Budapeşte Restoranları, Yemek Fiyatları

Ana Sayfa » Budapeşte Restoranları

Budapeşte Restoranları ve Yeme İçme Fiyatları

Budapeşte restoran açısından hayli zengin bir şehirdir. Macar yemekleri Türk damak zevkine hitap eden bir mutfaktır ve bazı yemeklerin Macar Osmanlı sentezinden çıktığı bile söylenir. Genelde Avrupalılar ya da Amerikalılar Macar yemeklerini oldukça ağır, yağlı ve baharatlı bulsa da, bizim rahatlıkla yiyip, memnun kalabileceğimiz seviyede baharat ve yağ kullanılır.

Restoran kısmında size önereceğimiz restoranlar, Budapeşte’de yaşadığımız süre içerisinde yemeye içmeye oldukça meraklı, orada çalışıp yaşayan bir Türk grubu tarafından deneme yanılmalar sonucu bir süzgeçten geçirildikten sonra seçilmiş restoranlardır. Türkiye’den ziyarete gelen misafirlerin de bu restoranlarda servis, lezzet ve ortam olarak memnun kaldıklarını size gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Restoranlara geçmeden önce size Budapeşte’de yeme-içme kültürü ile hatırlatmak istediğim birkaç nokta var:

Budapeşte Restoranları

Budapeşte Restoranları

 1. Mutlaka denemeniz gereken şeyler Gulash (Fatal Restaurant gulash’ta en iyidir.), Somloi Galuska (karışık bir Macar tatlısı –Karpatia’da denemenizi öneririm.), av etleri (özellikle geyik) ve çok gerekmedikçe yememeniz gereken ise balıktır. Deniz balığı ancak Hırvatistan’dan gelmektedir. Bunun yanında Balaton gölünden çıkan balıklar özellikle levrek fena değildir, ama bir haftalığına Budapeşte’ye gelmişseniz balığı çok gerekmedikçe yemenizi tavsiye etmem.
 2. Budapeşte’de yeme-içme diğer Avrupa ülkeleriyle ve Türkiye ile karşılaştırıldığında hala ucuzdur.
 3. Marriot Oteli hizzasında nehir manzaralı birçok restoran görebilirsiniz. Bu restoranların çoğu oldukça turistik ve yemek kalitesi olarak sıradan restoranlardır. Muhakkak nehir manzarası görerek yemek yemek istiyorum diyorsanız, tavsiye edilebilecek yer aynı zamanda bir Pub olan Colombus Pub’tır. (Bars & Pubs bölümü)
 4. Genelde çok şanssız bir seçim yapmamışsanız ortalama bir yerde çok lezzetli şeyler deneyebilirsiniz.
 5. Müşteri hizmetleri Macaristan’da henüz hayata geçen bir kavram olmadığından en şık restoranlarda bile garsonlar insanı çileden çıkarabilir.
 6. Çoğu restoranda garsonlar siparişleri kağıda not almazlar. Bu sizi korkutmasın… Hafızalarının kuvvetinden midir bilinmez, hata yapma oranları oldukça düşüktür.
 7. Menüdeki en ucuz şarabın kalitesinden bile memnun kalabilirsiniz.
 8. Gitmeden önce muhakkak reservasyon yaptırın.

Kişi başı içki hariç fiyatları 3 ana bölümde toplayabiliriz:

Üst sınıf (ortalama Ft4,000), orta sınıf (ortalama Ft2,000) ve ucuz sınıf ( Ft 2,000’in altı). Verilen bu rakamlar, kişi başı, başlangıç ve ana yemeği kapsayacak şekilde, içki hariç rakamlardır. Aslında en pahalı restoranlarda bile İstanbul fiyatlarının çok altında hesap ödemeniz mümkün.

Sir Lancelot Restoran

Fiyat aralığı: Orta

Merdivenlerle aşağıda indiğinizde, karşınızda içi Ortaçağ stili kostümler giymiş garson kızlar, duvarlarda o dönemi hatırlatan silahlar göreceksiniz.

Sir Lancelot’ta menudeki yemeklerin isimleri oldukça uzun ve şiirsel olarak hazırlanmış. Yemeklerinizi ayrı ayrı sipariş edebileceğiniz gibi set olarak hazırlanmış menülerden de seçebilirsiniz. Menülerde genelde aperitif olarak palinka, bir çeşit çorba (ekmek içinde hazırlanmış olan tavuk çorbasını tavsiye ederim) ve tavuk, av etleri ve kırmızı etlerden seçebileceğiniz, yanında sebze, patates ve diğer garnitürlerin yer aldığı ana yemekler mevcut.

Menülere verilmiş şiirsel isimlere bakarak karşınıza nasıl bir yemeğin çıkabileceğini anlamanıza imkan yok. Size verebileceğim en önemli ipucu bir menünün 2 kişiyi rahatlıkla doyurabilecek kadar büyük olması.

Menü aslında Macar yemekleri ağırlıklı hazırlanmış. Düşük kalorili ve vejeteryan seçenekler çok az.

Gerçek ortaçağ ortamını yaşatmak için yemeğinizle beraber çatal verilmiyor. Herşeyi elinizle yiyor ve eliniz kirlendikçe duvarlardaki çeşmelerde elinizi yıkayabiliyorsunuz. Eğer romantik bir yemek yerine neşeli, eğlenceli ve Cüneyt Arkın’ın Bizanslılarla beraber yemek yediği tarzda bir yer düşünüyorsanız Sir Lancelot sizi bekliyor.

1065 Budapest, Podmaniczky utca 14. Telefon: 302-4456 her gün 12:00 – 01:00 arası açık.

Sir Lancelot Restoran Budapeşte

Sir Lancelot Restoran Budapeşte

Kisbuda Gyöngye

Fiyat aralığı: Üst sınıf

Óbuda ( Old Buda) modern Budapeşte’yi oluşturan üç şehirden bir tanesidir. Old Buda’nın ara sokaklarının içinde yer alan Kisbuda Gyöngye’yi (Küçük Buda’nın incisi) bu sokağın içinde yer alan evlerden farketmek imkansız. Bu restaurant 19. Yüzyılda antik mobilyalarla, duvarlarda asılı eski resimler ve tavandaki enfes resimle beraber, piyano müziği eşliğinde yemek yiyebileceğiniz çok iyi bir seçim.

Yemeklerde tipik Macar yemeklerini seçebileceğiniz gibi, uluslarası yemeklerde menüde mevcut. Menüde 100 çeşit şarap yer alıyor. Ama eğer iyi bir beyaz şarap içmek istiyorsanız Pinot Gris (Figula Winery), rose için Kékfrankos (Vesztergomi Winery) Szekszárd bölgesinden ve kırmızı için Cabernet Sauvignon (Barrique of Attila Gere) Villány bölgesinden Macar şaraplarından size tavsiye edebileceklerimin arasında.

1034 Budapest, Kenyeres u. 34. Açık olduğu saatler, 12:00 – 12:00, Pazarları kapalı. Web sayfası: remiz.hu

Kisbuda Gyöngye Restoran Budapeşte

Kisbuda Gyöngye Restoran Budapeşte

Kárpátia Restaurant Budapeşte

Fiyat aralığı: Üst sınıf

Kárpátia, Macar yemeklerini, oldukça geniş bir menüden seçebileceğiniz, tavanlarının işçiliği ve duvarlarında Osmanlılarla yapılan savaşları tasvir eden büyük tabloların bulunduğu bir restoran. Eğer av etlerinden hoşlanıyor veya denemek istiyorsanız doğru yere geldiniz. Güzel yemekleri ve inanılmaz tavan işlemelerini tamamlayan diğer bir parça Macar çingenelerin çaldığı Macar yerel müzikleri. Türk olduğunuz öğrenirlerse ‘Üsküdar’a gider iken’’i de dinlemeniz mümkün.

Şarap menüsü olarak oldukça başarılı , Macaristan’ın değişik yörelerinden şarapları deneyebilirsiniz.

1053 Budapest, Ferenciek tere 7-8. her gün açık, 11:00 – 11:00. Web sayfası: www.karpatia.hu

Kárpátia Restoran Budapeşte

Kárpátia Restoran Budapeşte

Robinson Restoran Budapeşte

Fiyat aralığı: Üst sınıf

Robinson şehirin içinde yer alan parkın içinde, yapay bir göl kıyısında yer alan romantik ve yemekleri oldukça başarılı bir restorandır. Burası bahar ve yaz aylarında dışarıda açık havada oturabileceğiniz, kışın ise özellikle kar yağdığında iç kısımda oturup, camekandan bembeyaz bir manzaraya bakabileceğiniz bir yer. Ayrıca suda yüzen bir sürü ördeği de besleyebilirsiniz.

Menüde ayrıca artık Macaristan’da unutulmaya yüz tutan ‘ev yemekleri’ köseinden de değişik Macar yemekleri seçebilirsiniz.

Buraya parkta yapacağınız bir yürüyüşten ya da çok yakınındaki Güzel Sanatlar Müzesinde geçireceğiniz bir sabahtan sonra öğle yemeğine gelip ‘business lunch’menüsünü de alabilirsiniz.

1148 Budapest, Városligeti-tó. Her gün açık, 12:00. – 12:00. www.robinsonrestaurant.hu

Robinson Restoran Budapeşte

Robinson Restoran Budapeşte

Hong Kong Pearl Garden

Fiyat aralığı: Üst sınıf

Girişte kocaman pembe, siyah ve beyaz balıkların yüzdüğü bir havuzla karşılaştıktan sonra, sakin ve sessiz bir salona gireceksiniz. Burası Budapeşte’de reservasyon yaptırmaya gerek duymadan gittiğimiz tek restorandır. İçerde göze çarpan iki tablodan biri Hong Kong limanının fotoğrafı, diğeri ise baharda açmış pembe çiçek resimleridir.

Budapeşte’de Çin yemeği tercih ederseniz, yapabileceğiniz en iyi seçimdir. Size buranın spesialitesi olan “Tiger whiskers” ve kreple beraber servis edilen Pekin ördeğini tavsiye ederiz. Buranın deniz mahsulü olan ürünleri de, deniz mahsüllerinin uçakla Hollanda’dan gelmesine bağlı olarak rahatlıkla tercih edilebilir.

1027 Budapest, Margit krt. 2. Her gün açık, 12:00. – 23:30.

Hong Kong Pearl Garden Budapeşte

Hong Kong Pearl Garden Budapeşte

Belcanto Restoran

Fiyat aralığı: Üst sınıf

Tüm garsonların belli bir saatte sıraya dizilip arya söyledikleri bu restoran kelimenin tam anlamıyla ÇOK KEYİFLİ VE KALİTELİ! 2000 yılında 6. yıldönümünü kutlayan restoran, New York’ta ASTI adında, aynı tür hizmet veren bir restorandan ilham almış. Antonio Banderas, Melanie Griffith, ünlü sırıkla atlama şampiyonu Sergei Bubka’nın ve Macaristan’daki en ünlü opera sanatçılarının ve entelektüellerin müdavimi olduğu restoranda, Verdi ve Donizetti’den ünlü aryalar eşliğinde romantik bir yemek yemekten çok keyif alabilirsiniz. Buranın garsonları restoran’ın hemen yanında yer alan Opera’da çalışan profesyoneller.

1061 Budapest, Dalszinház u. 8. Her gün açık, 12:00 – 15:00, 18:00. – 02:00.

Belcanto Restoran

Belcanto Restoran

Articsóka Restoran

Fiyat aralığı: Orta sınıf

Articsóka Macar restoranlarıyla kıyaslandığında kendinizi Akdeniz ortamında hissedebileceğiniz, içinde palmiye ağaçları, tropik kuşları, yazın açık terasıyla hizmet veren bir restoran. Yemekler son derece güzel.
İtalyan çorbaları, makarna ve lazanya çeşitleri ve tiramisu’lu menüsüyle beğeneceğinizden eminiz. Gitmeden önce reservasyon yaptırmayı unutmayın.

1066 Budapest, Zichy Jenó. u. 17. Her gün açık, 12:00 – 24:00.

Articsóka Restoran

Articsóka Restoran

Múzeum Kávéház Restoran

Fiyat aralığı: Üst sınıf

National Museum’un hemen yanında yer alan bu restoran öğlen ve akşam yemekleri için ideal. 19 yüzyıldan beri hizmet veren bu restoranda akşamları piyano eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. Reservasyon şart. Her gün, öğlen 12’den 3’e & akşam 6’dan gece 1’e kadar açık.

VIII, Múzeum körút 12(tel 1/138-4221)

Múzeum Kávéház Restoran Budapeşte

Múzeum Kávéház Restoran Budapeşte

Okay Italia

Fiyat aralığı: Ucuz sınıf

Nyugati Station tam çarprazında yer alan bu restoran, hem çok lezzetli, hem de çok ucuz. Tüm İtalyan yemeklerini burda bulabilirsiniz. Servisi, manken tipinde garson kızların yaptığını da ayrıca belirtmek isteriz.
Her gün açık öğlen 12.00-gece 1.00’e kadar açık.

XIII, Szent István körút 20

Okay Italia Budapeşte

Okay Italia Budapeşte

Diğer önerebileceğimiz Budapeşte restoranları:

Bu restoranların adres ve telefonlarını kaldığınız otelin resepsiyonundan veya Budapestweek gibi ingilizce olarak yayınlanan dergilerden öğrenebilirsiniz.

 • Lou-Lou (Fransız-Üst sınıf)
 • Fatal (Macar-Ucuz sınıf)
 • Fausto’s (İtalyan-Üst sınıf)
 • Remiz (Macar-Üst sınıf)
 • Bombay Palace (Hint-Üst sınıf)
 • Shalimar (Hint-Orta sınıf)
 • Shiki-Four Seasons ((Japon-Üst sınıf)
 • Haromtestver (Türk büfe)
 • Chan Chan (Thai-Orta sınıf)
 • Colombus (Pub-Orta sınıf)
2016-11-30T10:09:53+00:00 19 Mayıs 2016|

2 Comments

 1. Resimler ve yorumlar süper. Bizde ailecek gittik. Buradan aldığımız http://www.budapeste.net le lokal türkçe şehir turu ve apartman ayarladık. Apartlar şehrin tam merkezindezdi ve gecelik 3 kişi 90 euro odedik. Şehri lokalinden kendi dilinden dinlemek süperdi. Gitmişken gülaş çorbasını ve palinkayı mutlaka deneyin

  • Belgrad Gezi Rehberi 16:18 de 31/05/2016 - Yanıtla

   Güzel bir deneyim yaşadığınızı bilmek güzel. Yourumunuz için de çok teşekkür ederim. Yorumlarınızla diğer misafirlerimize faydalı bilgiler veriyorsunuz. Teşekkür ederim.

Siz de fikrinizi belirtin