Belgrad Şehir Rehberi

Ana Sayfa » Belgrad Şehir Rehberi
Belgrad Şehir Rehberi 2017-06-07T20:19:12+00:00

Belgrad Şehir Rehberi

BELGRAD BARINDIRDIĞI DOĞAL GÜZELLİKLERİ, TARİH VE MİMARİ YAPISI, ULAŞIM KOLAYLIĞI, UCUZ OLUŞU VE GECE HAYATIYLA İLGİNİZİ ÇEKECEK.

Biz Türkler için Belgrad denince, aklımıza herşeyden önce Osmanlı gelir. Çünkü Belgrad, Osmanlı Devleti’nin Balkanlar’daki en önemli şehriydi. Şehirler genelde su kenarlarına kurulmuştur. Balkanların en güzel şehirlerinden biri olan Belgrad’ı Belgrad yapan, Tuna ve Sava Nehirleri’nin birleştiği yerde kurulmuş olmasıdır. Aynı zamanda limanlara da sahip bu nehirler adeta şehrin can damarları gibi. İki milyona yakın nüfusu ile Sırbistan’ın en büyük şehir ve başkentidir. Ülke nüfusunun %23’nü barındıran Belgrad, İstanbul ve Atina’dan sonra Balkanların en büyük şehridir. Bu nehirlerin üzerine kurulan yüzlerce bar, klüp ve restoranlar yaz aylarında Belgrad gece hayatının kalbidir. Şehrin renkli gece hayatı bu nehir kenarlarında sabahlara kadar sürer.
Belgrad son yıllarda Türk gezginlerinin tercih ettiği önemli yurtdışı tatil destinasyonlarından biridir. Vizesiz seyahat avantajı, ucuz konaklama ve uçak biletleri de bu tercihlerde önemli rol oynuyor. Türk gezginlerin tercih ettiği önemli bir tatil rotası olan Belgrad hakkında bu şehir rehberini hazırladık.

Türkiye Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçiliği

Belgrad Büyükelçiliği

Türkiye Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçilik Binası

Büyükelçilik binası Nikola Tesla Müzesi’nin de olduğu Krunska Caddesi’nde yeralır. Burası Belgrad’ın güzel semtlerinden birisidir. Sırbistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Sırbistan Parlamentosu da buraya yakındır. Bünyesinde Askeri Ataşelik, Kültür Tanıtma Müşavirliği ve Ticaret Müşavirliği bulunan T.C. Büyükelçiliği’nin yaklaşık 25 çalışanı var.

T.C. Belgrad Büyükelçiliği, Türkiye’nin Sırbistan’daki tek temsilciliğidir ve görev alanı bütün Sırbistan’ı kapsıyor. Büyükelçilik nüfus, doğum, evlilik, vatandaşlık, pasaport, askerlik, noterlik, adli konular ve ihtiyacınız olabilecek diğer konularda hizmet vermektedir.

Yeni duyurularla da sürekli güncel olan web sayfası Sırbistan’da yaşayan biz Türk vatandaşlarına çok önemli hizmetler sunuyor.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 • Adres: Krunska 1, 11000 Belgrad
 • Telefon: +381-11-333 24 00 (10 hat)
 • Faks: +381-11-333 24 33
 • E-posta: embassy.belgrade@mfa.gov.tr
 • Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma (09:00 -12:30 )(14:00 -18:00 )
 • Facebook: facebook/T.C.BELGRAD
 • Twitter: twitter.com/BELGRADB

Temel Bilgiler

İklim ve Hava Durumu: Belgrad ılıman karasal bir iklime sahip. Yazları sıcak ve genellikle nemli; kışları güneydoğudan esen ve Košava olarak adlandırılan güçlü rüzgarların etkisiyle çok soğuk olabiliyor. Belgrad’ı ziyaret etmek için en uygun zaman Mayıs-Ekim ayları arasıdır.
Saat Farkı: Türkiye ile Sırbistan arasında Türkiye’deki yeni kış saati uygulamasından dolayı, kış ayları için 2 saatlik, yaz ayları için 1 saatlik fark vardır. Sırbistan saati Türkiye saatine göre kış aylarında 2, yaz aylarında 1 saat geridedir. Saatlerinizi Belgrad’a gelişinizde ayarlamayı unutmayın. Kışın 2 saat, yazın ise 1 saat geri alacaksınız.

Musluk Suyu: Belgrad’da musluk suyunu rahatlıkla içebilirsiniz. Şehri dolaşırken bir çok noktada çeşme (Sırpça: Česma) vardır ve bu çeşmelerden su içebilirsiniz. Marketler, süpermarketler ve gazete bayiilerindeki büfelerde şişelenmiş suyu çok ucuza satın alabilirsiniz.

Önemli Telefon Numaraları: Avrupa Birliği ülkelerinde acil durum numarası aynı olmasına karşın, Sırbistan ve Belgrad’da ambulans, itfaiye ve polis telefon numaraları farklıdır.

Polis 192
İtfaiye 193
Acil tıbbi yardım 194
Yol yardımı 1987
Yabancılar şubesi 011 36 18 956
Bilinmeyen numaralar 1988

Çalışma saatleri: Pek çok Avrupa şehirlerinden farklı olarak, Belgrad’da dükkanlar sabahtan akşam geç saatlere kadar, bütün hafta boyunca açıktır. Bankalar, postaneler ve eczanelerin çalışma saatleri Pazartesi – Cumartesi günleri arasıdır. Müzeler genellikle Salı – Pazar günleri arasında açıktır.

Pazartesi-Cuma Cumartesi Pazar
Bankalar 08:00 – 19:00 08:00 – 15:00 kapalı
Marketler 6:30 – 20:00 6:30 – 18:00 7:00 – 15:00
Süper Marketler 7:00 – 21:00 7:00 – 21:00 7:00 – 15:00
Mağazalar 9:00 – 20:00 10:00 – 18:00 10:00 – 15:00
AVM’ler 10:00 – 22:00 10:00 – 22:00 10:00 – 22:00
Sinema (AVM) 10:00 – 24:00 10:00 – 24:00 10:00 – 24:00
Eczaneler 8:00 – 19:00 10:00 – 15:00 sadece nöbetçi eczaneler

Belgrad Turizm Danışma – Genel Bilgiler

Belgrad turizm danışma

Belgrad Turizm Örgütü Merkez Ofis

Adres: Masarikova 5
Telefon: 0800 110 011
Web sayfası: www.tob.rs

Belgrad Turizm Örgütü (TOB)’nün şehir merkezi, havaalanı, tren istasyonu ve liman gibi noktalarda Turizm Danışma ofisleri vardır. Bu merkezlerde Belgrad ve Sırbistan hakkında yararlı bilgiler yanında harita, seyahat rehberleri, kitap, kartpostal ve hediyelik eşya da sunuyor.

24/7 hizmet veren ücretsiz çağrı merkezi telefonundan 0800 110 011 Sırpça ve İngilizce turlar ve Belgrad’da gezilecek yerler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bilgi Merkezi Adres Çalışma Saatleri Telefon
Şehir merkezi Knez Mihailova 5 Pzt – Paz 9:00 – 19:00 011 26 35 622
Tren istasyonu Savski trg 2 Pzt – Cts 7:00 – 13:30 011 36 12 732
Belgrad liman Karadjordjeva bb Nisan-Eylül 8:00 – 19:00 sadece gemi yolcuları
Havaalanı Hergün 9:00 – 21:30 011 20 97 828

Belgrad Resmi Tatiller

1 – 2 Ocak Yeni Yıl
7 Ocak Ortodokslar için Noel’in ilk günü
15 Şubat Ulusal gün
10 Nisan Kutsal Cuma
12 – 13 Nisan Paskalya Bayramı
1 – 2 Mayıs İşçi Bayramı
11 Kasım Kurtuluş Bayramı

Bazı mağaza, banka ve resmi kurumlar tatillerde de açıktır.

Seyahat Rehberleri

Belgrad’a gelmeden önce Belgrad hakkında herhangi bir seyahat rehberi satın almadıysanız, şehir merkezinde bulunan birkaç büyük kitapçıdan satın alabilirsiniz. Lonely Planet veya DK gibi bazı uluslararası şirketler tarafından yayınlanan rehberleri satın almanızı öneririm. Şehir ve turistik yerlerin yanı sıra günlük ve gece hayatı hakkında tüm yararlı bilgileri çok detaylı olarak bu kılavuzlarda bulabilirsiniz. Şu ana kadar Belgrad hakkında Türkçe seyahat rehberine rastlamadım. Bunlar genellikle İngilizce olarak basılmışlardır, ancak Almanca, İtalyanca, Rusça ve Fransızca olarak basılan rehberler de bulmak mümkün.

Gezi Fotoğrafları

Gezi fotoğrafları çekerken bunlara dikkat edin!: Bazı dünya başkentleri gibi güzel olmasa da, bir çok açıdan Belgrad’da oldukça “fotojenik” olabilir. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız kalabalık caddeler, meydanlar, antik Kalemegdan, tarihi binalar, parklar, Tuna ve Sava nehir manzaraları ve kaleden gün batımı Belgrad’da fotoğraf çekmek için iyi malzeme olabilir. Ancak, fotoğraf çekmeye başlamadan önce, nerelerde ve hangi tür ekipmanlar ile fotoğraf çekmenin izne tabii olduğunu bilmek isteyebilirsiniz.

Kısıtlamalar ve kurallar: Turistlerin çoğunluğu nedense resmi hükümet binaları ve elçiliklerin (özellikle güzel olanları) fotoğrafını çekmek isterler, bunu yapmak normalde her yerde yasaktır. Belgrad’da dışarıdan bu tür binaların fotoğrafını çekebilirsiniz, bazı durumlarda izin istemelisiniz. Belgrad’da gizlilik açısından askeri ve güvenlik bölgelerinde fotoğraf çekmek yasaktır. Bazı müzeler için de flaşlı çekimler yasaktır. Gezeceğiniz mekanlarda fotoğraf çekmeden önce bu konuda bir ikaz levhası var mı diye bakmanızı öneririm.

Turistik yerlerin çekimi profesyonel ekipmanlar ve ticari amaç ile yapılıyor ise izin almak gerekiyor. Tarihi Kalemegdan ve çevresinde profesyonel video ve kamera ile çekim yapmak isterseniz “Beogradska Tvrdjava” şirketine e-mail ile ücretsiz izin almanız çok kolay.

İnsanların fotoğrafını çoğu kez izin almadan çekebilirsiniz, ancak nezaketen izin istemelisiniz. Tabi bu davranışınız paparazzi dozunda fotoğraf çekmek olmamalı. Sırf öpüşen bir çiftin fotoğraflarını çekmek ve romantizm adı altında paylaşmak isteyen arkadaşlar kötü sonuçlarla karşılaşabilirler. Böyle bir durumda erkek sevgilisinin cüssesine bakmanızda yarar vardır. Siz daha kaçamadan yakalanma ihtimalinizin yüksek olduğunu hatırlatayım.

Günümüzde seyahat etmek daha ucuz ve kolay. İnsanlar seyahatlerinde fotoğraf çekmeyi çok seviyor. Popüler sosyal paylaşım siteleri ve akıllı telefonların kameralarının artan özellikleri gibi etkenler gezme isteğimizi artırmaktadırlar.

Fotoğraf çekme özgürlüğümüzü sonuna kadar kullanmak isteriz. Belgrad’da güzel fotoğraf çekmenin tüyoları nedir?

 • Sırbistan’nın, Belgrad’ın, toplum inançlarına ve özellikle değer yargılarına saygı duymalısınız.
 • Bazı mekanlarda fotoğraf çekmenin yasak olduğunu belirten ikaz tabelası var ise bu kurala uymalısınız.
 • Özellikle ibadethaneler gibi hassasiyet gerektiren yerlerde fotoğraf makinanızın flaşının ve deklanşör sesinin bazen rahatsızlık verebileceğini unutmayınız.
 • İnsanların portre fotoğrafını çekmek istediğinizde bir göz teması veya bir mimik işareti ile o kişiden izin alınız. Herkes bu konuda kendini rahat hissetmeyebilir. Bazen çekim sonrası o kişiye makinanızdan fotoğrafını gösterirseniz daha güzel olur.
 • Askeri bölgelerde fotoğraf çekmek çoğunlukla yasaktır, izin konusuna özen gösterin lütfen.
 • Çocukların fotoğrafını çekmememeye çalışın, çocuğun fotoğrafını çekmek isterseniz izin istemelisiniz. Burada çocukların fotoğraflarını çekmek hoş karşılanmayabilir.
 • Belgrad’ın en güzel günbatımı noktası Kalemegdan’dır, bu şehre ait güzel bir günbatımı resminiz olsun.
 • Belgrad sokaklarında yaşamı gösteren fotoğraflar da çekmelisiniz. Belgrad’da ayrıca en iyi gece fotoğrafları, çarpı pazar fotoğrafları, portre ve manzara fotoğraflarını çekiniz.

Sağlık Hizmetleri ve Tatil Sigortası Hakkında

Sağlık ve sigortaSağlık ve Sigorta: Belgrad eğitimli personeli, kamu ve özel hastaneleri ile sağlık hizmetinde iyi organize olmuş bir şehirdir. Tabii ki, özel hastaneler daha iyi hizmet sunuyor, ancak tıbbi yardım kamu hastanelerine göre daha pahalıdır. Acil bir durumda yüksek tıbbi maliyetleri önlemek için, tüm sağlık masraflarını kapsayan uluslararası tatil sağlık sigortası yaptırmanızı öneririm.

Tedavi masrafları çok yüksek olduğunda hastane, ücreti anlaşmalı olduğu sigorta şirketinden tahsil edecektir. Daha az maliyetli durumlarda, masrafı siz tedaviden sonra ödüyorsunuz. Alacağınız fatura ile ülkeye dönüşünüzde sigorta şirketinizden tahsil ediyorsunuz. Çoğu sigorta şirketlerinin Sırbistan’daki bir tıp merkezi ile anlaşmaları vardır. Böyle bir klinik veya hastanede herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz. Seyahat sigortası alırken buradaki bir hastane ile anlaşmalarının olduğundan emin olunuz. Tıbbi yardım ücretleri Avrupa Birliği ülkelerine göre çok daha düşüktür.

 Faydalı Telefonlar

Acil yardım (Ambulans): Bulevar Franše d’Eperea 5, Tel: 194
İlk yardım merkezi 00-24: Pasterova 2, Tel: 011 36 18 444

Acil durumlar ve Acil numaralar (Gece)

Acil yardım merkezi (Stari Grad): Kralja Petra 10a, Tel: 011 32 82 351
Acil yardım merkezi (Novi Beograd): Nehruova 53, Blok 44, Tel: 011 17 69 794

24/7 Nöbetçi Eczaneler

Nemanjina 2, Tel: 01166 43 170
Kralja Milana 9, Tel: 01132 41 349
Glavna 34, Tel: 011 26 18 582
Nemanjina 2, 011 36 11 088
Požeška 87, 011 30 58 483
Goce Delčeva 30, 011 30 17 232

24/7 Açık Dişçiler

Kneginje Zorke 15, Tel: 011 24 41 413
Obilićev Venac 30, Tel: 011 26 35 236

Klinikler

BelMedic: Koste Jovanovića 87 ve Viktora Igoa 1 ve Palmira Toljatija 1
Tel: 011 30 91 000
Çalışma Saatleri: 24/7

Dr. Ristić: Narodnih heroja 38
Tel: 011 26 93 287
Çalışma Saatleri: 8:00 – 21:30

Serbian Medical Centre: Pasterova 2
Tel: 011 361-8444

Zvezdara Medical Centre: Dimitrija Tucovića 161.
Tel: 011 3810-969

Zemun Medical Centre: Vukova 9.
Tel: 011 3772-666

Çocuk kliniği: Dejca Klinika, Tiršova 10.
Tel: 011 206-0639

Özel Laboratuarlar

Hexalab Mite: Cenića 11, Njegoševa 5, Palmotićeva 33
Tel: 011 30 96 663
Çalışma Saatleri: 7:00 – 22:00, Pazar 7:00 – 20:00

Konzilijum: Svetog Save 28, Višegradska 25
Tel: 011 24 30 804
Çalışma Saatleri: Pzt – Cuma 7:00 – 21:00, Ctesi 8:00 – 18:00, Pazar 10:00 – 13:00

Belgrad’da Kullanılan Voltaj Değerleri ve Priz Çeşitleri

Belgrad Voltaj Değerleri ve Priz Çeşitleri

Voltaj meselesi farklı ülkelere giderken dikkat edilmesi gereken önemli bir şeydir. Gittiğimiz ülkenin voltaj değerini ve hangi priz şeklini kullandıklarını bilmekte yarar var. Belgrad gezinizde kullandığınız bütün elektronik cihazlarınızı ilave adaptör olmaksızın getirebilirsiniz. Türkiye ile Sırbistan voltaj ve priz şekilleri bakımından aynı. O yüzden herhangi bir dönüştürücüye ihtiyacını olmayacak.

Voltaj 220-230V
Frekans 50HZ
Priz tipi Schuko CEE7/7 and CEE7/16

Elektrik Voltajı: 220 – 230 Volttur. Prizler de Türkiye’de kullandığımız prizler ile aynı olduğundan yanınızda ayrıca adaptör almanıza gerek yoktur. Sırbistan’da 220-230V/50Hz elektrik kullanılıyor ve Avrupa ile aynı voltaj kullanılıyor.

Belgrad İnternet ve Telefon Kullanımı

Yurt dışına seyahat edecek olan gezginlerin bilmek istediği konulardan biri de internet ve telefon kullanımıdır. Eğer telefon hattınızı ve cepten internet paketlerinizi yurt dışında kullanmaya karar verirseniz yüksek bir maliyetle karşılaşabilmeniz mümkün. Siz hiç bir yeri aramasanız bile size gelen çağrılara cevap vermeniz bile ücrete tabidir. Günümüzde çoğu GSM operatörleri bu durumlar için müşterilerine daha ekonomik görüşme yapmaları, mesajlaşmaları ve internet kullanmaları için özel tarifeli paketler sunuyorlar.

Günümüzde internetsiz geçen günlerimiz azdır. İnternet aynı zamanda bir ihtiyaçtır. Sınırsız internetiniz olduğunda internet üzerinden telefon görüşmeleri yapabilir, maillerinizi kontrol edebilir, telefonunuz ile çektiğiniz resimleri sosyal paylaşım sitelerine yükleyebilir, Whatsapp, Skype, Viber ile yazışmalar yapabilirsiniz. Ancak yurtdışındaysanız ve elinizin altında internet yoksa bütün bunlardan yoksunusunuz demektir.

Türkiye’deki  havaalanlarında GSM operatörleri, yurtdışına giden yolcular için bolca reklam veriyorlar. “Yurtdışında internetsiz kalmayın hemen xxxx numarasına sms gönderin 10 MB internet için sadece 99 TL ödeyin” gibi reklamları gördüğünüzde dalga geçtiklerini düşünürsünüz. Bu kotalar hem çok azdır hem fazla işimizi göremeyecek türdendir.

Peki ne yapmalıyız? Belgrad’da uygun tarifeyle telefon ve internet kullanımı için yazımızın devamını okuyun.

Belgrad’da ekonomik internet kullanımı ve telefon görüşmesi

Belgrad’da kaldığınız süre içerisinde internet sorununuz olmayacaktır. Şehrin her yerindeki kafe ve restoranların ücretsiz Wi-Fi noktalarından yararlanabilirsiniz. Kaldığınız oteldeki veya konaklama tesisleri de ücretsiz internet sağlıyorlar.

Ayrıca Şehir içi ulaşım araçlarının duraklarında, ve araçların içinde dahi ücretsiz ve şifresiz internetten yararlanabilirsiniz. Bu tür halka açık alanlarda çok insan aynı anda bu şifresiz WiFi noktalarından internete bağlandığından biraz yavaş olabilir.

Belgrad’da ücretsiz Wi-fi noktalarını aramaktansa, internet ve telefon görüşmeleriniz için size hemen en ekonomik çözümü öneriyorum. Bana göre en kolay ve en ekonomik çözüm bir ön ödemeli (prepaid) sim kart almaktır. Belgrad’da 3 ayrı GSM operatöründen alacağınız bu paketler size cep telefonları üzerinden (3G ve 4G) 35 Mb/s ve üzerinde kesintisiz internet sağlayacaktır.

Bu GSM operatörlerine ait sim kartlarını şehirde bulunan bütün gazete bayilerinde ve bu operatörlerinin ofislerinden temin edebilirsiniz. Prepaid sim kartı alırken herhangi kimliğe de ihtiyacınız olmayacaktır, çünkü isim bile vermenize gerek yoktur. 500 MB kapasitesi olan bu sim kartların ücreti 300 Dinar (2,4 Euro veya 7,8 TL). 30 gün boyunca kullanabileceğiniz 1 GB internet paketi ise 1000 Dinar (26 TL) ve 4 GB internet 2599 Dinar (67 TL).

Sırbistan’da 3 tane GSM operatörü var. Bunlardan en çok abonesi olan MTS, diğer ikisi ise Telenor ve VIP’tir. Her üçüde çok iyidir, yine de MTS’i tercih etmenizi öneririm. Hiç birinde kapsama alanı sıkıntısı çekmeyeceksiniz. Sim kart alırken telefonunuza uygun olan mikro veya nano kart almayı unutmayınız. Yukarıdaki fiyatları GSM operatörlerinin web sayfasından kontrol etmenizi tavsiye ederim. Fiyatlar sık sık değişebilmektedir.

 MTS  Telenor Vip Mobile
mts gsm operatörü telenor gsm sırbistan Vip gsm sırbistan
Adres: Trg Nikole Pašića 7 Adres: Kosovska 49 Adres: Knez Mihailova 9
Çağrı merkezi: 064 789 Çağrı merkezi: 063 9000 Çağrı merkezi: 060 1234
Web: www.mts.rs Web: www.telenor.rs Web: www.vipmobile.rs

Skype, Viber, Google Talk ve Whatsapp gibi uygulamalar kullanılken hiç bir kısıtlama yoktur.

Bu bilgilerin işinize yarayacağını umarım. Telefon faturalarına ödeyeceğiniz paraları Belgrad’da eğlenmeye ve gezmeye harcamanız daha doğru olacaktır.

36 Yorum

 1. ilker 08:33 de 16/02/2018 - Yanıtla

  Gerek bilgiler olsun gerek yazım şekliniz olsun, son derece faydalı ve eğlenceli bir site. Bu sebeple hazırlayan arkadaşıma hem teşekkür ediyorum hem tebrik ediyorum. Sadece kendimce önemli bir eksik, bir şehir gezecek kişinin her şeyden önce ihtiyacı olan şey nedir? Tabi ki harita 🙂 turistik yerlerin ve/veya şehir merkezinin ve şehir merkezindeki turistik yerleri toplu olarak gösteren bir harita olması siteyi kusursuz hale getirir diye düşünüyorum.

 2. Sevgi Sarıtaş 14:36 de 10/02/2018 - Yanıtla

  nicola tesla dan jump ınn otelimize nasıl gidebiliriz

  • Belgrad Gezi Rehberi 14:42 de 10/02/2018 - Yanıtla

   Merhaba Sevgi Hanım,
   Diğer yorumunuzda cevap yazdım. Ben yine de buraya da yazayım.
   Havaalanından A1 yada 72 numaralı otobüslere binebilirsiniz. Her iki durumda da Tren veya otogarın yanında inerseniz, Jum Inn oteli 200 metre uzaklığınızda olacaktır.

 3. cgl 14:28 de 06/02/2018 - Yanıtla

  Merhaba,
  Bir kaç sorum olacaktı;
  *Bizim otelimiz Stari Grad’ da L9 Rooms & Apartment, havaalanından otobüsle ulaşım sağladıktan sonra yürüyerek gidebilir miyiz? Booking’ ten baktığımızda çok merkezi görünüyor.
  *Zemun nehrin karşı tarafında mı?
  *Little Bay’ a rezervasyon yaptırdık, kaldığımız yere yakın mı çözemedim 🙂
  * Bir de Tesla Müzesinin içinde (telfonla) fotoğraf / video çekimi yasak mı?

  • Belgrad Gezi Rehberi 16:38 de 08/02/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   L9 Rooms & Apartment’a havaalanından 72 no’lu otobüs ile gidebilirsiniz. En son durak olan Zeleni Venac’ta indiğinizde, kalacağınız yer yaklaşık 800 metre uzaklığınızda olacaktır. Trg Republike’ye çıktığınızda Milli Tiyatro’yu göreceksiniz. Tiyatroyu geçtikten sonraki sokağın başında bulunuyor.

 4. Beg 11:56 de 29/01/2018 - Yanıtla

  Cep telefonu icin sim kart havaalaninda satiliyor mu peki?

 5. selçuk 08:42 de 29/01/2018 - Yanıtla

  Merhaba mart ayında belgrada gideceğiz compass river city otelinde kalacağız. havaalanından toplu taşıma var mıdır yoksa taksi mi kullanmalıyız. otelden şehir merkezine gitmek içinde toplu taşıma kullanabilir miyiz? teşekkür ederim

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:34 de 29/01/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Havaalanından A1 veya 72 numaralı toplu taşıma araçları ile Yeni Belgrad (Novi Beograd) kadar gidip, oradan taksi ile konaklayacağınız Compass River City’ye gidebilirsiniz. Yeni Belgrad’dan başka bir otobüs ile de gidebiliriniz, ancak doğru otobüsü bulmak için birilerine sormanız gerekecek. Yeni Belgrad’dan taksi ücreti 400 Dinar civarında olur.
   Kalacağınız otelden şehir merkezine gitmek için toplu taşıma yada taksi kullanmanız gerekecektir. Otobüs durağı otele yaklaşık 200 metre uzaklıkta ve sıklıkla otobüs geçer.

   • Selcuk 06:35 de 30/01/2018 - Yanıtla

    Tesekkur Ederim.

 6. Beg 08:27 de 29/01/2018 - Yanıtla

  B&B Garni Petrov Cetinjska 15 adreste otelim. Nikola Tesla havaalanindan nasil giderim otobusle? Taksi yaklasik kac para tutar? Kaldigim otelden Tesla Muzesine nasil giderim. Bizleri bilgilendirdiginiz icin sagolun. Cok faydali site olmus

  • Belgrad Gezi Rehberi 09:42 de 29/01/2018 - Yanıtla

   Size tavsiyem, 72 numaralı otobüs ile son durak olan Zeleni Venac’a kadar gidip, oradan taksi ile kalacağınız tesise gitmek olacaktır. Kalacağınız teis olan B&B Garni, buradan yaklaşık 1,2 km uzaklıkta olacaktır. Buradan taksi ücreti yaklaşık 400 Dinar olacaktır. Havaalanından taksi ile gitmek isterseniz yaklaşık 1300-1500 Dinar (12-14 Euro) tutacaktır.
   Nikola Tesla Müzesi sizin tesisten yaklaşık 1,8 km uzaklıkta. Yürüyerek de gidebilirsiniz, otelin yakınlarında otobüs durağı var, otobüs ile yakınlarına kadar gidebilirsiniz. Buradan taksi ile gitmek de ucuz olacaktır.

 7. ozan 20:19 de 21/01/2018 - Yanıtla

  Merhabalar… eşimle yarın belgrad a gidecegiz. Hotel majestic te kalmayi tercih ettik. Havaalanından nasıl gidilebilir sizce? Taksi mi kullanmalıyız yoksa otobüs var mıdır?

  • Belgrad Gezi Rehberi 20:26 de 21/01/2018 - Yanıtla

   Taksi ile gitmek isterseniz yaklaşık 13 Euro tutar. Otobüs ile gitmek isterseniz 72 numaralı otobüs ile son durağa giderseniz, Majestic Hotel yaklaşık 300-400 metre uzaklığınızda olacaktır. 72 numaralı otobüs, havaalanının ikinci katından kalkıyor.

 8. ilker binici 13:26 de 15/01/2018 - Yanıtla

  Selamlar,

  Haftaya ailemle Belgrad a gideceğiz.3 gece 4 gün orada olacağız.
  1 gününü Novi Sad ve Karlofça da geçirmek günü birlik gidip gelmek istiyorum.
  İki kasabaya 1 gün yeterlimidir ve sizce trenle mi yoksa otobüs ile mi rahat yolculuk ederiz?(Not:4 yaşında kızım ve eşim ile gideceğiz) 🙂
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

  • Belgrad Gezi Rehberi 16:00 de 15/01/2018 - Yanıtla

   Merhaba,
   Novi Sad ve Karlofça için 1 gün yeterli olacaktır. Sabah gidip, akşam dönebilirsiniz. Otobüs ile gitmenizde fayda var. Gerçi otobüsleri de bizim şehirlerarası otobüsleri kadar lüks değil 🙂 ama daha rahat edersiniz diye düşünüyorum. Çok sık aralıklarla Belgrad-Novi Sad arası otobüs seferleri var.

 9. sevda 13:46 de 12/01/2018 - Yanıtla

  4 günlüklük Belgrada gideceğim.
  sadece Belgradta mı kalmalıyım yoksa şehir dışı yerlere gitmelimiyimi ne önerirsiniz * 😕 🙂

 10. Bahadır 21:12 de 24/12/2017 - Yanıtla

  Merhaba,

  29.12.2017’den itibaren 7 gün Belgrad’da olacağım. Aklıma takılan; vizesiz ülke olduğu için sağlık sigortası şart değildir diye düşünüyordum ama şartmış sanırım? Yapmadan gidilirse problem çıkar mı dersiniz? Evetse, önerebileceğiniz uygun fiyatlı bir sigorta var mıdır? Teşekkürler.

  • Belgrad Gezi Rehberi 13:36 de 25/12/2017 - Yanıtla

   Sağlık sigortası şart değil, ama yaptırırsanız iyi olur. Herhangi bir sigorta şirketi yurtdışı seyahat sigortası yapabilir, bu konuda size önerebileceğim bir şirket yok. Genellikle günlük 1 Euro gibi fiyatlar. 7 gün kalacağınız için yaklaşık 7 Euro gibi bir rakama seyahat sigortasını yaptırabileceğinizi düşünüyorum.

 11. didem 09:44 de 22/12/2017 - Yanıtla

  merhaba,

  19-21 ocak 2018 tarihleri arasında orada olacağım villa savamala da kalacağım havaalanından taksiye binmeyi düşünüyorum mesafe fazlamı ulaşım olarak ne kullanmalıyım.

  teşekkürler

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:06 de 22/12/2017 - Yanıtla

   Didem Hanım Merhaba,
   Havaalanından Apartments Villa Savamala’ya taksi ile gidebilirsiniz, yaklaşık 1400-1500 Dinar (10-12 Eur) tutar. Mesafe çok uzun değil 17 km kadar. Ayrıca havaalanından 72 numaralı otobüse binerseniz son durak olan Zeleni Venac’ta inersiniz. Kalacağın yer buradan 700 metre uzaklıkta olacaktır.

  • sevda 13:51 de 12/01/2018 - Yanıtla

   Didem meraba bende Şubatta orda olacağım 🙂 Villa Savamalada
   gittikten sonra bi kaç işime yarayacak bilgiverirsen çok sevinirim 🙂
   sevdaky.8@gmail.com

 12. Musa 22:23 de 21/12/2017 - Yanıtla

  Merhaba lar Sırbistan için hangi evrak gerekli acaba sigorta döküman ı şartı mı acaba yoksa sadece pasaport mu lazım
  Bazıları geri göndermişler öyle bişey var mı yoksa yok mu
  Gereken bilgileri verirseniz çok memnun kalırım tşkrler

  • Belgrad Gezi Rehberi 11:20 de 22/12/2017 - Yanıtla

   Musa Bey Merhaba,
   Sırbistan için herhangi bir evrak gerekmiyor, geçerli bir pasaportunuzun olması yeterli olacaktır. Ancak yanınızda gidiş-geliş uçak biletininiz ve otel rezervasyonunuzun çıktısını bulundurmakta fayda var.
   Bazılarının geri gönderildiği doğrudur. Türk vatandaşları Sırbistan’a vizesiz gelebildiğinden bir çok kişi bu yolu kullanarak Batı Avrupa ülkelerine kaçmak istiyor. Dolayısı ile pasaport kontröllerinde böyle bir niyeti olan kişileri belirlemeye çalışıyorlar. Gelmeden önce mutlaka otel rezervasyonunuzu yapın ve rezervasyonun bir çıtısını yanınıza alınız. Onun dışında bir sorun olmayacaktır.

 13. AY 14:30 de 19/12/2017 - Yanıtla

  Merhabalar,
  20-23.12.2017 tarileri arasında Belgrad’da bulunacağım. Bu tarihler arasında şehirde katılabileceğim konser, sergi vb kültürel etkinlikler kousunda bana bilgi verebilirseniz sevinirim.

  • Belgrad Gezi Rehberi 21:40 de 19/12/2017 - Yanıtla

   Merhabalar,

   Benim bildiğim kadarı ile 20-23 Aralık tarihleri arasında herhangi bir festival veya etkinlik yok. 25 Aralık’ta başlayıp 7 gün sürecek Yeni Yıl konserleri olacak. Trg Republik’te olacak bu konserlerin yanı sıra bir çok gösteri ve konserler düzenlenecek. Ayrıca Belgrad Etkinlik Takvimi’ne buradan ulaşabilirsiniz.

 14. FATİH 10:15 de 07/11/2017 - Yanıtla

  MERHABALAR. 20 KASIMDA BELGRAD’A GİDECEĞİZ DE GİDECEĞİMİZ ADRES Majke Jevrosime 42, Apt #12, Stari Grad, 11000 Belgrad, Sırbistan BURASI. ACABA HAVAALANINDAN NASIL GEÇEBİLİRİZ EN UYGUN ORAYA? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  • Belgrad Gezi Rehberi 10:23 de 07/11/2017 - Yanıtla

   42 numaralı otbobüs ile son durak olan ‘Zeleni Venac’ da inerseniz, gideceğiniz adres yaklaşık 600-700 metre uzaklıkta olacaktır.

   • FATİH 11:29 de 07/11/2017 - Yanıtla

    72 NUMARALI OTOBÜSLE GİTSEK DE OLUR MU PEKİ? GİDECEĞİMİZ YERİN SAHİBİ BİZİ O OTOBÜSE YÖNLENDİRDİ DE BİR DE SİZE SORAYIM DEDİM.

 15. info329 23:15 de 12/10/2017 - Yanıtla

  Sırbistan ve özellikle Belgrad’ı gezmek isteyenler için çok faydalı bir site https://www.planplus.rs
  Otobus hatları da var. Örneğin, havalimanından şehrin merkezine giden hatlar şunlar :
  https://www.planplus.rs/#!gradski-prevoz/72/233/1045/1 ve
  https://www.planplus.rs/#!gradski-prevoz/A1/354/1045/1

 16. Cihan Cesur 19:35 de 31/08/2017 - Yanıtla

  gezel ve faydalı bir site teşşkürler

 17. evrim 13:59 de 21/08/2017 - Yanıtla

  Çok ayrıntılı bir site olmuş..Teşekkürler

 18. Belgrad Gezi Rehberi 15:56 de 27/05/2017 - Yanıtla

  Bu fiyatlar güncel. GMS operatörleri zaman zaman çeşitli kampanyalar yapıyorlar, bu kampanyalar belli bir süreyi kapsadığından yazmadım. Karadağ’da geçerli değil, bu kartlar orada da çalışacaktır ancak roaming eklenecektir. Karadağ (Montenegro) 2006 yılında Sırbistan’dan ayrıldığından ayrı bir ülke olarak geçiyor.

  3 gün Belgrad 5 gün Novi Sad’da kullanabiliriz, bütün Sırbistan için geçerli olacaktır.

 19. şükrü sarıahmet 15:49 de 27/05/2017 - Yanıtla

  Bu GSM operatörlerine ait sim kartlarını şehirde bulunan bütün gazete bayilerinde ve bu operatörlerinin ofislerinden temin edebilirsiniz. Prepaid sim kartı alırken herhangi kimliğe de ihtiyacınız olmayacaktır, çünkü isim bile vermenize gerek yoktur. 500 MB kapasitesi olan bu sim kartların ücreti 300 Dinar (2,4 Euro veya 7,8 TL). 30 gün boyunca kullanabileceğiniz 1 GB internet paketi ise 1000 Dinar (26 TL) ve 4 GB internet 2599 Dinar (67 TL).

  bu fiyatlar güncel midir? 3 gün belgrad 5 gün novi sad da kullanabiliriz sanırım. Karadağ ‘da geçerli değildir dimi aynı sim kart ?
  Biz 2 yıl önce bu konuyu hotel moskovanın yakınındaki mts bayisine sormuştuk yok demişti. Belkide anlamadı 🙂

Siz de fikrinizi belirtin