Belgrad Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Ana Sayfa » Belgrad Şehir İçi Ulaşımı

Belgrad Şehir İçi Ulaşımı Hakkında Güncel Bilgi ve Fiyatlar

Sırbistan nufüsunun %22.5’ni oluşturan Belgrad şehir içi ulaşım, halk otobüsleri, tramvay ve troleybüs ile düzenli bir şekilde sağlanıyor. Belgrad’ı gezmeye gelen herkese 2 numaralı tramvayı kullanmalarını tavsiye ediyorum. Bu tramvay Eski Belgrad (Stari Grad) olarak bildiğimiz şehir merkezindeki tüm görülmesi gereken tarihi ve turistik yerleri geziyor.

Belgrad otobüs, troleybüs, tramvay ve trenlerden oluşan geniş bir toplu taşıma ağına sahiptir. Ulaşım ağı dört ayrı bölgeye ayrılmıştır. Bunlar şehir merkezi (1.ve 2. bölge), geniş şehir alanı (3. bölge) ve banliyö alanları (4. bölge).

Belgrad şehir içi ulaşım

Toplu taşıma araçlarının gece ve gündüz rota ve saatleri farklıdır. Geceleyin rotaya bağlı olarak her yarım saatte yada her bir saatte duraklardan geçerler. Gece tarifesi 00:00 ile sabah 04:00 arası için geçerlidir. Duraklarda ve araçlarda güzergahın haritasını bulabilirsiniz. Bu duraklarda ayrıca Sırpça ve İngilizce hareket saatlerini, bulunduğunuz konum ve kaç dakika arayla geçtiğini gösteren bir tablo bulabilirsiniz. Geceleri (00:00 – 04:00) ve hafta sonları (Cumartesi ve Pazar) hareket saatleri daha az sıklıkta gerçekleşir. Varacağınız noktaya gitmek için birilerinden yardım da alabilirsiniz.

Şehir içi ulaşımını kullanmak için durak yanlarındaki büfelerden biniş kartı almanız gerekiyor. Bu kartın adı BusPlus (aşağıdaki resim) ve bu kartı kullanarak tramvay, otobüs ve troleybüslere binebiliyorsunuz. Şehir içi ulaşım araçlarında BusPlus kartınızı kullanmak için, araçlar içinde bulunan kart okuyucusuna kartınızı okutmanız yeterli olacaktır.

BusPlus

Belgrad toplu taşıma için kullanılan BusPlus kartı

Belgrad’da şehir içi ulaşım araçlarına her kapıdan inilip-biniliyor. Kart okuyucuları bindiğiniz aracın kapısının yakınında bulunur. Kartı her kullandığınızda kalan bakiyeyi ve tahsil edilen miktarı ekranda gösterecektir.

Belgrad Toplu Taşıma Kartı olan BusPlus Kart Fiyatları

Kart türüne ve gidilen mesafeye (zone) göre ücretler farklılıklar gösterir. Belgrad şehir ulaşımı açısından dört ayrı bölgeye (1., 2., 3. ve 4. bölge) ayrılır. Birinci ve ikinci bölge olan Belgrad şehir merkezi için fiyat, 90 dakikalık sürüş için 89 Dinar’dır. Üçüncü bölge için fiyat 179 Dinar ve dördüncü bölge için fiyat 269 Dinar’dır.
90 dakika boyunca istediğiniz kadar araç değiştirebilirsiniz. Her araç değiştirildiğinde kartı tekrar okutmanız lazım. 90 dakika boyunca sadece ilk binişiniz sırasında 89 Dinar düşülecektir. İlk kartı okuttuğunuzda kart ücreti düşüldüğünden, bu süre içinde okuttuğunuz karttan ayrıca ücret alınmayacaktır.

Yolcular 1, 3 veya 5 günlük biletlerden de yararlanabilirler. Bunun için BusPlus okuyucusu ekranı üzerinde bulunan saat işaretine tıklayınız, yeni bir ekranda bu opsiyonlardan birini seçip, kartınızı okutmanız yeterli olacaktır. Bu tip biletler için ayrıca kredi yüklemenize gerek yoktur. Ayrıca istediğiniz kadar araç değiştirebilirsiniz. Kartları, kart okuyucularına sadece binerken okutmalıyız, araçtan inerken ayrıca kart okutmaya gerek yoktur.

 • 24 saat için bilet fiyatı 280 Dinar.
 • 3 günlük bilet fiyatı 720 Dinar.
 • 5 günlük bilet fiyatı ise 1100 Dinar’dır.

Geçerlilik tarihlerini yada kalan süreyi öğrenmek için kart okuyucularının üzerine kartınızı koymanız gerekiyor.

belgrad şehir içi ulaşımBusPlus Kart Türleri

Bütün şehir içi ulaşım araçları için geçerli olan BusPlus kart sistemini dört kategoride sınıflandırabiliriz. Belgrad genelinde bulunan ve sayısı 2.000’nin üzerinde olan bütün büfelerden temin edebilirsiniz.

1. Anonim Kart (sınırlı kullanımlı bi̇let): Çoğu kişinin kullanacağı kart türü bu olacaktır. Durakların yanında bulunan büfelerden satın alıp ve aynı büfelerde yükleme yapabileceğiniz şehir içi ulaşım kartıdır. Bu kartı bütün ulaşım araçlarında kullanabilirsiniz. Anonim Plastik Kart (Sırpça: Nepersonalizovanih, İngilizce: Non-personalized)’ın ücreti 250 Dinar’dır ve geçerlilik süresi 4 yıldır. Kartın üzerinde kişisel bilgiler olmadığından herkes tarafından kullanılabilir ve başka bir kişiye transfer edilebilir. Fiyatı olan 250 Dinar plastik kart ücretidir ve içinde kontür yoktur. Bayilerden ve durak yakınındaki herhangi bir büfeden istediğiniz miktarda yükleme yapabilirsiniz. 90 dakikalık sürüş için ödeyeceğiniz ücret 89 Dinar olduğundan, ihtiyacınıza göre yükleme yapmanızı tavsiye ederiz.

2. Kişiselleştirilmiş Akıllı Kart (15 gün veya aylık kart): Üzerinde fotoğraf da olan bu kart, sahibinin kişisel bilgilerini içeren akıllı (smart) bir karttır. Üçüncü bir kişiye devredilemez. İstenilen miktarda kontür yükleyebileceğiniz ve tam tarife üzerinden seyahat edebileceğiniz bir karttır. Bu tür kartın kullanım süresi yüklediğiniz kontür miktarına göre 15 gün veya 1 aydır. Bu yüzden aylık kart olarak da adlandırılır. Bu karta sahip olan yolcular, belirlenen süreler içinde sınırsız seyahat edebilirler. Her araca binildiğinde kart okuyucusunun üzerine kartı koyarak doğrulanması gerekir. Bu kart türü uzun bir süre (en az 15 gün) için Belgrad’da kalmayı planlayan herkes için kullanışlıdır. Bu kartı da durak yakınlarında bulunan herhangi bir gazete bayisinde bir sonraki dönem için ücret yükleyebilirsiniz. Kişiselleştirilmiş akıllı kart üç yıl süreyle geçerlidir.

3. Normal bilet: Sadece toplu taşıma araçlarında geçerli olan bu bilet türü ise aracın şoföründen satın alınabilir. Bu bilet türünü tercih ederseniz, bilet ücreti biraz daha pahalı olacaktır. Yolculuk sonuna kadar muhafaza edilmelidir. 1. ve 2. bölgeler için 150 Dinar, 3. bölge için 300 Dinar ve 4. bölge için bilet fiyatı 400 Dinar’dır.

4. Grup Bilet: Anonim türü olan bu kartın avantajı ise birden fazla insanın tek kart ile seyahat edebilmeleridir. Toplu taşıma araçlarında bu kartı kullanmak için, kart okuyucusunun ekranında bulunan seçeneklerden “GRUP” opsiyonunu kullanmalısınız. Bu opsiyonu seçtikten sonra kişi sayısını girerek kartı cihaza tanıtabilirsiniz. Bu işlemden sonra kişi sayısı oranında ücret, kart bakiyesinden düşülecektir.

5. Elektronik Bilet: Bu servis sadece Sırbistan’da bulunan mobil operatörlerinden alınan bir telefon numarasına sahip olanlar için geçerlidir. Bu operatörlerden MTS tercih etmenizi tavsiye ederiz. Cep telefonuna indirilen bir uygulamayı kullanarak seyahatiniz için gereken ücreti ödeyebilirsiniz.

Bilet Türü Kart Ücreti Fiyatı
Normal bilet (sürücüden temin edilir) 150 Dinar (1. ve 2. bölge)
 –  300 Dinar (3. bölge)
 – 400 Dinar (4. bölge)
Anonim kart  (90 dakikalık süre) 250 Dinar 89 Dinar
Anonim kart  (1 gün) 250 Dinar 280 Dinar
Anonim kart (3 gün) 250 Dinar 720 Dinar
Anonim kart (5 gün) 250 Dinar 1100 Dinar
Aylık kart (15 gün) 250 Dinar 1690 / 2990 Dinar
Aylık kart (30 gün) 250 Dinar 1830 / 3275 Dinar

Engelli Yolcular İçin Toplu Taşıma

Engelli yolcular sadece bazı hatlarda tekerlekli sandalye rampaları ile donatılmış ve eğitimli personel bulunan araçlar mevcuttur. Şu an için 22 numaralı troleybüs ve 7, 12, 13 hatlarında işleyen yeni tramvaylarda bu sistem bulunur. Bu hatlarda çalışan yeni tramvay ve troleybüsler de engelli yolculara yardımcı olacak eğitimli personelde bulunmaktadır. Otomatik açılan bu rampalar (kapının sağında bulunan bir düğme aracılığı açılır) tekerlekli sandalyelerin araca rahat girmeleri için tasarlanmıştır. Bu araçlarda bulunan personel, engelli yolcuların yanında refakatçi birilerinin olup olmamasına bakmaksızın yardımcı olmakla yükümlüdür.

belgrad ulasim tramvay

Toplu Taşıma Araçlarında Bilet Kontrolü

Toplu taşıma araçlarında bilet kontrolü çok sık yapılır ve para cezaları nispeten yüksektir. Bilet kontrölü yapan yetkililer, araca bindikten hemen sonra kart okuyucularına bloke koyar. Böylece kontrol görevlisini gördükten sonra kartı okutmak isteyen yolcuların bu davranışlarını engellemiş oluyorlar. Elindeki pos makinesine benzer bir cihaz ile yolculardan bilet kontrollerini hızla yapar. Bu taşınabilir cihazların yardımı ile kartınızdaki bütün bilgileri okuyabilir. Cihaz, geçersiz bilet taşıyan yolcuları hemen tespit ediyor. Alınan veriler ışığında hangi yolcuların yoluna devam edip etmeyeceği sonucuna varılıyor.

Geçerli bir bileti olmayan yada ücreti ödemeyen yolcuların yoluna devam edebilmeleri için 2000 Dinar para cezası ödemek zorundadırlar. Yolcunun üzerinde bu miktar yok ise yada hemen ödemek istemez ise, 15 gün içinde ödenmek şartı ile makbuz verilir. Bu durumda olan yolcular bir sonraki durakta indirilirler ve sahip oldukları akıllı kart da kara listeye alınır.

belgrad ulasim otobüs

Minibüsler (Dolmuş) Ile Şehir İçi Ulaşım

Toplu taşıma araçlarından başka biraz daha pahalı, ama aynı zamanda daha rahat ve her otobüs durağında durmayan daha hızlı olan ekspres minibüs ağı da bulunmaktadır. Sadece araç sürücüsünden alınabilen bilet ücreti 145 Dinar’dır. Bu minibüsler Pazar günleri ve resmi tatil günlerinde gece vardiyasında faaliyet göstermiyorlar.

Belgrad Taksi Fiyatları

Belgrad taksi fiyatları ucuzdur. O yüzden bir çok yere taksi ile gitmenizi öneririm. Sokak ismi ve numara vermeniz, yada gideceğiniz yerin adını söylemeniz yeterli olacaktır. Genellikle bütün taksi şoförleri İngilizce bildiğinden iletişim sorunu da yaşamazsınız.

Bir çok Belgradlı taksiyi telefon ile yada cep telefonlarındaki uygulamalar ile çağırır. Bazı taksi firmaları bu yolla taksi çağıranlara belli oranda indirim yaparlar. Ama çoğu insan bazı taksi firmalarının servislerinden memnun kaldığından telefon ile çağırmasını tercih ediyor. Bazen de bu bir alışkanlık oluyor.

Belgrad’da taksi ücretleri seyahat edilen mesafeye göre hesaplanır. Bütün taksilerde taksimetre bulundurma zorunluluğu vardır ve ücreti taksimetreye göre ödersiniz. Çok nadir de olsa bazı taksi şoförleri turistleri aldatıcı hileler yapabilirler. O yüzden güvenilir bir taksi şirketine ait araçları kullanmanızı tavsiye ederim. Tedbiri elden bırakmamak her zaman iyidir.

Her yerde olduğu gibi burada da taksi plakası almak için bazı kurallar var. Taksi renkleri Türkiye’de olduğu gibi tek tip değildir. Taksiler de diğer araçlar gibi farklı renk, model ve marka olabilir. Ancak her taksi “TAXI” levhasını arabının üstüne koymak zorundadır, zaten taksi olduğunu buradan anlayacaksınız. Ama içeri girdiğinizde sürücünün fotoğraflı bir taksi kimlik kartı, taksi numarası, plakası ve diğer bazı bilgilerin olduğu bir kimlik bulacaksınız. Ayrıca taksi fiyatları olan bir tablo göreceksiniz. Bunun yanında taksimetre de yolcunun rahatlıkla görebileceği bir yerde olması gerekiyor. Bindiğiniz taksinin geçerli bir fiyat listesi ve kimlik kartı üzerinde taksi firmasının veya taksiciler derneğinin logosunu taşıyor olması lazım.

Belgrad’da hemen hemen bütün taksiler radyo taksidir. İçinde bulundurdukları telsizden dolayı bu isim ile adlandırılırlar. Ancak az sayıda da serbest çalışan taksiler de vardır. Bunların ücretleri daha yüksektir ve telsiz bulunmaz. Bunlar da yasal taksilerdir. Fiyat listeleri ve taksimetreleri de vardır.

Belgrad taksi fiyatları için aşağıdaki tabloyu incelemenizi tavsiye ederim. Bu fiyatlar bütün taksi firmaları için geçerlidir.

Belgrad için Taksi Fiat Tarifesi

Servis Tarife 1 Tarife 2 Tarife 3
açılış 170 Dinar 170 Dinar 170 Dinar
her km için fiyat 65 Dinar 85 Dinar 130 Dinar
1 saatlik bekleme 750 Dinar 750 Dinar 750 Dinar

Tarife 1 – (Pazartesi – Cumartesi 06:00 – 22:00). Taksi açılış ücreti 170 Dinar’dır. Her kilometre için ücret 65 Dinar’dır.

Tarife 2 – (Pazartesi – Cumartesi 22:00 – 06:00, Pazar ve resmi tatil günleri de bu tarifeye girer). Taksi açılış ücreti 170 Dinar ve her kilometre için 85 Dinar alınır.

Tarife 3 – Belgrad şehir dışındaki bölgeler için geçerlidir, şehir dışı, şehirler arası gibi. Açılış ücreti yine 170 Dinar olup her kilometre için 130 Dinar alınır.

Belgrad taksiciler odasının belirlediği taksi fiyatları yukarıdaki gibidir. İstanbul’daki gibi trafik sıkıştığında ayrı bir ücret uygulanmaz. Yada taksi hızı 0 ila 10 kilometre arasında olduğunda yine bekleme ücreti alınmaz.

Yukarıdaki fiyat listesinde belirtilen ücretler dışında müşteriden başka bir ücret talep edilemez.

Belgrad için Bazı Taksi Firma Telefonları:

Taksi Firma Adı Telefon
Beogradski 19801
Pink taksi 19803
Alfa taksi 19807
Žuti taksi 19802
Zeleni taksi 3233-666
Joker taxi 3971-174
Lux taxi 303-3123
Maksis taksi 19804
Taksi Bell 19808
Naksi taksi 2157-668

2017-06-07T10:18:24+00:00 15 Nisan 2016|

84 Yorum

 1. Ceyda Guler 13:31 de 14/02/2018 - Yanıtla

  Merhaba ,
  25 /02/2018 de Belgrad ,Rezime crown depands hotel,Cıka Ljubina 11,Stari Grad adresine gidecegiz..Havalimanindan otele nasil gidebilirim?Yardimci olursaniz cok sevinirim..

  • Belgrad Gezi Rehberi 22:17 de 15/02/2018 - Yanıtla

   72 nolu otobüs ile son durağa kadar giderseniz. Kalacağınız Rezime Crown Depands Hotel yaklaşık 500 metre uzaklığınızda olacaktır. Cika Ljubina sokağına Cumhuriyet Meydanı (Trg Republike)’dan girebilirsiniz.

 2. Mustafa 18:47 de 08/02/2018 - Yanıtla

  Merhaba öncelikle verdiğiniz güzel bilgiler için teşekkürler. Havaalanından Şehir merkezine 72 numaralı otobüs için kiosk lardan alınan bilet daha ucuz oluyormuş ya havaalanında kiosk var mı nerde acaba?

  • Belgrad Gezi Rehberi 18:56 de 08/02/2018 - Yanıtla

   Havaalanına vardığınızda, bir üst kata çıkınız. Buradan havaalanının sonuna doğru yürürseniz solunuzda büfeler göreceksiniz. Bu büfelerden alabilirsiniz.

   • Mustafa 19:01 de 08/02/2018 - Yanıtla

    hızlı cevabınız için çok teşekkürler

 3. Barış 09:30 de 05/02/2018 - Yanıtla

  Merhaba,
  Grup biletler 3 veya 5 günlük alınabiliyor mu? Evet ise bunun için tek bir kart ücreti ve kişi sayısı X 3 -5 günlük bilet fiyatı mı ödeniyor?
  Bu biletler Ada Ciganlija, zemun gibi yerlerde kullanılabiliyor mu?
  Bilgilendirme için şimdiden teşekkürler.

  • Belgrad Gezi Rehberi 16:45 de 08/02/2018 - Yanıtla

   Merhaba Barış Bey,
   Grup biletleri satılmıyor. 3 veya 5 günlük bir kişilik biletler var. Ancak 1 tane BusPlus alıp tek kartla bir ila 20 kişi kadar binebiliyor. Bunun için BusPlus kartınıza yeterli miktarda kredi veya kontör yüklemeniz yeterli olacaktır.

 4. Kaan Çağlar 01:30 de 04/02/2018 - Yanıtla

  Merhabalar, 2 hafta içerisinde Belgrad planımız var. Nikola Tesla Havaalanından 24 Draže Pavlovića, 11000 Belgrad adresine nasıl ulaşım sağlayabilirim? Ayrıca bu otobüs biletini havaalanından satın alabiliyor muyuz?

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:48 de 04/02/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   A1 no’lu otobüs ile Trg Slavija’ya kadar gidip oradan taksi veya 2 nolu tramvaj ile gidebilirsiniz. Kalacağınız adres Trg Slavija’dan yaklaşık 1,5 km uzaklıkta. Havalanının üst katındaki büfelerden veya şoförden bilet alabilirsiniz.

  • Belgrad Gezi Rehberi 16:47 de 08/02/2018 - Yanıtla

   Havaalanından A1 ile Trg Slavija’ya kadar gidip oradan taksi ile gitmenizi tavsiye ederim. Kalacağınız adres Trg Slavija’dan yaklaşık 1,5 km uzaklıkta. Buradan yürüyerek de gidebilirsiniz.

 5. menekşe 20:33 de 02/02/2018 - Yanıtla

  merhaba öncelikle verdiğiniz çok değerli ulaşım bilgileri için teşekkürler.. biz iki arkadaş 5 günlük bir belgrad seyahati yapacağız.. knez mihailova caddesi üzerinde bir apartta kalacağız.. havaalanından hangi numaralı otobüse binebiliriz? ve dönüş için de aynı otobüsü kullanabilir miyiz? çünkü dönüşte sabah 6 gibi evden ayrılmak zorundayız. bir de bahsettiğiniz 2 no’lu otobüse nereden binebiliriz eski şehri dolaşmak için? 5 gün için hangi tip bileti alalım? çok çok teşekkürler.

  • Belgrad Gezi Rehberi 20:51 de 02/02/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Havaalanından kalacağınız tesise gitmek için 72 numaralı otobüse binmelisiniz. Son durakta indikten sonra Knez Mihailova caddesi buradan 400-500 metre uzaklığınızda olacaktır. Dönüş için aynı otobüse binebilirsiniz. Pazartesi – Cuma günleri sabah 06:03, 06:30 ve 06:56, Cumartesi sabahı: 06:03, 06:21 ve 06:56, Pazar sabahı: 06:03, 06:21 ve 06:56 hareket saatleri.
   2 no’lu otobüs değil, 2 no’lu tramvay olacak. Knez Mihailova’dan Kalemegdan’a giderken caddenin sonunda Pariska Caddesi’nde 2 no’lu tramvay durağı var. Knez Mihailova’nın sonunda Pariska Caddesi var.
   Gazete bayilerinden 5 günlük bilet alabilirsiniz. Belgrad BusPlus için 1, 3 ve 5 günlük kart alabilirsiniz. 1 günlük kart 1 ve 2. bölge (zone) için 250 Dinar, 3 günlük kart 1 ve 2. bölgeler için 700 Dinar ve 5 günlük 1 ve 2. bölgeler için 1000 Dinar’dır.

 6. Ferdi 20:30 de 01/02/2018 - Yanıtla

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Kraljevica Marka 7, Savski Venac, Beograd, 11000, Şu adrese havaalanından nasıl gidebiliriz.

  • Belgrad Gezi Rehberi 20:13 de 02/02/2018 - Yanıtla

   72 numaralı otobüs ile gitmenizi tavsiye ederim. Son duraktan önceki durakta inerseniz, belirttiğiniz adrese 200 metre uzaklıkta olursunuz. Son durak olan Zeleni Venac’ta inerseniz 650 metre uzaklıkta olacaktır.

   • Ferdi 11:46 de 03/02/2018 - Yanıtla

    Teşekkür ederim

 7. Sinemis 15:11 de 30/01/2018 - Yanıtla

  Nisanda Belgrad’a gidecegiz ins bi aksilik olmazsa Nomad Luxury Suites otelimiz, (Bulevar kralja Aleksandra 94) havalimanindan otelimize en yakin durak ve otobus hatti hangisi
  Tesekkurler

  • Belgrad Gezi Rehberi 20:17 de 02/02/2018 - Yanıtla

   A1 numaralı otobüs ile Slavija Meydanı’na kadar gidiniz. Kalacağınız yer buradan yaklaşık 1 km olacaktır. Buradan taksi veya tramvaj ile gidebilirsiniz.

 8. BUSRA EREN 10:27 de 24/01/2018 - Yanıtla

  merhabalar.
  havalimanından Belgrade Art Hotel e nasıl gidebilirim
  adres : Kneza Mihaila 27, Beograd 11000, Sırbistan

  • Belgrad Gezi Rehberi 16:52 de 24/01/2018 - Yanıtla

   72 numaralı otobüs ile son durağa kadar giderseniz, kalacağınız otel yaklaşık 400 metre uzaklığınızda olacaktır.

 9. Emine 22:27 de 22/01/2018 - Yanıtla

  Merhaba,
  Önümüzdeki günlerde Belgrad’a geleceğim. Hostel Local’da konaklayacağım. Adresi: 40G Skadarska, Stari Grad, 11103 Belgrad, Sırbistan Nasıl ulaşım sağlayabilirim.

  • Belgrad Gezi Rehberi 22:34 de 22/01/2018 - Yanıtla

   Havaalanından 72 numaralı otobüs ile son durak olan Zeleni Venac’ta inerseniz, kalacağınız yer yaklaşık 700-800 metre uzaklığınızda olacaktır. Buradan itibaren kolay bulursunuz, harita yoksa bir kaç kişiye yolu sorabilirsiniz.

 10. Seda 11:59 de 22/01/2018 - Yanıtla

  Merhaba 8 gub belgrad da kalacagiz kopaonik e gunu birlik gitmek istiyoruz fiyatlar nedir nasil oluyor ulasim bilgi alabilir miyiz 3 bayaniz

  • Belgrad Gezi Rehberi 12:11 de 22/01/2018 - Yanıtla

   Kopaonik’e günübirlik gitmek zor olur. Yol yaklaşık olarak 4-5 saat sürüyor. Tek yön kişi başı 2000 Dinar.

 11. Murat 20:27 de 21/01/2018 - Yanıtla

  Merhabalar,
  Nikola tesla havaalanından şehirmerkezinde bulunan capital hotel garniye nasıl gidebilirim? Pink taxi ile gider isem yaklaşık kaç dinar tutar? Teşekkürler.

  • Belgrad Gezi Rehberi 20:38 de 21/01/2018 - Yanıtla

   Havaalanından Capital Hotel’e taksi ile yaklaşık 1300-1500 Dinar (12-13 Euro) tutar. Gümrüklü sahayı çıktıktan sonra üst kata çıkıp havaalanınından çıkarsınız. Buradan Pink taksi ile gitmenizi öneririm. Otobüs ile gitmek isterseniz, yine üst kattan binebilirsiniz. Son durakta inerseniz otel yaklaşık 800 metre uzaklığınızda olacaktır.

 12. Burcu 20:12 de 14/01/2018 - Yanıtla

  Merhabalar,
  Beş günlük biletleri iki kişi kullanabiliyor muyuz yoksa her kişi için ayrı ayrı mı almalıyız? İki kişi beş gün kalacağız en mantıklı bilet türü bu mu olur?
  Svetogorska 24, Stari Grad, 11000 Belgrad, Adresindeki apartmana nasıl ulaşabiliriz?
  Çok teşekkür ederim.

  • Belgrad Gezi Rehberi 20:14 de 14/01/2018 - Yanıtla

   Beş günlük biletleri iki kişi kullanamıyor. Ancak BusPlus kartı alırsanız, bir kart ile 20 kişiye kadar kullanabiliyor.

 13. Kaan 17:12 de 08/01/2018 - Yanıtla

  Merhabalar, havalimanından Darosavacka’ya gitmek için hangi otobüsü veya aktarmaları kullanmam gerekir?

  • Belgrad Gezi Rehberi 12:19 de 11/01/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Havalimanından 72 numara ile son durak olan Zeleni Venac’ta inininiz. Oradan Trg Republik’e kadar yürüyünüz (300 metre). Trg Republike’den 26, 28 veya 30 numaralı otobüslere binerseniz sizi Darosavacka’ya götürecektir.

   • gamze 19:45 de 14/01/2018 - Yanıtla

    Belgrad Havaalanından Knez Mihailova Caddesi ndeki Prince Hall Otele nasıl gidebiliriz?

    • Belgrad Gezi Rehberi 20:01 de 14/01/2018 - Yanıtla

     Merhaba,
     Havaalanından 72 numaralı otobüse binip en son durakta (Zeleni Venac) ininiz. Kalacağınız otel buradan yaklaşık 400 metre uzaklığınızda olacaktır.

 14. merve 13:28 de 02/01/2018 - Yanıtla

  Merhaba, verdiğiniz bilgilerden ötürü teşekkür ederim. Benimde bir sorum olacak. Nikola Tesla Havaalanından Principal Apartments a nasıl gidebilirim? Bir de BusPlus kartını iki kişi kullanabiliyor muyuz? Teşekkürler.

  • Belgrad Gezi Rehberi 16:53 de 02/01/2018 - Yanıtla

   Merhaba Merve Hanım,
   Havalanından 72 numaralı otobüs ile son durak olan Zeleni Venac’ta inerseniz, Principal Apartments yaklaşık 400 metre uzaklığınızda olacaktır. Yürüyerek 5 dakikada gidebilirsiniz.
   Tek BusPlus kartı ile 20 kişiye kadar kullanabilirsiniz. Kartı okutmadan önce menüden kişi sayısını seçtmelisiniz.

   • Merde 21:49 de 03/01/2018 - Yanıtla

    Peki bu kartı nasıl temin edebiliriz ? Fiyatı nedir? Teşekkürler.

    • Belgrad Gezi Rehberi 10:04 de 04/01/2018 - Yanıtla

     BusPlus kartını bütün gazete bayilerinde, büfelerde bulabilirsiniz. Fiyatı 250 Dinar.

     • Merve 03:53 de 25/01/2018

      Günlük olanlarından mı almak lzım? Ya da ne diye satın almak lazım. Teşekkürler.

     • Belgrad Gezi Rehberi 09:31 de 25/01/2018

      İhtiyacınıza bağlı, Belgrad’da bulunduğunuz süre içinde şehir içi ulaşımını sık kullanacaksanız, 4-5 günlük kart alabilirsiniz. Onun dışında, gazete bayilerinde, büfelerde BusPLus kartını 250 Dinar’a satın alıp, karta ihtiyacınız oluğu kadar kredi yükletebilirsiniz.

 15. BEGÜM 15:53 de 26/12/2017 - Yanıtla

  MERHABALAR
  VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.
  HAVA ALANINDAN HOTEL NEVSKİYE GİDİCEZ. 29.12.2017 AKŞAM UÇUŞUMUZ VAR
  HANGİSİNİ ÖNERİRSİNİZ.?

  • Belgrad Gezi Rehberi 16:25 de 26/12/2017 - Yanıtla

   Merhaba,
   Eğer hangi otobüs diye soruyorsanız, 72 numaralı otobüs ile son durak olan Zeleni Venac’ta ininiz. Kalacağınız otel 300 metre uzaklıkta olacaktır.

 16. cevdet 08:46 de 22/12/2017 - Yanıtla

  Merhaba , verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz , Hotel Rex Sarajevska 37 Belgrade 11000 bu adrese gidebilmek için 72 nolu otobüs geçerli mi ve önünden geçiyor mu ? bilgi verebilirseniz sevinirim.

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:14 de 22/12/2017 - Yanıtla

   Merhaba,
   Hotel Rex’e gitmek için havaalanından A1 numaralı otobüs veya midibüs ile gitmenizi öneririm. A1 numaralı ulaşım aracı Sarajevska caddesinin önünden geçer. Tren garının önünde inerseniz, kalacağınız otel yaklaşık 400 metre uzaklığınızda olacaktır.

 17. Muratt Yılmaz 12:15 de 13/12/2017 - Yanıtla

  Selam,
  Harika, çok faydalı bir site, Teşekkürler,
  Benim sorum; Tesla Havaalanından Republic Square Apartments Decanska oteline ulaşım nasıl olur acaba?
  iyi günler
  Murat Yılmaz

  • Belgrad Gezi Rehberi 13:52 de 13/12/2017 - Yanıtla

   Havaanın’dan 72 numaralı otobüse binip son durak olan Zelenı Venac’ta ininiz. Republic Square Apartments Decanska buradan 500-600 metre uzaklığınızda olacaktır.

   • Murat Yılmaz 11:23 de 14/12/2017 - Yanıtla

    Sağolun, Böyle iyi bir siteye rastlamadım.Başka şehirler için de yapmalısınız.
    Gece klübü tavsiyeniz ne olur acaba ?
    Bu haftasonu hava güzel olur umarım.
    iyi günler,
    Murat

    • Belgrad Gezi Rehberi 11:27 de 14/12/2017 - Yanıtla

     Murat Bey Merhaba,
     Yardımcı olabildiğime sevindim. Başka şehirler için de gezi rehberi yapmak için orada uzun süre yaşıyor olmak lazım diye düşünüyorum. Gece klübü için bu linke bakabilirsiniz. https://belgradeatnight.com Bu web sayfasında Belgrad’ın en iyi klüp ve barları hakkında detaylı bilgi alabiliriniz.

 18. Hülya 11:20 de 11/12/2017 - Yanıtla

  merhaba ,
  hava alanında çıktığımız yerde aramadan ya da herhangi bir uygulama kullanmadan boş taksi bulma imlanımız varmıdır ?

  • Belgrad Gezi Rehberi 12:53 de 11/12/2017 - Yanıtla

   Gümrüklü sahayı terk ettikten sonra solunuzdaki yürüyen merdiven ile üst kata çıkınız. Üst kattan herhangi bir kapıdan dışarıya çıktığınızda bir çok taksi göreceksiniz, herhangi birine binebilirsiniz. Pink, Naxis, Beo gibi taksileri tercih ediniz.

 19. Ahmet 23:06 de 14/11/2017 - Yanıtla

  Zemun için

 20. Ahmet 23:05 de 14/11/2017 - Yanıtla

  Selamlar havalimanından zemin için nasıl ulaşım sağlayabilirim

  • Belgrad Gezi Rehberi 23:14 de 14/11/2017 - Yanıtla

   Merhaba Ahmet Bey,
   Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’ndan Zemun’a maalesef toplu taşıma yok. Havaalanından 72 veya A1 nolu araçlara binerseniz, Yeni Belgrad (Novi Beograd) da otobüs değiştirerek Zemun’a varabilirsiniz. Zemun, Yeni Belgrad’a çok yakın.

 21. Eda 11:44 de 14/11/2017 - Yanıtla

  Merhaba,
  Havaalanından Hotel Moskov’a 72 nolu otobüs ile gidersek, hangi durakta inmemiz gerekir?
  Adresi Terazije, 20.

  Hotel Moskov’dan en yakın tramway durağını nerede buluruz?
  şimdiden çok teşekkürler

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:50 de 14/11/2017 - Yanıtla

   72 nolu otobüs ile son durak olan ‘Zeleni Venac’ da inerseniz, Hotel Moskva yaklaşık 300 metre uzaklığınızda olacaktır. Moskva Hotel’e yakın tramvay durağı yok, ama cadde üzerinde bir çok otobüs oradan geçiyor.

 22. buse 17:07 de 07/11/2017 - Yanıtla

  merhaba bilginiz vardır diye umuyorum. ben Saraybosna dan Belgrada geçeceğim ve sonra tekrar Belgrad dan Saraybosna ya geri döneceğim. Ulaşımla ilgili bilginiz var mı. Saatleri ve otobüs firmaları için

 23. Çağrı 10:35 de 30/10/2017 - Yanıtla

  Merhabalar. Havalanından Şehir merkezine nasıl gidebilirim.

  • Belgrad Gezi Rehberi 12:56 de 30/10/2017 - Yanıtla

   72 numaralı halk otobüsü, A1 numaralı midibüs yada taksi ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

 24. Melek Ömür 16:01 de 27/10/2017 - Yanıtla

  Merhaba,
  Önerileriniz, anlatımınız çok güzel. Francuska adresindeki bir Hotel ile Braće Jugovića adresindeki Hotel arasında kararsız kaldım. Merkeze yakınlık açısından Hangisini tercih etmeliyim ? Ayrıca, anlatımlarınıza bakarak havaalanından 72 numaralı halk otobüsüne binmem gerektiğini anlıyorum. Bu otobüse binmek gerekiyorsa iki Hotele ulaşabilmem için hangi duraklarda inmem gerekecek?

  Novi Sad’a da gitmek istiyorum. Otobüs terminali hangi bölge/semtte kalıyor?

  Yardımınız için teşekkür ederim

  • Belgrad Gezi Rehberi 13:05 de 30/10/2017 - Yanıtla

   Merkeze yakınlık açısından Francuska adresindekini tavsiye ederim. 72 numaralı otobüse bindikten sonra son durak olan Zeleni Venac’ta inmeniz gerekiyor. Francus buradan 500 metre kadar uzaklıkta olacaktır.
   Otobüs terminali ve tren garı yan yana, Savamalla semtinde. Merkeze de yaklaşık 1 km uzaklıkta kalıyor, yürüme mesafesinde.

 25. Gürkan 20:34 de 04/10/2017 - Yanıtla

  Merhaba 9 ekimde Belgrad Eden Luxury Suites Terazije’e gidecegiz adresi 13 Terazije, Stari Grad, 11000 Belgrad olarak gözukuyor. Ulasım hakkıda bilgi verirseniz sevinirim.

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:10 de 05/10/2017 - Yanıtla

   Merhaba Gürkan Bey,
   Havaalanından ulaşımı soruyorsanız, 72 numaralı otobüse binip en son durak olan Zeleni Venac’ta inmenizi tavsiye ederim. Buradan konaklayacağınız tesise 5 dakikada yürüyebilirsiniz.

 26. MEMET 15:18 de 28/09/2017 - Yanıtla

  Merhaba.
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.1 Ekim Pazar günü Belgrad’a geleceğiz.
  Havaalanından minübüse binsek son durağı neresidir.Otelimiz Atlas city center.ZmajJovina da.Yoksa 72 nolu otobüs mü daha yakın olur? Teşekkürler şimdiden.

  • Belgrad Gezi Rehberi 15:23 de 28/09/2017 - Yanıtla

   72 numaralı otobüse binin, Zmaj Jovina oradan çok yakın. Son durak olan Zeleni Venac’ta ininiz. Midibüs Slavija Meydanı’na gider, oradan daha uzak.

 27. Kasım 22:48 de 27/09/2017 - Yanıtla

  Cara Lazara 11, Beograd bölgesine geçeceğim havalimanindan. en uygun hangi ulaşım aracını tavsiye edersiniz ve tarif eder misiniz. 3 kişiyiz.
  Şimdiden teşekkür ederim

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:49 de 28/09/2017 - Yanıtla

   Havaalanından 72 numaralı otobüs ile son durağa kadar gidiniz. İndikten sonra Cara Lazara yaklaşık 600 metre uzaklığınızda olacaktır.

 28. Berkan 12:38 de 26/09/2017 - Yanıtla

  Merhaba bizde safarikova caddesine gitmek istiyoruz nasıl gidebiliriz?

  • Belgrad Gezi Rehberi 16:24 de 26/09/2017 - Yanıtla

   Merhaba,
   Šafarikova’ya gitmek için 72 numaralı otobüs ile son durağa kadar gidiniz. Oradan 1 km kadar uzaklığınızda olacaktır. İster yürüyerek ister taxi ile oradan ulaşabilirsiniz.

 29. Meltem Taşır 14:50 de 21/09/2017 - Yanıtla

  Merhabalar,Ekim ayında gitmeyi planlıyorum. Havalimanından kalacağımız aparta en uygun şekilde toplu taşıma aracıyla mı yoksa taksiyle mi geçeriz bilmiyorum. Adresi ; Zorza Klemansoa 18a, Stari Grad, 11000 adı da Belgrade downtown loft .Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden çok teşekkür ederim ilginize 🙂

  • Belgrad Gezi Rehberi 18:51 de 21/09/2017 - Yanıtla

   Meltem Hanım Merhaba,
   Yukarıda bahsettiğiniz adrese Havaalanından taksi ile gitmeniz daha rahat olacaktır. Ancak toplu taşıma araçları ile gitmek isterseniz, 72 numaralı otobüs veya A1 nolu midibüs ile son durakta inip, oradan taksi ile gitmeniz gerekecektir. Başka bir seçenek de, 72 numaralı otobüs ile son durak olan Zeleni Venac’ta inersiniz. Oradan Trg Republik’e kadar (yaklaşık 300m) yürürsünüz ve 26 numaralı otobüs ile kalacağınız yere yakın inebilirsiniz.

 30. Eda 13:45 de 11/09/2017 - Yanıtla

  Merhabalar. Kasımda Belgrad’a gitmeyi düşünüyoruz ve havalimanından otele nasıl geçebiliriz toplu taşımayla onu soracaktım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Terazije 13, Beograd 11000 Sırbistan adresi, Luca&deluca isimli bir otel. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Belgrad Gezi Rehberi 13:49 de 11/09/2017 - Yanıtla

   Merhaba Eda Hanım,
   Havaalanından 72 numaralı halk otobüsüne binip son durak olan Zeleni Venac’ta inerseniz, Terazije Caddesi size 300 metre kadar uzaklıkta olacaktır.

 31. Seda Bayoğlu 11:41 de 12/07/2017 - Yanıtla

  Merhaba;

  Grup bilet aldığımızda kişi sayısını 1 kere tanımlamak yetiyor mu yoksa her defasında otobüse binerken kişi sayısını seçmemiz mi gerekiyor?

  1-4 Eylül arası eşim ile gezi planımız var
  bize hangisi uygundur sizce?

  • Belgrad Gezi Rehberi 12:50 de 12/07/2017 - Yanıtla

   Merhaba,
   Bileti yada karı ilk tanımladıktan sonra 90 dakika geçerli oluyor biletiniz. Ama her araç değiştirdiğinizde kartı yine tanımlamak gerekiyor, kaç kişi binecek ise her seferinde kişi sayısını belirtmek gerekiyor. İlk tanıttığınızda kişi sayısını 2 olarak girdiyseniz, araç değiştirdiğinizde kişi sayısını 2 olarak seçip tekrar tanıtmanız lazım. 90 dakika boyunca kişi sayısı aynı ise ayrıca ücret almayacaktır.

   • Seda Bayoğlu 13:56 de 12/07/2017 - Yanıtla

    Çok teşekkür ederim.

 32. şükrü sarıahmet 10:57 de 22/06/2017 - Yanıtla

  Merhaba

  Anonim kart (90 dakikalık süre) aldığımızda Türkiye’deki akbil gibi 3 kişi için ark arkaya bassak 89*3 dinar düşer mi? Yoksa her kişi ayrı bus plus anonim kart mı alması lazım.

  Teşekkürler

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:09 de 22/06/2017 - Yanıtla

   Bir kart ile 3 kişi veya daha fazla kişi binecek ise, kartı okutmadan önce ekranda kişi sayısını ve bölgeyi (zone 1, zone 2, zone 3) seçmeniz lazım. Kişi sayısını 3 ve bölgeyi zone 1 olarak seçtikten sonra kartı okutmalısınız. Kartı okutmak için 5 saniyeniz olacak :). Bu durumda 3x 89 dinar düşülecektir. Eğer kartı okutmadan önce kişi sayısını seçmezseniz sadece 1 kişi için işlem görecektir. Kartı 3 kere okutmaya çalışsanız bile sadece birinci seferde 1 kişilik ücret alacaktır ve 90 dakika dolmadan bu karttan başka ücret düşmeyecektir.

   • şükrü sarıahmet 14:08 de 23/06/2017 - Yanıtla

    bu bölgelerin bir haritası var mı? Hangi bölge neresi şeklinde. Gideceğimiz yerler ada , zemun, tito nun mezarı hepsi zone 1 de mi mesala ?

    • Belgrad Gezi Rehberi 15:33 de 23/06/2017 - Yanıtla

     Bu bölgelerin haritası var. Bu linkten bölge haritalarına bakabilirsiniz. Ziyaret edeceğiniz bölgeler %90 1. zone olacaktır. Ama Zemun 2.zone da bulunuyor. Fakat buraya da birinci bölge ile gidebilirsiniz, zaten 1 ve 2 nin sınırı sayılır. Ada, Tito’nun mezarı zone 1 dedir.

 33. Deniz 15:52 de 18/06/2017 - Yanıtla

  Tramvay hattı üzerinde olduğunu gördüm Şükrü Bey durakların. Otobüs durakları gibi genel bir yer olabileceğini düşündüğümüz için sormuştum. Vaktinizi almayalım, teşekkür ederiz

 34. Deniz 15:37 de 18/06/2017 - Yanıtla

  Merhaba, bahsettiğiniz 2 nolu tramvaya nereden binebiliyoruz acaba? Şu an Belgraddayız ve hava kapalı, sanırım en uygun seçeneklerden birisi bu olcak. Teşekkürler…

  • Belgrad Gezi Rehberi 15:55 de 18/06/2017 - Yanıtla

   Şehir merkezindeyseniz, Kalemegdan’a giderken Knez Mihailova Caddesi sonunda tramvay durağını göreceksiniz. Şehir merkezine en yakın bu durak diye düşünüyorum.

 35. şükrü sarıahmet 15:55 de 27/05/2017 - Yanıtla

  merhaba, Novi sad’da daha uygundur diye düşündüm ama Novi Sad’a göre pahalıymış. Çünkü her yere yürüyebileceğin kadar küçük bir şehir. 5 gün kalacağız en fazla evden Exit festivale gitsek-dönsek geçen sene 55 dinardı. 110 dinar * 5 gün = 550 dinar

  Teşekkürler

  • Belgrad Gezi Rehberi 16:02 de 27/05/2017 - Yanıtla

   Novi Sad bir çok yönden Belgrad’dan daha ucuz. Novi Sad dediğiniz gibi küçük bir şehir olduğundan bir çok yere yürüyerek gidilebilir. 50 dinar bilet fiyatı 1. zone (bölge için geçerli). Diğer bölgelerin fiyatları yaklaşık olarak her artan bölge için +5 dinar fiyat farkı olacaktır.

 36. şükrü sarıahmet 14:47 de 27/05/2017 - Yanıtla

  Aşağıdaki uygulama Novi Sad da var mı acaba?

  Yolcular 1, 3 veya 5 günlük biletlerden de yararlanabilirler. Bunun için BusPlus okuyucusu ekranı üzerinde bulunan saat işaretine tıklayınız, yeni bir ekranda bu opsiyonlardan birini seçip, kartınızı okutmanız yeterli olacaktır. Bu tip biletler için ayrıca kredi yüklemenize gerek yoktur. Ayrıca istediğiniz kadar araç değiştirebilirsiniz. Kartları, kart okuyucularına sadece binerken okutmalıyız, araçtan inerken ayrıca kart okutmaya gerek yoktur.

  24 saat için bilet fiyatı 280 Dinar.
  3 günlük bilet fiyatı 720 Dinar.
  5 günlük bilet fiyatı ise 1100 Dinar’dır.

  • Belgrad Gezi Rehberi 15:34 de 27/05/2017 - Yanıtla

   Şükrü Bey Merhaba,

   Novi Sad’da durum biraz farklı. Tek kullanımlı, Günlük, haftalık ve aylık biletler alınabilir. Tek kullanımlık biletler şöför ve gazete bayilerinden 50 Dinar karşılığında alınabilir. Büfelerden alınan tek kullanımlık bilet 30 dakika içinde geçerliliğini kaybeder. O yüzden bileti aldıktan kısa bir süre içinde kullanılmalıdır. Günlük bilet gazete bayilerinden 236 Dinar karşılığında alınabilir. Haftalık biletin fiyatı ise 715 Dinar.

Siz de fikrinizi belirtin