Belgrad Gezilecek Yerler

Ana Sayfa » Gezilecek Yerler
Belgrad Gezilecek Yerler 2017-06-14T10:03:59+00:00

Belgrad gezilecek yerler bakımından keşfedilmeyi hak eden bir şehir. Belgrad’a yolunuz düştüğünde, görülmesi gereken yerleri sizin için derledik. Gezilecek yerler listesinde ilk sırada Kalemegdan var.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın dünya üzerindeki bütün şehirler gibi anlatacağı sayısız hikayesi var. Duyulan ve görünenden bir adım öteye geçip şehrin öteki hikayelerini dinlemeye ne dersiniz?

Bir şehri gezmenin birden çok yolu var. Sadece rehberinizde yazanlara göre hareket ederseniz, o şehri ziyaret eden binlercesiyle aynı fotoğraf kareleri ve benzer anılarla eve dönmeniz muhtemel. Eğer o yeri tüketircesine, hızla gezerseniz detayları es geçer, “Amaan o kadar da ilginç değilmiş!” sonucuna da aynı hızla varırsınız. Halbuki rehberin size çizdiği rotadan çıkmak sizi korkutmadığında, ara yollara, kuytu köşeye sızmak size rahatsızlıktan çok heyecan verdiğinde; işte o zaman şehrin hikayelerini gerçekten duymaya başlarsınız.

Böyledir işte; her gezilen yer, dinlemek isteyen gezginin kulağına bambaşka hikayeler fısıldar. Belgrad da dünya üzerindeki diğer şehirler gibi, her ne kadar ilk başta duyulmasalar da tarihin ve mitlerin içine sızdığı hikayelerle örülü. O halde perde aralansın…

Kalemegdan

Şehrin en önemli turistik yeri olan Kalemegdan, Knez Mihailova Caddesi’nin hemen sonunda yer alır. Adını Türkçe’den alan Belgrad Kalesi şehir merkezine 5 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Belgrad’ın en büyük ve güzel parklarından olan Kale Megdan Parkı içinde inşa edilen büyük bir Osmanlı kalesidir. Kelenin içindeki Paşa Konağı ve Damat Ali Paşa Türbesi gibi Osmanlı eserlerini görmelisiniz. Kaleye açılan ana girişlerinden birinin adı da Stambol yani İstanbul’dur. Kale ve çevresinde Osmanlı etkilerini bugün bile güçlü bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Buradan Tuna ve Sava nehir manzaraları ve güneşin batışı çok güzeldir. Haftanın her günü açık olan ve girişi ücretsiz olan Kalemegdan görülmeye değer bir yerdir.
7 Yorum

 1. HHilmi Çiloğlu 11:37 de 05/10/2017 - Yanıtla

  Güzel bir bilgilendirme olmuş…Kasım ayı başında 3 günlük bir gezimiz olacak…Ailece….Elbette bu bilgilerden yararlanacağız….

 2. Ezgi Çetin 23:42 de 10/07/2017 - Yanıtla

  Gelecek hafta 4 günlüğüne eşimle birlikte Belgrad’da olacağız. Belgrad ile ilgili araştırmalarımıza başladığımız nokta sizin yazılarınız oldu, sayenizde çok faydalı notlar aldık. Emeğinize sağlık, tavsiyelerinizden yararlanan herkes adına teşekkür ederiz size.

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:54 de 11/07/2017 - Yanıtla

   Çok teşekkür ederim. Umarım Belgrad’da umduğunuzu bulursunuz. Güzel zaman geçirmenizi umuyorum.

 3. serhat 11:10 de 18/04/2017 - Yanıtla

  Merhaba
  Belgrad’da Kolay ulaşabileceğimiz büyük bir market ismi paylaşmanızı rica ediyorum.

 4. Gozde 19:15 de 07/02/2017 - Yanıtla

  Ada ciganlijada gezilecek yerlerimizin arasinda. Sizce kisin gidilir mi veya gezilmesi gereken yerler arasinda mi?

Siz de fikrinizi belirtin