kullanmanız gerekecektir. Otobüs durağı otele yaklaşık 200 metre uzaklıkta ve sıklıkla otobüs geçer.

   • Selcuk 06:35 de 30/01/2018 - Yanıtla

    Tesekkur Ederim.

 29. Beg 08:27 de 29/01/2018 - Yanıtla

  B&B Garni Petrov Cetinjska 15 adreste otelim. Nikola Tesla havaalanindan nasil giderim otobusle? Taksi yaklasik kac para tutar? Kaldigim otelden Tesla Muzesine nasil giderim. Bizleri bilgilendirdiginiz icin sagolun. Cok faydali site olmus

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:42 de 29/01/2018 - Yanıtla

   Size tavsiyem, 72 numaralı otobüs ile son durak olan Zeleni Venac’a kadar gidip, oradan taksi ile kalacağınız tesise gitmek olacaktır. Kalacağınız teis olan B&B Garni, buradan yaklaşık 1,2 km uzaklıkta olacaktır. Buradan taksi ücreti yaklaşık 400 Dinar olacaktır. Havaalanından taksi ile gitmek isterseniz yaklaşık 1300-1500 Dinar (12-14 Euro) tutacaktır.
   Nikola Tesla Müzesi sizin tesisten yaklaşık 1,8 km uzaklıkta. Yürüyerek de gidebilirsiniz, otelin yakınlarında otobüs durağı var, otobüs ile yakınlarına kadar gidebilirsiniz. Buradan taksi ile gitmek de ucuz olacaktır.

 30. ozan 20:19 de 21/01/2018 - Yanıtla

  Merhabalar… eşimle yarın belgrad a gidecegiz. Hotel majestic te kalmayi tercih ettik. Havaalanından nasıl gidilebilir sizce? Taksi mi kullanmalıyız yoksa otobüs var mıdır?

  • Belgrad Gezi Rehberi 20:26 de 21/01/2018 - Yanıtla

   Taksi ile gitmek isterseniz yaklaşık 13 Euro tutar. Otobüs ile gitmek isterseniz 72 numaralı otobüs ile son durağa giderseniz, Majestic Hotel yaklaşık 300-400 metre uzaklığınızda olacaktır. 72 numaralı otobüs, havaalanının ikinci katından kalkıyor.

 31. ilker binici 13:26 de 15/01/2018 - Yanıtla

  Selamlar,

  Haftaya ailemle Belgrad a gideceğiz.3 gece 4 gün orada olacağız.
  1 gününü Novi Sad ve Karlofça da geçirmek günü birlik gidip gelmek istiyorum.
  İki kasabaya 1 gün yeterlimidir ve sizce trenle mi yoksa otobüs ile mi rahat yolculuk ederiz?(Not:4 yaşında kızım ve eşim ile gideceğiz) 🙂
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

  • Belgrad Gezi Rehberi 16:00 de 15/01/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Novi Sad ve Karlofça için 1 gün yeterli olacaktır. Sabah gidip, akşam dönebilirsiniz. Otobüs ile gitmenizde fayda var. Gerçi otobüsleri de bizim şehirlerarası otobüsleri kadar lüks değil 🙂 ama daha rahat edersiniz diye düşünüyorum. Çok sık aralıklarla Belgrad-Novi Sad arası otobüs seferleri var.

 32. sevda 13:46 de 12/01/2018 - Yanıtla

  4 günlüklük Belgrada gideceğim.
  sadece Belgradta mı kalmalıyım yoksa şehir dışı yerlere gitmelimiyimi ne önerirsiniz * 😕 🙂

 33. Bahadır 21:12 de 24/12/2017 - Yanıtla

  Merhaba,

  29.12.2017’den itibaren 7 gün Belgrad’da olacağım. Aklıma takılan; vizesiz ülke olduğu için sağlık sigortası şart değildir diye düşünüyordum ama şartmış sanırım? Yapmadan gidilirse problem çıkar mı dersiniz? Evetse, önerebileceğiniz uygun fiyatlı bir sigorta var mıdır? Teşekkürler.

  • Belgrad Gezi Rehberi 13:36 de 25/12/2017 - Yanıtla

   Sağlık sigortası şart değil, ama yaptırırsanız iyi olur. Herhangi bir sigorta şirketi yurtdışı seyahat sigortası yapabilir, bu konuda size önerebileceğim bir şirket yok. Genellikle günlük 1 Euro gibi fiyatlar. 7 gün kalacağınız için yaklaşık 7 Euro gibi bir rakama seyahat sigortasını yaptırabileceğinizi düşünüyorum.

 34. didem 09:44 de 22/12/2017 - Yanıtla

  merhaba,

  19-21 ocak 2018 tarihleri arasında orada olacağım villa savamala da kalacağım havaalanından taksiye binmeyi düşünüyorum mesafe fazlamı ulaşım olarak ne kullanmalıyım.

  teşekkürler

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:06 de 22/12/2017 - Yanıtla

   Didem Hanım Merhaba,
   Havaalanından Apartments Villa Savamala’ya taksi ile gidebilirsiniz, yaklaşık 1400-1500 Dinar (10-12 Eur) tutar. Mesafe çok uzun değil 17 km kadar. Ayrıca havaalanından 72 numaralı otobüse binerseniz son durak olan Zeleni Venac’ta inersiniz. Kalacağın yer buradan 700 metre uzaklıkta olacaktır.

  • sevda 13:51 de 12/01/2018 - Yanıtla

   Didem meraba bende Şubatta orda olacağım 🙂 Villa Savamalada
   gittikten sonra bi kaç işime yarayacak bilgiverirsen çok sevinirim 🙂
   [email protected]

 35. Musa 22:23 de 21/12/2017 - Yanıtla

  Merhaba lar Sırbistan için hangi evrak gerekli acaba sigorta döküman ı şartı mı acaba yoksa sadece pasaport mu lazım
  Bazıları geri göndermişler öyle bişey var mı yoksa yok mu
  Gereken bilgileri verirseniz çok memnun kalırım tşkrler

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:20 de 22/12/2017 - Yanıtla

   Musa Bey Merhaba,
   Sırbistan için herhangi bir evrak gerekmiyor, geçerli bir pasaportunuzun olması yeterli olacaktır. Ancak yanınızda gidiş-geliş uçak biletininiz ve otel rezervasyonunuzun çıktısını bulundurmakta fayda var.
   Bazılarının geri gönderildiği doğrudur. Türk vatandaşları Sırbistan’a vizesiz gelebildiğinden bir çok kişi bu yolu kullanarak Batı Avrupa ülkelerine kaçmak istiyor. Dolayısı ile pasaport kontröllerinde böyle bir niyeti olan kişileri belirlemeye çalışıyorlar. Gelmeden önce mutlaka otel rezervasyonunuzu yapın ve rezervasyonun bir çıtısını yanınıza alınız. Onun dışında bir sorun olmayacaktır.

 36. AY 14:30 de 19/12/2017 - Yanıtla

  Merhabalar,
  20-23.12.2017 tarileri arasında Belgrad’da bulunacağım. Bu tarihler arasında şehirde katılabileceğim konser, sergi vb kültürel etkinlikler kousunda bana bilgi verebilirseniz sevinirim.

  • Belgrad Gezi Rehberi 21:40 de 19/12/2017 - Yanıtla

   Merhabalar,

   Benim bildiğim kadarı ile 20-23 Aralık tarihleri arasında herhangi bir festival veya etkinlik yok. 25 Aralık’ta başlayıp 7 gün sürecek Yeni Yıl konserleri olacak. Trg Republik’te olacak bu konserlerin yanı sıra bir çok gösteri ve konserler düzenlenecek. Ayrıca Belgrad Etkinlik Takvimi’ne buradan ulaşabilirsiniz.

 37. FATİH 10:15 de 07/11/2017 - Yanıtla

  MERHABALAR. 20 KASIMDA BELGRAD’A GİDECEĞİZ DE GİDECEĞİMİZ ADRES Majke Jevrosime 42, Apt #12, Stari Grad, 11000 Belgrad, Sırbistan BURASI. ACABA HAVAALANINDAN NASIL GEÇEBİLİRİZ EN UYGUN ORAYA? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:23 de 07/11/2017 - Yanıtla

   42 numaralı otbobüs ile son durak olan ‘Zeleni Venac’ da inerseniz, gideceğiniz adres yaklaşık 600-700 metre uzaklıkta olacaktır.

   • FATİH 11:29 de 07/11/2017 - Yanıtla

    72 NUMARALI OTOBÜSLE GİTSEK DE OLUR MU PEKİ? GİDECEĞİMİZ YERİN SAHİBİ BİZİ O OTOBÜSE YÖNLENDİRDİ DE BİR DE SİZE SORAYIM DEDİM.

 38. info329 23:15 de 12/10/2017 - Yanıtla

  Sırbistan ve özellikle Belgrad’ı gezmek isteyenler için çok faydalı bir site https://www.planplus.rs
  Otobus hatları da var. Örneğin, havalimanından şehrin merkezine giden hatlar şunlar :
  https://www.planplus.rs/#!gradski-prevoz/72/233/1045/1 ve
  https://www.planplus.rs/#!gradski-prevoz/A1/354/1045/1

 39. Cihan Cesur 19:35 de 31/08/2017 - Yanıtla

  gezel ve faydalı bir site teşşkürler

 40. evrim 13:59 de 21/08/2017 - Yanıtla

  Çok ayrıntılı bir site olmuş..Teşekkürler

 41. Belgrad Gezi Rehberi 15:56 de 27/05/2017 - Yanıtla

  Bu fiyatlar güncel. GMS operatörleri zaman zaman çeşitli kampanyalar yapıyorlar, bu kampanyalar belli bir süreyi kapsadığından yazmadım. Karadağ’da geçerli değil, bu kartlar orada da çalışacaktır ancak roaming eklenecektir. Karadağ (Montenegro) 2006 yılında Sırbistan’dan ayrıldığından ayrı bir ülke olarak geçiyor.

  3 gün Belgrad 5 gün Novi Sad’da kullanabiliriz, bütün Sırbistan için geçerli olacaktır.

 42. şükrü sarıahmet 15:49 de 27/05/2017 - Yanıtla

  Bu GSM operatörlerine ait sim kartlarını şehirde bulunan bütün gazete bayilerinde ve bu operatörlerinin ofislerinden temin edebilirsiniz. Prepaid sim kartı alırken herhangi kimliğe de ihtiyacınız olmayacaktır, çünkü isim bile vermenize gerek yoktur. 500 MB kapasitesi olan bu sim kartların ücreti 300 Dinar (2,4 Euro veya 7,8 TL). 30 gün boyunca kullanabileceğiniz 1 GB internet paketi ise 1000 Dinar (26 TL) ve 4 GB internet 2599 Dinar (67 TL).

  bu fiyatlar güncel midir? 3 gün belgrad 5 gün novi sad da kullanabiliriz sanırım. Karadağ ‘da geçerli değildir dimi aynı sim kart ?
  Biz 2 yıl önce bu konuyu hotel moskovanın yakınındaki mts bayisine sormuştuk yok demişti. Belkide anlamadı 🙂

Siz de fikrinizi belirtin